• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2019 / 09 / 22

حداکثر استفاده از باتری دوربین دیجیتال

به خاطر داشته باشید که چه باتری های قابل شارژ و چه باتری های معمولی، عمر محدود دارند. هیچ چیز بدتر از این نیست که یک عکس یا یک صحنه خوب را به خاطر تمام شدن باتری از دست بدهید.

خصوصیات باتری های مختلف با یکدیگر متفاوت است و همین طور خصوصیات دوربین های دیجیتال با یکدیگر متفاوت است و مصرف باتری آن ها هم یکسان نیست و همین طور قسمت های مختلف دوربین دیجیتال مصرف گوناگون دارند و بعضی از این قسمت ها انرژی بیشتری مصرف می کنند.

قسمت هایی از دوربین که انرژی بیشتری مصرف می کنند عبارتند از: صفحه LCD، فلاش و موتوری که اجزای مکانیکی دوربین مانند مکانیزم زوم را به حرکت در می آورد. دوربین های دیجیتال به شما اجازه می دهند تا عکس گرفته شده را روی صفحه LCD ببینید یا می توانید به جای این که صفحه را از طریق چشمی ببینید آن را از صفحه LCD ببینید و از آن صفحه عکس بگیرید.

ایتفاده حداکثری از باتری دوربین دیجیتال

در این جا چند نکته برای افزایش کارایی باتری ذکر می شود، بلکه کمکی باشد تا حداکثر استفاده را از قدرت باتری دوربین خود ببرید.

ــ LCD را خاموش کنید و از چشمی استفاده کنید، فقط زمانی از LCD استفاده کنید که نمی توانید از چشمی استفاده کنید. بنابراین هنگام خرید دوربین باید توجه کنید که دوربین مورد نظر شما دارای چشمی هست یا خیر؟

_ یک صفحه LCD نسبتاً انرژی زیادی مصرف می کند. به این دلیل است که اگر مدتی دوربین دیجیتال را بدون استفاده نگه دارید به صورت خودکار LCD آن خاموش می شود و به حالت “خواب” می رود، تا در مصرف باتری صرفه جویی کند. زمانی که مشغول انجام تنظیمات دوربین دیجیتال خود هستید زمان خاموش شدن صفحه LCD را روی کمترین زمان قرار دهید. معمولا این زمان خواب را بین 15 تا 30 ثانیه تنظیم می کنند تا در صورت عدم تحرک و استفاده از دوربین، به حالت “خواب” رود.

_ دوربین را مکرر روشن یا خاموش نکنید. هر بار که دوربین را راه اندازی مجدد می کنید، صفحه معرفی برای چند ثانیه ظاهر می شود. اگرچه این به نظر زمان زیادی نمی رسد ولی بدانید اگر دوربین را 10 بار روشن و خاموش کنید، حداقل یک دقیقه از باتری خود را از دست می دهید و این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که در موقع گرفتن یک عکس عالی، باتری هشدار دهد که خالی شده است. در عوض از حالت “خواب” استفاده کنید، که در بالا از آن صحبت کردیم.

_ انتظار نداشته باشید که عمر باتری با ادعای سازندگان باتری دوربین تطابق داشته باشد. سازندگان باتری آزمایش خود را در شرایط ایده آل و عالی امتحان می کنند چیزی که شاید در دنیای واقعی چنین نباشد. بنابراین اگر بتوانید از 75% عمر باتری که سازنده ادعا می کند، بهره برداری کنید. نقطه شروع خوبی است.

_ باتری های جدیدتر بهتر کار می کنند. ادعایی از گذشته بود که می گفت: برای طولانی تر کردن عمر باتری، قبل از شارژ مجدد باتری، شارژ آن را به طور کامل تخلیه کنید، ولی این ادعا شاید برای باتری های قابل شارژ چندین سال پیش صدق می کرد ولی در مورد باتری های جدیدتر صادق نیست. بنابراین اگر قسمتی از شارژ را مصرف کردید می توانید آن را دوباره شارژ کنید و این موضوع تاثیری در عمر باتری ندارد.

ــ سعی کنید تا جایی که امکان دارد از نگاه و مرور کردن به عکس ها از صفحه LCD خودداری کنید. با روشن بودن صفحه نمایش LCD در حالی که عکس نمی گیرید، باتری شما سریع تر تخلیه می شود. زمان بازگشت به خانه و شارژ کردن باتری، وقت بیشتری برای مرور عکس های خود دارید.

_ روشنایی صفحه را کاهش دهید. اگر دوربین شما این اجازه را می دهد، میزان روشنایی LCD را پایین بیاورید. LCD روشن باتری را سریع تر تخلیه می کند. دیدن LCD کم نور یا تاریک، مخصوصاً در تابش نور آفتاب دشوارتر است، اما به افزایش عمر باتری شما کمک می کند.

ــ از زوم کردن مداوم وقتی لزومی ندارد خودداری کنید هر بار که عمل زوم را انجام می دهید در حال مصرف انرژی هستید. دوربین هایی که دارای زوم اپتیکال هستند انرژی زیادی در حین زوم کردن مصرف می کنند. البته نمی توان اصلاً از زوم استفاده نکرد ولی می توان از زوم بی مورد جلوگیری کرد. در اکثر دوربین های دیجیتال دکمه ای که برای گرفتن عکس وجود دارد دو مرحله ای است با فشار اول و نگه داشتن آن (مرحله اول) دوربین بر روی صحنه عکاسی زوم می کند و در این وضعیت باقی می ماند تا فشار بیشتری بر روی دکمه وارد شود و عکس گرفته شود. با نگه داشتن زیاد دکمه در مرحله اول انرژی زیادی تلف می شود.

ــ هر از چند گاهی باتری را شارژ کنید. باتری ها به مرور انرژی خود را از دست می دهند. حتی زمانی که استفاده نمی شوند حال اگر حرفه شما عکاسی است پس بهتر است که باتری های شما همیشه شارژ باشند پیشنهاد بنده روزی یک بار اگر هر روز عکاسی می کنید است.

ــ مصرف باتری را حدس بزنید. اگر قرار است از یک صحنه فقط چند عکس در نور روز بگیری احتیاج به باتری زیادی ندارید ولی اگر قرار است در طول روز عکاسی کنید و به فلاش هم احتیاج دارید بهتر است از قبل فکری برای باتری های خود کرده باشید.

_ اگر امکان دارد از استفاده از فلاش خودداری کنید. ادامه استفاده از فلاش باتری را به سرعت تخلیه می کند. بدیهی است، بعضی مواقع وجود دارد که برای ایجاد عکس به فلاش نیاز است، اما اگر بتوانید با خاموش بودن فلاش عکس بگیرید، این کار را انجام دهید تا مقداری از باتری را ذخیره کنید.

ــ زمانی که از فلاش دوربین دیجیتال را خاموش می کنید کمی ISO دوربین را بالاتر ببرید یا حساسیت آن را به نور بیشتر کنید. توجه داشته باشید که هر چه ISO بیشتری داشته باشید فایل دیجیتال مناسب تری خواهید داشت.

_ به فکر تعویض باتری های قدیمی باشید. سرانجام به دلیل این که تمام باتری های قابل شارژ با افزایش سن، قدرتشان کمتر می شود گاهی به دلیل کم شدن عمر باتری، مجبور می شوید مدام عادت های عکاسی خود را تغییر دهید تا در مصرف انرژی باتری صرفه جویی کنید و این موضوع دیگر برایتان آزار دهنده شده است پس بهتر است باتری دیگری را جایگزین کنید.

مواظب باتری های قلیایی (معمولی) یا باتری های NICAD یا NIMH باشید. این باتری ها کاملاً سمی هستند بنابراین یک برنامه صحیح برای دور ریخت آن ها داشته باشید.

علی یزدی مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمتبستن تبلیغات

طراحی سایت
تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید