• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2017 / 11 / 28

بهترین ورز‌ش‌ها برای کودکان

تحرک بدنی برای سلامت انسان از دوران کودکی ضروری است. اما هر نوع ورزشی برای کودکان در گروهای سنی کودکستانی و یا دبستانی مناسب نیست. کارشناسان ورزش‌های ویژه‌ای را برای کودکان در این سنین توصیه می‌کنند.

بهترین ورز‌ش‌ها برای کودکان

در خانه و مدرسه و حتی در کودکستان ورزش‌ها و حرکات بدنی گوناگونی برای رشد سالم کودکان توصیه و اجرا می‌شود. برای نمونه می‌توان از دوره‌های یوگا یا کلاس‌های ورزش که به استقامت بدنی کودکان در کلاس‌های ابتدایی
می‌انجامد نام برد. اما چه ورزش‌هایی برای کدام گروه سنی مناسب‌اند؟ این پرسشی است که به ویژه از سوی تعداد زیادی از والدین مطرح می‌شود.
خانم کاتیا اشمیت، پروفسور ورزش در دانشگاه هومبولت برلین به‌طور کلی تنوع و عرضه ورزش‌های گوناگون در کودکستان‌ها و مدارس را امکانی خوب برای کودکان ارزیابی می‌کند. زیرا ورزش نه فقط به رشد ماهیچه‌ها و هماهنگی کار اندام‌ها در بدن کودکان کمک می‌کند، بلکه از نظر فکری نیز باعث تقویت روحی آنان می‌شود. او می‌گوید که در بهترین حالت ورزش تفریحی مناسب است و باعث تقویت توانایی‌های جسمی کودکان و افزایش اعتماد به نفس آنان می‌شود.
ورزش‌هایی مانند فوتبال و والیبال به دلیل بالا بردن روحیه جمعی و یادگیری همکاری گروهی نیز بسیار مناسب هستند و باعث افزایش قدرت تمرکز کودکان می‌شوند. پروفسور اشمیت می‌گوید: «موضوع اصلی برای کودکان کشف ظرفیت‌ها و توانایی‌های جسمی آن‌هاست.»
ایلنا گرلینگ، استاد مدرسه‌عالی ورزش کلن هم معتقد است رقابت در ورزش کودکان نقشی بازی نمی‌کند. او هر نوع ورزشی را در دوره سنی کودکستان و دبستان مناسب نمی‌داند و می‌گوید: «در این سن کودکان باید ورزش‌هایی را انجام دهند که با حرکات طبیعی و با بازی همراه باشند.»

ورزش های مناسب کودکان زیر دبستان

اگر کودکان در سنین پایین ورزش‌هایی را انجام دهند که فقط باعث تقویت ماهیچه‌های خاصی بشود، این امر می‌تواند در رشد استخوان‌بندی کودکان مشکلاتی را به‌وجود بیاورد. مهم این است که تمام بدن در ورزش کودکان تحرک داشته باشد. به خصوص پدر و مادرهای شاغل می‌توانند در هفته یک بار کودک خود را به سالن ورزش ویژه ببرند. نوع ورزش باید با شخصیت بچه و نیازهای او هماهنگی داشته باشد.
کارشناسان ورزش آلمان برای کودکان در مهدکودک و کودکستان ورزش‌های زیر را توصیه می‌کنند:

دویدن، بالا رفتن و جهیدن برای کودکان در این سن مناسب است. آن‌ها با انجام این نوع ورزش‌ها هماهنگی در حرکات ماهیچه‌ها و تقویت حس تعادل بدن را به‌وجود می‌آورند.

حرکات جودو باعث افزایش مهارت‌های اولیه و تقویت عضلات کودک می‌شود.

ژیمناستیک در فضای باز و پارک به کودک کمک می‌کند توانایی‌های جسمی خود را بهتر و بیشتر بشناسد.

تمرین‌های یوگا برای کودکان تنها زمانی مناسب است که با حرکات بدنی و بازی‌های دیگر همراه باشد. وگرنه این ورزش به تنهایی برای رشد عضلات کودک تنوع لازم را ندارد.

توصیه کارشناسان ورزش برای کودکان دبستانی بیش از همه به کارگیری تنوع در حرکات ورزشی گوناگون است.
بازی با توپ در انواع بازی‌ها ورزش مناسبی برای این گروه سنی است. در این نوع از بازی‌ها توانایی‌های جسمی و قدرت هماهنگی حرکات و روحیه جمعی در کودک تقویت می‌شود. پروفسور اشمیت معتقد است: «در این نوع ورزش کودکان وظیفه مشخصی را برعهده می‌گیرند و در بازی آگاهانه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.»
ژیمناستیک، آکروباتیک ورزشی و حرکات ریتمیک و باله را می‌توانند کودکان از سن پنج سالگی شروع کنند. البته توانایی جسمی هر کودک باید در نظر گرفته شود. انجام حرکات ریتمیک باعث تقویت رشد عضلات گوناگون بدن کودک و افزایش توانایی هماهنگی بدن می‌شود.

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید