• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2018 / 11 / 18

اساس يك تيم كاري    

نسخه صوتی

يك تيم عبارت است از يك نيروي پويا كه چند نفر را براي انجام يك كار يا پروژه مشترك دور هم جمع كرده است اعضاي يك تيم درباره ديدگاه هاي خود بحث مي كنند، طرح ها را بررسي مي كنند، تصميم مي گيرند و براي رسيدن به هدف كار مي كنند.

تيم ها زماني به وجود مي آيند كه به تخصص ها، تجارب، مهارت ها و … افراد مختلف براي رسيدن به يك هدف نیاز باشد.

اساس یک تیم کاری

همه تيم هاي موفق با چند ويژگي اصلي توصيف مي شوند: رهبري قوي و تأثير گذار، تعيين دقيق اهداف، قوانين و دستورات شفاف، توانايي سريع عمل كردن به طوري كه در كمترين زمان دستورات و خواسته ها برآورده  شوند، به آزادي و راحتي ارتباط برقرار مي شود، مهارت ها و فنون لازم تقويت مي شوند تا وظايف محوله تمام و كمال انجام شود.

بهترين راه براي شناخت تيم، بررسي رفتار داخلي آن است. داستان شكل گيري هر تيم، نحوه رسيدن آن تيم به هدف، مهارت ها، محرك ها، تعهد و در نتيجه نحوه عمل آن را آشكار مي سازد. يعني براي افزايش كارايي تيم بايد تجارب گذشته را مورد بازبيني قرار داد. اگر چه براي رسيدن به اين مهم بايد مرتباً كارايي و قابليت هاي تيم را بررسي و تعقيب كرد.

هر تيم يك واحد پايه كارايي براي بيشتر سازمان هاست. تجربيات موفق تيم ها به خاطر كارهايي كه انجام شده (موفقيتي كه كسب شده) و چيزهايي كه اعضاي تيم ها آموخته اند حايز اهميت است. تيم ها بايد مسئول و انعطاف پذير باشند تا بتوانند رويدادها را رقم بزنند و جوابگوي تقاضا باشند.

بنابراين يك تيم شامل تعداد كمي از افراد با مهارت هاي مكمل است كه براي رسيدن به يك هدف مشترك در كارها مشاركت مي كنند. به طوري كه در اين راه تمامي اعضاي گروه خود را در مقابل يكديگر و هدف نهايي مسئول مي دانند.        

تيم هاي موفق مي توانند از 2 تا 22 نفر يا حتي بيشتر تشكيل شوند. اما آنچه از تعداد نفرات تيم مهمتر است شكل تيم، الگو و روح تيم است كه همه اين ها نتيجه چگونگي تعيين وظايف اعضاي تيم است.

وظايفي كه بايد به وسيله تيم ها انجام شود اساساً به سه دسته تقسيم بندي مي شود:

وظايف تكراري: كه احتياج به افرادي از تيم دارد كه تمايل دارند نقش ثابتي را در تيم بازي كنند. اين وظايف معمولاً راحت تر انجام مي شوند و مي توانند به طور مستقل و به نحو احسن انجام شوند.

پروژه ها: كه احتياج به افراد خلاق دارد. اصلي ترين مشخصه آن همكاري افراد براي توليد يك محصول جديد است.

شركاء و سهام داران: اين افراد يك سري خواسته هاي مشخص و خلاق و همچنين طرح هايي براي انجام كارهاي جديد ارائه مي كنند. اين نوع كار در سطح سرپرستان و مديران است.

شناختن تيم

1ــ تيم ها زماني به وجود مي آيند كه احتياج به انجام يك كار برجسته باشد. رسيدن به اين هدف، انگيزه را مي سازد.

2ــ داشتن يك ديدگاه مشخص حياتي است كه شامل اندازه، مقصد، اهداف، مهارت ها، راه و روش و پاسخگويي براي كارايي موفق است.

3ــ سازمان ها به تيم ها و زير تيم ها تقسيم مي شوند. كه نحوه ارتباط و سلسله مراتب بين آنها منجر به برآورده شدن هدف نهايي مي شود.

4ــ در اين سلسله مراتب بالاترين تيم (تيم رهبري) پيچيده ترين و مشكل ترين ساختار را دارد. بنابراين بايد لايق ترين افراد در اين تيم قرار گيرند.

5ــ تعهد گروهي به تعهد فردي در تيم اولويت دارد. كه در نهايت منجر به موفقيت گروهي و فردي مي شود.

6ــ سازمان هايي كه كارايي بالايي دارند به احتمال قريب به يقين «تيم هاي واقعي» را ساخته اند و از آن استفاده مي كنند.

7ــ نحوه ارتباط تيم ها با يكديگر در كارايي آنها ارتباط مستقيم دارد.

8ــ كارايي و آموزش، دو بخش جدايي ناپذير از هم هستند و بر يكديگر تأثير گذارند. بدون آموزش صحيح و مستمر رسيدن به بهترين سطح كارايي و ماندن در بازار رقابت دست نيافتني است.

9ــ رهبران سازمان مي توانند كارايي تيم را با ايجاد فرهنگ افزايش بهره وري به بهترين سطح برسانند به طوري كه همه اعضاي تيم سعي در بهبود راندمان تيم داشته و روي آن كار كنند. بهترين راه ارتقا فرهنگ كار آموزش است.

10ــ در يك تيم تعصب گروهي وجود دارد.

علی یزدی مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید