• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2016 / 10 / 27

طرز تهیه فتیر شیری یا شیرمال

فتیر شیری را در منزل تهیه کنید و آن را می توانید در مهمانی های دورهمی خود برای عصرانه میل کنید، و برای چاشت فرزندان خود برای مدرسه از آن استفاده کنید، به خاطر ارزش غذایی مواد اولیه آن خوراکی سالمی است و خوردن آن را به همه افراد به عنوان خوراکی و چاشت توصیه می کنیم.

طرز تهیه فتیر شیری یا شیرمال

مواد لازم

خمیر مایه 5عدد

شیر 1 کیلو گرم

شکر 1200 گرم

آرد 2.5 کیلو گرم

روغن جامد 700 گرم

تخم مرغ 2 عدد

گلاب 1 لیوان

زنجبیل 2 قاشق غذا خوری

دارچین 2 قاشق غذا خوری

زرد چوبه 3 قاشق غذا خوری

جوش شیرین 1 قاشق مربا خوری

زعفران دم کرده 2 قاشق غذا خوری برای تزئین

زرده تخم مرغ برای تزیین

زعفران برای تزیین

کنجد در صورت تمایل برای تزیین

طرز تهیه فتیر شیری یا شیرمال

ساخت فتیر در منزل نیاز به ورز زیادی دارد تا خمیر ملایم و مناسبی به دست آید اگر دست شما درد می کند و یا توانایی ورز زیاد را ندارید سعی کنید دو یا چند نفری فتیر را درست کنید که با کمک دیگران به خوبی ورز داده شود.

ظرف مناسبی که نسبتا بزرگ باشد انتخاب کنید مثلا ظرف پلاستیکی گود و نسبتا بزرگ برای این کار مناسب است.

ابتدا شیر را روی شعله ملایم گاز بگذارید تا کمی ولرم شود، سپس شکر را به شیر اضافه کنید و هم بزنید تا شکر در شیر حل شود.

روغن جامد را روی حرارت قرار دهید تا کمی ذوب شود. زردچوبه را به روغن اضافه کنید تا روغن خوش رنگ شود.

خمیر مایه را در ظرف قرار دهید و کمی ورز دهید سپس روغنی که کمی ذوب شده است را به آن اضافه کنید و مجددا ورز دهید.

دو عدد تخم مرغ، زنجبیل، گلاب، دارچین و جوش شیرین را به خمیر بالا اضافه کنید و کاملا ورز دهید تا مواد به صورت یک دست در خمیر پخش شود.

آرد را الک کنید و کم کم به مواد اضافه کنید توجه داشته باشید آرد تا سه کیلو گرم هم جا دارد ولی نه بیشتر. خمیر نباید شل باشد و از دست به سختی جدا شود. با چند بار ساخت این خمیر متوجه می شوید که چقدر باید ورز دهید و چه خمیری مناسب است.

پس از آماده شدن خمیر، روی آن را با چند پارچه تمیز بپوشانید در فصل زمستان باید خمیر را گرم تر نگه دارید تا استراحت کند و آماده پخت شود.

بعد از دو تا سه ساعت دوباره روی خمیر را باز کنید و مجددا آن را ورز دهید. اگر خمیر شل بود و به دست می چسبید در این مرحله کمی آرد اضافه کنید.

ابتدا خمیر را چانه بزنید یعنی به اندازه یک پرتقال از خمیر بردارید و در کف دست ورز دهید و گرد کنید.

خمیرهای گرد شده را با وردنه باز کنید و روی آن را تزیین کنید.

زرده ی تخم مرغ و زعفران را مخلوط کرده برای روی تزیین روی فتیر استفاده کنید اگر خواستید می توانید از کنجد نیز برای تزیین فتیر استفاده کنید. این به سلیقه و ذائقه شما بستگی دارد،کنجد را در مرحله آخر هنگامی که می خواهید فتیر را در تنور بگذارید روی آن بریزید.

اگر تنور خانگی یا گازی در منزل نداشتید می توانید خمیر را قبل از چانه زدن به نانوایی یا فتیر پزی ببرید تا آنها خمیر را چانه زده، باز کنند و رویش را تزیین کرده و داخل تنور بگذارند.

زکیه تفضلی

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید