• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ / ۱۰ / ۱۱

Aperture یا گشادی لنز دوربین عکاسی چیست؟

وقتی که به مشخصات فنی یک دوربین دیجیتال نگاه می کنید یکی از اولین ویژگی هایی که می بینید عبارت است از aperture range یا maximum aperture.

 در این مقاله ما aperture را گشادی یا گشادی لنز می نامیم و اما وظیفه اصلی لنز یک دوربین جمع آوری نور است و گشادی لنز عبارت است از شعاعی از لنز که باز می شود و معمولاً این گشادی به وسیله یک عنبیه کنترل می شود. هر چه شعاع باز شدن لنز یا گشادی لنز بیشتر باشد، نور بیشتری به فیلم یا سنسور (اگر دوربین دیجیتال باشد) می رسد.

 Aperture یا گشادی لنز دوربین چیست؟

گشادی (aperture) با F و یک عدد همراه آن مشخص می شود مثلاً F2.8 یا F/2.8 .

هر چه این عدد کوچک تر باشد شعاع باز شدن لنز یا گشادی آن بیشتر است.

امروزه در دفترچه راهنمای بعضی از دوربین ها به جای مثلاً F2.8 آن را به صورت aperture2.8 بیان می کنند. به هر حال در اصل مطلب فرقی نمی کند.

در عمل بسیاری از دوربین های معمولی دارای گشادی لنز ثابت هستند ولی در دوربین های حرفه ای تر گشادی لنز دارای یک محدوده است بنابراین زمانی که مشخصات دوربین را مشاهده می کنید ممکن است به یکی از چند روش زیر با آن روبرو شود.

Maximum Aperture*

 

F2.8

Maximum Aperture    

 

یعنی به سادگی بیان می کند که بیشترین گشادی لنز F2.8 است.

aperture Range*

 

F2.8F8.0

Aperture Range

 

یعنی بیشتر و کمترین مقدار گشادی لنز را به شما داده است و مقدار گشادی آن بین این دو عدد با مقادیر استاندارد وجود دارد.

Maximum Wide – Angle،Telephoto Aperture*

 

F2.8 – 3.5 or F2.8(w)- F3.5(T

Aperture

 

یک لنز سریع دارای بالاترین میزان گشادی لنز است برای دوربین های دیجیتال امروزی F2.4 و F2.0 و برای دوربین های دارای فیلم 35 میلیمتری F1.2 و F1.4  سرعت لنز بالایی خواهد بود.

یک محدوده Aperture خوب

تجربه شخصی بنده برای یک محدوده Aperture مناسب عبارت است از F1.8 – F16 که شامل مقادیر زیر خواهد بود.

 

 

F16

F11

F8   

F5.6

F4

F2.8

F1.8

 

 

بین مقادیر ماکزیمم و مینیمم 5 مقدار وجود دارد.

گشادی لنز و عمق تصویر

ما در این باره صحبت کردیم اما احساس به وجود آمده در تصویر حاصل آن چیزی است که اهمیت دارد.

عمق تصویر فاصله ای است که روی آن زوم (تمرکز) می شود.

زمانی هست که می خواهید از یک منظره عکس بگیرید در این حالت می خواهید همه چیز چه دور و چه نزدیک در تصویر شما باشد ولی زمانی است که می خواهید یک موضوع را از پشت زمینه جدا کنید یا روی قسمتی از تصویر زوم شود و قسمت دیگر (که مثلاً در پشت آن است) خارج از دامنه زوم باشد و  یک قسمت خاص از تصویر دارای وضوح و بقیه آن تار به نظر برسد.

یکی از راه های تأثیر بر عمق تصویر، انتخاب Aperture مناسب است.

یک قانون تخمینی این است:

*یک Aperture بزرگ (یا F با مقدار کوچک) مثلاً F/2.8 برای به دست آوردن عمق کم تصویر (وضوح تصویر در فاصله کم) استفاده کنید.

*یک Aperture کوچک (یا F با مقدار بزرگ) مثلاً F/8.0 برای به دست آوردن عمق تصویر بالا (وضوح تصویر تا فاصله دور) استفاده کنید.

 

بزرگ ترین Aperture چیز به درد بخوری است چون به شما اجازه می دهد نور بیشتری از لنز عبور کرده و به سنسورها برسد و بنابراین کمک می کند تا شاتر سریع تر عمل کند و سرعت بالای شاتر با عمق کم تصویر را می دهد. تا تصاویری بگیرید با یک موضوع واضح و پشت زمینه تار.

کمترین Aperture هم چیز خوبی است. چون به شما این امکان را می دهد تا در یک روز آفتابی از شاتر با سرعت پایین استفاده کنید و بدین وسیله حرکت ها را به نمایش بگذارید. مانند حرکت آب در یک رودخانه یا حرکت چرخ های اتومبیل در حال حرکت. یک مزیت دیگر Aperture کوچک افزایش عمق تصویر است و می توانید با آن عکس های زیبایی از مناظر بگیرید، به گونه ای که قسمت های دور تصویر واضح و شفاف همانند قسمت های نزدیک آن به نظر می رسند.

علی یزدی مقدم 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
تور کیش
تور سنگاپورصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید