• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2017 / 01 / 28

فوتبال در قرن ۱۷ چگونه بود؟

محبوبیت فوتبال در قرن هفدهم باعث شد مسابقه‌ای در تاریخی خاص برگزار شود و تا قرن بیست و یکم ادامه پیدا کند.

هر ساله در اشنبورن بزرگترین مسابقه فوتبال جهان برگزار می‌شود. این سنت قدیمی از سال ۱۶۳۸ آغاز شد و در دومین سه شنبه و چهارشنبه فوریه در کارناوال با حضور ۱۰۰ها شرکت کننده در زمینی چهار کیلومتری برگزار می‌شود. گفته می‌شود این بازی قدیمی از هزار سال پیش در این محل برگزار می‌شده است چون آتش سوزی در دفتر کمیته برگزاری مسابقات در قرن یازده باعث از بین رفتن اسناد شد.

فوتبال در قرن ۱۷ چگونه بود؟

در این رقابت همه ساکنین روستا (مردان، زنان و کودکان) می‌توانند شرکت کنند. حتی یک بار شاهزاده کارلوس در سال ۲۰۰۳ در این بازی‌ها حضور یافت. سپس این رقابت The Royal Shrovetide Football نام گرفت.

اشبورن دقیقا در مرکز انگلیس قرار دارد و شهرهای دربی، ناتینگهام، شفیلد، منچستر و نیوکاسل اطراف این روستا قرار دارند و رودی از وسط این دهکده را به دو بخش تقسیم می‌کند و ساکنین شمال  و جنوب رود هنمور برابر هم قرار می گیرند.

در نخستین روز اگر تیمی از هفت تا ۱۰ شب گلی به ثمر برساند بازی به پایان می‌رسد. اگر تا ۱۰ شب گلی زده نشود بازی قطع می‌شود و در روز بعد ادامه پیدا می‌کند. نام این مسابقه فوتبال است اما گاهی بازیکن می‌تواند با دست توپ را بگیرد. زمانی که توپ گیری سخت شود، می‌توان این کار را انجام داد. دروازه‌ها در آن زمان تخته سنگ بودند. برای گلزنی بازیکن باید سه بار به توپ ضربه بزند. بازیکنی که بتواند این کار را انجام دهد حق دارد توپ را به خانه ببرد. توپ بازی از جنس چوب پنبه است چون احتمال دارد در رود بیفتد. بازیکنان بهتر است شنا کردن را بدانند یا اینکه از رفتن کنار رود دوری کنند. بر اساس اسناد موجود نخستین توپ از سر قطع شده بود که هر دو طرف می‌خواستند آن را با خود ببرند.

این نحوه بازی در قرون وسطی رایج بود. این مسابقه به شدت در این منطقه محبوب شد و گاهی اوقات پادشاه‌ها به این علت این بازی را منع می‌کردند. تحقیقات نشان می‌دهد که این مسابقه از هارپاستوم  ( بازی با توپ در امپراتوری روم انجام می‌شد) و کالچو فیورنتینو گرفته شده است. بازی کالچو فیورنتینو به قرن ۱۶ بر می‌گردد. این مسابقه در سال ۱۹۳۰ با دستور موسیلینی دوباره رایج شد و اکنون هر ساله در کارناوال و روز سن خوان در پیتزا دلا سینیورا د فلورنچا برای جذب توریست  برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید