• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2017 / 12 / 30

 فناوری‌هایی که در سال ۲۰۱۸ رشد می‌کنند

چه فناوری‌هایی در سال ۲۰۱۸ زندگی بشر را تغییر خواهند داد و جهان فناوری به کدامین سو پیش خواهد رفت؟

آنچه در سال ۲۰۱۸ به‌شدت رشد می‌کند «داده‌سازی» است. شاید عجیب باشد ولی هر دو سال یکبار میزان داده‌های تولید شده در جهان دو برابر می‌شود تنها در یک دقیقه بیش از ۱۵۰ میلیون میل ارسال می‌شود. حجم تولید داده‌ها به شدت در حال افزایش است و با افزایش استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و استفاده از اشیا هوشمند میزان تولید داده‌ها به طور باورنکردنی در سال ۲۰۱۸ رشد خواهد کرد.

 فناوری‌هایی که در سال ۲۰۱۸ رشد می‌کنند

 اما این تمام داستان نیست تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۵۰ میلیون خودرو در تمام جهان به اینترنت متصل خواهند شد و تلوزیون‌های هوشمند به روال عادی زندگی تبدیل می‌شوند. موسسه‌ی تحقیقاتی IHS می‌گوید تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۷۵ میلیارد دستگاه به شبکه جهانی اینترنت وصل خواهند شد.

اما این میزان داده بدون پردازش، مانند نفت بدون پالایشگاه و پتروشیمی است، پس باید میزان پردازش هم افزایش یابد.

بین سال‌های ۱۹۷۵ و ۲۰۱۵، قدرت رایانشی هر دو سال یک بار دو برابر شده ‌است و امروزه نیز هر دو سال و نیم یک بار افزایش می‌یابد.

برای رسیدن به قدرت پردازشی بیشتر پردازنده‌ها کوانتومی در حال توسعه هستند و سازندگان پردازنده در حال الگو برداری از مغر انسان هستند.

شرکت اینتل در تلاش است تا با الگوبرداری از مغز انسان نسل آینده پردازنده‌ها را توسعه دهد و اگر این شرکت بتواند در این کار موفق شود جهش بزرگی در زمینه ساخت ابزار پردازش هوش مصنوعی برداشته خواهد شد.

شرکت اینتل همچنین در حال کار است تا پرازنده‌های آینده‌اش صد برابر سریع‌تر از نسل‌های کنونی باشد.

ترانزیستورهای لیزری کلید این جهش فناوری خواهند بود. این ترانزیستورها می‌توانند بین دو حالت پایدار یعنی حالت‌های الکترونیک و فوتونیک جابجا شوند. این فناوری، سرعت رایانه‌ها را در آینده با این پردازشگرهای جدید به صد برابر سرعت‌های کنونی می‌رساند.

برای پردازش اطلاعات و توسعه هوش مصنوعی انقلابی در پردازنده رایانه‌ای رخ می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ شاهد نمونه‌هایی از آن خواهیم بود.

اما این پردازش تنها به دلیل انفجار اطلاعات نیست بلکه هوش مصنوعی پای ثابت دیگر توسعه پردازنده‌ها رایانه‌ای است.

در سال ۲۰۱۷ حداقل در سه دستگاه تلفن همراه شاهد استفاده از هوش مصنوعی بودیم. روندی که در سال ۲۰۱۸ به بیشتر تلفن‌های همراه و پس از آن به بیشتر دستگاه‌ها سرایت خواهد کرد. مهندسان در حال کار هستند تا هوش مصنوعی حتی بتواند به درکی اولیه از عواطف دست یابد.

با هوشمند و خودکار شدن، بی کاری انسان در بخشی از فعالیت‌های سنتی رخ خواهد داد حتی صدای زنگ مرگ رانندگی هم با شروع توسعه خودروهای خودران شنیده می‌شود. البته تا چند سال آینده نگران بی کاری نباشید چرا که در سال ۲۰۱۸ هدف خودکار سازی به مشاغل پرخطر با درصد اشتباه بالای انسانی باز می‌گردد.

اما اگر بخواهیم دقیقا به سال ۲۰۱۸ نگاه کنیم چاپ سه بعدی گسترش چشمگیری پیدا می‌کند این روند سبب کاهش هزینه تولید و تحقیق توسعه می‌شود اما آیا این به معنای کاهش قیمت محصولات است؟ احتمالا نه، ولی احتمالا این روند به معنی افزایش سود شرکت‌هاست.

سال ۲۰۱۸ سال موبایل‌هایی با حاشیه کم است. موبایل‌ها در حال گرفتن جای رایانه‌ها در زندگی بخش زیادی از مردم هستند افرادی که فقط قصد دیدن فیلم یا سرچ در اینترنت را دارند احتمالا دیگر رایانه نمی‌خرند. اما کاهش حاشیه در موبایل‌ها پدیده‌ای است که در سال ۲۰۱۸ همه گیرتر می‌شود تا کاربران راحت بتوانند از تماشای فیلم با گوشی‌هایی با صفحه‌های بزرگ تر لذت ببرند.

واقعیت افزوده و قدرت درک بهتر موبایل‌ها با دوربین‌های جدید هم در سال ۲۰۱۸ رشد خواهد کرد. گوگل، اپل و هوآوی در این زمینه فعلا پیش تاز هستند اما شرکت‌های دیگر هم در سال ۲۰۱۸ به این جمع افزوده خواهند شد.

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید