• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2017 / 07 / 17

تولید کلاه ایمنی دوچرخه از تار عنکبوت مصنوعی

محققان نوعی تار عنکبوت مصنوعی از هیدروژل ساخته اند که قدرت زیادی دارد و می توان در آینده برای ساخت کلاه ایمنی دوچرخه از آن استفاده کرد.

 محققان دانشگاه کمبریج به تازگی نوعی تار عنکبوت مصنوعی ساخته اند که بسیار قدرتمند و ارتجاع پذیر است. این فیبرها شبیه طناب های بانجی هستند و احتمالا در آینده از آنها برای ساخت کلاه ایمنی دوچرخه و جلیقه ضدگلوله استفاده شود.

 این فیبرها که شبیه شبکه هستند، از مواد غیر سمی به عنوان هیدروژل تولید می شوند.

تولید کلاه ایمنی دوچرخه از تار عنکبوت مصنوعی

فیبرها که  شبیه ابریشم  هستند در دمای اتاق و با استفاده از آب بافته می شوند. به عبارت دیگر با روشی حافظ محیط زیست تولید می شود.

دکتر دارشیل شاه یکی از مولفان این تحقیق می گوید: تولید پارچه های مصنوعی نیازمند مقدار زیادی انرژی، مواد حلال  است که فرآوری و دور ریز آنها نیز کار سختی است.

به هرحال فعل و انفعال شیمیایی میان ترکیبات فیبرها سبب می شود رشته ای بلند و نازک  از هیدروژل ایجاد شود.

این رشته ها بسیار نازک هستند و قطر هرکدام چندهزارم یک میلیمتر است. هیدروژل به کاررفته برای این فرایند ۹۸ درصد از آب تشکیل شده است. ۲ درصد دیگر از نوعی سیلیکا و پلیمرهای سلولزی تشکیل شده است.

قدرت این رشته ها از فیبرهای مصنوعی دیگر مانند ابریشم مصنوعی و مواد طبیعی مانند موی انسانی یا حیوان بیشتر است.

از سوی دیگر این مواد ظرفیت رطوبت بالایی دارند به عبارت دیگر مانند طناب بانجی می توانند مقادیر کلان انرژی را جذب کنند.

برای این ماده کاربردهای متعددی تصور می شود. به عنوان مثال می توان از آن ها پارچه های بسیار قدرتمند و ارتجاعی  برای مصارف پزشکی تهیه کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید