• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۶ / ۰۳ / ۲۸

روشن شدن چراغ چک خودرو به چه معناست؟

در خودروهای امروزی که میکروکامپیوترها تقریبا بر همه چیز موتور خودرو و سیستم های جانبی آن کنترل دارند، می توانند مشکلاتی را که از طریق سنسورها مشاهده می کنند گزارش دهند این یک سیستم عیب یابی دیجیتال است که در همه سیستم های کنترل یا حفاظت دیجیتال مشابه آن وجود دارد و به آن OBD می گویند که مخفف On Board Diagnostics می باشد.

روشن شدن چراغ چک خودرو

این در حقیقت یک سیستم ثبت خطا است که به سنسور های مختلف خودرو متصل است سنسورهایی که در موتور، سیستم سوخت رسانی و آلایندگی را در بر دارد. اما وقتی که چراغ چک یا check روشن می شود می تواند دلایل و مفاهیم متعددی داشته باشد.

در حقیقت این هشدار یا آلارم، نماینده یک گروه از آلارم هاست. هر هشدار یا آلارم با یک کد خطای منحصر به فرد مشخص می شود که در اصطلاح به آن کد می گویند و هر OBD می تواند چیزی در حدود 4 هزار کد منحصر به فرد را در خود ذخیره کند. وقتی که این چراغ روشن می شود می توانید به تعمیرکار مراجعه نمایید و او به کمک لپ تاپ خود به آن متصل می شود و این کد خطاها را بخواند. در نرم افزار مفهوم هر کد خطا مشخص شده است و به این ترتیب تعمیرکار می تواند بفهمد که مشکل از کجاست و در صورت لزوم کد خطای مربوطه را ریست یا پاک کند.

کدها به دو دسته تقسیم می شوند: تاریخی/غیرفعال و فعال. کدهای تاریخی در حقیقت کدهای خطایی هستند که در گذشته شناسایی شده اند ولی اکنون چنین خطایی وجود ندارد. اما کدهای فعال یا اکتیو کدهای خطایی هستند که مشکلی را نمایش می دهند که هم اکنون در خودرو وجود دارد.

همچنین از نظر محل خطا کدها تقسیم بندی می شوند: کدهای B مربوط به بدنه هستند کدهای C مربوط به شاسی هستند و بزرگترین لیست مربوط به کد P است که مخفف powertrain یا پیشرانه است.

کد p0440

این کد شایع ترین کد خطا در OBD است و معمولا مکانیک های با تجربه اولین کدی که بررسی می کنند همین P0440 است که به معنای مشکل در کنترل انتشار تبخیری است که خود نشانه یک سری مشکلات است.

یکی از جاهایی که باید چک کنید درب باک بنزین است در برخی خودروهای نو هنگامی که درب باک را به خوبی تا انتها نمی بندید به خاطر فشار سوخت سیستم سوخت رسانی و برگشت بخار این مشکل پیش می آید. وقتی که باک خود را پر می کنید و درب باک شل است در حقیقت آب بندی سیستم سوخت رسانی را مختل کرده اید. سوخت به فشار مورد نظر دست پیدا نمی کند و کد P0440 ظاهر می شود. در حقیقت این مشکل در بسیاری خودروها با مدل های مختلف تکرار می شود و مشکل فقط از درب باک است. بنابراین هنگامی که چراغ چک خودرو روشن می شود قبل از اینکه به مکانیک مراجعه کنید درب باک را محکم کنید اگر مشکل برطرف نشد آنگاه به مکانیک مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که اگر چراغ هم خاموش شود به این معنا نیست که کد خطا پاک شده است.

وقتی که مشکل از درب باک نبود باید به تعمیرگاهی مراجعه نمایید تا کد خطا را از طریق پورت مربوطه مشاهده کند. برخی فقط از شما هزینه ای دریافت می کنند تا کد خطا را بخوانند در این صورت بهتر است از خیر آن بگذرید و بدنبال تعمیرگاهی باشید که بتواند عیب یابی انجام دهد نه اینکه فقط کد خطا را اعلام کند. برخی هم دوست دارند خودروی شان را خود عیب یابی کنند اگر کمی از کار با کامپیوتر سر در می آورید فقط با خرید یک نرم افزار و پورت رابط می توانید این کار را انحام دهید و البته باید دستور العمل مربوط به کد خطاها و آدرس های آنها را هم خریداری کنید تا بتوانید به سادگی مشکل مربوطه را بیابید.

علی یزدی مقدم 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی *تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
چاقی صورت
تور کوش آداسی
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کانادا
تور سنگاپور
تور کیشصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید