• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2019 / 06 / 02

قرص سیناست یا سیناکلست، موارد مصرف، عوارض جانبی

قرص سیناست یا سیناکلست چیست؟

نام ژنریک: سیناکلست

شکل دارویی: قرص روکشدار

قرص سیناست یا سیناکلست چیست؟

چرا سیناکلست تجویز می شود؟

سیناکلست به تنهایی یا با داروهای دیگر برای درمان هیپرپاراتیروئید ثانویه تجویز می شود. هیپرپاراتیروئید ثانویه شرایطی است که هورمون پاراتیرویید بیش از حد ترشح شود و می تواند باعث ایجاد مشکلات جدی در استخوان ها، قلب، رگ های خونی و ریه ها شود.

هورمون پاراتیروئید ماده ای است که برای کنترل مقدار کلسیم در خون ترشح می شود و در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیوی که با دیالیز درمان می شوند، تجویز می شود.

سیناکلست هم چنین برای درمان سطح بالایی از کلسیم در خون بیماران مبتلا به سرطان پروستات مورد استفاده قرار می گیرد. سیناکلست با ارسال سیگنال به بدن، هورمون پاراتیرویید کمتری تولید شود تا میزان کلسیم در خون کاهش یابد.

بنابراین سیناکلست فعالیت غده پاراتیروئید را مهار می کند. کلسیم بیش از حد خون را کاهش می دهد. این قرص در بیماران دیالیزی و هم چنین سرطان پاراتیروئید کاربرد دارد. این دارو با کاهش مقدار هورمون پاراتورمون باعث کاهش ذخایر اضافی کلسیم و فسفر در بدن می گردد.

سیناکلست چگونه باید استفاده شود؟

بهتر است سیناکلست همراه با غذا و یا مدت کوتاهی پس از صرف غذا مصرف شود. سعی کنید هر روز آن را سر یک ساعت مشخص مصرف کنید. مقدار مصرف این دارو حتما باید تحت نظر پزشک و بر اساس آزمایشات خونی و شدت بیماری تعیین گردد.

در صورتی که جهت هایپر پاراتیروئیدیسم ثانویه درمان می شوید، دوز اولیه معمول جهت درمان، یک قرص 30 میلی گرم یک بار در روز می باشد. هم چنین اگر جهت هایپر پاراتیروئیدیسم اولیه و یا بدخیمی های پاراتیروئید نیاز به درمان دارید، دوز مصرفی معمول روزانه در شروع، شامل یک قرص 30 میلی گرمی دو بار در روز است.

معمولا پیشنهاد می شود که از نصف کردن و خرد کردن دارو خودداری و قرص باید به صورت کامل بلعیده شود.

پزشک احتمالا با دوز پایین دارو شروع می کند و به تدریج دوز دارو را افزایش می دهد.

سیناکلست ممکن است به کنترل بیماری شما کمک کند اما آن را درمان نکند. حتی اگر احساس بهبودی کردید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید و بدون مشورت با پزشک دارو را قطع نکنید.

چه اقدامات احتیاطی را باید رعایت کنید؟

قبل از مصرف سیناکلست، پزشک یا داروساز را در جریان موارد زیر بگذارید:

• اگر به سیناکلست یا سایر داروها حساسیت دارید، یا هر داروی تجویزی یا بدون نسخه یا ویتامین ها و داروهای گیاهی که مصرف می کنید.

• اگر دچار تشنج یا بیماری کبدی شده اید.

• اگر باردارید یا قصد بارداری دارید و یا شیر می دهید. اگر در هنگام مصرف سیناکلست باردار شده اید.

• درباره نوشیدن آب گریپ فروت در هنگام مصرف این دارو

• ایمنی و اثر بخشی این دارو در کودکان به اثبات نرسیده است.

• ب

موارد زیر می توانند عملکرد سیناکلست یا داروی مصرفی را تحت تاثیر قرار دهند:

1- داروهای به کار رفته در درمان بیماری های پوستی و عفونت های قارچی مانند کتوکونازول، ایتراکونازول و واریکونازول

2- داروهای به کار رفته در درمان عفونت های باکتریایی مانند تلیترومایسین، ریفامپیسین و سیپروفلوکساسین

3- داروهای به کار رفته در درمان بیماری های ایدز و عفونت HIV مانند ریتوناویر

4- داروهای به کار رفته در درمان افسردگی مانند فلووکسامین، آمی تریپتیلین، دزیپرامین، نورتریپتیلین و کلومیپرامین

5- داروهای به کار رفته در درمان تغییرات ضربان قلب مانند فلکایناید و پروپافنون

6-داروهای به کار رفته در درمان افزایش فشار خون مانند متوپرولول

اگر یک نوبت دارو فراموش شد چه باید کرد؟

به محض این که به یاد آوردید، دوز فراموش شده را مصرف کنید ولی اگر تقریبا زمان نوبت بعدی مصرف دارو فرا رسیده است، از دوز فراموش شده صرفنظر کنید و مقدار مصرف دارو را دو برابر نکنید.

اگر بیمار دوز دارو را بیش از حد مصرف کرده و دچار عوارض جدی مثل تشنج یا تنگی نفس شده است اطرافیان هر چه سریع تر با اورژانس تماس بگیرند.

سیناکلست می تواند چه عوارض جانبی داشته باشد؟

سیناکلست ممکن است عوارض جانبی زیر را ایجاد کند. اگر هر کدام از این نشانه ها شَدید شُد و یا پس از مدتی این علایم از بین نرفت به پزشک اطلاع دهید:

• ناراحتی معده

• تهوع و استفراغ

• سرگیجه

• ضعف

• درد قفسه سینه

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. علائم زیر شایع نیستند، اما اگر هر یک از آن ها را تجربه کنید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

• سوزش، سوزن شدن یا احساس غیرعادی (گزگز و مور مور شدن) لب ها، زبان، انگشتان، یا پا، کاهش اشتها، ضعف، راش پوستی، کاهش سطح تستوسترون

• درد عضلانی یا گرفتگی عضلات

• اسهال

• سوء هاضمه

• چرخش ناگهانی عضلات دست، پاها، صورت یا گلو

• تشنج: به دنبال کاهش سطح کلسیم خون ممکن است تشنج رخ دهد لذا در صورت بروز علایم کاهش کلسیم سریعا به پزشک مراجعه کنید.

• در صورت نارسایی کبدی متوسط یا شدید این دارو دیرتر از بدن دفع شده در نتیجه احتمال بروز کاهش کلسیم خون افزایش می یابد.

• عفونت ناشی از دیالیز

نگهداری و دفع سیناکلست چگونه است؟

درب ظرفی که سیناکلست در آن قرار گرفته است را محکم ببندید و از دسترس کودکان دور نگه دارید، چرا که برخی کودکان می توانند داروهایی مثل قطره های چشمی یا کرم و پمادها را به راحتی باز کنند. دارو را در دمای اتاق (دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد) نگه دارید و از گرما و رطوبت بیش از حد (مثل حمام) دور نگه دارید.

داروهای تاریخ مصرف گذشته و منقضی شده باید به روش های مطمئنی دور ریخته شود تا از دسترس حیوانات خانگی، کودکان و دیگر افراد دور نگه داشته شوند. نباید این دارو را در توالت بریزید. برخی داروخانه ها، داروهای تاریخ گذشته را از بیماران تحویل گرفته و برای دفع، جمع آوری می کنند.

ترجمه: سمیه مظفری

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: -نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید