• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2019 / 02 / 18

ویاگرا چیست؟ حقایقی درباره ویاگرا! اثرات جانبی آن

ویاگرا نام تجاری داروی سیلدنافیل سیترات است. این دارو برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان استفاده می شود. ED به این معناست که شما نمی توانید نعوظ داشته باشید و یا مدت زمانی آن را نگه دارید. ویاگرا در دسته داروهای مهار کننده فسفودی استراز (PDE) برای مردان است که سبب افزایش جریان خون در اندام جنسی می شود و به عمل نعوظ کمک می کند و برای کسانی که با این عمل مشکل دارند می تواند یکی از گزینه های درمانی (البته با نظر پزشک معالج) باشد.

حقایقی درباره ویاگرا، اثرات جانبی

اداره غذا و دارو (FDA) ویاگرا را در سال 1998 تأیید کرد. این دارو هم چنین تحت نام Revatio برای درمان بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا در ریه فروخته می شود. Revatio به منظور بهبود توانایی های ورزشی و کاهش سرعت تغییرات در افراد مبتلا به این بیماری داده می شود.

علاوه بر این، ویاگرا برای سایر شرایط پزشکی از قبیل بیماری رینود (شرایطی که انگشتان دست و پا سرد و بی حس می شود) و سرطان پروستات به کار می رود.

این دارو در بازار مانند یک محصول تقویت کننده به فروش می رود و برخی فروشندگان سود جو طوری آن را تبلیغ می کنند که افراد فکر نمی کنند این دارو برای درمان یک ضعف جنسی مصرف می شود.

ویاگرا قرص کوچکی است که هر زمان از روز می تواند مصرف شود. بعضی ها فکر می کنند این قرص باعث تحریک آن ها می شود. ولی این گونه نیست و فقط برای نعوظ به شما کمک می کند. اگر مشکلات عصبی دارید که در روابط زناشویی شما اختلال ایجاد کرده است، ویاگرا درمان مشکل شما نیست. دیگر این که این دارو یک درمان موقتی است و برای مشکل شما شفا بخش نیست. و اگر چنین مشکلی دارید هر بار که می خواهید رابطه داشته باشید به آن احتیاج خواهید داشت.

شرایط استفاده از ویاگرا

متخصصان معتقدند ویاگرا باید با نظر پزشک مصرف شود هر چند این روزها حتی در اینترنت و بازار هم به سادگی قابل دسترسی است، همین طور باید از شرایط مصرف، احتیاط های لازم و تداخل دارویی آن اطلاع داشته باشید چه بسا سبب عوارض منفی در سلامت مصرف کننده آن شود. و اگر تحت درمان هستید اگر داروهای دیگری مصرف می کنید و اگر از هر بیماری رنج می برید قبل از مصرف ویاگرا بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

مانند تمام درمان های دارویی بسیار مهم است که هر بار فقط به اندازه تجویز شده مصرف کنید. هیچ گاه بیش از مقدار دوز تجویز شده را در هر نوبت مصرف نکنید.

ویاگرا 2 دقیقه پس از مصرف تا یک ساعت و نیم به شرط آن که فرد کاملاً تحریک شده باشد مؤثر است. مصرف بیشتر این دارو در سرعت عملکرد آن تأثیری ندارد و البته برای سلامتی فرد بسیار خطرناک است.

ویاگرا به عنوان یک قرص 25، 50 یا 100 میلی گرم به صورت خوراکی مصرف می شود. معمولا، دوز توصیه شده 50 میلی گرم در حدود یک ساعت قبل از فعالیت جنسی است. اما شما می توانید ویاگرا را از 30 دقیقه تا چهار ساعت قبل از داشتن رابطه جنسی مصرف کنید.

معمولا این دارو نباید بیش از یک بار در روز استفاده شود.

شما می توانید ویاگرا را با غذا یا بدون آن مصرف کنید، اما اگر آن را با یک وعده غذایی پر چرب مصرف کنید، ممکن است دارو دیرتر تاثیر کند.

شما می توانید ویاگرا را با بعضی داروها مصرف کنید اما باید میزان مصرف خود را پایین تر بیاورید. اگر در حال حاضر از داروهای اریترومایسین، کتوکونازول، ایتراکونازول، ریتوناویر یا ساکوییناویر استفاده می کنید بهتر است از دوز پایین ویاگرا مثلاً 25 میلی گرم مصرف کنید.

اگر در سلامت کامل به سر می برید و هیچ دارویی مصرف نمی کنید در این صورت 50 میلی گرم که برای بیشتر مردان کافی است می تواند مشکل شما را کاملاً حل کند. اگر یک قرص 50 میلی گرمی استفاده کردید و مشکل شما حل نشد آن گاه می توانید از دوز 100 میلی گرم استفاده کنید البته برای نوبت بعد.

همانند بسیاری از داروهای دیگر بعضی ها به ویاگرا حساسیت دارند. اگر هنگام مصرف این دارو با عوارضی مانند حساسیت روبرو شدید باید با پزشک خود تماس بگیرید ممکن است این عوارض شدید باشد در این صورت خود را به اورژانس برسانید.

ویاگرا برای کسانی که این بیماری ها را دارند، خطرناک است و نباید مصرف شود: ناراحتی های قلبی، زخم معده، مشکلات تنفسی، کسانی که سکته کرده اند یا دچار حمله قلبی شده اند و افرادی که فشار خون بالا دارند.

بدانید که ویاگرا از شما در برابر هیچ کدام از بیماری هایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند حفاظت نمی کند.

یک درمان مشخص روی افراد مختلف نتایج متفاوتی دارد. هیچ کس نمی تواند بگوید یک دارو چه اثری روی همه بیماران خواهد داشت. اگر هنگامی که از ویاگرا استفاده می کنید احساس خوبی ندارید یا اذیت می شوید ممکن است به کمک های اورژانسی نیاز داشته باشید به خصوص اگر در ناحیه سینه احساس درد داشتید، احساس تنگی نفس یا واکنشی حساسیتی داشتید باید آن را جدی بگیرید و به سرعت خود را به پزشک برسانید.

حمله قلبی، سکته و مرگ ناگهانی از عوارضی بوده که گریبان بعضی از مصرف کنندگان ویاگرا را گرفته است، این مشکلات خطرناک اغلب به این دلیل بوده است که شخص مصرف کننده این دارو، بیماری قلبی یا عروقی داشته و خود از آن بی اطلاع بوده است.

اگر شما هم کوچکترین شکی درباره این بیماری ها دارید قبل از مصرف این دارو بهتر است یک تست ورزش بدهید.

اما برتری ویاگرا که موجب رواج آن شده این است که این درمان موقتی برای هر 8 نفر از 10 نفر جواب مثبت داده است و توانسته مشکل آنها را حل کند.

هشدار

مصرف ویاگرا با برخی داروها تداخل دارد و اثر آن ها را از بین می برد. به ویژه، ویاگرا نباید همزمان با داروهای نیترات دار مثل نیتروگلیسیرین، ایزوسوربید دینیترات، ایزوسوربید مونونیترات، آمیل نیترات و یا نیتریت “پاپرها” استفاده شود که این داروها برای درمان درد قفسه سینه یا مشکلات قلبی استفاده می شود.

مصرف ویاگرا با یک داروی نیترات دار باعث کاهش ناگهانی و خطرناک فشار خون می شود.

هم چنین اگر از داروهای پر فشاری ریوی استفاده می کنید نباید ویاگرا مصرف می کنید.

قبل از شروع مصرف ویاگرا، اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید، به پزشک اطلاع دهید:

• بیماری قلبی، حمله قلبی، نارسایی قلبی یا مشکلات ریتم قلب

• فشار خون بالا یا پایین

•کلسترول بالا

•سکته مغزی

• بیماری کلیوی یا کبدی

•دیابت

• اختلالات خونی از قبیل مولتی پِل میلوما، لوسمی یا کم خونی سلول داسی شکل

• مشکل انعقاد خون مانند هموفیلی

• مشکلات گردش خون

• انسداد در رگهای ریه ها

• ورم رنگیزه ای شبکیه

• زخم معده

• تغییر شکل آلت تناسلی مانند بیماری پیرونی

• آلرژی به داروها

اگر دچار نعوظ شدید که چندین ساعت طول کشید، اگر سیگار می کشید یا اگر اخیرا بدنتان کم آب شده است، به پزشک خود بگویید.

ویاگرا می تواند جریان خون را در عصب بینایی چشم شما کاهش دهد که ممکن است باعث از دست رفتن ناگهانی دید شود اکثر افرادی که این عارضه را تجربه می کنند نیز دارای بیماری قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت یا مشکلات خاص چشم هستند. سیگاری بودن و داشتن سن بیش از 50 سال، خطر ابتلا به مشکلات بینایی را افزایش می دهد.

اگر از دست دادن ناگهانی بینایی را تجربه کردید، مصرف ویاگرا را متوقف کنید و از اورژانس کمک بگیرید.

هم چنین اگر در حین فعالیت جنسی، دچار درد سینه، تهوع و یا سرگیجه شدید سریعا به پزشک اورژانس مراجعه کنید.

ویاگرا نباید توسط افراد زیر 18 سال استفاده شود، مگر این که پزشک غیر از این را تجویز کند.

قبل از هر نوع جراحی، حتی دندانپزشکی، پزشک را از مصرف ویاگرا مطلع کنید.

عوارض جانبی ویاگرا چه هستند؟

ویاگرا دارویی است که فقط وقتی فرد از نظر جنسی کاملاً تحریک شده است به نعوظ  او کمک می کند و در غیر این صورت پاسخ گو نیست.

بعضی مردان زمانی که ویاگرا مصرف می کنند احساس گیجی می کنند دلیل این امر تغییرات فشار خونی است که این دارو سبب آن می شود. و اگر این احساس باز هم تکرار شد ممکن است شما بیماری فشار خون داشته باشید و از آن بی خبر باشید در این صورت باید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت بروز هر یک از علائم در بخش هشدار دهنده و موارد زیر، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

تغییرات ناگهانی دید، تاری دید و یا از دست دادن بینایی

نعوظی که دردناک است یا بیش از چهار ساعت طول می کشد. هنگام استفاده از ویاگرا ممکن است نعوظ شما سه تا چهار ساعت طول بکشد و پس از ارضاء به حالت عادی بازگردید اگر از این دارو استفاده کردید و نعوظ شما بیش از 5 ساعت طول کشید ممکن است به درمان دیگری احتیاج پیدا کنید و البته باز هم باید به پزشک مراجعه کنید و اگر این مشکل را رفع نکنید احتمال دارد ناتوانی بلند مدت برای شما پیش آید.

علائم حمله قلبی، مانند درد قفسه سینه که به فک و شانه گسترش می یابد، تعریق یا حالت تهوع، شاید یک بیماری قلبی پنهان دارید

ضربان نامنظم قلب

تنگی نفس

تورم در دست ها، مچ پا یا پاها

زنگ زدن در گوش ها یا کاهش شنوایی ناگهانی

تشنج

سوزش یا خارش در حالی که ادرار می کنید

نشانه های یک واکنش آلرژیک، مانند کهیر، دشواری تنفس، یا تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو

عوارض معمول ویاگرا

عوارض معمول ویاگرا شامل موارد زیر است که ممکن است یک یا چند عارضه در یک شخص به وجود آید شاید این علایم همیشه تکرار نشوند به خصوص برای کسانی که قبلاً از آن استفاده کرده باشند:

خواب آلودگی یا به سختی خواب افتادن، دل پیچه و اسهال، ناراحتی معده، سوزش سر دل، آبریزش یا گرفتگی بینی، گرفتگی در سینوزیت ها، خون دماغ، بی حسی یا سوزش در دست، بازوها و پاها، درد عضلات یا درد پشت، حساسیت به نور، تغییر دید در رنگ ها (روی اشیا رنگ آبی می بیند یا قادر به تشخیص سبز و آبی نیست)، احساس گرمای شدید، سرگیجه و سردرد.

به خاطر داشته باشید هیچ کس مانند شما از وضعیت بدنتان خبر ندارد اگر هنگام استفاده از ویاگرا احساس فوق العاده ای دارید خوب می توانید از آن استفاده کنید ولی اگر بعد از استفاده از این قرص ها احساس خوبی نداشتید بهتر است به فکر سلامتی خود باشید، حداقل کاری که می توانید انجام دهید یک تست ورزش زیر نظر متخصص قلب و عروق است.

بارداری و مصرف ویاگرا

FDA ویاگرا را برای اختلال عملکرد جنسی در زنان تایید نکرده است، بنابراین شاید به جنین آسیب رساند هر چند هنوز تصور نمی شود که ضرری در حین بارداری داشته باشد. معلوم نیست که ویاگرا می تواند از شیر مادر به کودک منتقل شود. با این حال اگر باردارید و یا قصد بارداری دارید، یا شیر می دهید، در مورد مصرف ویاگرا با پزشک مشورت و بیشتر تامل کنید.

ویاگرا و گریپ فروت

خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت ممکن است بر روی نحوه عملکرد ویاگرا در بدن تاثیر بگذارد. هنگام مصرف این دارو از مصرف گریپ فروت اجتناب کنید.

ویاگرا و الکل

مصرف ویاگرا در هنگام نوشیدن الکل می تواند عوارض ناخواسته ای ایجاد کند.

چه کسی می فهمد؟

چه کسی خواهد فهمید که شما قرص ناتوانی جنسی مصرف می کنید؟ البته هیچ کس نمی فهمد مگر اینکه خودتان به او بگویید بهتر است بدانید این دارو در کیفیت نعوظ تأثیر چندانی ندارد و فقط در صورتی که برای این کار ناتوانی دارید به آن احتیاج خواهید داشت.

بعضی افراد برای افزایش لذت از این قرص ها استفاده می کنند و بعد متوجه می شوند چنین تأثیری نداشته است. این قرص ها هیچ کار فوق العاده ای نمی کنند مگر درمان موقتی مشکلی که درباره آن صحبت شد.

در مقاله دیگری از یاد بگیر دات کام ساخت ویاگرای طبیعی و سالم خانگی آموزش داده شده است. دیدن این فیلم نیز خالی از لطف نیست.

ترجمه: علی یزدی مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

طراحی سایتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید