• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ / ۰۹ / ۲۰

عکاسی از موها چگونه استاد شوید!

عکاسی جزیی جدایی ناپذیر از تجارت آرایش مو شده است. این مقاله نه فقط برای کسانی که می خواهند در این زمینه به صورت حرفه ای فعالیت کنند بلکه برای کسانی که می خواهند عکس های پرتره بگیرند هم مفید خواهد بود.

عکاسی از موها

امروزه سالن های زیبایی فوق العاده ای شکل گرفته اند که نه تنها جایزه های زیادی بدست آورده اند بلکه می توانید کار آنها را در مجلات مد و زیبایی مشاهده کنید. اینها بهترین نمایشگاه برای سبک های آرایشی جدید، فنون و مد روز آرایشی و البته توانایی های فوق العاده آرایشگران مو است.

اما شما به عنوان یک عکاس چگونه از این فرصت بهترین استفاده را ببرید؟ در این مقاله مباحثه ای بین آرایشگر برتر سال بریتانیا لیزا شفرد و برترین عکاس صنعت مو اندرو او توله را خواهید خواند.

بهترین عکاس را انتخاب کنید

لیزا شفرد: افراد بسیاری از من می پرسند که چگونه یک عکاس خوب پیدا کنم و من در پاسخ آنها می گویم اینکه به دنبال چه عکاسی هستید در حقیقت می خواهید بدانید آنها چگونه عکس خواهند گرفت. از خود بپرسید آیا بیشترین توجه آنها به آرایش موهاست؟

اندرو: بهترین راه برای انتخاب یک عکاس خوب این است که بدنبال کسانی باشید که قدرت تصویر سازی بالایی داشته باشند و اگر چنین کسی را یافتید در راه دستی قدم برداشته اید و بهتر است با آنها تماس بگیرید.

یک قرار ملاقات و صحبت کردن رو در رو بسیار مهم است و به خوبی می توانید بفهمید که آیا با کسی کار خواهید کرد که از این کار سر در می آورد و با مفهوم آن آشناست یا خیر. و می توانید به این ترتیب عکاسی را که در این زمینه تجربه ای ندارد و می خواهد با شما تجربه کند و یاد بگیرد را حذف کنید. (تعدادی هم این گونه هستند.)

آیا می توان از هزینه های عکاسی کاست؟

لیزا: وقتی که برای عکاسی برنامه دارید فکر می کنم اکثر مردم می خواهند هزینه ها را کاهش دهند، ولی من از آنها می پرسم چه چیزی برای آنها مهم است؟

اندرو: من عکس های مختلفی گرفته ام از خانم ها با لباس های مختلف و با کمترین آرایش. مدل های خوب و موهای عالی همان چیزی هستند که سبب می شوند عکس های شما مورد قبول مجلات و داوران قرار گیرد.

اگر مدلی که قرار است از او عکاسی کنم در استاندارد های نمایش برای یک مجله نباشد توصیه می کنم مدل مناسب تری در اختیارم قرار دهند. حرف من این نیست که باید از مدل های حرفه ای گرانقیمت استفاده کنید بلکه می گویم باید کسی به عنوان مدل عکاسی باشد که پتانسیل های آنرا داشته باشد.
اگر از نظر بودجه ای تحت فشار باشم سعی می کنم از یک سالن زیبایی بزرگ که فضای کافی داشته باشد استفاده کنم و به جای مدل های حرفه ای گرانقیمت از دانشجویان این رشته استفاده کنم. اگر کلاه گیس هم یکی از گزینه ها باشد آنگاه با کلاهگیس از آنها عکس های دیگری خواهم گرفت تا هزینه ها را باز هم کاهش دهم.

انتخاب مدل ها

اندرو: انتخاب مدل یکی از سخت ترین کارهاست و در این باره از من پرسش های زیادی می شود. من ابتدا از آرایشگر می خواهم که عکس های مدل ها را مشاهده کند و ببیند که هر مدل در عکس چگونه دیده می شود.

برخی از مدل های فوق العاده و بی عیب و نقص، در دو عکس مانند هم به نظر نمی رسند و ممکن است عکس هایشان شما را مایوس کنند. یا اینکه این افراد در خیابان فوق العاده باشند اما در مقابل دوربین گویی تغییر کرده اند.

دوم اینکه، آنها را از نزدیک ببینید نه اینکه با دیدن عکس آنها یا پیدا کردنشان در اینترنت تصمیم بگیرید آنها را انتخاب کنید.

سوم برای انتخاب مدل ها چندین عکس دیجیتال از آنها بگیرید. من معمولا از بین هر 10 عکس یکی را برای استفاده مناسب تشخیص می دهم.

لیزا: به عنوان آرایشگر در انتخاب مدل این مسئولیت شماست که موهای مدل های خود را بررسی کنید. صاف و لخت، موهای آسیب دیده یا موهایی که ریشه های خراب دارند و هر آنچه که دیده خواهد شد را باید از قبل بررسی کنید.

باید مطمئن شوید مدلی که انتخاب می کنید، می توانید موهایش را به خوبی آرایش کنید. درست کردن بعضی موها واقعا سخت است. و ممکن است آبروی حرفه ای شما را به خطر بیندازد.

برنامه داشته باشید.

اندرو: با برنامه ریزی و فراهم کردن درست همه لوازم و شرایط کار است که می توانید یک عکس فوق العاده داشته باشید. تجربه به من آموخته است که اگر برای عکاسی افرادی فوق العاده و مستعد را انتخاب کرده باشید ولی شرایط و محیط برای آنها غریبه باشد یا در محیط کاری که با آن بیگانه هستند- قرار گیرند، احساس خواهند کرد در سیاره ای دیگر هستند! بنابراین عکس های شما آن گونه که انتظار دارید نخواهد شد.

لیزا: من همیشه به تیم خودم می گویم که یک دستور العمل کامل از ضروریات کار است، نه اینکه یک گزینه یا روش کار متفاوتی باشد. عمل کردن بدون برنامه سبب می شود تعداد زیادی عکس داشته باشید که نمی دانید با آنها چه بکنید و کل کار شما خراب خواهد شد.

همچنین باید خود را برای رخداد های غیر معمول آماده کنید. گاه پیش می آید که مدلی موهایش را کوتاه کرده است یا موهایی روی پیشانی اش جوانه زده باشد یا ممکن است رنگ موهایش را کاملا عوض کرده باشد. شما باید آماده باشید. و آنقدر انعطاف پذیر باشید تا هر تغییری را اصلاح کنید.

اندرو: و البته با برنامه و طبق مراحل مشخص کار کردن بسیار ساده تر است و افرادی هم که با شما کار می کنند بهتر می توانند خود را هماهنگ کنند. بسیاری مواقع پیش می آید قبل از اینکه کار عکاسی را شروع کنم تلاش می کنم همه موانع و مشکلات موجود را برطرف کنم.

مشکلات معمولاً پیش می آیند و من اعتقاد دارم باید همه را برای رفع آنها ترغیب کنید تا اینکه در پایان روز به خاطر مشکلاتی که پیش آمده است و عکس هایی که خراب شده است افسوس بخورید. زمان نقشی حیاتی در کار شما دارد.

در روز عکاسی

اندرو: بهترین راهنما برای هر عکس به این شکل است: برای هر مدل یک ساعت وقت صرف آرایش و درست کردن موهایش می شود و یک ساعت هم برای عکاسی هر مدل در نظر گرفته می شود.

اگر می خواهید از هشت مدل در روز عکاسی کنید، برای هر کدام ساعت مشخصی تعیین کنید. تا طبق برنامه برای هر کدام یک ساعت را اختصاص دهید. اگر برای یک مدل شش ساعت زمان عکاسی طول بکشد آرایش او خراب خواهد شد گذشته از آن هیچ مدلی کمتر از این هم طاقت نمی آورد و آرایش خود را خواهد شست.

لیزا: اما نباید شلوغ کاری کنید. در شروع عکاسی باید زمان خود را بررسی کنید. و طوری کارها را برنامه ریزی کنید که همه چیز به خوبی انجام شوند. این کار بسیار آسانتر از این است که در زیر فشار کاری بدون نظم و ترتیب کار کنید.

صادقانه بگویم که این عکاسی یک سرمایه گذاری بسیار بزرگ است و باید به خوبی انجام شود. بنابراین باید با دقت در جزییات به کار ادامه دهید تا مشکالات را ببینید. باید آنقدر ادامه دهید تا به نتیجه مناسب دست یابید.

چگونه خوب عکس بگیریم

اندرو: معیار های من برای عکس گرفتن به این شرح هستند:

  • آیا مدل در بهترین شکلی که می تواند دیده شود هست؟
  • آیا در زاویه ای که عکس می گیرم موهای او به خوبی نمایش داده می شوند؟
  • ترکیب قسمت های مختلف در عکس به خوبی کنار یکدیگر جا گرفته اند؟
  • آیا این عکس در حد استاندارد های یک مجله مد که قرار است به صورت رنگی و رویه برگه های گلاسه به اندازه بزرگ چاپ شوند هست؟
  • آیا می توانم این کار را بهتر انجام دهم؟ ( که معمولا چون وقت کمی در اختیار دارید کار سختی است.)

لیزا: هر عکاسی برای اینکه بهترین عکس ها را در اختیار شما قرار دهد تلاش می کند قدری چاشنی های منحصر به فرد خود را به عکس ها اضافه کند. پیشنهاد می کنم به آنها گوش دهید چون آنها چشم هایی خلاق دارند و می دانند چگونه یک عکس خوب بگیرند، اما باید در نهایت عکس ها را شما دوست داشته باشید چون برای آنها هزینه زیادی شده است و باید عکس ها مورد قبول شما باشند.

نوشته: سوفی

ترجمه: علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط: 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ، ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

طراحی سایتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید