• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
 • تاریخ انتشار: 2016 / 05 / 14

چه مدت زمان می‌برد تا بک لینک ها روی رتبه بندی اثر بگذارد؟

اگر شما یک سئوکار یا مدیر وب سایتی باشید، امکان دارد لینک سازی را به عنوان یک تاکتیک پیشنهاد دهید و این سوال ذهنتان را مشغول خواهد کرد که این سرمایه‌گذری کی و به چه میزان اثر خواهد کرد؟

لینک سازی در سئو یا بهینه سازی وب سایت

این سوالی است که من نیز از خود بارها پرسیده‌ام اما هرگز نتوانستم به جواب خوبی برای آن برسم؛ حقیقت این است که اخیرا لینک‌سازی‌ها به محض ایجاد اثر نمی‌گذارند.  از آنجا که معمولا لینک‌های مختلف و تغییرات On page در صفحه‌ی مورد هدف در فاصله‎ای ساخت اولین لینک و مشاهده اثر آن در رنکینگ( رتبه‌بندی) ایجاد می‌شود، یافتن رابطه یک بک لینک مشخص به افزایش رنکینگ در صفحه‌ی نتایج موتورهای جست‌وجو(SERP) دشوار است.

در نتیجه من تلاش کردم تا خود این موضوع را درک کرده و چگونگی‌اش را بفهمم. خوشبختانه من برای شرکتی با حدود 200 هزار صفحه‌ی ایندکس کار می‌کنم که این امر سبب می‌شود هر ماه صدها لینک جدید به کمک روابط عمومی و تلاش‌های لینک سازی من ایجاد شود؛ این یعنی اینکه من صفحات جدید بسیاری  به دست می‌آورم که تنها یک تا دو لینک در شش ماه گذشته گرفته و با تغییرات on- page زیادی نیز رو به رو نبوده‌است.

من 76 لینک را که به صفحاتی با محتوای یکسان اشاره داشت، انتخاب کردم گفتنی است ما در حدود شش ماه محتوا را تغییر نداده‌ بودیم. من بر روی رتبه بندی برای کلمات کلیدی مورد هدف با 25 الی 35 درصد  سختی کلمه‌ی کلیدی، تمرکز کردم. دو نسخه از کلمات کلیدی آنها را بررسی کردم و به این ترتیب توانستم میزان بیشتری اطلاعات داشته‌باشم. نتیجه برای سئوکاران غیر منتظره نیست، اما آنها توسط مدیرانشان مورد پرسش واقع می‌شوند و اکنون به کمک این تحقیقات نمودارهایی دارید که همه‌ی آنچه می‌گویید را ثابت می‌کند.

یک رتبه افزایش به طور میانگین 10 هفته زمان می‌برد.

هرچه لینک‌ها بیشتر باشد، تاثیرات آن سریع‌تر می‌شود. جیکوب(Jacob) در اکستریمیست(Extreamist) مواردی را ارائه می‌دهد که برای یکی از صفحاتش 20 لینک ایجاد می‌کند که توسط صفحات دیگر با چیزی حدود شش این‌باند(Inbound) رتبه‌اش را ارتقا می‌یابد. به این ترتیب چیزی حدود 5 تا 10 هفته زمان می‌برد تا رتبه‌ی صفحه‌اش از 9 به پنج ارتقا یابد.

به نظر می‌رسد هر لینک در ابتدا، تاثیری کوچک تا متوسط داشته‌باشد اما این تاثیر در طول زمان افزایش می‌یابد. هرچه تعداد بیشتری از لینک‌ها را ایجاد کنید نه تنها نتایج را سریع‌تر مشاهده خواهید کرد بلکه‌ در طول زمان به نتیجه‌ی بزرگتری هم دست خواهید یافت.

رتبه‌ی پایین‌تر لینک؛ اثرگذاری بیشتر آن

صفحاتی که خود پیش‌تر در صفحه‌ی اول نتایج موتورهای جست‌جو قرار گرفته‌اند، تاثیر زیادی هنگام لینک‌سازی ایجاد نمی‌کنند و حتی به سختی یک جا به جایی کوچک در طول 22 هفته ایجاد می‌کند. در مقابل مطالبی که در صفحات دوم و حتی عقب‌تر نتایج موتورهای جست‌وجو قرار دارند پس از هشت تا نه هفته تاثیر خود را نشان می‌دهند.

به خاطر داشته باشید که من با حجم کوچکی از اطلاعات کارکردم پس نمی‌توان لزوما تضمین کنم که شما در طول 22 هفته، ده رتبه افزایش داشته‌باشید.

قدرت دامنه(DA) بالاتر، تاثیر سریع‌تر

جای تعجب نیست که قدرت دامنه‌ی تاثیرات بزرگتری را نیز به همراه خواهد داشت. در واقع افت تغییر متوسط صفحه‌ای که از سایتی با قدرت دامنه‌ی زیر 25 لینکی دریافت کرده، پس از 13 هفته قابل مشاهده می‌شود و شاید به سختی بتواند به اندازه‌ی دو رتبه مجددا خود را ارتقا بخشد.

به طور کلی من یک قانون دارم و آن این است که برای سایت‌هایی با دامنه‌ی زیر 25 زمان و پول هزینه نمی‌کنم. البته اینگونه نیست که این سایت‌ها کاملا فاقد ارزش باشند اما اگر با آنها کار می‌کنید، خود را برای تغییراتی بسیار بسیار اندک آماده کنید.

نکته‌ی جالب این است که لینک‌های ایجاد شده با سایت‌هایی قدرت دامنه‌ی 0 تا 25 و 25 تا 50 هر دو 10 هفته زمان می‌برد تا افزایش رتبه را نشان دهد اما شنیده‌ام که لینک‌هایی با قدرت دامنه‌ی بزرگتر، تاثیری سریع‌تر دارند. این امر می‌تواند به این دلیل باشد که این سایت‌ها بیشتر  مورد جست‌وجو قرار می‌گیرند و همین امر سبب می‌شود لینک‌ها زودتر کشف شوند. به نظر من این امر می‌تواند یک تاخیر قابل قبول در این الگوریتم باشد، برای گوگل زمان بیشتری می‌برد تا به لینکی از سایتی که کیفیت پایین‌تری دارد اعتماد کند.

پس اگر لینک‌سازی را از همین حالا شروع کنم، نتایج را طی ده هفته یا زودتر خواهم دید!

در واقع خیر؛ نتیجه گرفتن از کمپین ساخت لینک‌ها، کمی زمان می‌برد. هر قدم با توجه به شرکتی که برای آن کار می‌کنید و منابعی که دارید نیازمند مدت زمان مشخصی است. در ادامه فهرست مراحلی که باید در ذهن داشته باشید را بیان خواهیم کرد.

1 – تهیه ی منابع
یافتن یک آژانس( 1-3 ماه)

در ابتدای امر راحت‌ترین کار استخدام یک آژانس است چراکه آنها یک تیم کامل از لینک سازان حرفه‌ای به همراه پیشنهادی از استراتژی‌های امتحان شده و قابل اعتماد را به شما عرضه می‌کنند. بر اساس تجربیات من در کمپانی Distilled، پروسه‌ی تصمیم‌گیری، یک تا سه هفته زمان‌ می‌برد، اگر شما شرکتی بسیار بزرگ با بروکراسی زیاد هستید و یا به دنبال یک قرارداد خوب هستید، این زمان بیشتر هم خواهد شد. وقتی شریک خود را انتخاب کردید معمولا برای شروع رسمی کار، باید چند هفته صبر کنید.

استخدام لینک‌ساز( 1- 2 ماه)

اگر برایتان راحت‌تر است و یا فکر می‌کنید این کار استراتژی بلند مدت بهتری است، می‌توانید یک نفر را استخدام کنید. بهترین گزینه لاگری است که تجربه‌ی لینک سازی و کار در حوزه‌ی خدمات مشتریان را داشته‌باشد. سریع‌ترین شرکت‌ها این کار را در زمانی حدود 23 روز انجام می‌دهند.

همکاری با روابط عمومی( از لحظه‌ی شروع)

شما می‌توانید به منظور بهینه‌سازی بازدید از رسانه‌ها که شامل لینک‌ها نیز می‌شود با تیم روابط عمومی خود همکاری کنید. موفقیت این استراتژی بسته به انتخاب لینک سازی با صفحاتی با قدرت دامنه‌ی متوسط (General DA)  که شامل لینک HomePage  شده و به شما بسیار کمک می‌کند و یا لینک سازی با لندینگ پیج‌های مشخص که شاید سخت‌تر بتوانند به شما کمک کنند، متغیر خواهد بود.

گفتنی است من هیچ سئو کاری را نمی‌شناسم که تنها به موفقیت‌های تیم راوبط عمومی برای تدوین استراتژی لینک سازی متکی باشد، پس بهتر است آن را گسترش دهید.

تدوین استراتژی لینک‌سازی( دو هفته الی یک ماه)

پس از آنکه تیم یا فرد مورد نظر استخدام شد باید بتوانیم دلایلی را که سبب می‌شود دیگران بخواهند با ما لینک شوند را دریابیم. در ادامه چند ایده از سریع‌ترین تا زمان‌برترین پیشنهاد می‌شود:

شرکت شما به عنوان یک مرجع( یک هفته):

یکی از راه‌های دریافت لینک، فهرست کردن منابع برای چیزی است که شرکت شما تولید می‌کند. برای مثال اگر لیفت(Lyft) کسب و کار شما باشد، می‌توانید بلاگ‌ها و سایر سایت‌هایی که راه‌های کسب درآمد با برنامه‌ی منعطف را نشان می‌دهد، فهرست کنید.

پتانسیل شما بسته به اینکه شرکت شما چه کاری انجام می‌دهد و درک اینکه کسب و کار شما چه پیشنهادهایی را ارائه داده و آنها از طرف چه کسانی مورد تحسین قرار می‌گیرند، متغیر خواهد شد. دست کم یک هفته را به بررسی و دریافت چشم‌اندازی از سایت‌هایی با پتانسیل لازم، اختصاص دهید.

توانایی شما به مثابه‌ی منبع( دو هفته تا یک ماه)

مردم همواره به دنبال متخصصان آنلاین می‌گردند و شرکت شما شاید اطلاعات ارزشمندی داشته‌باشد که بتوانید آنها را به اشتراک بگذارید. اگر شرکت Periscope Data برای شما بود که منابع را به نمودارها و جداول تبدیل می‌کرد، پیدا کردن سایت هایی که به دنبال محصول مشخص شما باشند، دشوار بود. اما می‌توانستید توصیه‌های کارآمد در باب چگونگی نوشتن یک بانک اطلاعاتی  مناسب تهیه کنید و به این ترتیب هزاران فرصت لینک‌سازی ایجاد کنید.

در این مرحله شما نیاز دارید که چشم‌اندازی از سایت‌های مناسبی که می‌توانید به آنها مرتبط شوید بیابید، سپس نیاز خواهید داشت تا نقل قول‌ها، مقاله‌های مهمانان سایت و منابع سایت خود را برای اهدای لینک به آنها پیشنهاد دهید. این کارها بین چند هفته تا یک ماه زمان می‌برد.

اینفوگرافیک ( 1-3 ماه)

سئو کارها شاید به شکلی افراطی از اینفوگرافیک‌ها استفاده کنند اما این دارایی‌های با کیفیت تصویری می‌تواند توجهات بسیاری را به خود جلب کند. به خاطر داشته باشید در این زمینه اگر با تیم روابط عمومی خود همکاری نزدیکی نداشته باشید، ممکن است در انتها تعداد زیادی پست داشته باشید که اینفوگرافیک‌های شما را به اشتراک می‌گذارد بدون آنکه به سایت شما لینک بازگرداند.

برای یک اینفوگرافیک کارآمد و خوب، شما به ایده‌ی قانع کننده، اطلاعات خاص و هوشمندانه و طراحی بصری خوب نیاز دارید. برای شروع شما دست کم به دو تا سه ماه زمان نیاز دارید. اگر شرکت شما به طور منظم و پیوسته در حال کار باشد این زمان می‌توان تا یک ماه تقلیل یابد.

تحقیق در عمق( 1- 3 هفته)

یک تحقیق خاص انجام دهید یا به سراغ چیزی که به خوبی تحقیق شده و مقاله‌ای که خوب نوشته شده بروید به این ترتیب نوشته‌ی شما به خوبی و به میزان زیادی به اشتراک گذاشته خواهد شد. این استراتژی برای شرکت‌هایی که مدیران آن در اطلاعات زیادی در حوزه‌های مشخص دارند و مدیران رده‌های بالاتر مشکلی با به اشتراک گذاری آن ندارند، بسیار مفید خواهد بود.

این مرحله نیز به اندازه‌ی طراحی اینفوگرافیک زمان خواهد برد. در واقع شما برای نگارش آنچه نیاز دارید به همان میزان زمان احتیاج دارید که طراح برای  طراحی اینفوگرافیک

در بلاگ OKCupid  برای نگارش یک پست هر توسعه دهنده دو تا چهار هفته و هر نویسنده  چهار تا هشت هفته زمان لازم داشت.

اجرا( 2 هفته- 1ماه)

پس از آنکه استراتژی‌ها سر جای خود نشست، شما نیاز دارید که دورنمای خود را در هر بخش ایمیل کنید و با آنها در ارتباط باشید تا آنها زمان داشته ‌باشند به شما برگردند. در ابتدا ممکن است شما موفقیت‌هایی آنی داشته باشید اما به خاطر داشته باشید آنها در انتهای فهرست اولویت‌های شماست.

آیا یک کمپین لینک سازی موثر دارید؟ این برنامه‌ای است که باید بچینید:

1 تا 4 ماه: یافتن یک آژانس لینک سازی و شروع کار

1 ماه: استخدام فردی درون سازمان برای این کار

1 ماه: تدوین اولویت‌های استراتژی‌های ساخت لینک

1 تا سه ماه: به دست آوردن چشم‌اندازی از سایت‌های هدف و تدوین محتوایی که آن لینک‌ها را ترغیب کند.

2 هفته تا 1 ماه: اجرا! نوشتن همه‌ی ایمیل‌های لازم  و گرفتن بازخوردها شاید کمی زمان ببرد.

5 تا 10 هفته: انتظار برای اثرگذاری لینک‌ها؛ به افراد تیم خود بگویید در این مدت بیش از حد نگران نبوده ومنتظر اثرات باشند.

خلاصه آنکه این پروسه از آغاز تا انتها 6 تا یک سال زمان می‌برد تا شما بتوانید اثرات قابل توجه آن را ببینید.  به عنوان یک سئو کار احساس می‌کنم شما نیازمند تکرار هستید، سئو یک سرمایه‌گذاری است، بله و این امر برای به ثمر نشستن زمان احتیاج دارد. اما می‌بینید که رنکینگ‌ها به شکلی که انتظار دارید افزایش نمی‌یابند؟  مدیرتان را متقاعد می‌کنید که این کار روند طولانی خواهد بود اما آیا پولی که امروز خرج می‌شود تا زمانی‌که شما در صدر رقابت باقی بمانید، باز خواهد گشت؟

موفق باشید و از لینک‌سازی لذت ببرید!

نویسنده: سید علی حسینی

از:

 دیجی سئو

ایمیل: info@digiseo.ir | تلفن تماس (تهران):  88894936

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 1. سلام
  آقا این مقاله خوب ترجمه نشده البته شما تقصیری نداری ماها کارمون فقط تولید محتوا شده، تولید محتوا برای گوگل،گاهی اوقات به حدی مقالات ما بد ترجمه میشه که خواننده از درک مطلب عاجز میمونه. این مسئله نه تنها توی وب سایت های ما زیاد دیده میشه توی خیلی از کتاب هامون هم اتفاق می یفته. ناشر و مترجم صرفا برای پول کتاب چاپ میکنند و ما هم صرفا برای گرفتن رتبه توی گوگل محتوا تولید میکنیم.
  البته میتونه ادم همچین مقالاتی رو نخونه و انتقادی هم نکنه منم دیگه پاراگراف های آخر رو نخوندم. البته مسئله مهمی هم نیست توی دنیای ما انقدر خشونت و تهاجم و رفتارهای بد هست که ترجمه ی بد یک مقاله اصلا مهم نیست ای کاش همه ی آدم ها به جای تهاجم و خشونت بشینند یک مقاله رو به بدترین شکل ممکن ترجمه کنند. چه اهمیتی داره اون وقت دیگه نوع گفتار همه امون فرق میکنه و مثلا به جای این که بگیم امروز ناهار خوردم بعد خوابیدم میگیم امروز استراتژی ها رو سرجاش نشوندم. البته اگه یادتون باشه چی ترجمه کردید متوجه منظورم میشید.
  ولی دستت درد نکنه همین اشم مفید بود زحمت کشیدی منم زیادی حرف میزنم همه ی این ها رو گفتم که تشکر کنم. چه قدر خوبه با سکوت از کنار مقاله های هم دیگه که حتی به بدی ترجمه اش کردیم رد نشیم. چون من میدونم همین مدل ترجمه هم کلی برای شکت زحمت داشته. خیلی ممونم ازت

 2. درود
  اتفاقا ترجمه این مقاله بسیار خوب و مفید بود
  کامنت بالایی درک و اطلاعات کمی از ترجمه داره و فقط خواسته ابراز وجود کنه
  ترجمه بسیار خوب و کارامد بود و به کارتون با قدرت ادامه بدید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید