• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2014 / 06 / 12

چرا باید وب سایت شما یک صفحه برای پرسش های متداول یا FAQ داشته باشد؟

آیا در وب سایت خود صفحه برای پرسش های متداول یا همان چیزی که به آن FAQ می گویند دارید؟ اگر پاسخ شما مثبت است باید بگویم کار درستی انجام داده اید ولی آیا توانسته اید از پتانسیل هایی که این صفحه در اختیار شما قرار می دهد به بهترین وجه استفاده کنید؟ یا اگر در وب سایت خود چنین صفحه ای ندارید باید بگویم یک فرصت بسیار عالی را برای اثر گذاری هر چه بیشتر وب سایت خود از دست داده اید.

صفحه پرسش های متداول می تواند همانند صفحه اصلی وب سایت شما رانکینگ خوبی کسب کند. این صفحه جزء لاینفک یک وب سایت برای ارائه کالا ها یا خدمات شما هستند دلیل آن هم این است که بازدیدکنندگان شما انتظار دارند چنین صفحه ای را ببینند.

پرسش و پاسخ

برای بسیاری از مردم صفحه پرسش های متداول اولین صفحه ای است که بعد از صفحه اصلی به سراغ آن می روند. به خصوص اگر کالا و خدماتی ارائه می کنید بازدید کننده وب سایت شما می خواهد درباره آن اطلاعاتی کسب کند به همین دلیل ساختن چنین صفحه ای به زحمت آن می ارزد بلکه بیش از آن می ارزد!

موتور های جستجو عاشق صفحه پرسش های متداول هستند

یکی از بهترین دلایلی برای داشتن صفحه پرسش های متداول علاقه خاص موتور های جستجو به این صفحات است. آیا می خواهید در گوگل یاهو و بینگ رانکینگ خوبی داشته باشید؟ اگر این چنین است باید محتوای مناسب به مقدار کافی داشته باشید. و یک صفحه پرسش های متداول بهترین گرینه برای گردآوری مقدار زیادی اطلاعات مفید و مناسب است به این ترتیب به شیوه ای جالب محتوای مورد علاقه موتور جستجو را در اختیارش قرار می دهید.

همچنین این شانس را دارید تا در این صفحه کلمات کلیدی خود را استفاده کنید و به موتور های جستجو کمک کنید تا شما را پیدا کنند. فرض کنید در زمینه تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنید و احتمالاً کلمه کلیدی اصلی وب سایت شما  تبلیغات اینترنتی یا بنر تبلیغاتی یا تبلیغات متنی باشد. حال کاری که باید انجام دهید این است که پرسش و پاسخ هایی طراحی کنید که در آنها کلمات کلیدی مانند تبلیغ، تبلیغات اینترنتی، تبلیغ در اینترنت، تبلیغات متنی، بنر تبلیغاتی و… استفاده شده باشد. و مطمئن باشید اگر این کار را به درستی انجام دهید و تا حد امکان صفحات بیشتری با این هدف ایجاد کنید می توانید در ترافیکی که از موتور های جستجو دریافت می کنید تغییر قابل ملاحظه ای مشاهده کنید.

بازدیدگنندگان هم به صفحه پرسش های متداول علاقه نشان می دهند

مردم از اینترنت برای بدست آوردن اطلاعات استفاده می کنند. و دوست ندارند کسی آنها را برای رفتن به صفحاتی وادار کند. آنها می خواهند بیاموزند. آنها حقیقت را می خواهند. و صفحه پرسش های متداول دقیقاً همان چیزی است که آنها می خواهند. از فرصت ها استفاده کنید تا بدین وسیله افرادی را که وارد وب سایت شما می شوند تحت تاثیر قرار دهید تا بتوانید کالا و خدمات خود را به آنها بفروشید و آینده و پول را مال خود کنید.

می توانید مطالب خود را دسته بندی کنید به صورت پرسش و پاسخ هایی در هر زمینه و صفحات مختلف پرسش و پاسخ ایجاد کنید که خواندن آنها لذت بخش باشد و پیدا کردن اطلاعات مورد نظر ساده و راحت باشد. و مهمتر از همه اینکه طوری این صفحه یا صفحات و پرسش و پاسخ های آنها را طراحی کنید که در مقابل رقبای خود یک سر و گردن بالاتر به نظر بیایید.

از هر استدلالی که منجر به فروش بیشتر شود استفاده کنید

صفحه پرسش های متداول باید به گونه ای طراحی شود که به هر پرسشی که ممکن است برای خریدار پیش بیاید پاسخ دهد. ممکن است یکی از پرسش هایی که برای خریداران پیش بیاید این باشد که قیمت های شما بیش از دیگر رقبا است. به شیوه پرسش و پاسخ برای مشتریان خود توضیح دهید که چرا کالا یا خدمات شما ارزش بیشتری در برابر کالا و خدمات رقبا دارد و به چه منطقی آنها باید برای دریافت این کالا و خدمات از شما پول بیشتر بپردازند و کالای ارزان تر را از رقیب شما خریداری نکنند!

کالای خود را از دیگران متمایز کنید. بهترین ویژگی های کالای خود را بیان کنید. پرسش هایی بپرسید که در پاسخ آنها ویژگی های منحصر بفرد کالا یا خدمات شما در اختیار بازدیدکنندگانتان قرار گیرد. نه تنها اطلاعات ارزشمندی در اختیار مشتریان شما قرار خواهد گرفت بلکه می توانید اعتبار، توانایی ها و.. شرکت یا سازمان خود را به رخ بکشید. به مشتریان خود آموزش دهید به گونه ای که بتوانند با چشم باز تصمیم درستی بگیرند تا اینکه فقط بخاطر قیمت پایین تر خرید کنند.

به صفحات اصلی وب سایت خود لینک بدهید

با استفاده از صفحه پرسش های متداول می توانید صفحات اصلی وب سایت خود را ترفیع درجه دهید! به خصوص صفحاتی که کمتر مورد توجه هستند. به سادگی پرسش هایی بنویسید که این صفحات را هدف بگیرند و در پاسخ آنها لینک صفحات مورد نظر خود را در بین متن قرار دهید. این لینک ها یا پیوند ها به صفحات مورد نظر شما ترافیک می فرستند و در عین حال به موتور های جستجو می گویند که به این صفحات اهمیت بیشتری بدهند.

نقاط کلیدی فروش را به وضوح و مکرر بیان کنید.

صفحه پرسش های متداول شما باید اطلاعات تکمیلی درباره قسمت های مختلف وب سایت داشته باشد. این صفحه باید دسترسی به قسمت های مختلف را تسهیل کند و نباید خواننده را گیج کند. به این صفحه به چشم دومین ابزار جستجوی وب سایت خود نگاه کنید تا بدین وسیله مشتریان خود را به بهترین وجه راهنمایی کنید.

از آنجا که هر بازدیدکننده منحصر به فرد است بنابراین مسیر منحصر به فردی را هم در بین صفحات شما طی خواهد کرد به همین دلیل است که باید نقاط کلیدی وب سایت مکرر و در جاهای مختلف بیان شود. به این ترتیب مهم نیست که بازدیدکنندگان شما از کدام مسیر می روند مهم این است که شما محیطی فراهم کرده اید که او به راحتی به اطلاعاتی که می خواهد دست پیدا کند و برای خرید از شما با با خیال راحت و اطمینان می تواند تصمیم بگیرد.

چگونه صفحه پرسش های متداول را بنویسیم؟

برای اینکه یک صفحه پرسش های متداول موثر بنویسید به سادگی به پرسش های که مشتری های جدید می پرسند فکر کنید. آیا آنها از ویژگی های کالا یا خدمات شما می پرسند؟ آیا آنها به دنبال ضمانت نامه ای از طرف شما هستند؟ آیا می خواهند آدرس فروشگاه شما را بیابند؟ هر پرسشی که دارند با قالب پرسش و پاسخ در این صفحه قرار دهید.

هنگام طراحی صفحه پرسش های متداول ممکن است متن این صفحه بسیار طولانی و خسته کننده باشد در این صورت بهتر است آنرا به بخش های کوچکتر تقسیم کنید و پرسش ها را با توجه به موضوع دسته بندی کنید. به این ترتیب کاربران می توانند به راحتی پاسخ خود را پیدا کنند.

صفحه ای پویا بسازید

بر خلاف بسیاری از صفحات وب سایت صفحه پرسش های متداول باید به صورت منظم مورد بازبینی و به روزرسانی قرار گیرد. اگر یک مشتری سوالی جالب از شما بپرسد که قبلاً از کس دیگری نشنیده اید، بدون تردید باید آنرا به صفحه پرسش های متداول خود اضافه کنید. یا زمانیکه محصولی جدید ارائه می کنید باید درباره آن در صفحه پرسش های متداول خود پرسش هایی همراه با پاسخ های توصیفی و ساده قرار دهید. و به این ترتیب آنرا به مشتریان خود معرفی نمایید.

اگر اطلاعات جدید در وب سایت خود قرار داده اید که فکر می کنید باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد بهتر است درباره آن در صفحه یا صفحات پرسش پاسخ خود سوال و جوابی درباره آن مطرح کنید. صفحه ای پویا بسازید و به این ترتیب ابزاری موثر برای بهره وری هر چه بیشتر وب سایت خود در اختیار بازدید کنندگان قرار داده اید.

از مشتری بخواهید اقدام کند!

در پایان صفحات پرسش های متداول خود از مشتری بخواهید کاری بکند. به او بگویید چگونه می تواند جزییات بیشتری درباره شما یا محصولات شما بدست آورد با زبان یک فروشنده قابل و حرفه ای با او ارتباط برقرار کنید. بعد از اینکه اطلاعات کافی بدست آورد باید قدم بعدی را بردارد، بنابراین مطمئن باشید که به بهترین وجه او را راهنمایی کرده اید. شماره تماس ها، ایمیل ها و فرم های تماس با ما را در پایین این صفحه در اختیارش قرار دهید از او بخواهید بدون اینکه تردیدی به خود راه دهد با شما تماس بگیرد.

نوشته: سوزان گرین

ترجمه: علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید