• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2014 / 08 / 19

چگونه عکس هایی با کیفیت فوق العاده از مناظر طبیعت و چشم انداز ها بگیریم

 

یکی از پرسش هایی که بسیاری از دانشجویان از من می پرسند این است: “چگونه چنین عکس های با کیفیتی از چشم انداز ها و مناظر گرفته ای؟” باید بگویم این کار بسیار ساده است! در حقیقت باید از هر تکان و لرزشی هنگام باز شدن شاتر دوربین جلوگیری کنید به خوبی روی موضوع فوکوس کنید و aperture مناسبی برای منظره خلاق خود انتخاب کنید. و البته نکاتی هست که با استفاده از آنها می توانید عکس هایی با کیفیت فوق العاده از طبیعت بگیرید و اما این نکات:

عکس با کیفیت از طبیعت

یک سه پایه خوب با سر بزرگ تهیه کنید که محکم و بدون لرزش باشد.

این نکته به نظر واضح می آید اما هر بار می بینم که دانشجویان بسیاری از سه پایه مناسب استفاده نمی کنند و نمی توانند با استفاده از این سه پایه به اندازه کافی دوربین را ثابت نگه دارند. یا حتی در محکم کردن دوربین سهل انگاری می کنند. و وقتی عکس های آنها خراب می شود شاکی هستند! بنابراین هنگام استفاده از سه پایه از ثابت شدن آن اطمینان حاصل کنید و دوربین را روی سه پایه قفل کنید.

هنگام عکس گرفتن دست شما نباید روی دوربین باشد.

لرزش دستان شما سبب مات شدن و پایین آمدن کیفیت تصویر می شود و زمانی که شاتر دوربین باز می شود نباید دستان شما روی دوربین باشد یا حتی در نزدیکی آن باشد! برای این منظور می توانید از تایمر دوربین استفاده کنید. می توانید از تایمر 2 ثانیه استفاده کنید.

لنز های ارزان قیمت هنگامی که فیلتر پلارایز را می چرخانید لنز شما را از فوکس خارج می کنند.

این مانع دیگری برای گرفتن یک عکس با کیفیت است. همانطور که می دانید از این فیلتر ها برای عکاسی در نور روز و در برابر آفتاب استفاده می شود اما در برخی لنز های ارزان قیمت هنگامی که فیلتر پلارایز را می چرخانید فوکس شما به هم می ریزد البته در لنز های با کیفیت جدید این مشکل به ندرت دیده می شود. زمانیکه با این مشکل مواجه شدید دوباره فوکس تصویر را تنظیم کنید.

اگر یک دوربین DLSR دارید mirror Lock-up یا قفل آینه را فعال کنید.

به این ترتیب مطمئن خواهید شد که حرکت مکانیکی توسط آینه انجام می شود و هنگام باز بودن شاتر هیچ لرزشی به دوربین منتقل نمی کند.

مچ بند دوربین را باز کنید

هنگامی که باد می وزد این مچ بند مانند یک بادبان برای قایق عمل می کند و همه لرزش ها را به دوربین منتقل می کند و سبب کاهش کیفیت تصویر می شود.

به پایه مرکزی سه پایه، وزنه ای اضافه کنید

وقتی که باد می وزد که زیاد هم پیش می آید باید فکری بکشید تا سه پایه شما از باد کمتر تاثیر بگیرد یکی از راههای موثر این است که جرم آنرا افزایش دهید برای این منظور می توانید وزنه های سربی به پایه مرکزی اضافه کنید تا لرزش های سه پایه را به حداقل برسانید.

دریچه دیافراگم کوچک یا متوسط انتخاب نمایید

این موضوع خود می تواند یک مقاله مفصل باشد اما مهم است که این مفهوم را به خوبی درک کنید تا بتوانید عکس هایی با کیفیت بالا خلق کنید و اگر می خواهید گوشه به گوشه تصویر شما کیفیت مناسبی داشته باشد باید دهانه لنز یا همان aperture مناسبی انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر f/2.8  را انتخاب نمایید به عنوان یک عکاس کاری بی مفهوم انجام داده اید و بهتر است عددی مانند f/11 یا f/16 را بسته به فاصله خود از جلو زمینه انتخاب نمایید. اما به خاطر داشته باشید که دهانه لنز بسیار کوچک مانند f/22 به علت انحراف نور و کاهش نور ورودی به دوربین سبب کاهش کیفیت تصویر می شود. بنابراین بهتر است لنز خود را برای بهترین کیفیت در اندازه های مختلف دهانه لنز آزمایش کنید تا بدانید نقطه بهینه لنز دوربین شما کجاست.

توجه:

دهانه لنز بزرگتر مانند f/2.8 می تواند تصویر زیبایی ایجاد کند اگر به درستی به کار گرفته شود برای این منظور شما به یک لنز واید با کیفیت مناسب احتیاج دارید تا جلوه های زیبایی با دوربین خود خلق کنید.

با رعایت فاصله روی تصویر فوکس کنید

روی سوژه ای که در نزدیکی شماست فوکس نکنید. برای اینکه تصویر شفافی داشته باشید باید حداقل فاصله با تصویر را رعایت کنید. می توانید فوکس خود را تا بی نهایت قرار دهید اما بدانید که بیشتر لنز های وایدی که من استفاده کرده ام تا بی نهایت فوکس می کنند اما من اغلب آنرا روی بی نهایت یا infinity قرار می دهم و کمی بر می گردانم البته خیلی به دقت این کار را انجام می دهم و آنرا کمی قبل از علامت infinity قرار می دهم و بسیار نزدیک به آن قرار می دهم تا نتیجه خوبی بگیرم چون بیشتر این لنز ها وقتی آنها را روی بی نهایت قرار می دهید مقداری از فوکس خارج می شوند.

عینک خود را فراموش نکنید

اگر برای دیدن دقیق نیاز به عینک دارید حتما عینک خود را همراه داشته باشید شما از دوربینی گرانقیمت استفاده می کنید و تکنیک های مختلفی را به کار می بندید تا بهترین نتیجه را داشته باشید حال اگر نتوانید تصویر را به وضوح ببینید چگونه می توانید تصاویر زیبایی با بیشترین وضوح و کیفیت خلق کنید؟!

از چشمی دوربین استفاده کنید

اگر یک دوربین DLSR با چشمی اپتیک دارید توصیه اکید می کنم که از این چشمی ها استفاده کنید که از مود live view دوربین شما استفاده می کند و به این ترتیب جایی که مورد توجه شماست در تصویر بزرگ می شود همین کار را با استفاده از EVF یا آشکارساز نگاه الکترونیکی می توانید انجام دهید و به این ترتیب نیازی به نگاه کردن به تصویر LCD که یک تصویر مصنوعی است ندارید. و همین طور به خاطر داشته باشد اتوفوکس را غیر فعال کنید تا با استفاده از live view فوکس را به صورت دستی فعال نمایید.

اینها فنونی هستند که در جزیره کوچک خودم در ونکوور به کار می گیرم و به دانشجویانم آموزش می دهم. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

نوشته: گوین هاردکستل

ترجمه: علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید