• ارسال کننده: سمیه مظفری
 • تاریخ انتشار: 2019 / 07 / 06

10 قاعده براي موفقيت در مصاحبه استخدامي (شغلي)

اين قواعد به جويندگان كار كمك خواهد كرد تا استعدادهاي پنهان خود را در فرصت هاي استخدامي نشان داده و احتمال موفقيت خود را به حداكثر برسانند.

10 قاعده براي موفقيت در مصاحبه استخدامي (شغلي)

 1. در مورد تجارب و مهارتهاي تان به وضوح و با علاقه صحبت كنيد. زبان حرفه اي داشته باشيد، اما از اين كه شخصيت تان به طور كامل برملا و روشن شود، هراسان نباشيد. به نشانه بي ميلي وقفه هاي كوتاه و مكث نكنيد. شما براي هر پاسخ نياز به چند ثانيه زمان داريد.

 2. مثبت انديش باشيد. افراد استخدام كننده (كارفرما) تمايل به شنيدن عذر و بهانه ها يا احساسات بد در مورد يك تجربه منفي را ندارند. اگر آن ها در مورد رتبه يا نمره پايين، تغيير ناگهاني شغل يا نقص سابقه تان جويا شدند، حالت دفاعي به خود نگيريد. در عوض توجه تان را به حقايق و واقعيات (خلاصه وار) و آن چه شما از تجربه تان ياد گرفتيد، متمركز كنيد.

 3. آمادگي ارائه مهارت ها و تجارب تان را داشته باشيد تا وقتي آن ها شرح حالي از شغل تان را خواستند، ارائه دهيد. موقعيت تان را در ذهن كارفرما به عنوان فردي با يك سري مهارت ها و صفات ويژه، تثبيت كنيد. كارفرمايان مسايلي دارند كه نياز به حل آن ها توسط كارمندان با مهارت هاي ويژه دارند. در توصيف مناسب صفات تان مؤثر عمل كنيد.

 4. قبل مصاحبه اطلاعاتي در مورد شركت يا كار آينده تان به دست آوريد. اطلاعاتي مهم شامل فعاليت هايي كه توسط كارفرما اجرا شده است، ثبات مالي كارفرما چگونه است و چه نوع شغل هايي در ارتباط با كارفرما است. تحقيق كنيد چگونه مي توانيد به كارفرما در جريان جستجوي شغلي در مورد آن سازمان و توانايي و پتانسيل شما در آن سازمان كمك كنيد. بدانيد چگونه مي توانيد به شركت كمك كنيد و سؤال هايي را آماده كنيد كه از مصاحبه گر در مورد شركت سؤال كنيد.

 5. براي مصاحبه زود حاضر شويد. برنامه ريزي كنيد كه 10 تا 15 دقيقه قبل از زمان مقرر، به محل مصاحبه برسيد. رسيدن خيلي زود، كارفرما را دست و پاچه مي كند و شرايط نامطلوب و ناشيانه اي ايجاد مي كند. به همان نسبت دير رسيدن در ابتدا تصور بدي به جاي مي گذارد. شخصاً در مورد زمان و ترتيب مصاحبه سؤال كنيد.

 6. يك كلاسر (كيف كاغذ) يا دفترچه يادداشت يا لااقل يك دسته كاغذ مرتب شده و تا خورده كه نام كارفرما روي آن نوشته شده باشد، همراه داشته باشيد.

 7. خلاصه اطلاعات و ليستي از سؤالاتي كه براي پرسش نياز داريد همراه آوريد. ليستي از سؤالات تان را ارائه دهيد كه مطمئن شوند شما اطلاعات مورد نياز براي تصميم گيري را جمع آوري كرده ايد. نبايستي به خاطر بردن يادداشت ها در طي مصاحبه پريشان شويد.

 8. در بسياري از مصاحبه هاي شغلي، نهار يا شام در نظر گرفته شده در روز مصاحبه، به تنهايي مهمان نوازي كارفرما را نشان نمي دهد اما هم چنين يك بخش قابل توجه فرايند مصاحبه است. آداب معاشرت را رعايت كنيد و در گفتگو و محاوره در طي صرف غذا سهمي داشته باشيد. خيلي اوقات چگونگي مهارت هاي اجتماعي جزء تصميم گيري آن هاست.

 9. بعد از مصاحبه، نام و لقب (عنوان) همه مصاحبه كنندگان، اثر انگشت يا مهرتان، سؤال هاي باقيمانده و اطلاعاتي كه كسب كرديد را بنويسيد. اگر شما مرتباً در حال مصاحبه هستيد، اين فرايند به شما كمك مي كند تا مدام به كارفرمايان توجه كنيد و به وضوح تفاصيل را تعريف و بيان كنيد.

 10. در آخر، مصاحبه را با گفتن لطف سركار زياد يا مرحمت سركار زياد يا سپاس گزارم پايان ببريد. كارفرمايان به حركات و اشارات شما در موقع حرف زدن توجه مي كنند كه گواهي براي توجه تان به جزئيات و علاقه تان به اين شغل است.

علی یزدی مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید
بستن تبلیغات

تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید