• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2014 / 08 / 22

بیو گرافی برایان کرانستون

زاده : 7 مارس 1956 در کانوگا پارک، کالیفرنیا

نام کامل: برایان لی کرانستون

بیوگرافی برایان کرانستون

مینی بیوگرافی

برایان لی کرانستون، بازیگر، صدا پیشه، نویسنده و کارگردان آمریکایی که بخش مهمی از شهرتش را مدیون نقش والتر وایت در سریال درام جنایی بسیار موفق Breaking Bad (2008، شبکه AMC) است؛ نقشی که با ایفای آن سه بار پیاپی جایزه ی بازیگر اصلی برتر Emmy Awards را از آن خود کرد. دیگر نقش معروف او، «هال» در سیتکام Malcolm in the Middle می باشد.

علامت تجاری

صدای قدرتمند و وسیع

دوران کودکی

کرانستون در کانوگا پارک کالیفرنیا زاده و بزرگ شد. مادرش آدری پگی سل، بازیگر رادیو و پدرش (در گذشته مدتی نیز بوکس کار می کرده) جوزف لوییس کرانستون نیز بازیگر بود. برایان دومین فرزند خانواده بود. اصلیت پدری او اتریشی، آلمانی و ایرلندی است و اجداد مادری اش مهاجرانی از آلمان بوده اند. او در مورد والدینش اظهار داشته که آدم های فقیری بوده اند و توانایی اداره ی مخارج را نداشته اند و از همین رو خانه شان از آنها سلب حق رهن شده بود.

پدر برایان شغل های متعددی را پیش از بازیگری امتحان کرده بوده اما نقش های زیادی را نمی توانسته مال خود کند تا امورات خانواده اش را تامین کند و سرانجام خانواده را در 11 سالگی برایان ترک می کند وتا یک دهه بعد زمانی که برایان و برادرش تصمیم می گیرند راه او را ادامه دهند یکدیگر را نمی بینند. کرانستون اعلام کرده که پرتره ی والتر وایت از روی پدرش الگوبرداری شده که «گویی تمام بار دنیا بر روی دوش او حمل می شود». برایان بخشی از زندگی اش را پیش پدر بزرگش سپری کرده و در مزرعه ی او به مرغداری مشغول بوده است. او از دبیرستان کانوگا پارک فارغ التحصیل شد و مدرک علوم جنایی را از کالج لس آنجلس والی در سال 1976 دریافت کرد.

دوران حرفه ای

کرانستون پس از کالج، بازیگری را در تئاتر های محلی و منطقه ای آغاز کرد. اولین کارش در کار «دره سن فرناندو» در تئاتر گرانادا بود. کار او به خاطر احساس والدینش درباره ی بازیگری تا اواخر دهه ی هشتاد نامنظم بود. در اواخر دهه هشتاد که روند کاری اش پیوسته شد بیشتر نقش های جزیی و تبلیغات را به او می سپردند.

صدا پیشگی او از دوبله ی انیمیشن های ژاپنی آغاز شد (با نام هنری لی استون)؛ کارهایی مانند Royal Space Force: The wings of Honneamise, Macross Plus و Armitage III: Poly-Matrix.

دیگر کارهای دهه ی 80 او عبارتند از:

سریال کوتاه Raising Miranda سال 1988

سریال شبکه ی HBO «از زمین تا ماه»

فیلم That thing you do

اما یکی از شناخته شده ترین کارهایی که کرانستون در آن حضور داشته «نجات سرباز رایان» اسپیلبرگ ( 1998) است که در آن نقش کلنلی را بر عهده داشت که بر نجات رایان پافشاری می کرد.

از دیگر کارهای دهه نود او می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سریال Seinfeld در نقش دکتر واتلی 1994-97

سیتکام پادشاه ملکه ها در نقش تیم ساکسکی همسایه داگ هفرنان 1999

یک اپیزود از سریال X-files نوشته Vince Gilligan (نویسنده ی Breaking Bad) 1998

نویسندگی و کارگردانی فیلم «آخرین فرصت»1999

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:

صفحه بعد >>نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید