سروتونین چیست و چه کاری انجام می دهد؟

سروتونین یک ماده ی شیمیایی است که توسط بدن انسان تولید می شود و به عنوان یک انتقال دهنده ی عصبی کار می کند. سروتونین توسط محققین به عنوان یک ماده ی شیمیایی که مسئول حفظ تعادل در خلق و خو است در نظر گرفته شده و کمبود آن منجر به افسردگی می شود.

سروتونین چیست و چه کاری انجام می دهد؟

حقایقی در مورد سروتونین

در اینجا نکات کلیدی در مورد سروتونین را بیان می کنیم ولی برای دریافت جزئیات بیشتر به ادامه ی مقاله مراجعه کنید:

 • سروتونین یک ماده ی شیمیایی است که توسط بدن انسان تولید شده و به عنوان یک ماده ی انتقال دهنده ی عصبی کار می کند.
 • این ماده معمولا به عنوان یک متعادل کننده ی خلق و خو در نظر گرفته می شود.
 • سروتونین توسط فرآیند تبدیل بیوشیمیایی تولید می شود.
 • سروتونین در مغز و روده ساخته می شود. بیشتر سروتونین بدن یعنی 80 تا 90 درصد آن را می توان در دستگاه گوارش یافت.
 • سروتونینی که در داخل مغز استفاده می شود باید در داخل خود مغز تولید شود.
 • تصور می شود که سروتونین می تواند بر روی خلق وخو و رفتارهای اجتماعی، اشتها و هضم غذا، خواب، حافظه، تمایلات جنسی تاثیر بگذارد.
 • رابطه ای بین افسردگی و سروتونین وجود دارد. دانشمندان هنوز در مورد کاهش سطح سروتونین و ارتباط آن با افسردگی مطمئن نیستند.
 • مهارکننده ی انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) می تواند بر روی سطح سروتونین بدن تاثیر بگذارد.
 • اگر مقادیر زیادی از سروتونین در بدن انباشته شود، سندروم سروتونین می تواند اتفاق بیفتد.
 • راه های دیگر افزایش سروتونین بدن القای خلق و خو، نور و روشنایی، ورزش و رژیم غذایی است.

afsordegi2

سروتونین چیست؟

سروتونین توسط فرآیند تبدیل بیوشیمیایی تولید می شود که در این فرآیند تریپتوفان به عنوان جزئی از پروتئین با هیدروکسیلاز تریپتوفان به عنوان یک واکنش دهنده ی شیمیایی ترکیب می شود. این مواد با هم ماده ای به نام 5 هیدروکسیل تریپتامین (5-HT) را تولید می کنند که به نام سروتونین شناخته شده است.

سروتونین از کجا می اید؟

سروتونین در مغز و روده ساخته می شود. بیشتر سروتونین بدن را می توان در دستگاه گوارش یافت. همچنین می توان این ماده را در پلاکت های خونی و سیستم عصبی مرکزی پیدا کرد. از آنجایی که سروتونین را می توان به طور گسترده در سراسر بدن یافت، برخی معتقدند که این ماده ی شیمیایی بر روی عملکردهای روانی و بدن تاثیر متعددی دارد. سروتونین نمی تواند از سد مغزی – خونی عبور کند بنابراین سروتونینی که در داخل مغز استفاده می شود باید توسط مغز و در درون آن ایجاد شود.

سروتونین چه کاری انجام می دهد؟

به عنوان یک ماده ی انتقال دهنده ی عصبی، سروتونین سیگنال های بین سلول های عصبی را تقویت کرده و شدت آنها را تنظیم می کند. برخی معتقدند این ماده نقش اساسی در سیستم عصبی مرکزی بازی می کند. مطالعات جدید ارتباط بین سروتونین و متابولیسم استخوانها، تولید شیر در مادران شیرده، بازسازی کبد و تقسیم سلولی را یافته اند. به عنوان یک ماده ی انتقال دهنده ی عصبی، سروتونین به صورت مستقیم و غیر مستقیم بیشتر سلول های مغزی را تحت تاثیر قرار می دهد. در زیر لیستی از مواردی که سروتونین بر آنها تاثیر دارد را می بینید:

 • رفتارهای اجتماعی و خلق وخو
 • اشتها و هضم غذا
 • خواب
 • حافظه
 • تمایلات جنسی
رابطه ی بین سروتونین و افسردگی

معلوم نیست که دقیقا چه چیزی باعث افسردگی می شود. به نظر می رسد عدم تعادل انتقال دهنده ی عصبی و یا هورمون ها در بدن می تواند موجب اختلال شود. سطح سروتونین به شدت با افسردگی مرتبط است. وابستگی سروتونین با افسردگی وجود دارد اگرچه دانشمندان هنوز در مورد این که چگونه کاهش سروتونین با افسردگی مرتبط است مطمئن نیستند. اگرچه  اندازه گیری سطح سروتونین در جریان خون ممکن است اما اندازه گیری سطح سروتونین در مغز ممکن نیست. محققان نمی دانند چگونه سطح سروتونین در جریان خونی می تواند سطح ان در مغز را تحت تاثیر قرار دهد. اعتقاد بر این است که داروهایی مانند مهارکننده ی انتخابی بازجذب سروتونین که می تواند بر روی سطح سروتونین تاثیر گذار باشد، بر روی افسردگی نیز موثر است. با این حال نحوه ی کارکرد دقیق این داروها هنوزمشخص نیست. در مطالعه ی اخیر شواهدی به دست آمد که با تئوری های موجود ممکن است متناقض باشد. دانشمندان از تعدادی موش برای این کار استفاده کردند. موش هایی که نشانه ای از افسردگی نداشتند، نشان می دهد که عوامل دیگری به غیر از سروتونین در گسترش افسردگی می تواند موثر باشد.

سروتونین چیست و چه کاری انجام می دهد؟
امتیاز 4 از 2 رای

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :      فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ، ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

آموزش زبان آلمانی
آموزش زبان فرانسوی
اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
طراحی سایت
طراحی سایت فروشگاهی
مبل تالاری
دستگاه جوجه کشی ارزان
کولر گازی بانه
شیشه سکوریتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید