• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2019 / 02 / 26

درسي از استيو جابز بنيانگذار شركت اَپل

استيو جابز يكي از موفق ترين كار آفرين هاي نسل حاضر است. موفقيت او داستاني افسانه اي دارد. او پس از از شش ماه از دانشگاه اخراج شد، و در كف اتاق دوستان خود مي خوابيد و بطري هاي خالي را جمع آوري مي كرد و مي فروخت تا 5 سنت براي غذا به دست آورد. ولي او همه اين ها را تحمل كرد تا اين كه بالاخره توانست شركت اپل و همين طور شركت انيميشن پيكسار را بنا كند.

درسي از استيو جابز بنيانگذار شركت اَپل

در اين مقاله از سلسله مقالات موفقيت در ياد بگير دات كام مي خواهيم نكته هايي كه حاصل سال ها تجربه است را از زبان اين مدير و كار آفرين موفق بيان كنيم. آن چه در اين مقاله مي بينيد براي افرادي كه مي خواهند كسب و كار موفق و پر رونقي داشته باشند بسيار مفيد خواهد بود.

1- آن چه را دوست داريد انجام دهيد. عشق و علاقه واقعي خود را بشناسيد. ببينيد چه چيزي را دوست داريد عوض كنيد يا چه چيزي را با شور و شوق مي خواهيد بسازيد. تنها راه انجام كارهاي بزرگ اين است كه عاشق كاري باشيد كه انجام مي دهيد.

2- متفاوت باشيد. متفاوت فكر كنيد. «دزد دريايي بودن بهتر از اين است كه به نيروي دريايي بپيونديد!» (منظور اين است كه در يك سيستم خشك انعطاف فكري خود را از دست مي دهيد.)

3– كار را با بيشترين كيفيت انجام دهيد. در هر حرفه اي كه هستيد سعي كنيد به بهترين شكل آن را انجام دهيد. كمتر بخوابيد. موفقيت توليد كننده موفقيت است. پس تشنه موفقيت باشيد. بهترين افراد را با بيشترين علاقه استخدام كنيد تا برترين باشيد.

4_ از آناليز SWOT استفاده كنيد.

(SWOT مخفف Strengths, Weakness, Opportunities and Threats به معناي تجزيه و تحليل سازمان در شرايط قدرت و ضعف و شناسايي فرصت ها و تهديدها براي آمادگي هر چه بيشتر است). به محض اينكه يك سازمان را بنيان گذاري مي كنيد يا در سازماني مشغول به كار مي شويد ليستي از قدرت ها و ضعف ها تهيه كنيد و آن را روي كاغذ بياوريد. شك نكنيد، سيب هاي بد را از كمپاني بيرون بيندازيد!

5- كارآفرين باشيد. به اولين چيز بزرگي كه در مرحله بعدي قرار دارد بنگريد. يك سري طرح و ايده آماده كنيد كه به وسيله آن ها بتوانيد به سرعت و قاطعيت عمل كنيد و از این پنجره به دنياي جديدتري پرواز كنيد. بعضي مواقع اولين مرحله سخت ترين مرحله است. فقط عمل كنيد. جرات داشته باشيد از قلب خود الهام بگيريد.

6- كوچك شروع كنيد، بزرگ فكر كنيد. در آن واحد، نگران همه چيز نباشيد. براي شروع فقط تعداد كمي از كارهاي ساده را انجام دهيد.

7- بر روي محصول تمركز كنيد. مردم با كارايي شما درباره شما قضاوت مي كنند. بنابراين روي محصول يا خروجي سيستم خود تمركز كنيد سعي كنيد پيمانه اي براي كيفيت باشيد. بعضي از افراد ديگر تحمل كيفيت پايين را ندارند. تبليغ كنيد. اگر محصول شما شناخته نشود فرصت فروخته شدن هم پيدا نخواهد كرد. به طراحي دقت كنيد. «ما دكمه هاي صفحه نمايش را آن قدر خوب ساخته ايم كه گاهي هوس مي كنيد آن را ليس بزنيد.» «(البته) طراحي فقط ظاهر يا احساسي كه ايجاد مي كند نيست، بلكه درباره كارايي هم هست.»

8- سعي كنيد در بازار پيشرو باشيد. تكنولوژي هاي اوليه اي را كه در حرفه خود لازم داريد صاحب شويد و كنترل كنيد. اگر تكنولوژي بهتري در دسترس است از آن استفاده كنيد مهم نيست كس ديگري از آن استفاده مي كند يا خير. اولين باشيد و آن را تبديل به يك استاندارد در صنعت خود نماييد.

9- جوياي باز خورد باشيد. درباره نتيجه كار يا محصول خود از افراد با سوابق و تجربيات متفاوت پرس و جو كنيد. هر كدام از آن ها يك چيز مفيد به شما خواهند گفت. اگر شما در بالاي زنجيره مديريت باشيد بعضي از افراد مي ترسند پاسخ مناسب بدهند. در اين هنگام مي توانيد نظرات ديگران را به صورت غير حضوري دريافت كنيد يا از افراد ديگر بخواهيد اين كار را براي شما انجام دهند. توجه خود را معطوف نظرات كساني كنيد كه از محصول شما استفاده مي كنند. «نخست به مشتريان گوش دهيد.»

10- نو آوري داشته باشيد. نو آوري يك رهبر را از يك پيرو متمايز مي كند. تفويض اختيار كنيد. اجازه دهيد افراد كارا 50% از كارهاي روزمره و روتين شما را انجام دهند تا بتوانيد اين زمان را روي طرح ها، كالاها و خدمات جديد صرف كنيد. براي اين كه بدانيد اشتباه نمي كنيد هزاران چيز را رد كنيد يا به عبارت ديگر بايد روش هاي زيادي را امتحان كنيد و بسيار سعي كنيد. روي يك اختراع اساسي يا نو آوري مهم تمركز كنيد. افرادي را استخدام كنيد كه مي خواهند كاري بزرگ و جهاني انجام دهند. شما به يك فرهنگ توليدي قوي احتياج داريد حتي اگر از برترين تكنولوژي استفاده مي كنيد. سازمان هاي زيادي هستند كه تعداد زيادي مهندس و افراد باهوش دارند. اما در نهايت آن ها به يك نيروي گرانشي احتياج دارند تا همه اين افراد را براي يك هدف به جلو براند.

11- از خطا و شكست بياموزيد. بعضي از مواقع هنگامي كه نو آوري مي كنيد مرتكب اشتباهاتي مي شويد. در اين هنگام بايد به سرعت اشتباهات خود را قبول كنيد و سعي كنيد نو آوري هاي جديد همراه با بهينه سازي هاي لازم داشته باشيد. (زماني كه تجربه يك اشتباه يا شكست را داريد، وقتي دوباره سعي مي كنيد كافيست به علت شكست فكر كنيد و ببينيد چگونه مي توانيد عمل كنيد كه بهتر نتيجه بگيريد و اگر متوجه نشديد شايد بايد يك بار ديگر شكست بخوريد تا متوجه اشتباه خود شويد! در اين حالت مي توانيد روش خود را بهينه سازي كنيد.)

12- پي در پي بياموزيد. هميشه يك چيز ديگر براي آموختن وجود دارد! براي ايده هاي جديد گرده افشاني كنيد مي توانيد اين كار را در درون يا خارج از سازمان خود انجام دهيد. از مشتريان، رقبا و شركاي خود ياد بگيريد. اگر با كسي شريك هستيد كه از او خوشتان نمي آيد سعي كنيد او را دوست داشته باشيد، آن ها را بالا بكشيد و از آن ها سود ببريد. دشمن خود را رو در رو نقد كنيد اما اين كار را صادقانه انجام دهيد.

ترجمه و تنظيم: علي يزدي مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید