• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2018 / 09 / 03

فرق بین بازاریابی و فروش چیست؟

نسخه صوتی

بازاریابی را به شکل های مختلف بیان می کنند و از آن برداشت های بسیار متفاوتی وجود دارد. برداشت هایی از قبیل رساندن پیام به مشتری احتمالی، در معرض دید قرار گرفتن، آگاه کردن دیگران از برند و محصول خود و… وجود دارد که هر کدام از آن ها در جای خود درست هستند. اما از یک دید کلان، بازاریابی به معنای هر فعالیتی است که انجام می دهید تا مشتری احتمالی را به سمت خود بکشید.

تفاوت بازاریابی و فروش

و اما فروش!

و فروش عبارت است از کاری که انجام می دهید تا در نهایت معامله شکل بگیرد و در نهایت پول حاصل از فروش، دست شما را بگیرد.

فروش ممکن است به شکل رو در رو صورت پذیرد، تلفنی باشد یا حتی به شکل دیجیتالی باشد بدون این که مشتری خود را ببینید یا کلامی با او صحبت کنید.

اما از این مقایسه چه نتیجه ای می خواهیم بگیریم؟

به نظر شما افراد معمولی برای فروش چگونه عمل می کنند؟ آن ها برای فروختن کالا یا خدمات خود انرژی بسیار زیادی خرج می کنند. همه ما با آدم هایی رو به رو شده ایم که ناگهان در مقابلمان سبز می شوند و می خواهند چیزی را به ما بفروشند. این افراد در برخورد اول معمولا مانند یک مزاحم که دنبال پول ما هستند به نظر می آیند و به صورت ناخود آگاه در مقابل خواسته آن ها برای خرید مقابله می کنیم.

حال فرض کنید که واقعا نیاز به خرید دارید و دوستی به شما یک فروشنده خوب و قابل اعتماد را معرفی می کند. در این گونه مواقع مقاومت برای خرید بسیار کمتر است و به سرعت معامله انجام خواهد شد. توجه داشته باشید که فروشنده به سادگی عمل فروش را انجام داده و احتمالا سود خوبی هم نصیب او شده است و نیازی نداشته زمان و انرژی زیادی صرف کند تا کالا یا خدماتش را به شما بفروشد.

معنی این سخنان چیست؟

وقتی که روی بازاریابی خود به اندازه کافی و خوب هم کار کرده باشید نیاز به فروش فروش کمتری خواهید داشت و سود بیشتری به دست می آورید.

“فعالیت صحیح در زمینه بازاریابی منجر به سود بیشتر و صرف انرژی کمتر برای فروش خواهد شد.”

خوب بازاریابی چیست؟ بازاریابی شامل همه کارهایی است که باید انجام دهید تا مشتری با رضایت برای خرید کالا و خدمات به سمت شما بیاید کارهایی از قبیل به دست آوردن جایگاه، برندینگ، رساندن پیام، دادن اطمینان خاطر اجتماعی، دیجیتال مارکتینگ و بسیاری کارهای دیگر که باید انجام شود تا به شما کمک کند به راحتی معامله خود را انجام دهید. هر چه بازاریابی شما ضعیف تر باشد متقاعد کردن مشتری سخت تر خواهد شد و فروش هم سخت تر می شود.

علی یزدی مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید