• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2013 / 07 / 24

در آمد یک وب سایت اینترنتی در ایران

چندی پیش مقاله ای درباره راه های مختلف کسب در آمد در اینترنت از طریق وبلاگ و وب سایت در اینترنت دیدم به نظرم جالب آمد و چون حرف های تازه ای داشت ترجمه آن را در یاد بگیر ات کام قرار دادم تا مورد استفاده دوستان قرار گیرد. اما از آن زمان تا کنون دوستان بسیاری با یاد بگیر دات کام تماس گرفته اند و گله داشته اند که با وجود بکار گیری اصول گفته شده نتوانسته اند درآمد مناسبی از اینترنت کسب کنند.

در آمد یک وب سایت اینترنتی در ایران

لذا بر آن شدیم تا در آمد اینترنتی را برای صاحبان وبلاگ ها و وب سایت ها با در نظر گرفتن شرایط در ایران مورد ارزیابی و تحلیل قرار دهیم تا بدینوسیله دوستان را بیشتر با حقایق آشنا کنیم. و بیهوده به دوستان وعده درآمد و ثروت زیاد در مدتی کوتاه را نداده باشیم.

تحریم ها

یکی از معمول ترین راه های کسب درآمد اینترنتی در تمام دنیا استفاده از سرویس google adsense است. در این شیوه کسب در آمد صاحب وب سایت یا وبلاگ قسمتی از صفحات خود را به تبلیغات متنی گوگل اختصاص می دهد و در ازای هر کلیکی که روی این لینک ها می شود رقمی به حساب او افزوده می شود به این ترتیب صاحب یک وب سایت به راحتی و بدون زحمت زیاد برای بازاریابی می توانند مشتری پیدا کنند و کسب درآمد داشته باشند. البته سیستم های مشابه این سرویس توسط رقبای گوگل ارائه شده اند. اما به دلیل تحریم ها دارندگان وب سایت های ایرانی نمی توانند به این روش کسب درآمد کنند. این تحریم نه تنها شامل حال وب سایت های ایرانی است بلکه شامل کلیه وب سایت های فارسی هم می شود. در حالیکه این شرکت ها داوطلبانه ایرانیان را مورد تحریم قرار داده اند اما از آنها پول دریافت می کنند تا برایشان تبلیغات کنند و به راحتی بازار تبلیغات ایران را ازان خود کرده اند بازاری که می توانست منبع درآمد خوبی برای وب سایت های ایرانی باشد. و متاسفانه باید بگویم این موضوع تاثیر منفی بر بازار تبلیغات وب سایت های ایرانی داشته است و در گفته های صاحبان دیگر وب سایت های فعال در زمینه اینترنت هم تاییدی است بر این مدعا. اما با این وجود هستند وب سایت های ایرانی که از تبلیغات اینترنتی درآمد مناسبی دارند که البته یا وب سایت های خبری معتبر هستند یا وب سایت هایی که بسیار قوی و پرترافیک هستند اما چنین وب سایت هایی هم انگشت شمارند و سابقه طولانی دارند اگر می خواهید وارد این عرصه شوید و درآمد مناسبی داشته باشید بد نیست بدانید باید حداقل یکی دو سالی صبر داشته باشید اگر بسیار حرفه ای و بی عیب و نقص عمل کنید و به اندازه کافی هزینه کنید، احتمالاً نتیجه مناسبی بگیرید اما هیچ ضمانتی وجود ندارد که از این طریق بتوانید ثروتمند شوید!

حق کپی رایت

یکی از منابع درآمد صاحبان وب سایت ها نوشتن و داشتن امتیاز اثرشان است در سراسر دنیا به این طریق از هنرمندان و نویسندگان حمایت می کنند. اما به دلیل نداشتن قانون محکمی در این زمینه یا اگر هم وجود دارد به درستی اجرا نمی شود نتیجه آن این می شود که نویسندگان و مترجمین به راحتی وارد این عرصه نمی شوند و آنهایی هم که وارد می شوند نمی توانند انتظار درآمدی در این زمینه داشته باشند در حالیکه نوشتن کاری بسیار پر زحمت است و یک نویسنده باید برای مطالعه و تحقیق ساعت ها وقت بگذارد و برای نوشتن یک مقاله گاه چند روز باید از وقت خود را اختصاص دهد و وقتی که این مقاله که حاصل چند روز زحمت آنهاست در اینترنت قرار می گیرد بلافاصله کپی می شود و در نهایت افراد راحت طلب از آنها به نفع خود سو استفاده می کنند. این مشکل باعث می شود نویسندگان و مترجمین برای کار کردن کمتر رقبت نشان دهند و حداقل برای امرار معاش ننویسند که دود آن به چشم فرهنگ و ادب ایران زمین می رود. بنابراین با توجه به رعایت نشدن قانون کپی رایت از طریق نوشتن هم نمی توانید درآمد خاصی داشته باشید. هر چند به این شکل می توانید خود را معرفی کنید و شاید بتوانید برای کار پیدا کردن از آن استفاده کنید، که برای آن هم ضمانتی وجود ندارد!

توصیه می کنم این مقاله را مطالعه نمایید: جلو گیری از پیش پا افتادگی

فروشگاه های اینترنتی و ملزومات آنها

یکی از راه های کسب درآمد در اینترنت فروختن کالا و خدمات است در تمام دنیا این روش پر سود ترین راه کسب درآمد در اینترنت است و ایران هم از موضوع مستثنا نیست. اگر می خواهید واقعا از وب سایت یا وبلاگ خود درآمد کسب کنید بهترین راه فروختن کالا یا خدمات تان است. به خصوص اگر در شهر یا روستایی کوچک ساکن هستید که کالا یا خدماتتان را نمی توانید به راحتی تبلیغ کنید به این ترتیب می توانید به بازار های بزرگتر در سراسر ایران و حتی دنیا دست پیدا کنید. این روش اگر چه می تواند سود خوبی داشته باشد اما باید طوری کار کنید که بتوانید اعتماد مشتری را بدست آورید. مثلاً نباید فقط از مزایای محصول خود صحبت کنید بلکه کاملاً بی طرف باشید و با صداقت محصول خود را معرفی کنید. سعی کنید آن محصول را نقد کنید. شما که سود کوتاه مدت نمی خواهید پس اعتبار خود را فدای آن نکنید. سعی کنید محصولی را در اینترنت بفروشید که خود آن را امتحان کرده اید توجه داشته باشید که خریدار اینترنتی با هوش است و با توجه به جو بی اعتمادی موجود فقط نقش یک دلال سود جو را بازی کردن آینده ای را برای شما به همراه نخواهد داشت. این روز ها شرکت هایی که در دبی مشغول به کارند و  کالایی چینی را با مارکی شبه اروپایی مخصوص بازار ایران می سازند و وارد بازار می کنند بسیارند. و از طریق وب سایت های ایرانی و کانال های ماهواره ای ایرانی تبلیغ می کنند.بعضی سایت های اینترنتی هم برای آنها این اجناس را می فروشند، اما نمی دانند که خاطره ای بد از خود در میان مشتریانشان به یادگار می گذارند. نمی دانند که مشتریان نا راضی مشتریان بالقوه آنها را فراری می دهند. متاسفانه دود این گونه رفتار های بعضی از صاحبان وب سایت ها در چشم همه می رود و اعتماد مردم کشورمان به اینترنت هم خدشه دار می شود. بنابراین قبل از اینکه به فکر در آمد اینترنتی باشید باید به دنبال ساختن بستری از اعتماد و اعتبار باشید. مشتری اگر به صداقت شما شک کند از شما خرید نخواهد کرد.

سرعت اینترنت

یکی از معضلات کسب و کار اینترنتی در ایران سرعت اینترنت است مشکل سرعت باعث شده است که تا حدودی از محبوبیت اینترنت در ایران کاسته شود چون در ساعات اوج ترافیک یا در دوره هایی خاص سرعت اینترنت کاهش می یابد و کاربر شما آنقدر اذیت می شود که عطای وب سایت یا وبلاگ شما را به لقای آن می بخشد! همه وب سایت های ایرانی قسمتی از ترافیک خود را به این دلیل از دست می دهند. و این حقیقتی است که وجود دارد و اگر می خواهید یک وب سایت ایرانی داشته باشید باید این را در محاسبات خود دخالت دهید. چون مخاطبان شما در ایران هستند. بنابراین باید وب سایتی داشته باشید که برای سرعت پایین طراحی شده باشد. استفاده از گرافیک حجیم و تبلیغات گرافیکی چشمک زن عجیب و غریب منجر به این می شود که به سادگی قسمتی از مشتریان خود را از دست بدهید. در حالیکه از این تبلیغات انتظار درآمد بیشتری داشتید! به یاد داشته باشید همه مشتریان شما دارای اینترنت باند پهن نیستند یا بعضی از آنها هم که اینترنت مثلاً سرعت بالا دارند در عمل سرعت دسترسی شان به اینترنت از استاندارد های جهانی بسیار پایین تر است. این مشکل به خصوص در شهر های کوچک بیشتر رخ می نماید. پس وب سایت خود را باید به گونه ای بهینه سازی کنید که در کمترین زمان ممکن صفحاتش لود شوند.

برای افزایش سرعت وب سایت خود این مقالات را مطالعه بفرمایید:

عدم باور عمومی به اینترنت

هنوز بسیاری از دارندگان کسب و کار ها در ایران به اینترنت به عنوان ابزاری کارآمد اعتقاد ندارند. آنها می توانند مشتریان خوبی برای صاحبان وب سایت ها باشند چه از نظر تبلیغ و چه از نظر مشارکت در فروش. به خصوص در بازار هایی که نسل جدید با آن سر و کار دارند اینترنت بهترین وسیله برای بازاریابی آنهاست. در ایران هنوز نسلی بازار را می گرداند که با کامپیوتر بزرگ نشده است و چه برسد به اینترنت کمتر کسی را در میان آنها می یابید که برای مرور اخبار به اینترنت مراجعه نماید آنها روزنامه کاغذی را به اینترنت ترجیح می دهند ترجیح می دهند وضعیت هوا را از تلوزیون بشنوند تا اینکه به اینترنت مراجعه نمایند. کمتر به اینترنت و آنچه در آن هست اعتماد می کنند. خوب این طبیعی است سالهاست که این گونه زندگی کرده اند البته استثنا هم وجود دارد در بازار های جدید مانند بازار کامپیوتر، موبایل، وسایل الکترونیک و… وضع کمی متفاوت است در این کسب وکار ها نسل جدید بیشتر حضور دارد و به همین دلیل هم بیشتر از اینترنت بهره می برند. اما روند کلی به این شکل است که در بازار های سنتی کمتر به اینترنت توجه شده است آنها حاضر نیستند صد هزار تومانی در یک وب سایت پربازدید سرمایه گذاری می کنند در عوض در روزنامه های کاغذی میلیون ها خرج تبلیغات می کنند. البته این وضعیت در ایران هم در حال عوض شدن است نسل جدید به مرور وارد این بازار می شود آنها می دانند که اینترنت  چقدر می تواند ارزشمند باشد و کسب وکار آنها را سر و سامان دهد. به عنوان مثال چندی پیش به دنبال قطعه بودم به هر جا نمونه فرستادیم آن را نشناختند بنابراین در اینترنت جستجو کردم نکته جالب این که فقط یک شرکت در اینترنت تبلیغاتی قرار داده بود و هر چه بیشتر جستجو می کردم فقط به همین شرکت برخورد می کردم بنابراین با آنها تلفنی صحبت کردم آن قطعه را از طریق پست برای من فرستادم با قیمتی بسیار مناسب هم برای من سود داشت هم برای آنها چون می دانستم بسیارند مانند من که مشتری آنها باشند کمی تحقیق کردم متوجه شدم که این قطعه در دزدگیر ها کاربرد فراوان دارد و می توانستم آن را به راحتی خریداری کنم فقط کسی نام فنی آن را نمی دانست. اما اینترنت آنقدر زود مشکل مرا حل کرد که کار به جستجوی بیشتر نکشید! آنها با استفاده از بازاریابی درست توانستند از کیلومتر ها دورتر با استفاده از اینترنت جنس خود را بفروش برسانند. حرف آخر اینکه این روند تغییر خواهد کرد صاحبان کسب وکار هایی که به اینترنت بی اعتنایی می کنند کم کم توسط  رقبا کنار زده خواهند شد و من فکر می کنم آینده اینترنت در ایران روشنتر از اکنون است. دانش آموزان و دانشجویان تحقیقات خود را بدون استفاده از اینترنت انجام نمی دهند. یکی از تفریحات نسل جدید حضور در اجتماعات اینترنتی است. زمانی که به مشکلی برخورد می کنند و برای آن راه حلی پیدا نمی کنند سوال خود را در تالار های گفتگو مطرح می کنند و جواب خود را پس از مدتی دریافت می کنند.

اما عدم باور عومی به اینترنت دلایل دیگری هم دارد یکی از آنها سوء استفاده بعضی از صاحبان وب صایت ها و افراد کلاهبردار است که اینترنت را مکان مناسبی برای کلاهبرداری می دانند. و اگر شما یک وب سایت اینترنتی دارید بدانید که بزرگترین چالش شما جلب اطمینان و اعتماد است. اعتبار خود را به سود کوتاه مدت نفروشید نگران نباشید افراد درستکار و معتبر به زودی شناخته می شوند اگر می خواهید در اینترنت کار کنید بزرگترین سرمایه شما اعتبار شماست پس آن را به خطر نیندازید حتی اگر مجبورید ضرر کنید بدانید که سرمایه گذاری بلند مدت انجام داده اید.

آخر اینکه اگر یک وب سایت فارسی دارید بهتر است روی بازار داخلی تمرکز بیشتری داشته باشید سرعت اینترنت در ایران را مد نظر داشته باشید. ببینید بازدید کنندگان شما که هستند و اکنون کدام کسب و کار ها حاضرند با شما همکاری داشته باشند. با اعتبار بالا کار کنید. بزرگترین ثروت یک وب سایت اعتبار آن است. باید بسیار تلاش کنید و بسیار قوی ظاهر شوید و انتظار سود زیاد در کوتاه مدت را نداشته باشید. با این دید برای خود رویایی نخواهید ساخت که نتوانید به آن دست یابید و با امید به خدا و تلاش زیاد به هدف خود خواهید رسید.

علی یزدی مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:  1. ممنون از تهيه اين مطالب
    مي خوام بپرسم كه تحريم در سرعت اينترنت تاثيري داره ؟ !!!!!!!!!

  2. با سلام
    دوست عزیز تحزیم ها به صورت مستقیم تا کنون که تاثیری نداشته یا حداقل بنده در این مورد اطلاعی ندارم اما تبعات اقتصادی آن سبب می شود که پرداخت هزینه های اینترنت هم برای شرکت های دست اندر کار و دولت مشکل تر شود و به این ترتیب خود باید بدایند که در چنین شرایطی هر سازمانی به سوی خدمات ارزان تر می رود پس می توانیم بگوییم که بی تاثیر هم نبوده است.

  3. bad nabod ok 😀 alie merc man 13 sale hastam va donbale maghale migasham merc

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید