• ارسال کننده: سمیه مظفری
 • تاریخ انتشار: ۱۳۹۸ / ۰۸ / ۱۰

تعیین چشم انداز حرفه

راهنمایی برای انتخاب بهترین شغل برای شما

آیا می دانید چه حرفه ای را دوست دارید یا در چه رشته ای موفق و خوشحال خواهید بود اگر زمینه کاری خود را مشخص کرده اید آیا هدف و ایده آل خود را مشخص کرده اید؟ آیا برای حرفه خود یک نقطه اوج مشخص کرده اید؟ و اگر اکنون از شما درباره آن بپرسند می توانید به این سؤال پاسخ دقیق و روشنی بدهید؟ آیا اکنون به سمت آن نقطه اوج در حرکت هستید؟ در این مقاله می خواهیم درباره تعیین «دور نمای حرفه ای» صحبت کنیم این کار فرایندی است که زندگی آینده و سرنوشت شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. این فرایند شامل انتخاب حرفه مورد علاقه، مشغول شدن به آن و حتی گاه تغییر شغل است.

راهنمای انتخاب بهترین شغل برای شما

البته بیشتر بحث ما در باره بهترین راه برای انتخاب یک شغل ایده آل است. هر چند این کار ممکن است یک بار در زندگی هر کسی رخ دهد ولی معمولاً کمتر کسی به اندازه کافی روی آن تمرکز می کند حال آن که اگر انتخاب شغل آگاهانه و با دقت انجام گیرد می تواند زندگی شما را دگرگون سازد و دیدگاه شما را به فعالیت های روزانه تغییر دهد می توانید انسان موفقی باشید و به همه آن چه که آرزوی آن را داشته اید برسید. و اما اولین قدم:

تعیین دورنمای حرفه ای

این یک فرایند 4 مرحله ای است که برای اجرای هر مرحله باید به قدر کافی تلاش کنید.

خود

درباره خودتان، توانایی ها، علایق و… تا می توانید اطلاعات جمع کنید.

 • علایق – موفقیت و علاقه از هم جدایی ناپذیرند. آیا انسان موفقی را می شناسید که هر روز با تنفر و از روی اجبار سر کار برود. پس برای علایق خود ارزش زیادی قایل شوید. و برای تصمیم گیری به آن اهمیت دهید چون این عمر شماست، آینده شماست. بدانید که هیچ چیز بیشتر از شغل آدم با او همراه نیست. چه حرفه ای است که اگر از همه کار فارغ شوید دوست دارید آن را انجام دهید، بدون آن که به درآمد آن فکر کنید.

 • ارزش ها – اگر کاری را قبول کنید که با ارزش های شما مغایرت داشته باشد یا هیچ پیشرفتی در آن نخواهید داشت یا اگر هم ارتقایی در کار باشد آن قدر بزرگ نخواهد بود. چون همیشه بر خلاف اعتقاد خود عمل کرده اید و تردید همراه همیشگی شما خواهد بود. ولی موفقیت شغلی زمانی به دست می آید که به کار خود ایمان داشته باشید.

 • وظایف – وقتی که با دیگران کار می کنید چه وظایفی را به عهده می گیرید و کدام کار است که وقتی انجام می دهید همه از کار شما راضی هستند، دقت کنید. این کار به پیدا کردن نقش تان در یک گروه یا تیم کاری کمک بسیاری می کند.

 • مهارت ها و استعداد ها – بدانید که اگر در حرفه خود مهارت بالایی داشته باشید بالاترین رضایت شغلی را خواهید داشت. بنابراین سعی کنید لیستی از کار هایی را که در انجام آن ها مهارت دارید بنویسید و روی آن ها کار کنید لازم نیست دقیقاً یکی از این کار ها شغل شما باشد بلکه تلفیقی از یک یا چند تا از این فعالیت ها و علایق می تواند معجون قدرتمندی برای موفقیت بسازد. البته بنده منکر این نیستم که مهارت شما به مرور در هر کاری که باشید افزایش می یابد ولی هر کسی مهارتی دارد که می تواند ادعا کند در آن خیلی خاص است و اگر روی آن کار کند نتیجه شگفت انگیزی خواهد گرفت.

 • محیط و شرایط کاری – محیط کار برای بسیاری مهم است بعضی ها محیط اداری و آرام را می پسندند بعضی ها دشت بیابان و بعضی ها هم از یک کارگاه مجهز لذت می برند. خوب این به روحیات شما بستگی دارد. در انتخاب حرفه سعی کنید به این عوامل هم توجه کافی داشته باشید چون گاه عوض کردن محیط کار به قیمت تغییر شغل تمام می شود. پس بهتر است در انتخاب محیط کار از ابتدا دقت کنید.

 • تمایلات برای پیشرفت – همه انسان ها میل به تکامل و پیشرفت دارند ولی این حس در بعضی افراد قوی تر است اگر شما هم از جسارت و جاه طلبی زیادی برخوردار هستید شاید یک زندگی کارمندی نتواند شما را ارضاء کند.

 • واقعیت های شما – درست است که در انتخاب هدف نباید خیلی خود را محدود کنید و تا می توانید بزرگ فکر کنید ولی برای برداشتن قدم های مطمئن تر که منجر به شکست های دلسرد کننده نشود باید به خود فرصت کافی بدهید باید هدفی انتخاب کنید که لااقل در بهترین شرایط ممکن قابل دسترسی باشند. باید شرایط اجتماعی را که در آن زندگی می کنید در نظر بگیرید دانش و منابع مالی خود را مد نظر داشته باشید. آیا برای شروع یک کار جدید می توانید کار خود را رها کنید و تا مدت ها بدون درآمد زندگی کنید یا بهتر است ابتدا به صورت پاره وقت کار های خود را انجام دهید و بسیاری واقعیت های دیگر که خود بهتر از هر کس دیگری می دانید. همه اینها را گفتم تا با دقت بیشتری وضعیت خود را مشخص کنید اما فراموش نکنید که شما انسان هستید یک موجود خارق العاده که می تواند کار های شگفت انگیزی انجام دهد. و داشتن یک هدف بزرگ ولی بلند مدت بسیار محرک و هیجان انگیز خواهد بود.

انتخاب ها

حال با توجه به همه شرایط بالا و شناختی که از خود پیدا کرده اید تعداد محدودی انتخاب برای شما می ماند. برای این که از بین آن ها مناسب ترین را انتخاب کنید مراحل زیر را انجام دهید.

 • فهرستی از کار هایی را که مایل به انجام آن ها هستید، تهیه کنید. بله آن ها را بنویسید چون نوشتن به شما کمک می کند اهداف خود را شفاف سازید.

 • درباره هر کدام از رشته های مورد علاقه به اندازه کافی تحقیق کنید. شاید برداشت های شما با واقعیت متفاوت باشد.

 • درباره بازار کار هر رشته تحقیق کنید. البته بازار کار هر رشته یک دوره زمانی دارد و بازاری که اکنون رونق بالایی دارد ممکن است چند سال بعد این گونه نباشد و کسانی در این بازار می توانند موفق باشند که با علاقه و ایمان به فعالیت خود ادامه می دهند.

خوب اکنون شما هستید با لیستی از مشاغل مورد علاقه که درباره هر کدام به اندازه کافی تحقیق کرده اید حال می توانید مزایا و معایب هر رشته را در مقابل آن بنویسید و بسته به اهمیت برای هر برتری یک نمره مثبت و برای هر عیب یک نمره منفی قرار دهید این نمره می تواند از صفر تا صد باشد. در هنگام امتیاز دادن باید به نتایج حاصل از مرحله اول یعنی خود شناسی توجه ویژه داشته باشید و کاملاً با خود صادق باشید. چون این سرنوشت شماست. اگر همه این کارها را انجام داده باشید در نهایت به یک یا دو گزینه می رسید.

خوب حقیقت این است که فقط با تحقیق نمی توان همه چیز را فهمید و حقایق با ارزشی وجود دارند که فقط با تجربه می توانید آن ها را درک کنید. ولی گاه تجربه کردن خیلی گران تمام می شود پس چه باید کرد؟ آیا باید بایستیم و هیچ کاری نکنیم؟ یا این که بدون هیچ دست آویزی خود را به امواج ناشناخته بسپاریم؟ البته هیچ کدام. برای تجربه کردن لازم نیست ناگهان همه پل های پشت سر خود را خراب کنید و خود را در دریای ناشناخته بیندازید بلکه می توانید با ریسک کم در راه جدید پا بگذارید. تا به مرور تجربه شما بیشتر شود. می توانید:

 • به صورت پاره وقت روی رشته مورد علاقه خود کار کنید.

 • به صورت داوطلبانه و رایگان در حرفه مورد علاقه خود مشغول به فعالیت شوید.

 • از دوره های آموزشی در این زمینه استفاده کنید.

 • با افراد با تجربه و موفق در زمینه مورد علاقه خود صحبت کنید و از مزایا و معایب آن بپرسید.

 • مقالات آموزشی درباره حرفه ایده آل خود بیابید و مطالعه کنید.

 • به تحقیقات خود ادامه دهید ولی این بار تخصصی تر این کار را انجام دهید و بیشتر به جزئیات دقت کنید.

اکنون که این مرحله را طی کرده اید باید بدانید شکست و موفقیت، ریسک و برد، سختی و کامیابی در هم آمیخته اند آن چه گفته شد بدان معناست که باید به مرور همراه با افزایش تجربه، ریسک خود را افزایش دهید. چون تجربه چراغ راه شما خواهد بود تا از مسیر مطمئن تر و با سرعت بیشتری حرکت کنید. و در هنگام زمین خوردن عکس العمل مناسب نشان دهید.

تطابق

در این مرحله موقعیت های شغلی را به صورت دقیق تر تعیین می کنید مثلاً اگر می خواهید کشاورزی کنید می خواهید چه موقعیتی داشته باشید آیا می خواهید محصول خاصی بکارید آیا می خواهید محصولات خود را صادر کنید آیا می خواهید قسمتی از کار را به افراد یا شرکت های دیگر بدهید جایگاه شما کجاست. اکنون باید یک موقعیت شغلی بلند مدت و موقعیت شغلی کوتاه مدت تعیین کنید. مثلاً در کوتاه مدت شما باید خودتان به تنهایی در باغچه ای کوچک کار کنید ولی در آینده زمین های زیادی خواهید داشت که باید آن ها را مدیریت کنید. تا می توانید دورنمای خود را شفاف و مشخص کنید. این به شما کمک می کند مصمم تر و با قدرت بیشتری حرکت کنید. در پایان این مرحله باید هدف شما کاملاً شفاف و واضح همراه با جزئیات دقیق مشخص شده باشد.

عمل کردن

حال که دورنمای شما واضح و شفاف مشخص شده است باید هدف خود را به اهداف کوچک تر تقسیم کنید آن قدر کوچک که کاملاً قابل دستیابی باشند و شروع به کار کنید. برای رسیدن به اهداف خود باید زمان کافی برای طی کردن هر مرحله داشته باشید اگر در زمان بندی وقت کافی برای رسیدن به هدف در نظر نگیرید حاصل آن دلسردی است. معمولا برای اهداف بلند مدت و بزرگ، زمان 10 ساله در نظر می گیرند.

 اکنون که هدفی مشخص دارید و به آن ایمان دارید کمتر نیرویی است که بتواند مانع موفقیت شما بشود.

علی یزدی مقدم 

به اشتراک بگذارید :      فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

طراحی سایتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید