• ارسال کننده: زهرا صانعی
 • تاریخ انتشار: 2016 / 09 / 13

چند روش برای تهیه گوجه شور

با رسیدن فصل پاییز بسیاری از خانم ها به فکر تدارک ترشی، سالاد و شوری های مختلف برای مصرف خود در فصل پاییز و زمستان هستند، گوجه شور یکی از شوری های مورد علاقه خانواده ها است. در این مقاله دو روش تهیه گوجه شور توضیح داده شده است.

گوجه شور

روش اول
مواد لازم:
 • گوجه فرنگی رسیده به مقدار لازم

 • سیر چند حبه

 • فلفل سبز تند به میزان دلخواه

 • نمک

 • شوید خشک مقداری

 • برگ درخت انگور مقدرای

 • برگ درخت آلبالو مقدرای (دلخواه)

طرز تهیه:

سعی کنید از گوجه هایی استفاده کنید که کوچک، قرمز رنگ و رسیده باشد، در ضمن دم سبز انتهای گوجه فرنگی نیز گرفته نشود.

ابتدا به اندازه مصرف خود گوجه فرنگی تازه تهیه کنید. گوجه فرنگی با دم گوجه شور را زیباتر و با کیفیت تر می کند.

ابتدا گوجه ها را بشویید و اجازه دهید کاملا خشک شوند.

مقداری برگ درخت انگور و برگ درخت آلبالو اگر در دسترس داشتید تهیه کنید و آن ها را بشویید.

مقداری نمک را در آب سرد حل کنید طوری که آب شور شود. اگر حل کردن نمک در آب سرد برایتان مشکل است مقداری آب و نمک را بجوشانید و بگذارید سرد شود. مقدار آب بستگی به مقدار گوجه ها دارد. شوری آب نیز بستگی به ذائقه شما و اینکه چه مدت می خواهید گوجه شور را نگهدارید و مصرف نکنید دارد. هرچه گوجه شور، شورتر باشد و عبور هوا به داخل آن مسدود شود عمر گوجه شور بیشتر می شود.

فلفل سبز تند را کمی خرد کنید. اگر تندی را دوست ندارید از فلفل های شیرین استفاده کنید.

دبه یا شیشه مورد نظر را انتخاب کنید و ابتدا یک لایه گوجه فرنگی در آن قرار دهید سپس مقداری برگ درخت انگور و برگ درخت آلبالو و چند عدد سیر و فلفل و مقداری شبید خشک روی آن قرار دهید. سپس یک لایه دیگر گوجه فرنگی قرار داده و دوباره مقداری برگ درخت انگور و آلبالو سیر و فلفل و مقداری شبید خشک را روی آن قرار دهید این کار را تا تمام شدن گوجه فرنگی ها انجام دهید.

بعد از این که تمام گوجه ها را در ظرف قرار دادید روی آن آب نمک بریزید تا ظرف کاملا پر شود، درب ظرف را محکم کنید. می توانید پلاستیک فریزر تمیزی را روی ظرف قرار دهید بعد درب آن را ببندید تا هوا به داخل آن نفوذ نکند. گوجه شور را در جای خنک قرار دهید بعد از مدت تقریبا دو ماه گوجه شورها آماده خوردن می باشند.

روش دوم
مواد لازم:
 • گوجه فرنگی به مقدار لازم

 • شوید تازه نیم کیلو

 • سیر 200 گرم

 • فلفل سبز تند بسته به ذائقه

 • نمک

طرز تهیه:

همان طور که در قسمت اول ذکر شد گوجه فرنگی ها باید کاملا رسیده و آبدار باشند.

ابتدا گوجه ها را تمیز بشویید و اجازه دهید آب آن کاملا گرفته شود.

شویدها را پاک کرده و خرد کنید. می توانید با چاقوی مناسب یا با استفاده از خردکن های دستی یا غذاساز اینکار را انجام دهید.

سیرها را پاک کرده و همراه با شوید خرد کنید.

فلفل سبزها را نیز خرد کنید.

شوید، سیر و فلفل خرد شده را با هم مخلوط کنید.

ابتدا تمامی گوجه ها را از وسط به دو نیم کنید. ظرف مورد نظر را انتخاب کنید و یک لایه گوجه فرنگی داخل آن قرار دهید گوجه ها را طوری قرار دهید که مغز گوجه ها به طرف بالا باشد سپس با استفاده از قاشق یک لایه از مواد مخلوط شده در بالا را روی آن بریزید و مقداری نمک روی گوجه ها بپاشید. اینکار را می توانید با نمک پاش یا قاشق انجام دهید.

لایه بعدی گوجه فرنگی را روی آن قرار دهید دوباره مقداری از مخلوط شوید و سیر را روی آن ریخته و دوباره نمک بزنید اینکار را تا تمام شدن گوجه ها انجام دهید.

سپس درب ظرف را ببندید و در جای خنک قرار دهید. بعد از گذشت تقریبا یک ماه گوجه شورها آماده خوردن هستند.

گوجه شور همانند ترشی ها همراه با غذاهایی مانند برنج های مخلوط مثل استانبولی، لپه پلو، لوبیا پلو، عدس پلو، همین طور آبگوشت، کوکو، ماکارانی و بسیاری از غذاها مصرف می شود.

نوش جان!

زهرا صانعی

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 1. با عرض خسته نباشید از آموزش شما
  در روش اول مواد لازم شوید نوشتید!!!
  ولی در طرز تهیه اصلا ازش استفاده نکردید!!!دقیقا چطور میشه؟

 2. با سلام
  اصلاح شد با تشکر از توجه و تذکر شما.
  دبه یا شیشه مورد نظر را انتخاب کنید و ابتدا یک لایه گوجه فرنگی در آن قرار دهید سپس مقداری برگ درخت انگور و برگ درخت آلبالو و چند عدد سیر و فلفل و مقداری شبید خشک روی آن قرار دهید. سپس یک لایه دیگر گوجه فرنگی قرار داده و دوباره مقداری برگ درخت انگور و آلبالو سیر و فلفل و مقداری شبید خشک را روی آن قرار دهید این کار را تا تمام شدن گوجه فرنگی ها انجام دهید.

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید