• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
 • تاریخ انتشار: 2013 / 07 / 25

چه خوراکی هایی باعث جوش می شوند؟

جوش و خوراکی های که می خوریم… بسیاری می گویند غدایی که میل می کنند ربطی به جوش های پوستی ندارد اما بعضی هم می گویند غذای و خوراکی هایی که می خورند سبب بروز جوش می شود، خوب باید بگویم هر دو درست می گویند! این بستگی به این دارد که بدن شما به خوردنی ها چگونه عکس العمل نشان دهد و اینکه چه نوع پوستی دارید. اگر شما مشکل جوش نداشته باشید خوب تعذیه شما هم احتمالا باعث جوش نمی شود ولی اگر از آن دسته افرادی هستید که با جوش های پوستی درگیر هستید خوراکی هایی هستند که مصرف آنها باعث بدتر شدن اوضاع خواهد شد و باید در خوردن آنها بیشتر تامل کنید.

خوب اگر در حال خواندن این مقاله هستید احتمالا با مشکل جوش دست و پنجه نرم می کنید یا لااقل من اینطور فرض می کنم. این که این جوش ها بزرگ باشند یا کوچک فرقی نمی کند مهم این است که آنها در زندگی شما تاثیرگذارند و همیشه فکر شما را مشغول می کنند که چگونه از شر آن خلاص شوید. اولین توصیه ای که به شما می توانم بکنم این است که مراقب آنچه که می خورید باشید. باید از مصرف برخی خوراک ها خودداری کنید باید حواستان جمع باشد که چه می خورید و تاثیر آن بر جوش های خود را ببینید اگر دیدید بعضی غذا ها باعث می شود جوش های شما بدتر شود باید از مصرف آنها خودداری کنید چون واکنش بدن هر کدام از ما با دیگری متفاوت است و هر کسی وضعیت بدن خودش را بهتر می داند. شاید به نظر شما عجیب بیاید اما به من اعتماد کنید بسیاری از ما بدن خود را نمی شناسیم و تاثیر خوراکی ها بر بدن خود را جدی نمی گیریم.

به عقیده من غذا ها نقش مهمی در زندگی ما دارند و تا می توانیم باید مراقب آنچه می خوریم باشیم تا سیستم داخلی بدن خود را قوی تر نگه داریم بررسی اینکه ارگان های داخلی بدن در چه شرایطی هستند ساده نیست، اما اگر این ارگان ها درست کار کنند بدن در سلامتی به سر می برد. می خواهم مثالی را خدمتتان عرض کنم چیزی که قابل لمس تر است: اگر می خواهید بدنی قوی با عضلاتی بزرگ داشته باشید راحتتر بگویم مرد یا زنی قوی باشید! باید ورزش کنید روی عضلات بدن خود کار کنید و آنها را تمرین بدهید این کار بدن شما را قوی تر می کند حال اگر مواد غذایی مناسب هم به بدن خود برسانید بدن شما سریعتر قدرتمند می شود و عضلاتتان سریعتر رشد می کند. در نبردی که با جوش های صورت و بدن دارید هم این چنین است و حتی نقش خوراکی ها پر رنگ تر هم هست. بنده مخالف درمان های دیگر نیستم نمی گویم هیچ کاری برای جوش های پوستی نکنید و فقط با تغذیه آنرا درمان کنید درمان های دیگر مانند آنتی بیوتیک ها، تمیز کننده ها و لوسیون های با کیفیت مناسب می توانند مفید واقع شوند اما اگر تغذیه صحیح را رعایت نکنید این درمان ها هم کافی نخواهند بود حتی اگر به زور آنتی بیوتیک از شر جوش ها هم خلاص شوید ولی رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید ممکن است پس از مدتی این جوش ها دوباره ظاهر شوند. آیا آنوقت باز هم می خواهید آنتی بیوتیک مصرف کنید؟

احتمالاً می دانید که آنتی بیوتیک ها همیشه عوارض جانبی دارند بنابراین ارزش دارد روش هایی که به سلامتی بدن شما هم کمک می کند را امتحان کنید.

بهترین روش این است که رژیم خود را با خوردنی های محدود شروع کنید اگر جوش ها کوچکتر شدند آنگاه دوباره غذاهایی را که از خوردن آن خودداری کرده بودید دوباره وارد رژیم غذایی خود کنید اگر دیدید فرقی حاصل نشد احتمالاً این غذا ها تاثیری روی شما نداشته اند و به این ترتیب این غذا از لیست ممنوعه شما حذف خواهد شد. همیشه باید بین آنچه که می خورید و نمی خورید تعادلی برقرار باشد بعضی مواقع به خوردن برخی خوراکی ها تمایل و ولع زیادی دارید خوب خیلی سخت نگیرید می توانید از آن غذا استفاده کنید اما فقط به خاطر داشته باشید که بدن شما ممکن است به آن واکنش خوبی نشان ندهد و اگر می خواهید هر غذایی را بخورید و در مصرف آن هم زیاده روی کنید باید عوارض آن را هم قبول کنید.

لیست خوردنی های مشکوک به ایجاد جوش

 • دانه ها مانند گردو، بادام زمینی و مواد غذایی صنعتی که از دانه ها ساخته می شود مانند کره بادام زمینی

 • شکلات – به هر شکلی

 • نوشابه های صنعتی – به خصوص آنها که رنگ تیره دارند!

 • غذاهای تند و تیز و فلفلی – به خصوص اگر از سس های تند صنعتی استفاده می کنید. سس خانگی که با فلفل تازه ساخته شده باشد آنقدر مضر نیست.

 • غذا های پر نمک – مانند چیپس، پفک، سیب زمینی سرخ کرده و… اگر می خواهد از نمک استفاده کنید بهتر است در غذای خانگی خود استفاده کنید تا آنرا از طریق فست فود ها به بدن خود برسانید.

 • پیتزا

 • مواد لبنی

 • مواد قندی – برای برخی این کار سختی است اما سعی کنید مواد غذایی شیرین را کمتر استفاده کنید.

 • کمتر سرخ کردنی ها را مصرف کنید – باز هم کمتر! خوب از سرخ کردنی ها لذت ببرید ولی تعادل را رعایت کنید.

خوب امیدوارم تا کنون احساس افسردگی نکرده باشید! در این لیست مواد قندی و سرخ کردنی ها وجود دارند به عنوان اولین گزینه آنها را برای مدتی از برنامه غذایی خود حذف کنید. بعد از چند روز واکنش بدن خود را بررسی کنید. حال خود می توانید تصمیم بگیرید که باز هم از این مواد غذایی استفاده کنید یا نه. این روش را برای بقیه لیست هم امتحان کنید تا غذاهایی را که با بدن شما سازگاری ندارند بیابید.

احساس می کنید دیگر چیزی برای خوردن باقی نمانده است؟ خوب راستش را بخواهید این گونه هم نیست در ادامه خوردنی هایی را معرفی می کنیم که می توانید بدون مشکل مصرف کنید.

از این مواد غذایی استفاده کنید تا به بهبود جوش های شما کمک کند.

 • گوشت قرمز

 • مرغ

 • ماهی

 • میوه ها و سبزیجات

 • قهوه و چای

 • غلات و حبوبات

 • نان

همچنین بهتر است از مواد غذایی گیاهی که برای جوش صورت مفیدند استفاده کنید. اما بد نیست با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید تا مواد غذایی گیاهی غیر مجاز را برای شما مشخص کند. این گروه از مواد غذایی به خصوص اگر به صورت تازه مصرف شوند بخاطر ویتامین های آن تاثیر بیشتری دارند.

درمان جوش به میزان پیشرفت مشکل بستگی دارد. با رعایت رژیم غذایی مناسب و خودداری از مصرف مواد غذایی که با بدن شما ناسازگاری دارند، می توانید از خوراکی های مجاز و پوست صاف و زیبای خود لذت ببرید.

ترجمه: علی یزدی مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:

صفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید