• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2015 / 07 / 28

ليونل مسي بیوگرافی، درآمد، سخنانش و کمک های خیریه

در سال 2024، لیونل مسی همچنان به عنوان یکی از برترین بازیکنان فوتبال جهان شناخته می‌شود او اکنون در تیم اینتر میامی بازی می‌کند. مسی در این فصل لیگ برتر فوتبال آمریکا (MLS) موفق شده است تا رکوردهای متعددی را بشکند. مسی به اولین بازیکنی تبدیل شد که در یک مسابقه لیگ پنج پاس گل داد و بیشترین مشارکت گل (شش) را در یک بازی داشت. همچنین، او در هشت بازی نخست فصل 2024 ده گل و دوازده پاس گل ثبت کرده است.

بیوگرافی لیونل مسی

مسي متولد 24 جوئن 1987 ميلادي است. او در شهر روزاريو استان سانتافه آرژانتين بدنيا آمده است. پدرش يك كارگر كارخانه فولاد بود و مادرش به صورت پاره وقت خانه ديگران را تميز مي كرد. پدر جد او آنجلو مسي از در سال 1883 از ايتاليا به آرژانتين مهاجرت كرده بود. مسي دو برادر بزرگتر به نام ماتياس و رودريگو و يك خواهر به نام ماريا سول دارد. مسي فوتبال را از سن 5 سالگي در تيمي محلي كه پدرش آنرا مربي گري مي كرد آغاز كرد.

مسی در میدان عکس نقاشی

در يك آزمايش پزشكي كه در سن يازده سالگي روي مسي انجام شد مشخص شد كه مشكل هورمون رشد دارد. تيم محلي ريور پليت به جذب مسي علاقه زيادي داشت اما توان پرداخت هزينه هاي درمان او را كه ماهيانه 900 دلار بود نداشت. كرلز روكسچ مدير ورزشي تيم فوتبال بارسلونا از استعدادهاي مسي آگاه شده بود و مي دانست كه او در كاتالونياي غربي فاميلي دارد و مي دانست مي تواند از مسي و پدرش براي سر سامان به تيم كمك بگيرد بنابراين بدون اينكه كاغذي در دست داشته باشد با آنها صحبت كرد و قرارداد خود را روي دستمال كاغذي نوشتند! بارسلونا متعهد مي شد كه هزينه هاي درماني مسي را پرداخت كند و از سوي ديگر هم مسي و پدرش بايد به اسپانيا و بارسلونا نقل مكان كنند.  مسي در اين شهر بود كه وارد آكادمي ورزشي جوانان شد.

در سال 1995 به مدرسه نيوولز در شهر محل اقامتش رفت. او عضو تيمي جواناني شد كه در چهار سال بعد فقط يك بار باخت او را در اين تيم ماشين مدل 87 مي ناميدند! (سال تولد او).

سبك بازي مسي

ليونل مسي با هموطن خود ديه گو مارادونا مقايسه مي شود، اين به دليل سبك بازي و قد و قامت مشابه آنهاست. مسي با اين قد نقطه ثقل پايين تري دارد كه به او اجازه مي دهد از بيشتر بازيكنان ديگر سريعتر تغيير مسير دهد و با اين سرعت تعادل خود را نيز حفظ كند، همچنين بهتر مي تواند از تكل هاي تيم مقابل فرار كند. پاهاي كوتاه و قدرتمندش به او اجازه مي دهد تا در شتاب گيري هاي ناگهاني برتر باشد و پاهاي سريع مسي به او كمك مي كند تا در سرعت هاي بالا كنترل مناسبي هنگام دريبل روي توپ داشته باشد. مدير برنامه هاي او پپ گارديولا در بارسلونا يك بار گفته بود: «مسي بازيكني است كه با توپ سريعتر از بدون توپ مي دود». او مانند مارادونا بازيكني است كه در بازي با پاي چپ هم تسلط بالايي دارد هر چند اكنون توانايي هاي خود را در اين زمينه افزايش داده است. گذشته از اينكه او در بازي با پاي چپ قوي است، معمولا فرار خود را با يك دريبل آغاز مي كند، در حاليكه با درون پاي خود كار مي كند تا كار را تمام كند يا پاس بدهد و به هم تيمي هايش كمك كند. ليونل مسي و كريستين رونالدو هميشه با هم مقايسه شده اند و مي توان هر دوي آنها را از بهترين بازيكنان تاريخ فوتبال دنيا دانست.

اسطوره فوتبال لیونل مسی

به خاطر حركت هاي سريع و توانايي هاي تكنيكي، مسي معمولاً مسئوليت دريبل و فرار را به عهده مي گيرد تا گل بزند به خصوص در حمله هاي برنامه ريزي شده كه معمولاً از خط وسط زمين يا گوش راست شروع مي شود. همچنين او در زمين به عنوان بازيكني كه به خوبي كار خود را انجام مي دهد و در كار تيمي مشاركت خوبي دارد شناخته مي شود، همچنين به عنوان بازيكني خلاق شناخته مي شود به خصوص در بازي با بزرگاني چون ژاوي و اينيستا به عنوان همبازي به بهترين وجه نقش خود را در بارسلونا ايفا مي كند. همچنين براي ضربات آزاد و پنالتي ها كه به يك شوت زن با دقت بالا نياز هست قبول مسئوليت مي كند و به خوبي نقش خود را ايفا مي كند. در مقايسه با توانايي هاي بالاي او در دريبا مارادونا درباره ليونل مسي گفته است: « توپ به پاي او مي چسبد، من در اين حرفه بازيكنان بزرگي ديده ام، اما هيچگاه نديده ام كسي مانند او توپ را كنترل كند.» مارادونا عقيده دارد او بهترين بازيكن جهان در حال حاضر است. با اينكه او قد و قامت بلندي ندارد اما از نظر فيزيكي قدرتمند است و بالاتنه قوي اش به همراه قد كوتاه به او كمك مي كند در مقابل بازكن حريف به خوبي تعادل خود را حفط كند و كنترل مناسبي روي توپ داشته باشد و آنرا به خوبي حفظ كند.

تیم ملی آرژانتین و لیونل مسی

از نظر تاكتيكي مسي نقش يك مهاجم آزاد را دارد، يك آقاي گل قدرتمند، كه به عنوان تمام كننده با مهارت هايش، جاگيري مناسب و واكنش هاي سريع خود معروف شده است. او همچنين نقش خود را به عنوان يك بازي ساز به خوبي ايفا مي كند كه مي تواند موقعيت ها را به خوبي ببنيد و با دقت بالا پاس بدهد. ليونل مسي بازيكني با استعداد است كه هر جايي در خط حمله بازي كند مي تواند به خوبي در نوك حمله، يا كناره ها بازي كند. او حرفه خود را با بازي در جناح چپ به عنوان يك مهاجم سمت چپ یا بال چپ آغاز كرد اما بعد ها در بارسلونا به سمت راست يا بال راست منتقل شد اين تصميم مدير بارسلونا فرانك ريجكرد بود كه متوجه شده بود مسي مي تواند خط دفاعي تيم حريف را بشكند و تا ميانه جلو پيش بيايد و شوت هاي كات دار با پاي چپ بزند تا اينكه فقط دريبل بزند و به هم تيمي هايش پاس بدهد. او اخيرا بيشتر به عنوان يك مهاجم در موقعيت فالس 9 بازي مي كند. مسي هميشه مي خواسته كه در نوك حمله يا مهاجم تك بازي كند و اين همان چيزي است كه او مي خواهد هر چند يكي از شگرد هاي او اين است كه عقب مي كشد و مدافعان را هم با خود مي برد تا فضا را براي هم تيمي هايش باز كند. حركت هاي مسي فضا را براي بال هاي چپ و راست و ديگر مهاجمان تیمش باز مي كند يا اينكه براي خودش فضايي باز مي شود تا با مهارت بالاي كنترل و حفظ توپ از بين مدافعان فرار كرده و به سمت گل حمله کند و ركورد خود را در تعداد گل هاي زده بشكند يا حمله اي گروهي را آغاز نمايد. با تيم آرژانتين مسي هر جايی در خط حمله بازي مي كند. او به كمك خلاقيت بالايي كه دارد اكنون به عنوان حمله مياني كار مي كند و نقش بزرگتر و عميق تري در تيم خود دارد.

رکورد ها تا سال 2024

بیشترین گل زده در لالیگا: مسی با به ثمر رساندن 474 گل در لیگ اسپانیا، رکورد بیشترین گل زده در تاریخ لالیگا را در اختیار دارد.

بیشترین گل زده در یک فصل لالیگا: او در فصل 2011-2012 با 50 گل، رکورد بیشترین گل زده در یک فصل لالیگا را شکست.

بیشترین گل زده در یک سال تقویمی: مسی در سال 2012 موفق شد 91 گل به ثمر برساند، که رکورد جدیدی در فوتبال جهانی محسوب می‌شود.

بیشترین هت‌تریک در لالیگا: او با 36 هت‌تریک، رکورد بیشترین هت‌تریک در تاریخ لالیگا را به نام خود ثبت کرده است.

​بیشترین پاس گل در لالیگا: مسی با بیش از 192 پاس گل، رکورد بیشترین پاس گل در تاریخ این لیگ را در اختیار دارد.

بیشترین گل زده در تیم ملی آرژانتین: مسی با بیش از 100 گل، رکورد بیشترین گل زده در تاریخ تیم ملی آرژانتین را دارد.

برنده هفت بار توپ طلا (Ballon d’Or): مسی بیشترین تعداد توپ طلا را در تاریخ فوتبال به دست آورده است (2009، 2010، 2011، 2012، 2015، 2019، 2021)

شش کفش طلای اروپا: او بیشترین تعداد کفش طلای اروپا را نیز در اختیار دارد که به بازیکنی که بیشترین گل را در لیگ‌های برتر اروپا به ثمر رسانده باشد، اهدا می‌شود.

بیشترین گل زده در ال کلاسیکو: مسی با 26 گل، بیشترین گل زده در تاریخ دیدارهای ال کلاسیکو بین بارسلونا و رئال مادرید را دارد.

حضور در بازی‌های لالیگا برای بارسلونا: مسی با بیش از 520 بازی، رکورد بیشترین حضور در تاریخ بارسلونا در لالیگا را دارد.

 

مقايسه لیونل مسي و كريستين رونالدو

هر دوي آنها مقام ها و ركورد هاي مشابهي را كسب كرده اند هر دوي آنها توانسته اند در يك فصل ركورد 50 گل را بشكنند و هر دوي آنها توانسته اند ركورد 400 گل براي دوران حرفه اي خود را ( ملي و باشگاهي) بشكنند. روزنامه نگاران و ژورناليست هاي ورزشي قابليت هاي فردي و افتخارات آنها را بار ها و بارها با يكديگر مقايسه كرده اند تا يكي از آنها را به عنوان فوتباليست برتر معرفي كنند. برخي آنها را اسطوره هايي مانند محمد علي كلي و جو فريزر در بوكس يا آيرون سنا و آلين پراست در مسابقات فرمول يك يا براك و مكنرو در تنيس مي دانند كه انتخاب يكي به عنوان برترين كار ساده اي نيست.

لیونل مسی و کریستین لوناردو

چنان كه مسي در بازی كه تیمش با تیم رونالدو داشت اذعان كرد كه:

« حتي قبل از اين كه او (رونالدو) وارد تيم مادريد شود مي دانستم كه بزرگترين رقيب من در سال هاي آتي خواهد بود».

برخي توانايي هاي فيزيكي آنها را مقايسه مي كنند و برخي هم به تفاوت هاي شخصيتي آنها مي پردازند: رونالدو به عنوان شخصيتي مغرور كه علاقه به خودنمايي دارد شناخته شده است، در مقابل لیونل مسي تصويري خجالتي و فروتن از خود به نمايش گذاشته است.

مسي و رونالدو دو رقيب هستند كه در دو تيم رقيب اسپانيايي بازي مي كنند يعني بارسلونا و رئال مادريد اين دو بازيكن حداقل دو بار در هر فصل با يكديگر روبرو مي شوند اين بزرگترين بازي هاي دنيا با بيش از 400 ميليون بيننده جهاني يا همان ال كلاسيكو است (آمار مارس 2014). جالب است بدانيد این دو رقيب در حقيقت به كمك دو غول رقيب لباس هاي ورزشي آمده اند. مسي براي آديداس و رونالدو براي نايكي تبليغ مي كنند. اين دو بازيكن پردرآمدترين بازيكنان فوتبال هستند رونالدو دومين درآمد را در دنياي ورزش دارد با رقم 80 ميليون دلار و مسي با 64.7 ميليون دلار در جايگاه چهارم در بين همه ورزشكاران دنيا قرار مي گيرد. (اين اعداد مربوط به سال 2013) آنها بيشترين فالو ها را در شبكه هاي اجتماعي دارند با 138 ميليون جمعاً كه در فيس بوك ثبت شده است رکوردی خیره کننده دارند. (آمار مي 2014).

لیونل مسی شماره 10

 

گزیده ای از سخنان او

لیونل مسی، یکی از بزرگترین فوتبالیست‌های تاریخ، سخنان الهام‌بخش و قصاری دارد که نشان‌دهنده فلسفه زندگی و رویکرد حرفه‌ای او است. در اینجا برخی از سخنان او را می بینید:

در مورد تلاش و پشتکار: “شما باید برای رسیدن به رویایتان بجنگید. شما باید برای آن فداکاری کنید و سخت کار کنید.”

در مورد سختی‌های زندگی: “بارها شکست خوردم و شکست‌هایی داشتم که همه باعث شدند قوی‌تر شوم. این چیزهایی است که در زندگی به شما می آموزند.”

در مورد عشق به فوتبال: “من همیشه گفته‌ام که چیزی مهم‌تر از لذت بردن از فوتبال و بازی کردن وجود ندارد. این چیزی است که همیشه به من شادی داده است.”

در مورد انگیزه و موفقیت: “مهم نیست که چند بار زمین بخوری، مهم این است که چند بار بلند شوی و رو به جلو پیش بری.”

در مورد فشار و انتظارات: “فشار چیزی است که شما را وادار می‌کند تا بهترین خودتان را نشان دهید.”

خيريه

در سال 2007 مسي موسسه لئو مسي را تاسيس كرد. خيريه اي كه دسترسي به بهداشت و آموزش را براي كودكان آسيب پذير فراهم مي كرد. به دليل مشكلاتي كه مسي خودش در دوران كودكي دست به گريبان بود و بيماري كه هزينه درمان آنرا نمي توانست تامين كند، موسسه مسي را تاسيس كرد تا كودكان آرژانتيني بي بضاعت را درمان كند اين كمك ها شامل هزينه انتقال به اسپانيا براي درمان، هزينه بيمارستان و دوران نقاهت مي باشد.

در مارس سال 2010 مسي به عنوان سفير حسن نيت يونيسف معرفي شد. او در زمينه حقوق كودكان فعاليت مي كند. مسي از این نظر توسط تيم بارسلونا پشتيباني مي شود كه ارتباطي قوي با يونيسف دارد.

او همچنين در شهر نيوولز هم هزينه هاي زيادي كرده است براي استاديوم آكادمي ورزشي جوانان يك خوابگاهي شبانه روزي ساخته است. پسر مسي هم در اين باشگاه عضو افتخاري است.

او در زادگاهش 600 هزار يورو براي بهينه سازي بيمارستان كودكان هزينه كرده است. اين پول براي احداث بخش تومور شناسي بيمارستان هزينه شده است و همچنين پرداخت هزينه پزشكان براي عزيمت به اين شهر و آموزش پرسنل توسط او تقبل شده است.

او به همراه سرنا ويليامز بازيكن تنيس سفير كمپين جديدي شده اند كه به يك از يازده معروف شده است ( از هر 11 كودك در سرتاسر جهان يكي از آنها نمي تواند به مدرسه برود.) و نتيجه آن همكاري بين يونيسف، موسسه خيريه تيم فوتبال بارسلونا و ROTA است. هدف اين كمپين كمك به كودكان سرتاسر دنياست تا بتوانند از پتانسيل هاي خود در زمينه ورزش و تحصيل بيشترين استفاده را ببرند به عبارت ديگر آنها را توانمند سازند.

تبلیغات فوتبال به کمک لیونل مسی

دارايي ها

در سال 2010 فرنس فوتبال به مسي لقب ثروتمندترين فوتباليست دنيا را داد كه او را از ديويد بكهام و كريستين رونالدو بالاتر قرار مي داد. درآمدهاي او در اين سال از دستمزد تا جوايز و درآمد هاي جانبي 33 ميليون يورو معادل 45 ميليون دلار مي شد. در سال 2014 مجله معتبر فوربس مسي را در مقام دوم از نظر درآمد بعد از كريستين رونالدو در مقام دوم با 65 ميليون دلار درآمد براي 12 ماه قبل قرار داد.

به روز رسانی: از نظر دارایی‌ها، ارزش خالص دارایی‌های مسی در سال 2024 به حدود 620 میلیون دلار می‌رسد. او دارای چندین ملک در اسپانیا، آرژانتین و سایر کشورها است. مجموعه خودروهای او شامل ماشین‌های لوکس مانند فراری، مرسدس بنز و بنتلی می‌شود. علاوه بر این، او قراردادهای تبلیغاتی با بیش از 40 برند دارد که سالانه بیش از 50 میلیون دلار برای او درآمد دارند

جمع آوری و ترجمه: علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: -نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید