• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: 2017 / 04 / 03

چگونه از هنر خود پول در بیاورید؟

نسخه صوتی

پنج راه کسب درآمد به عنوان یک هنرمند

من به عنوان فردی که به دنبال خلاقیت هستم و مسیر زندگیم را در مدارس و برنامه های هنری مختلف طراحی نموده ام، همیشه این تصور غلط طی این مسیر در من وجود داشت که: “تو نمی توانی به عنوان یک هنرمند پول در بیاوری!”

راههای تبدیل هنر به پول

بسیاری از هنرمندان جوان و تازه کار دچار این باورند که در صورت پرداختن به هنرهای سنتی همچون نقاشی، طراحی و امثال اینها، باید بسیار خوش شانس باشند تا واقعا بر اساس مهارت هایی که دارند بتوانند کار و پیشه ای دست و پا کنند. اما، خوشبختانه امروزه در عصر فناوری های رایانه ای و دیجیتال این مشکل دیگر وجود ندارد و به اعتقاد من هر هنرمندی می تواند با مقداری سعی و کوشش و دانش معروف شود. اگرچه ممکن است به نمایش گذاشتن آثار منحصر به فرد در گالری های هنری برای همه میسر نباشد اما، گزینه های بسیار دیگری هم وجود دارند که برای هر هنرمند مدرن و امروزی قابل انجام می باشند.

سایت هایی که بر مبنای چاپ بر اساس تقاضای مشتری فعالیت می کنند

خدمات چاپی بر اساس تقاضای مشتری، یا سایت هایی که بر مبنای نیاز و درخواست مشتریان اقدام به چاپ محصولات می کنند به وب سایت هایی گفته می شود که به شما اجازه می دهند یک کپی از اصل اثر هنری خود را در فضای مجازی بارگذاری نمایید تا نسخه ای از آن روی محصولات مختلف چاپ یا مونتاژ شود. نکته مهم در مورد این نوع خدمات این است که شما حتی لازم نیست به محصول دست بزنید یا نگرانی در مورد حمل و ارسال آن برای مشتریان داشته باشید. سایت هایی که بر مبنای نیاز مشتریان اقدام به چاپ می کنند همه این کارها را برای شما انجام می دهند ضمن اینکه، سهمی از مبلغ فروش را هم به شما می دهند. این گزینه یکی از علایق شخصی من و روشی است که خودم اغلب در ارائه محصولات از آن استفاده می کنم زیرا این شیوه باعث افزایش مجموعه درآمدهای منفعل و غیر فعال من می گردد. در همین خصوص شما می توانید به سایت هایی مانند: RedBubble، Zazzle، Society6 یا Spoonflower نگاهی بیاندازید.

چاپ بر روی محصول

زمانی که سایت های فعال در صنعت چاپ بر مبنای درخواست مشتریان را بررسی می کنید، ابتدا و قبل از آنکه غرق محتویات سایت شوید، ازنحوه پرداخت کمیسیون آنها اطمینان حاصل کنید. در نهایت باید خاطر جمع باشید که در ازای کارتان مبلغ منصفانه ای دریافت می کنید. شما باید این موضوع را هم مد نظر قرار دهید که صرف ارائه فهرستی از آثار شما در چنین سایت هایی به این معنی نیست که آنها به خودی خود به فروش خواهند رسید بلکه لازم است خودتان هم قدری همت به خرج داده و سیستم  فروش تان را ارتقاء دهید!

اعطای مجوز برای استفاده از آثار هنری تان

صدور مجوز موضوعی است که بسیاری از هنرمندان به آن توجه ندارند، اما واقعا می تواند نقش اساسی در تقویت حرفه ای شما به عنوان یک هنرمند داشته باشد. اگر وارد یک فروشگاه خرده فروشی معروف شوید، مشاهدات شما صرفا با نگاهی به همه لوازم خانگی و یا وسایل جانبی آغاز می گردد. کاسه، بشقاب های کاغذی، پرده ها، اقلامی که در مناسبت های فصلی و زمان های خاصی از سال مانند اعیاد، کریسمس و … ارائه می شوند، کارت های تبریک و .. این فهرست همچنان ادامه دارد! بیشتر وقت ها، هر یک از این آثار هنری، طراحی ها و کارهای ارائه شده بر روی آنها، توسط هنرمندانی از سراسر دنیا خلق شده اند. استفاده از آن اثر هنری خاص توسط یک موسسه منوط به کسب مجوز است و به هنرمند و خالق آن اثر هم حق امتیاز استفاده از اثر پرداخت می شود. دیگر لازم نیست که هنرمند برای ترویج و یا بازاریابی آثارش اقدامی بکند و صرفا در پشت صحنه به خلق آثار هنری و صدور مجوز برای استفاده از تولیداتش می پردازد.

گرچه به نظر می رسد این یک معامله عالی و معرکه است در حین حال تلاش و وقت زیادی هم می برد تا بتوانید فرایند صدور مجوز تجاری را طی کنید. با این حال، چنانچه تصمیم گرفته اید در این مسیر گام بگذارید و مایلید در این جهت تلاش کنید، واقعا ارزشش را دارد! پیش رفتن در مسیر هدفی که دارید و مشاهده اثر هنری تان در مجموعه ای از جدیدترین محصولات موسسه مورد نظر را در ذهن خود مجسم کنید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد صدور مجوز هنری کسب کنید، لطفا این مقاله را که  توسط تارا رید ارسال شده، بخوانید. وی یکی از هنرمندانی است که در مقوله صدور پروانه برای بهره برداری از آثار هنری خود موفق تر عمل کرده. منابع اینترنتی زیادی هم وجود دارند که می توانند برای شروع کار، شما را یاری کنند و نیز مجریان صدور مجوزهای هنری که قادرند به منظور پیشرفت امور، به کمکتان بیایند!

 

صدور مجوز برای تبلیغ و انتشار

بسیار شبیه صدور مجوز برای محصولات هنری، شما همچنین می توانید در حوزه تبلیغات و چاپ و نشر هم وارد شوید. من به طور خاص در مورد خلق آثار هنری برای آژانس های تبلیغاتی، مجلات و یا کتابها صحبت می کنم. بسته به نوع اثر هنری، یک هنرمند هم می تواند در حق امتیاز و هم در هزینه های ثابت سهیم باشد. به عنوان مثال، در گذشته من چند تا تصویر آبرنگی برای یک مجله طراحی کرده بودم. آنها به تعدادی تصاویر گرافیکی ساده از میوه های مختلف درخصوص نوشیدنی های اسموتی در یک مقاله در دست چاپ با یک موضوع خاص در مجله شان نیاز داشتند و به من در این پروژه، مبلغی تحت عنوان هزینه ثابت پرداخت شد. من خوش شانس بودم زیرا این مجله در واقع به دلیل مشاهده کارهای من در سراسر محیط اینترنت به سراغ من آمده بود اما، شما هم می توانید کارتان را از مجاری رسانه های مختلف تبلیغ و منتشر کنید.

برای انجام این کار، شما به چند نمونه از کارهایی که انجام داده اید و سبکی منظم و منسجم نیاز دارید. باید مخاطبان آثارتان را بشناسید و بدانید چه چشم اندازی پیش رویتان است. در مورد شرکتی که می خواهید با آن کار کنید تحقیق کرده و طی یک ایمیل خود را معرفی و علاقه تان به همکاری با پروژه های آنها از طریق آثار هنری تان را به آنها ابراز کنید. برخی از نمونه های کارهای مرتبط خود را برایشان ارسال نمایید.

آثار منحصربه فردی بیافرینید

اگر با توجه به آگاهی از گذشت زمان، عزم و اراده کافی دارید، خلق آثار خاصی که قابلیت فروش مجدد را داشته باشد می تواند گزینه خوبی برای تان باشد! همچنین می توانید نام خود را در آنها درج کرده و مورد توجه قرار دهید. در صورتی که تمایل دارید محصولاتتان را به صورت چاپی و تکثیر شده در خانه خود به فروش برسانید، می توانید در تجهیزات کاغذ و چاپ با کیفیت بالا، سرمایه گذاری کنید. همچنین می توانید دنبال جایی باشید که بتواند کارهای تان را به صورت حرفه ای چاپ کند.

فروشگاه اینترنتی برای فروش محصولات خود در سایت هایی مانند Etsy یا Big Cartel، تعبیه کنید و یا اینکه مستقلا فروشگاه خودتان را راه اندازی نمایید. این تفکر که هنرتان را به عنوان یک کسب و کار ببینید، شروع کنید. مثل همه کسب و کارها و یا وب سایت های جدید، شما یک شبه نمی توانید قهرمان شوید، لذا  برای جبران این مسئله و ادامه مسیر در حوزه  رسانه  های اجتماعی نیاز دارید از انرژیتان مایه بگذارید و مهارت های درونی خود را تقویت کنید. بله، این شیوه البته می تواند تا حدودی زمانبر هم باشد اما، بسیاری از هنرمندان موفق با این سبک و سیاق زندگی می کنند!

 مهارت های خود را آموزش دهید

گاهی هنرمند بودن، نه تنها به این معنی است که آثار هنری خاص خود را بیافرینید، بلکه همچنین می تواند این مفهوم را در بر داشته باشد که می توانید مهارت های خود را به دیگران بیاموزید. برگزاری آموزش های زنده در کارگاه های هنری یک گزینه است و ایجاد محتواهای آموزشی دیجیتالی، گزینه دیگری است. سعی کنید آموزش دادن از طریق شبکه های ویدئویی مثل یوتیوب (مانند فیلم های آموزش آبرنگ من) را تجربه و از کانال خود کسب درآمد کنید. یک کتاب الکترونیکی پولی و یا یک دوره تنظیم کنید که در آن آموزش نوع خاصی از هنر برای راهنمایی مبتدیان، به طور کامل شرح داده شده باشد. اینجا امکانات بی پایان اند و شما فقط باید نقشه راهتان را بر اساس بهترین استعدادهای خود طراحی کرده و بهترین شیوه را برای ارائه محتوای پیامتان به دیگرانی که می خواهند در مسیری مشابه تازه شروع کنند، بیابید.

هنر و پول کسب درآمد

این روزها با این همه تنوعی که در انتخاب ها وجود دارد، این واقعا مهم است که هنرمندان بتوانند بر جنبه های اینترنتی فروش شان تمرکز کنند. روی بدنه ساختار هنری تان و ” نام تجاری” آن کار کنید و هنرتان را به عنوان یک کسب و کار و نه تنها به چشم یک سرگرمی و یا لذت شخصی بنگرید. نام خود را روی تریبون انواع مختلف رسانه های اجتماعی ثبت کنید و کاری کنید دیگران به آسانی شما را پیدا کنند یا حتی استخدامتان کنند یا آثارتان را بخرند. من امیدوارم این پیشنهادات بتواند خلاقیت شما را جاری نموده و ذهن تان را به روی برخی ایده های جدید بگشاید!
ترجمه: فیروزه بابائی

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: - - - -نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید