• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2018 / 04 / 04

ویار بارداری، تهوع، تنفر از برخی خوراکی ها و راهکار خانگی

آیا همسرتان را نیمه شب برای خرید بستنی به بیرون می فرستید؟

برای صبحانه شیشه ترشی را در کنار خود دارید؟

انتظار می رود در بارداری میل شدید به خوراکی هایی داشته باشید که در گذشته آنها را مصرف کرده اید.

اما به چه غذاهایی بیزاری و تنفر نشان می دهید؟ شاید متعجب شوید که در بارداری انتظار دارید هر غذایی که چشمتان می افتد را میل کنید، یا از فست فودی که همیشه مورد علاقه شما بوده، متنفر شوید.

ویار به فست فود در بارداری

در این مقاله به عواملی که سبب تنفر از برخی خوراکی ها می شود، تغییر این تنفر در سه ماهه های دیگر، انواع غذاهایی که بیزاری و تنفر از آنها در بارداری شایع است، مدیریت ویار و به چند راهکار خانگی برای غلبه بر ویار و بیزاری از برخی خوراکیها در بارداری اشاره می شود.

چه عواملی سبب ویار زن و بیزاری و تنفر او از برخی غذاها می شود؟

بیزاری از برخی خوراکیها همانند میل شدید به خوردن برخی دیگر، احتمالا به علت تغییرات هورمونی در بارداری است.

هورمونی که در تست بارداری مثبت می شود، گنادوتروپین جفتی انسانی یا hCG می باشد، که در سه ماهه اول بارداری، هر چند روز (به طور طبیعی هر 48 ساعت) مقدار آن دو برابر می شود. در هفته 11 بارداری، مقدار این هورمون به اوج خودش می رسد و سپس در ادامه حاملگی کاهش می یابد. با توجه به این نکته، افزایش سریع سطح این هورمون ممکن است نشانه هایی مثل میل و تنفر به برخی خوردنی ها را به همراه داشته باشد.

تنفر از خوردن برخی غذاها با حالت تهوع صبحگاهی نیز مرتبط است. بر طبق مطالعه ای، حالت تهوع و بیزاری نسبت به برخی غذاها در بیشتر زنان در زمان مشخصی شروع می شود که هر دو به علت همان تغییرات هورمونی است.

شاید حالت تهوع صبحگاهی به غذاهایی که می خورید مرتبط باشد.

به چه علت غذاهایی که از آنها متنفر هستید، در هر یک از سه ماهه های بارداری تغییر می کند؟

اغلب، بیزاری از برخی غذاها، در طی سه ماهه اول بارداری رخ می دهد. اما در هر مرحله از بارداری احتمال این حالت وجود دارد. ویار و تنفر از غذاهای جدید می تواند در هر زمانی در بارداری ایجاد شود.

بیشتر اوقات، تنفر از غذاها بعد از تولد نوزاد از بین می رود. اما گاهی احتمال دارد این حالت تا زمان نامعینی ادامه یابد.

در بارداری تنفر و بیزاری از چه غذاهایی شایع است؟

احتمال دارد در بارداری به هر غذایی بیزاری جویید یا میل شدید به خوردن آن پیدا کنید. حتی احتمال دارد در مواقعی در بارداری به یک غذای خاص میل شدید نشان دهید و در مواقعی دیگر از همان غذا بیزاری جویید. اما بیشتر بیزاری ها به غذاهایی با بوهای شدید است.

بیزاری از غذاهای بودار در بارداری

بیزاری های شایع در بارداری شامل خوراکی های زیر است:

  • گوشت
  • تخم مرغ و دیگر پرندگان
  • شیر
  • پیاز
  • سیر
  • چای و قهوه
  • غذاهای تند

این در حالی است که برخی زنان باردار میل شدید به خوردن غذاهای بالا دارند. غذاهایی که از آنها متنفر هستید یا میل شدید دارید لزوما مربوط به رژیم غذایی بارداری شما نیست. چون بارداری، هورمونهای شما را بر هم می زند، این مساله معمول و شایع است که برخی غذاهایی که قبلا نمی خوردید یا دوست نداشتید حال به خوردن آنها رغبت نشان می دهید و یا برعکس از برخی غذاهایی که قبلا متنفر بودید حال در بارداری عاشق آنها باشید.

چگونه غذاهایی که در بارداری از آنها متنفر هستید را مدیریت کنید؟

در بیشتر موارد، کار درست این است که به میل درونی خود در بارداری گوش فرا دهید. بدین معنی که خوب است غذاهایی که میل دارید را بخورید و از خوردن آنهایی که بیزاری می جویید ممانعت کنید. اما اگر این بیزاری شامل غذاهایی شود که در طی بارداری مهم هستند، بایستی از بدست آوردن این مواد مغذی از راههای دیگر مطمئن شوید. برای مثال، اگر از خوردن گوشت امتناع می کنید، مقدار فراوانی از غذاها با پروتئین بالا مثل آجیل ها، حبوبات و لوبیا بخورید.

اگر خوردن سالاد شما را بیمار می کند، سبزیجات برگ سبز را در سوپ، دلمه، کوفته و یا دیگر غذاها وارد کنید جایی که مزه این سبزیجات مشخص نیست.

هر دو نوع غذاهایی که بیزاری می جویید و یا میل شدید به آنها دارید در طی بارداری امری طبیعی است، بنابراین نگران نباشید.

راهکارهای خانگی برای غلبه بر ویار و تنفر از برخی خوراکیها در بارداری

مقداری مکمل را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. این کار اولین راهکار برای درمان حالت تهوع صبحگاهی است. برخی مکمل های B6 حاوی یک آنتی هیستامین به نام دکسیلامین است که برای بارداری بی خطر است و ممکن است به تخفیف حالت تهوع کمک کند.

غذاهایی مصرف کنید که سبب استفراغ شما نشود، هر غذا و خوردنی که معده شما آن را تحمل کند، خوب است حتی اگر سالم ترین غذا نباشد.

شبها زودتر بخوابید و اگر می توانید خواب نیمروزی یا چُرتی در روز نیز داشته باشید. حالت تهوع با خستگی تشدید می شود. بیشتر استراحت کنید و مراقب خود باشید.

اگر امکان دارد، ویتامین های قبل از بارداری را به صورت روزانه مصرف کنید. این کار در تخفیف حالت تهوع موثر است.

از خوردن غذاهایی که سبب حالت تهوع شما می شود اجتناب کنید. شاید نیاز باشد از رفتن به برخی رستورانهای خاص خودداری کنید یا نهار را به تنهایی و دور از خانواده یا همکاران خود میل کنید.

نوشیدنی زنجفیل دار مصرف کنید. همین طور می توانید کمی زنجبیل تازه در چای خود رنده کنید. قبل از مصرف مکملهای زنجبیل دار با پزشک مشورت کنید چرا که شاید حاوی مواد دیگری نیز باشند.

تنفر از چای و قهوه در بارداری

اگر حالت تهوع شما با روشهای بالا و تغییر رژیم غذایی بهتر نمی شود از پزشک بخواهید داروهای ضد تهوع برای شما تجویز کند.

اگر از خوردن اغلب غذاها ناتوان هستید، این امر روی رشد بچه اثر می گذارد. در مورد افزایش وزن جنین با پزشک مشورت کنید.

در بارداری گاهی بیزاری و میل به سرد شدن یا موارد غیر خوراکی وجود دارد مثلا میل به لباس چرک و کثیف یا میل به خوردن گچ. این شرایط، ویار یا پیکا نامیده می شود که شاید نیاز به درمان و مداخله پزشکی داشته باشد اگر دچار این حالت شدید با پزشک مشورت کنید.

ترجمه: سمیه مظفری

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.
بستن تبلیغات

تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید