• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ / ۰۹ / ۱۳

نکاتی از عکاسی با دوربین دیجیتال

در مورد دوربین های دیجیتالی که همه کار می کنند، بسیار شنیده اید. فقط کافیست دکمه ای را فشار دهید و به طور اعجاب آوری عکس های زیبایی خلق کنید. آیا هر چه دوربین بهتری داشته باشید عکس های بهتری نیز خواهید داشت؟ شاید این گونه نباشد!

حقیقت این است که شما می توانید با یک دوربین ساده و ارزان قیمت، عکس های زیبایی بگیرید و یا با یک دوربین گران قیمت، عکس های ضعیفی بگیرید. این دوربین نیست که عکس های زیبایی می گیرد بلکه عکاس است. با کمی آگاهی و تمایل به انجام تنظیم های لازم در موقعیت های مختلف می توانید از ساده ترین دوربین ها، عکس های با ارزشی بیرون بکشید.

این مقاله به شما کمک خواهد تا عکس های زیبایی بگیرید و در عکاسی دیجیتال مانند یک فرد حرفه ای عمل کنید.

1- رنگ ها را گرم تر کنید

آیا تا به حال توجه کرده اید که رنگ عکس هایتان سرد و بی روح است؟ مشکل اینجاست که در قسمت تنظیمات دوربین گزینه (default) برای White Balance یا (W B) در حالت Auto می باشد که برای اکثر تصویرها مناسب است اما در حالت Auto تصاویر تمایل به رنگ های سرد دارند.

زمانی که از یک منظر در هوای آفتابی عکس می گیرید White Balance را از Auto به Cloudy تغییر دهید. بله در هوای آفتابی دوربین را روی هوای ابری تنظیم کنید. این تنظیم مانند این است که یک فیلتر گرم مناسب استفاده کنید. این عمل باعث می شود که رنگ های زرد و قرمز غلیظ تر به نظر برسند و به اصطلاح، عکس شما گرم تر شود. در زیر دو عکس را ملاحظه می کنید شکل 1a در حالت auto و شکل 1b در حالت Cloudy گرفته شده است. دو تصویر را مقایسه کنید انتخاب با شماست.

عکس در حالت auto

شکل 1a

 

عکس در حالت Cloudy

شکل 1b

حتماً این عمل را امتحان کنید و چند عکس در فضای آزاد بگیرید ابتدا در حالت Auto سپس Cloudy و عکس ها را در کامپیوتر با یکدیگر مقایسه کنید. من حدس می زنم عکس های گرم تر را ترجیح خواهید داد.

2- فیلتر پلارایزر (Polarizer)

اگر می خواهید عکس هایتان واقعاً قوی باشند، از یک فیلتر پلارایزر استفاده کنید. یک پلارایزر فیلتری است که هر عکاسی برای عکاسی در فضای آزاد باید در اختیار داشته باشد. با کاهش تشعشع ها و انعکاس های ناخواسته، عکس هایی که از فیلتر پلارایزر استفاده می کنند با ارزش و دارای رنگ های سیرتری هستند به خصوص تصاویر آسمان.

اگر دوربین شما قابلیت نصب فیلتر را ندارد ناامید نشوید چون حقه ای هست که بنده سالهاست از آن با دوربین معمولی خودم استفاده می کنم، اگر یک عینک دودی با کیفیت خوب دارید شیشه های آنها را بیرون بیاورید و آنها را تا حد امکان نزدیک لنز دوربین قرار دهید سپس در LCD دوربین خود دقت کنید که لبه های شیشه ای عینک در عکس نیفتد. عکس 2a بدون فیلتر گرفته شده است و عکس 2b با فیلتر پلارایزر خود، مقایسه کنید و قضاوت کنید.

عکس بدون فیلتر پلارایزر

شکل 2a

 

عکس با فیلتر پلارایزر

شکل 2b

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید طوری پشت دوربین قرار بگیرید که آفتاب از شانه سمت راست یا چپ شما بتابد. فیلتر پلارایزر زمانی بهترین نتیجه را خواهد داشت که منبع نور با زاویه 90 درجه بتابد.

3- درخشش در تصاویر گرفته شده در فضای آزاد

یکی دیگر از قابلیت های با ارزش دوربین دیجیتال که مورد توجه قرار نگرفته است، قابلیت انتخاب فلاش دوربین است. یعنی شما به عنوان عکاس حتی در هوای آفتابی و در نور زیاد می توانید با فلاش عکس بگیرید. این ویژگی در دوربین های دیجیتال معمولاً با flash on یا fill flash فعال می شود. و شما این قدرت را خواهید داشت که عکس های زیبایی در فضای آزاد بگیرید.

در مورد flash on دوربین ابتدا از پشت زمینه تصویری تهیه می کند و فلاش دوم نور کافی برای موضوع عکاسی شما فراهم می کند و نتیجه، یک عکس حرفه ای است که در ساختار عکس شما هر چیزی به اندازه کافی خوب به نظر می رسد.

3ــ درخشش در تصاویر گرفته شده در فضای آزاد

با قرار دادن موضوع در سایه یک درخت و قرار دادن دوربین در وضعیت fill flash پسر ها و پشت زمینه جلوه لازم را دارند.

حال سعی کنید در فضای آزاد با و بدون فلاش عکس بگیرید به خصوص زمانی که آفتاب از پشت یا از بغل به موهای مشخصی که عکس می گیرید بتابد حال به درخشش لبه ها توجه کنید.

یک تکنیک جالب دیگر این است که شخصی را که از او عکس می گیرید در زیر سایه مثلاً یک درخت قرار دهید و با فلاش عکس بگیرید تا مدل شما مجبور به اخم کردن و جمع کردن چشم ها در برابر نور آفتاب نباشد.

این را به خاطر داشته باشید که اکثر دوربین هایی که فلاش از ابتدا در آنها تعبیه شده است دارای دامنه 3 متری (یا حتی کمتر) هستند. بنابراین مطمئن شوید زمانی که از فلاش استفاده می کنید خیلی دور نمی ایستید.

4- macro mode یا close up

زمانی را به خاطر آورید که کودکی کوچک بودید و بر روی چمن ها بازی می کردید؟! وقتی که به قدر کافی به زمین نزدیک شوید تعداد زیادی از مخلوقات را می بینید که قبل از آن حتی فکر نمی کردید آنها وجود خارجی داشته اند. امروز شاید نخواهید در حیاط منزلتان بر روی شکم دراز بکشید و لباس هایتان را کثیف کنید. اما اگر close up دوربین خود را فعال کنید و سعی در کشف دنیای خود با جزئیات بیشتر (ابعاد کوچک تر) داشته باشید، عکس های تر و تازه ای جایزه شما خواهد شد که قبلاً هیچ گاه آنها را تجربه نکرده بودید.

4ــ macro mode یا close up

فقط در دوربین خود به دنبال آیکون close up یا macro mode بگردید که معمولاً این آیکون با سمبل یک گل نشان داده می شود، آن را فعال کنید و به اندازه ای که دوربین شما اجازه می دهد به سوژه خود نزدیک شوید. بعد از اینکه سوژه را پیدا کردید، دکمه شاتر را تا نصفه پایین نگه دارید تا این فرصت را به دوربین بدهید که روی تصویر زوم کند سپس دکمه را تا انتها فشار دهید تا عکس گرفته شود.

زمانی که از مود close up استفاده می کنید دامنه تصویر شما بسیار کم عمق خواهد بود، بنابراین روی قسمتی از تصویر زوم کنید که برای شما مهمتر است و اجازه دهید بقیه قسمت های تصویر تار بیفتد.

5- کارت حافظه حجیم

زمانی که در حال جمع آوری پول برای خرید یک دوربین دیجیتال هستید حتماً برای کارت حافظه، پول اضافی کنار بگذارید چرا؟! چون حافظه ای که دوربین های دیجیتال دارند معمولاً خیلی پایین است و مانند این است که شما برای یک مسافرت طولانی به جای غذا کمی تنقلات به عنوان آذوقه بردارید.

اگر یک دوربین 3 مگا پیکسلی دارید حداقل 256 مگا بایت حافظه نیاز دارید، 512 مگا بایت برای 4 مگا پیکسل و 1 گیگا بایت برای دوربین های با روزلوشن 6 مگا پیکسل و بالاتر مناسب است.

6- رزولوشن بالا

یکی از دلایل مهمی که باید یک کارت حافظه با ظرفیت بالا بخرید این است که بتوانید از حداکثر رزولوشن دوربین خود استفاده کنید. در غیر این صورت پول خود را هدر داده اید. چون دوربینی خریده اید که از قابلیت های آن استفاده نکرده اید.

چرا نباید عکس های با کیفیت پایین بگیرید؟ چون نمی دانید که عکس بعدی که می گیرید ممکن است بهترین عکس قرن 21 باشد و اگر یک عکس زیبا با کیفیت 640x480 بگیرید به این معناست که از این عکس می توانید یک پرینت با اندازه یک کارت اعتباری بگیرید.

به عبارت دیگر اگر عکس به رزولوشن 4 مگاپیکسل یا  2272x1704 یا بزرگ تر بگیرید می توانید آن را با ابعاد 20x25 سانتی متر چاپ کنید و با این کیفیت عکس شما حتی برای چاپ در یک مجله کافی است. در ضمن سعی کنید تا جایی که امکان دارد به سوژه نزدیک شوید. این کار به شما این آزادی را می دهد تا در  صورت نیاز قسمتی از عکس را با استفاده از نرم افزار های گرافیکی جدا کنید. و هنوز  عکس شما کیفیت قابل توجهی داشته باشد، تا بتوانید از آن یک پرینت خوب بگیرید.

نکته اینجاست که شما باید مقدار کافی حافظه در اختیار داشته باشید.

7-سه پایه مناسب

اگر فردی که برای عکاسی از سه پایه استفاده می کند، در حالی که می تواند این عکس را بدون سه پایه بگیرد، بدانید که او یک عکاس حرفه ای است. برای موضوع های عکاسی ثابت و مشخص سه پایه بسیار مفید است.

مشکلی که در استفاده از سه پایه وجود دارد، بزرگ و حجیم بودن آن است و حمل آن باعث دردسر می شود.

برای عکاسان دیجیتال یک خبر خوب وجود دارد و آن اینست که سه پایه های جدیدی که به بازار آمده است، کوچک و کم حجم و سبک است و می توانید آن را در جیب خود بگذارید.

سه پایه مناسب و کوچک و قابل حمل

8- سرگرمی با عکس های تأخیری

با داشتن سه پایه می توانید از یک خاصیت دیگر دوربین خود استفاده کنید و آن گرفتن عکس، بعد از یک تأخیر زمانی است که آن را در دوربین های دیجیتال با «Self timer» نشان می دهند. این تأخیر زمانی 10 ثانیه فرصت می دهد تا یک مشکل قدیمی حل شود و آن حضور عکاس در کادر است.

یک خاصیت دیگر این روش عدم لرزش دوربین در زمان عکس گرفتن است، چون زمانی که شما دکمه دوربین را فشار می هید دوربین تکان می خورد.

9- عکاسی از حرکت آب

این عکس ها با یک ترکیب مناسب از حرکت آب و تنظیم دوربین به طوری که شاتر آن برای یک یا دو ثانیه باز بماند، خلق می شود و یک جریان نرم از حرکت آب به وجود می آید که همانند یک تابلوی نقاشی به نظر می رسد. در حالی که سایر اجزای موجود در عکس عادی و با جزئیات کامل دیده می شوند.

عکاسی از حرکت آب
شما به یک سه پایه احتیاج خواهید داشت تا دوربین را در طول مدتی که شاتر باز می ماند ثابت نگه داشته و عکس مات نشود و به همین دلیل بهتر است از خاصیت Self timer استفاده کنید.

راه دیگر، استفاده از یک عینک آفتابی در برابر لنز دوربین است که به دوربین این فرصت را می دهد تا شاتر، مدت بیشتری باز بماند.

نتیجه نهایی

بیشتر دوربین های دیجیتال حتی دوربین هایی که برای استفاده افراد مبتدی و به قیمت ارزان در بازار یافت می شوند تعداد زیادی توابع قابل استفاده دارند. با خرج کمی ابتکار می توانید عکس هایی بگیرید که برای بیننده ها این سؤال را مطرح می کند که:« این عکس با چه دوربینی گرفته شده است؟ »

می توان هر پاسخی به این سؤال داد ولی اکنون شما می دانید که دوربین مسئول عکس هایی که گرفته شده، نیست.

علی یزدی مقدم 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

طراحی سایتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید