• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2014 / 12 / 08

هفته به هفته بارداری – سه ماهه سوم

هفته بیست و هفتم

ورود شما به سه ماهه سوم بارداری را تبریک می گوییم! اضافه وزن در این هفته های باقیمانده بر شما تحمیل می شود اما روندی طبیعی برای شما و بچه شماست.

معده شما کوچک و کوچک تر می شود، با این که بیشتر احساس گرسنگی می کنید. وعده های غذایی خود را در طی روز کوچک کنید و سوء هاضمه، نفخ شکم و سوزش معده خواهید داشت.

حمام های کوتاه مدت و سبکی داشته باشید.

به یاد داشته باشید که بدن خود را آبدار نگه دارید و هر روز کمی ورزش کنید (پیاده روی، شنا و فعالیت های سبک) تا گردش خون بهتر شود همچنین استرس های خود را کاهش دهید.

مغز و شش ها هنوز در حال رشد هستند، قد بچه در هر هفته 2.5 سانتی متر افزایش می یابد! شبکیه چشم رشد می کند و پلک بیشتر باز می شود، بچه به تنفس های کوتاه خود ادامه می دهد.

قد بچه هم اکنون 36.6 سانتی متر و 875 گرم وزن دارد.

هفته بیست و هشتم

اگر Rh خون شما منفی است به پزشک اطلاع دهید تا در صورت نیاز آمپول رگام را در این هفته به شما تزریق کنند. آیا در مورد نامگذاری بچه فکر کرده اید؟

ابروها و مژه ها ظاهر شده اند و مو در بالای سر رشد کرده است. پوست بچه صاف و بی مو است و چاق تر می شود حجم عضلات افزایش می یابد. شش ها به تدریج تنفس خود را افزایش می دهند اگرچه که تا موقع تولد از هوا تنفس نخواهند کرد.

بچه هم اکنون صدای شما را تشخیص می دهد و سرش را به این طرف و آن طرف حرکت می دهد.

بچه 37.6 سانتی متر قد و 1005 گرم وزن دارد.

روز های اول زندگی مادر و نوزاد

هفته بیست و نهم

متوجه خواهید شد که مایع بی رنگی از سینه شما تراوش خواهد شد. این مایع شبه شیر است که مملو از آنتی بادی ها، چربی و مواد مغذی می باشد و بهترین غذا با هضم راحت برای نوزادی است که تازه به دنیا آمده است. زمانی که نوزاد به دنیا می آید هر 2 ساعت نیاز به تغذیه دارد. در مدت 3 تا 5 روز بعد از تولد شیر در سینه به جریان می افتد. شیر مادر برای نوزاد بسیار مناسب است و نیازی به اندازه گیری مواد مغذی برای نوزاد یا تنظیم حرارت شیر مادر با نوزاد نیست. در دراز مدت محتوای شیر با رشد بچه تغییر می کند.

در نتیجه شیر خوردن بچه، هورمون اکسی توسین در بدن مادر ترشح می شود که باعث می شود رحم به حالت عادی قبل از بارداری برگردد. شیر خوردن نوزاد مقدار زیادی انرژی می سوزاند و منابع زیادی از چربی را که در طی بارداری در بدن مادر انباشته شده بود را مصرف می کند.

چربی همچنان در بدن جنین تجمع می یابد و مغز هم اکنون دمای بدن را کنترل می کند. بچه تحرک زیادی دارد، از این طرف به آن طرف حرکت می کند. در این هفته سر هنوز به سمت بالا متمایل است و کم کم سر به پایین حرکت می کند تا در موقعیت تولد قرار گیرد.

اندازه بچه 38.6 سانتی متر و وزن آن 1153 گرم است.

هفته سی ام

چون مرکز ثقل مادر در بارداری تغییر می کند، مراقب تعادل و حرکت خود باشید. بچه در این هفته ها بیشتر به وزن خود اضافه می کند. ممکن است مادر حرکت دست یا پای جنین را تشخیص دهد. مادر احساس ناراحتی می کند و نمی تواند از یک حدی بیشتر خم شود.

رشد سر جنین افزایش می یابد تا به اندازه سر نوزاد برسد. جنین توانایی تعقیب نور را با چشم هایش دارد. پنجه پا در مرحله ی پایان رشد خود قرار دارد. کرک های جنینی کم کم ناپدید می شوند. مغز استخوان بچه، سلول های خونی را تولید می کند. بچه در این هفته توانایی گریه کردن دارد.

اندازه بچه 39.9 سانتی متر و 1319 گرم وزن دارد.

هفته سی و یکم

بعد از راه رفتن یا اعمال فشاری، مادر به نفس نفس می افتد و این مورد هیچ ضرری برای بچه ندارد. جنین مقدار مشخصی اکسیژن را از جفت دریافت می کند. مادر مانند مرغابی راه می رود و این به علت شل شدن لیگامنت و رباط هاست و شل شدن آن ها امری طبیعی است که مادر را برای تولد نوزاد آماده می کند.

از پزشک بپرسید که در هر ساعت چند انقباض رحمی طبیعی است. اما بسیاری از پزشکان تا 6 انقباض در ساعت را طبیعی می دانند. ترشحات واژنی مادر کنترل شود تا خطر عفونت کاهش یابد. برای اغلب زنان دو هفته قبل از زایمان، ترشحات واژنی افزایش می یابد. یکی دیگر از علایم قبل از زایمان، پاره شدن کیسه آب است. اگر بین ترشحات و چکه کردن کیسه آب و ترشحات واژنی قبل زایمان شک دارید به بیمارستان مراجعه کنید.

در این هفته بیشتر به وزن بچه اضافه می شود تا به قد آن. چربی در بدن جنین انباشته می شود و استخوان ها سخت تر می شود. پوست بچه به رنگ صورتی متمایل می شود. مغز رشد می یابد و شش ها مراحل آخر رشد خود را انجام می دهند. بچه در این هفته ممکن است با صدای موسیقی حرکاتی را در شکم انجام دهد.

قد بچه 41.1 سانتی متر و وزن آن 1502 گرم است.

سه ماه سوم بارداری

هفته سی و دوم

بسیاری از مادران نگران سلامتی جنین خود هستند. یک راه برای مطمئن بودن از سلامت بچه، شمردن و یادداشت کردن تعداد لگد، پیچ و تاب، چرخیدن یا مشت هایی است که جنین به شکم مادر وارد می کند. اگر در طی 4 ساعت، کمتر از 10 حرکت از بچه متوجه شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

ورم مادر امری طبیعی است، اما اگر ورم شدید صورت یا سردردهای طاقت فرسا و شدید دارید که گاهی نشانه ی مسمومیت خونی در حاملگی یا فشار خون بالا در حاملگی است حتما با پزشک مشورت کنید.

مادران بیشتر به فکر تهیه اسباب و لوازم مورد نیاز نوزاد خود باشند و کیفی که محتوای لباس، پتو، پوشک و دیگر لوازم مورد نیاز بیمارستان برای تولد نوزاد است را آماده کنند تا در صورتی که بچه زودتر از موعد به دنیا آمد این وسایل آماده باشد. در بیشتر بیمارستان ها به یک همراه اجازه داده می شود که کنار مادر باشد و در کارهای شخصی به او کمک کند.

جای نوزاد رفته رفته تنگ تر می شود و برخی نوزادان در این هفته سر پر مویی دارند. نوزاد چشم هایش را حرکت می دهد و یا می خوابد. بچه هایی که در این هفته به دنیا می آیند وزن کمتر از 1.5 کیلوگرم را دارند و بنابراین مک زدن سینه و شیر خوردن برای آن ها بسیار مشکل است. مک زدن سینه توسط نوزاد نشانه ی رشد کامل عضلات و اعصاب اوست. وضعیت نوزاد هم اکنون به حالت سر به سمت پایین است. اگر نوزاد در این هفته به دنیا بیاید شانس زنده ماندنش زیاد است و نیاز به مراقبت های طولانی پزشکی نیست. بسیاری از زنانی که سه قلو باردار هستند در این هفته فارغ می شوند.

قد بچه 42.4 سانتی متر و وزن آن 1702 گرم است.

هفته سی و سوم

مادران در مورد عملکرد بعد از زایمان چه برای مادر و چه برای نوزاد مطالعاتی را انجام دهند. برخی زنان دچار افسردگی بعد از زایمان می شوند. مراقب خودتان باشید و اجازه دهید دیگران در انجام برخی کارها به شما کمک کنند تا کارهایتان سبک تر شود.

این روزها تلفن منزلتان شارژ کافی داشته باشد، کیف بیمارستان آماده باشد. دوربین عکاسی یا فیلمبرداری با شارژ کافی را فراموش نکنید. خوب است که جوراب، کفش راحتی بدون پاشنه، متکای راحتی همراه خود به بیمارستان ببرید. شماره تلفن کسی که قرار است همراه شما به بیمارستان بیاید، در دسترس باشد.

اکنون سطح مایع آمنیوتیک اطراف جنین در بالاترین سطح خود است. سر همچنان رشد می کند و سلول های عصبی و سیناپس ها شکل می گیرند. جمجمه هنوز نرم است. بچه توانایی دارد که تنفس های عمیقی در مایع آمنیوتیک انجام دهد. اگر بچه پسر است بیضه ها حرکت می کنند. بچه آهن را در کبد خود انباشته می کند.

جنین تقریبا 43.7 سانتی متر قد و 1918 گرم وزن دارد.

هفته سی و چهارم

دفترچه بیمه خود را چک کنید تا اگر نیاز به تمدید یا تعویض دارید همین الان اقدام کنید. به مسیری که از منزل تا بیمارستان باید طی شود آشنا باشید. معمولا قبل از ترخیص از بیمارستان پزشک اطفال فرزند شما را معاینه خواهد کرد.

بچه اکنون کاملا چشم های خود را باز می کند و در هنگام خواب می بندد. چشمک زدن امری طبیعی است و رشد ناخن ها به پایان می رسد. بچه ها معمولا در وضعیت سر پایین قرار دارند. اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید در این هفته به بچه ی شما نیز منتقل خواهد شد. رشد ماهیچه ها ادامه می یابد و سر را می تواند بالا نگه دارد و از طرفی به طرف دیگر حرکت دهد.

قد بچه 45 سانتی متر و وزن آن 2146 گرم است.

هفته سی و پنجم

آموزش هایی را در مورد تغذیه با شیر مادر ببینید و حتی طریقه ی شیر دادن را تمرین کنید! نوک سینه برخی مادران به درون و داخل متمایل است و برآمده نیست اما با مک زدن نوزاد نوک سینه کم کم برآمده خواهد شد.

اگر بچه ی دیگری دارید او را برای تولد نوزاد جدید آماده کنید از او بخواهید که به شما و نوزاد کمک کند. اسباب بازی یا عروسکی که دوست دارد را برایش تهیه کنید.

جنین صداهای داخل و خارج را می شنود پس با او صحبت کنید و برایش قصه و کتاب بخوانید.

قد بچه 46.2 سانتی متر و وزن آن، 2383 گرم است. این اعداد تقریبی است و اضافه شدن وزن با نزدیک شدن به پایان بارداری نسبت به اوایل بارداری تغییرات چشم گیرتری دارد.

هفته سی و ششم

از این هفته وارد ماه آخر بارداری شده اید. پزشک را هر هفته ملاقات کنید. مقدار باز شدن دهانه رحم توسط پزشک تخمین زده می شود. با باز شدن 10 سانتی متر، تولد نوزاد انجام می شود.

در هفته های آخر انرژی مادر کاهش می یابد در حالی که مادر منزل را برای ورود نوزاد آماده می کند. استرس را از خود دور کنید! پیشنهاد می شود که چند نوع غذا را آماده و در فریزر نگهداری کنید تا در روزهای اول تولد به فکر پختن غذا نباشید.

اگر بچه در وضعیت سر بالا است نگران نباشید. اغلب بچه ها قبل از تولد می چرخند. و در بعضی موارد پزشک با دست بچه را می چرخاند.

رفتن به حمام های سبک را ادامه دهید. بچه رفته رفته به سمت لگن حرکت می کند و فضای مثانه را تنگ تر می کند. شش ها در مرحله آخر رشد خود هستند. جنین همچنان چربی انباشته می کند تا عایق مناسب برای محیط خارج از رحم را فراهم کند. چین های پوستی صاف می شود. لثه ها سفت تر می شوند.

قد بچه 47.4 سانتی متر و وزن آن 2622 گرم است.

هفته سی و هفتم

از این به بعد هر روز که آماده زایمان شوید بچه رسیده و کامل است. پیشنهاد می شود نمونه ای از بند ناف نوزاد را برای استفاده در آینده به مراکز مربوطه تحویل دهید. بند ناف حاوی سلول های بنیادی است که برای درمان بیماری هایی مثل سرطان خون و اختلالات دستگاه ایمنی استفاده می شود.

بعد از زایمان تا چند هفته خونریزی خواهید داشت و به تدریج قطع می شود. اگر تخمدان ها و رحم فوق فعالی داشته باشید خیلی زود عادت ماهیانه خواهید شد و با این حال نگران نباشید!

قد بچه تقریبا 48.6 سانتی متر و وزن آن 2859 گرم است.

هفته سی و هشتم

بعد از زایمان نیاز به زمانی برای بهبودی مجدد دارید. از افراد خانواده تان بخواهید که کارهای روزمره شما را انجام دهند. استراحت کنید تا نیروی از دست رفته ی خود را بیابید.

به زودی تفاوت گریه های نوزاد برای درخواست های متفاوتش را متوجه می شوید.

روده های بچه پر از مواد دفعی تیره رنگی است که در چند روز پس از تولد، از بدنش خارج می شود. در تعداد کمی از نوزادان قبل از تولد این مواد دفعی خارج می شود که بچه نبایستی از این مواد تنفس و تغذیه کند.

قد بچه 49.8 سانتی متر و وزن آن 3083 گرم است.

هفته سی و نهم

اگر ترشحات مادر همراه خون یا ترشحاتی شبیه خون است به این معناست که زایمان او تا روز بعد انجام خواهد گرفت.

زایمان هم برای مادر و هم برای نوزاد امر مهمی است! نوزاد در خروج از کانال تولد ممکن است ورم کند یا صورت او کبود شود. سر ممکن است حالت مخروطی پیدا کند تا بتواند از کانال تولد عبور کند البته جمجمه بچه هنوز سفت نشده است و بعد از تولد مجددا به حالت گرد اولیه خود بر می گردد. به یاد داشته باشید که رنگ مو و رنگ چشم بچه اغلب تا دو ماه بعد از تولد تغییر می کند!

موهای نازک بچه می ریزد و در هنگام تولد ماده ی لیزی به نام ورنیکس سطح پوست بچه را می پوشاند تا پوست را از مایع آمنیوتیک حفظ کند. شش هایی که از مایع آمنیوتیک تنفس کرده اند آماده تنفس از هوا هستند.

قد بچه 50.7 سانتی متر و وزن آن 3288 گرم است.

هفته چهلم

تنها 2% از زنان در موعد مقرر زایمان می کنند و 98% بقیه دو هفته قبل یا دو هفته بعد از تاریخ تعیین شده می زایند.

زایمان به سه مرحله تقسیم می شود:

  • مرحله اول شروع انقباضات رحمی است که رفته رفته بیشتر شده و دهانه رحم گشاد می شود. در زنی که زایمان اول اوست معمولا 6 ساعت طول می کشد تا دهانه رحم به طور کامل باز شود.
  • مرحله دوم زایمان شامل زور دادن بچه و حرکت به جلو برای تولد است. این فرایند چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد.
  • مرحله آخر تولد جداسازی بند ناف و خارج شدن جفت است. این مرحله 5 تا 30 دقیقه به طول می انجامد.

بعد از تولد از بچه تستی به نام اپگار می گیرند که رنگ پوست، ضربان قلب و دیگر اعمال حیاتی او را اندازه گیری می کنند. عدد 10 در این تست به معنای سلامتی کامل نوزاد است.

بچه هم اکنون 15% چربی و 60 تا 75% آب دارد. برآمدگی قفسه سینه شکل می گیرد. مو و ناخن به رشد خود ادامه می دهند و بلندتر می شوند.

قد بچه 51.2 سانتی متر و 3462 گرم وزن دارد.

هفته چهل و یکم

سه ماهه ی چهارم!؟ نگران نباشید تقریبا نیمی از زنان چهار روز بعد از زمان مقرر، زایمان می کنند. تعیین زمان زایمان تنها یک حدس است. پزشک جنین و مادر را تحت کنترل دارد تا در صورت بروز هر مشکلی خطر را تشخیص دهد و پیشگیری کند.

هفته چهل و دوم

آیا در این هفته هنوز باردار هستید!؟ از روزهای پایانی بارداری خود لذت ببرید و راحت و بدون استرس باشید. افکار و احساسات خود را بنویسید و وسایل خود و کودک را برای بیمارستان در دسترس قرار دهید. اگر منتظر زایمان طبیعی هستید حداقل یک شب قبل از زایمان را در بیمارستان بمانید تا در صورت نیاز سزارین شوید.

اولین روزهای تولد

بعد از بارداری

خونریزی 2 تا 6 هفته بعد از زایمان ادامه خواهد داشت. این خونریزی خون نفاس نامیده می شود که در ابتدا قرمز پررنگ بعد صورتی رنگ و سپس بی رنگ و در نهایت از بین می رود.

ترجمه: سمیه مظفری

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:  1. بسیار عالی متشکرم.

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید