• ارسال کننده: زهرا صانعی
 • تاریخ انتشار: 2017 / 02 / 26

حساسیت پوست کودکان، علل و درمان

آلرژی پوست در کودکان

بثورات، التهاب، قرمزی و گاهی جوش پوستی است که در بعضی اوقات به خصوص در آب و هوای خشک اتفاق می افتد. اما بثوراتی که خوب نمی شوند می تواند آلرژی پوست باشد.

آلرژی در کودکان

شایعترین آلرژی

آلرژی های پوستی، شایع ترین آلرژی در کودکان هستند. دومین آلرژی شایع حساسیت مواد غذایی است. آلرژی تنفسی، که در میان کودکان بزرگتر شایع تر است، در درجه سوم شیوع  قرار دارد.

با توجه به وجود مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، موارد آلرژی های پوست و مواد غذایی در 10 سال گذشته افزایش یافته است. آلرژی ها یکی از رایج ترین مشکلات پزشکی هستند، اما در سال های اولیه زندگی، این آلرژی می تواند با سلامت جسمی و روحی یک کودک تداخل ایجاد کند. در این مقاله اطلاعاتی در مورد انواع مختلف آلرژی پوست در کودکان و چگونگی درمان موثر آنها بیان می شود.

اگزما

حدودا از هر 10 کودک، یکی دچار اگزما می شود. اگزما یا درماتیت آتوپیک، یک بیماری التهابی پوست با بثورات قرمز و خارش است. این حالت معمولا در کودکان سنین 1 تا 5 سال ظاهر می شود. آلرژی غذایی یا آلاینده های زیست محیطی می توانند باعث ایجاد اگزما شوند، اما گاهی اوقات اگزما بدون علت پیدا شده است.

اگزما در کودکان

درمان اگزما

درمان استاندارد شامل اجتناب از آلرژن ها یا مواد حساسیت زا و استفاده از پماد و مرطوب کننده است. در موارد شدید، ممکن است فرزند شما دارو نیاز داشته باشد. اگر مشکوک به آلرژی بودید با دکتر خود مشورت کنید. پزشک متخصص آلرژی می تواند در شناسایی اینکه ازکدام ماده حساسیت زا اجتناب کنید و یا مصرف کدام ماده غذایی را محدود کنید به شما کمک می کند.

 درماتیت تماسی آلرژیک

درماتیت تماسی یک نوع جوش است که بلافاصله پس از تماس با یک ماده محرک ظاهر می شود.  اگر کودک، به یک ماده حساسیت نشان داد، ممکن است درماتیت تماسی آلرژیک در او ایجاد شود. پوست ممکن است زبر، تاول زده یا حالت چرمی ناشی از قرار گرفتن مکرر در معرض ماده حساسیت زا را نشان دهد. اگر شما گمان می برید که پوست کودکتان آلرزیک است با دکتر خود در این باره صحبت کنید. پزشک برای شناسایی علتی که قابل اجتناب است کمک می کند.

درمان درماتیت تماسی آلرژیک:

شما می توانید درماتیت تماسی آلرژیک را درمان کنید با:

 • اجتناب از مواد محرک و حساسیت زا
 • استفاده از کرم استروئید تجویز شده
 • درمان پوست با داروها
 • مصرف آنتی هیستامین برای تسکین خارش
کهیر

کهیر یک واکنش آلرژیک شدید است که برجستگی های قرمز رنگ یا تاول بلافاصله پس از تماس با مواد آلرژن ظاهر می شود. بر خلاف دیگر آلرژی های پوست، کهیر خشکی یا زبری ندارد و می تواند در هر جای بدن ظاهر شوند.  برخی از علائم دیگر می تواند به عنوان مشکلات تنفسی و یا تورم دهان و صورت خود را نشان دهند. اگر این علائم همراه با کهیربود فورا به پزشک مراجعه کنید.

کهیر پوست

درمان کهیر:

در بیشتر موارد، کهیر ها زمانی که از آلرژن ها دوری کنید خود به خود ناپدید خواهند شد. پزشک ممکن است یک آنتی هیستامین برای درمان یا پیشگیری کهیر به شما توصیه کند.

علل آلرژی پوست:

آلرژی هنگامی رخ می دهد که بدن به مواد خاصی واکنش منفی نشان می دهد. این مواد می تواند شامل شامل مواد زیر باشد اما محدود به این موارد نیست:

 • غبار
 • رنگ
 • غذا
 • رایحه
 • شیره گیاهان
 • کپک
 • شوره حیوانات خانگی
 • گرده

در برخی موارد، با تماس مستقیم پوست با یک ماده خارجی، علائم آلرژی نمایان می شوند. در موارد دیگر، آلرژن ممکن است بلعیده یا استنشاق شود. علائم همچنین ممکن است به صورت های دیگری مانند سردرد، احتقان، عطسه و آبریزش بینی ظاهر شود.

چگونه بفهمید کودک شما به چه چیزی حساسیت دارد؟

گاهی اوقات پزشک برای درمان، سابقه و شرح حالی از بیماری کودک شما می گیرد تا متوجه شود کودک باید از چه موادی دوری کند.

در بسیاری موارد همین گرفتن سابقه بیماری به پزشک کمک می کند که در مرحله اول چه موادی باید حذف شوند.

گاهی برای تشخیص ماده آلرژن نیاز به آزمایش پوستی است. این فرآیند شامل  تماس دادن  مقدار کمی از مواد حساسیت زا به پوست کودک است. اگر واکنشی روی داد، پس کودک به آن ماده حساسیت دارد. پزشک بر اساس محیط و سابقه خانوادگی مواد مختلف را امتحان می کند.

گاهی اوقات برای تشخیص، آزمایش خون گرفته می شود، اما این آزمایش، به ویژه در کودکان کوچکتر دقت کمتری دارد.

همه واکنش های پوستی واکنش های آلرژیک نیستند. پزشک به تعیین علت واکنش پوست بیمار کمک می کند.

چه موقعی حساسیت نیاز به درمان اورژانسی دارد؟

در موارد نادر، کهیر می تواند شوک آنافیلاکسی ایجاد کند. آنافیلاکسی تقریبا بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها رخ می دهد و می تواند منجر به مرگ شود.  علایم این بیماری عبارتند از:

 • نبض سریع و ضعیف
 • تورم چشم ها، لب، و یا چهره
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • مشکلات تنفسی

اگر فرزند شما دچار آنافیلاکسی شده است با اورژانس تماس بگیرید. پزشک ممکن است به شما بگوید که آدرنالین را تزریق کنید. اگر کودکتان سابقه حمله شدید آلرژی داشته حتما با پزشک مشورت کنید.

چگونه آلرژی های پوستی را مدیریت کنید؟

آلرژی های پوستی در هر سنی اتفاق می افتد، اما در کودکان شایع تر است. خوشبختانه، شدت حساسیت با بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند. اما درمان و رسیدگی به هرگونه تغییر غیرعادی در پوست کودک در اوایل و قبل از پدیدار شدن عوارض، مهم است. اقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از علائم آلرژی پوست در محدوده زمانی معین در کودکان مهم است.

گاهی بثوراتی که برطرف شده اند مجددا با در معرض محرکهای خاص قرار گرفتن، ظاهر می شوند. بهترین راه برای درمان این آلرژی ها آنست که اول عامل را کشف کنید و از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

برای مطمئن شدن از وضعیت درمان و رفع نگرانی خود به یک پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

ترجمه : سلام علی پناه

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 1. سلام دخترم 15 ماهشه هر هفته از جاهای مختلف مثل مچ پا کف پا انگشتان دست صورت و …تاول میزنه بعد هم خارش داره هم کمی متورم میشه،بردیم دکتر میگه مال گرمیه،خوراک گرم .شربت هیدروکسی کلرین و پماد کالامین داده ولی متاسفانه تا یک ناحیه میخواد بهبود پیدا کنه ناحیه دیگه بعد چند روز تاول میزنه. کلافه شدیم اگر کمکی بشه ممنون میشم

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید