• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: 2017 / 02 / 15

عوارض ورزش ژیمناستیک

هنگامی که سن یک ژیمناستیک کار بالا می رود چه اتفاقی در بدنش رخ می دهد؟

صدمات می توانند در دوره های بعدی عمر پدیدار شوند.

ناتاشا ملاکرینیس، فیزیو تراپیستی از مرکز پزشکی ورزشی سیدنی و برگزیده سابق مسابقات ورزشی ایروبیک می گوید: شکستگی های ناشی از فشار زیاد در میان ژیمناستیک کارها بسیار رایج است.

ستون مهره

بسیاری از خانم های ژیمناستیک کار، حجم استخوانی بسیار پائینی دارند. دوره های تمرین فیزیکی بسیار شدید می تواند منجر به شروع بلوغ شود، از اینرو سطح استروژن (هورمون جنسی زنانه) کمتری در بدن آن ها آزاد می شود. در نتیجه استخوان ها شروع به رشد می کنند تا به رشد سریع عضلات برسند.

دکتر مونیک کاستین متخصص غدد مترشحه داخلی، از مرکز غدد سیدنی شمالی می گوید: “استروژن برای رشد استخوان ها لازم و ضروری است.”

تراکم بافتهای استخوانی در اواخر عمر کم می شود که همزمان با ضعف عضلات است و برای استخوان های ضعیف شده در دراز مدت، قابل جبران نیستند.

بعلاوه هنگامیکه بدن از تمرینات با شدت زیاد به ورزش معمول روزانه تغییر رویه می دهد، شکستگی هایی ناشی از فشار زیاد ممکن است اتفاق بیفتد. فرایند سازگاری و تطبیق برای بعضی از ژیمناستیک کارها می تواند تا آخر عمر طول بکشد.

خانم ملاکرینیس می گوید: “هر فردی بدنش متفاوت است، بدن بعضی از ژیمناستیک کارها عادت به تمرینات سخت و پرفشار دارد و نیازمند آنست که این تمرینات پا برجا بماند.”

بین یک ورزشکار برگزیده و کسی که در یک پارک محلی به آهستگی می دود تفاوت های زیادی وجود دارد.

خطر بزرگتر مفاصل استخوانها و دردهای مزمن

خانم ملاکرینیس همچنین می گوید، ژیمناستیک کارها در معرض خطر مربوط به ورم مفاصل و پوکی استخوان قرار دارند.

او می گوید: اکثرا در مچ ها، زانوها و قوزک پاهای آنها و جایی که شدت فشارها بیشتر احساس می شود احتمال خطر بیشتری وجود دارد و هنگامیکه بدن پیرتر می شود یا در دوران های خاصی مثل بارداری، فشارهای بیشتری را تحمل میکند، بعضی افراد ممکن است حتی با شکستگی ها و یا دردهای شدیدی روبرو شوند.

مچ دست ژیمناستیک کار

درد مزمن مخصوصا درد کمر، دردی است که ژیمناست ها آکثرا آنرا تجربه می کنند. اگرچه ممکن است این درد با توانبخشی و فیز یوتراپی مدیریت شده و برطرف شود.

ملاکرینیس می گوید: بیشتر ژیمناست های سابق بعضی از تمرینات عادی روزمره را تا پایان عمرشان ادامه می دهند بنابراین بدن آنها سالمتر باقی می ماند و مفصل ها و بافت های استخوانی آنها قویتر از سایر مردم همسن خودشان است.

رقص هیپ هاپ از جمله رقص هایی در نیوزیلند هستند و قدمت آنها به 79 سال میرسد. افرادی که رقص هیپ هاپ را انجام داده اند، به آنها هیپ هاپ باز میگویند. این رقص زیر شاخه های مختلفی دارد ولی در کل نیاز به قدرت بدنی بالایی است در جاهایی نیاز به حرکات روی زمین، حفظ تعادل روی یک دست یا روی سر، حرکات آکروباتیک و در برخی توقف های ناگهانی در میان حرکات سریع است. اکنون هیپ هاپ بازها مجبورند خانواده هایشان را متقاعد کنند که رشد مطلوب و مناسب را نخواهند کرد.

عوارض جانبی هورمونی

ورزش های با شدت بالا می تواند باعث عملکرد نامناسب هورمون ها شود مخصوصا اگر درست قبل از شروع سن بلوغ یا در طول دوران بلوغ این ورزشها را انجام دهید.

دکتر کلاستین می گوید: تمرین های سخت در حدود 40 ساعت در هفته می تواند منجر به تاخیر در شروع بلوغ مخصوصا در دختران جوان شود.

اگرچه بلوغ خانم ها یک فرایند چند مرحله ایست، اما تخمک گذاری و شروع اولین قاعدگی آنها با تاخیر خواهد بود که از عوارض شایع در تمرینات ورزشکاران برگزیده است.

دکتر کاستین میگوید: بدن زن معمولی دارای 20 الی 30 درصد چربی است و وقتی که سطح آن چربی پائین می آید، همانطور که در مورد ورزشکاران برگزیده اتفاق می افتد سطح هورمون لپتین کاهش می یابد. لپتین نقش مهمی در شروع تخمک گذاری ایفا می کند که به نوبه خود موجب تقویت و تشویق تولید و آزاد سازی استروژن می شود که برای چندین نوع عملکرد رشد در بدن دختران جوان ضروری است.

برای هیپوتالاموس که غده هیپوفیز در آن قرار دارد و کارهای مربوط به تخمدان ها را انجام می دهد، هورمون لپتین ضروری است.

کاستین می گوید: به محض اینکه یک ژیمناست تمرینات شدید را متوقف می کند باید تخمک گذاری همانند روال عادی آن از سر گرفته شود، اما اگر چنین چیزی رخ نداد ژیمناست ها باید سایر گزینه های غالب در بلوغ را مورد توجه قرار دهند.

پس چگونه خانم اوکساناچوسوویتینا هنوز در سن 41 سالگی در رقابت ها شرکت می کند؟

خانم ملاکرینیس می گوید: “من می گویم که همه اینها از ژنها سرچشمه می گیرد که می تواند موجب تفاوت های بزرگ زیادی در این موارد شود که چگونه بدن بعضی از ورزشکاران می تواند فشار زیادی را تحمل کند و چگونه به خوبی توانائیش را بازیابی کند.”

خانم اوکسانا احتمالا مجبور است که در طول سالها بدنش را با فشار حاصل از تمرینات ورزشی سنگین تطبیق دهد و احتمالا برنامه فیزیکی و توانبخشی بزرگی بطور روزمره دارد.

ترجمه : سلام علی پناه

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید