• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2014 / 03 / 11

برج دیدنی ناماسته

برج ناماسته

آسمان خراشی 300 متری و 62 طبقه، دارای هتلی 380 اتاقی، دفاتر تجاری بسیار و فضاهای فروشگاهی است که در بمبئی در حال ساخت است. این برج از دو بال جداگانه تشکیل شده است که فضای میانی آن دو، راهروها خواهند بود.

در یک نگاه

نام رسمی: برج ناماسته

نام های دیگر/ پیشین: هتل ناماسته

نوع: ساختمان (بیلدینگ)؛ بنا به تقسیم بندی CTBUH

وضعیت: در دست ساخت

کشور: هند

شهر: بمبئی

آدرس: آمبیکا میلز

کاربری: هتل، تجاری

 

ماتریال ساختاری: بتن

زمان آغاز پروژه: 2011

زمان پایان پروژه: 2015

ارتفاع(معماری): 300 متر

 

ارتفاع تا نوک: 300 متر

طبقات بالای زمین: 62

 

GFA[1] برج: 116000 m2 / 1.248.614 ft2                          کمپانی طراح: آتکینز دوبی

چرا ناماسته؟

ناماسته، آیینی هندی است که افراد در هنگام سلام یا خداحافظی آن را انجام می دهند؛ دست ها را به شکل زیر به نشانه ی احترام در کنار هم قرار می دهند. شکل دو بال این برج دقیقا تداعی کننده ی همان حالت است برای همین این نام برای برج انتخاب شده است.

 برج ناماسته

موقعیت مکانی

برج ناماسته در منطقه ی پارل پایینی در زمینی که پیش از این متعلق به آمبیکا میلز بوده،  قرار گرفته است.  سازندگان آن یعنی شرکت آتکینز دوبی، زمین را با استفاده از طرح های تحول شهری در اختیار خود گرفتند.

نوع

سازمان CTBUH دو نوع کلی سازه های مرتفع را برشمرده است: ساختمان و برج های ارتباطی/ چشم انداز[2]. «ساختمان» سازه ایست که 50 درصد ارتفاع آن را طبقات قابل استفاده پوشش می دهند اما «برج های ارتباطی/ چشم انداز» سازه هایی هستند که کمتر از 50 درصد فضای طبقاتی قابل استفاده دارند. در لیست بلندترین ساختمان های این سازمان تنها «ساختمان» ها درج می شوند.

متریال ساختاری

سازه ی مرتفع بتنی زمانی به یک ساختمان اطلاق می شود که متریال ساختارهای عمودی و افقی و سطوح اصلی آن از بتن ساخته شده باشد. از همین رو ناماسته یک برج بتنی است.

ویژگی های ساخت

آن چنان که از مقاله ی eVolo بر می آید ساخت ناماسته پیش از 2015 سال به اتمام می رسد. این آسمان خراش در زمان اتمام ساختش با ارتفاعی حدود 300 متر به همراه برج های تاج ارکیده a و b، رویال پالیس، world one( 442 متر بلندترین) و … یکی از بلندترین ساختمان های بمبئی خواهد بود که به گفته ی طراحان آن، ناماسته ساخته می شود تا نمادی از اهمیت اقتصادی فرهنگی رو به رشد هند باشد.

در این برج، سیستم انرژی های قابل تجدید هم بکار رفته تا به تولید آب گرم در فضای سبز در مکان های مشخص شده کمک کند و چندین سیستم منفعل هم برای کاهش نیاز به انرژی قرار داده شده است. پنل های خورشیدی تعبیه شده در این ساختمان 12 درصد گرمای مورد نیاز برای آب گرم هتل را فراهم می کنند. سایبان های بزرگی هم به کار برده شده تا از این پنل ها محافظت کنند.

ویژگی های نمایی

از آنجاکه تالاری برای مراسم مِهِندی (مراسمی شبیه حنا بندان ایرانی) در این برج تعبیه شده، طرح های سنتی هندی به عنوان تم نمای بیرونی آن به کار رفته اند. نقش و نگار نمای بیرونی الهام گرفته از نقش هایی است که هندی ها در مراسم مِهِندی روی دست های خود طراحی می کنند (نقش هایی شبیه شکل ظاهری گیاه حنا). نمای لعابی خیره کننده در عین حفظ خصوصیات گرمایی لازم، حسی از شفافیت و عمق را به وجود می آورد.

 image006borj56

ارتفاع بسیار این برج اهمیت زیادی در نمای چشم انداز بمبئی دارد (به ادعای طراحان آن از فاصله ای بیشتر از 40 کیلومتر هم قابل دیده شدن است). طراحی آن طوری است که نمای بسیار زیبایی را از منظر شبه جزیره بمبئی، اقیانوس هند و برج های مجاور آن فراهم می آورد.

طراحان آتکینز می خواستند فضای عبور و مرور داخل ساختمان به همان زیبایی اتاق ها باشد، برای همین در راهروها و لابی ها، تا جای ممکن فضای سبز و گلکاری به کار برده اند. در انتهای هر راهرو نیز، چهارچوب شیشه ای رو به بیرون، چشم اندازی را به روی بیننده می گشاید که گویی شهر زیر پای اوست.

لژ وی آی پی ساختمان که بیشتر فضای آن فروشگاهی است کاملا متقارن طراحی شده تا با حالت بال های برج همخوانی داشته باشد. نمای بیرونی آن با جلوه های آبشاری و فواره ای تزیین شده است.

در گنبد برج، بلندترین قسمت ساختمان که نمایی پانورامیک را پیش روی چشم بازدیدکنندگان می گشاید، رستوران و بار وی آی پی طراحی شده که دور تا دور از گل و سبزه پوشانده شده است.

 

 


[1]  واژه ای به مفهوم مساحت کل سطوح ساختمان شامل دیوارهای خارجی به استثنای پشت بامGross Floor Area

[2] برج هایی که از آنها برای تماشای رویدادی از نمای دور یا داشتن نمای 360 درجه استفاده می شود. معمولا 20 متر ارتفاع داشته و از آهن، سنگ و چوب ساخته می شوند.

ترجمه: میلاد خراسانیان

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید