• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2019 / 06 / 08

نكاتي براي حضور مؤثر در رقابت تبليغاتي

هدف تبليغات اين است كه با كمترين هزينه بيشترين مخاطبان را جذب كنيد. اگر اين مهم به درستي انجام شود تبليغات، موفقيت كسب و كار شما را به همراه خواهد داشت. در اين مقاله برخي از مهم ترين نكات تبليغات را به عرض دوستان مي رسانيم.

نکاتی برای حضور موثر در رقابت تبلیغاتی

1- به دنبال مخاطبان هدف باشيد.

يك فعاليت تبليغاتي بايد روي قسمتي خاص و مشخص از خدمات يا محصولات شما متمركز شود. اشتباه معمولي كه بيشتر سازمان ها مرتكب مي شوند اين است كه به صورت كلي تبليغ مي كنند و روي محصولات به صورت تخصصي و تكي تبليغ نمي كنند تا بتوانند توجه مشتريان بالقوه خود را معطوف به آن كالا يا خدمات كنند.

2- برتري هاي قابل رقابت خود را نمايان سازيد.

يكي از كليدهاي تبليغات موفق اين است كه براي سازمان شما جايگاهي در ذهن مخاطبان ايجاد كند. روي فاكتورهايي كار كنيد كه در آن ها قوي هستيد. بايد خدماتي را كه شما يا كالايتان ارائه مي كند به اطلاع مشتري احتمالي برسانيد تا فرصت فكر كردن و انتخاب را داشته باشد. حقيقت اين است كه تبليغات زيبا و جالب فراواني ساخته مي شوند ولي در ارائه برتري هاي كالا يا خدمات عاجز هستند و نتيجه آن يك شكست تبليغاتي است.

3- يك لوگو داشته باشيد و آن را منتشر كنيد.

وقتي در اتوبان در حال رانندگي هستيد بدون اين كه تمركز خود را از دست دهيد مي توانيد نشان كمپاني مك دونالد را به خاطر بياوريد همين طور كمپاني ها و محصولات بسياري وجود دارند كه آن ها را با آرم و لوگويشان به ياد مي آوريم. بسياري از كمپاني ها هنگام تبليغ يك لوگوي مناسب به عنوان نماد ندارند تا يك نگاه تصويري مناسب در ذهن مشتريان به جا بگذارند.

4- در جاي مناسب تبليغات كنيد.

ابتدا بايد بدانيد كجا تبليغ كنيد و از چه رسانه اي استفاده كنيد بدانيد كه برنامه راديويي يا تلويزيوني مورد علاقه شما لزوماً برنامه مورد علاقه مشتريان شما نيست. بنابراين بايد علاقه مشتريان خود را بشناسيد و بدانيد چه مجله اي مي خوانند آيا از اينترنت استفاده مي كنند يا اهل تماشاي تلويزيون هستند. براي اين كه از كسب و كار خود درآمد خوبي داشته باشيد بايد خوب هم خرج كنيد ولي ابتدا بدانيد كجا پول خرج كنيد.

5- براي عايدي بيشتر بايد بيشتر هم خرج كنيد.

شما مي توانید از روش هاي مختلف براي شركت خود صرفه جويي كنيد و به سرمايه خود بيفزاييد ولي تبليغات جايي نيست كه از هزينه هاي آن بزنيد. چون تبليغات سبب افزايش فروش مي شود. راحت تر بگويم تبليغات حرف آخر را مي زند. يك تبليغ موفق هر چند براي شما هزينه دارد ولي تأثير آن بسيار بيشتر از حد تصور شماست.

6- گوناگوني.

بسياري از صاحبان مشاغل به دنبال بهترين محل براي تبليغات مي گردند تا با كمترين هزينه بيشترين نتيجه را بگيرند. بايد بگويم تبليغ هم مانند سرمايه گذاري است يك سرمايه گذار زيرك هيچ گاه همه سرمايه خود را روي سهام يك شركت سرمايه گذاري نمي كند. در تبليغ هم اين گونه است بهتر است بودجه تبليغات خود را روي روش هاي مختلف هزينه كنيد. يك ضرب المثل معروف اقتصادي هست كه مي گويد: «هيچ گاه همه تخم مرغ هاي خود را داخل يك سبد نگذار.»

7- سعي نكنيد همه چيز را براي همه كس فراهم كنيد.

هيچ كالا يا خدماتي وجود ندارد كه به درد همه كس بخورد. بسياري از صاحبان كسب و كار به خصوص مديران سازمان ها سعي مي كنند به همه بازارها دست پيدا كنند. اما حقيقت اين است كه اين روش كارساز نيست. و براي كسب و كارهاي كوچك مي تواند فاجعه آميز باشد. بنابراين به جاي اين كه فقط سعي كنيد تبليغات پر تيراژ راه بيندازيد ابتدا بايد مخاطبان واقعي خود را پيدا كنيد!

8- حاصل تبليغ هاي خود را بررسي كنيد.

اگر به آن چه تاكنون گفته شده عمل كرده باشيد حال گروه هايي از مردم را كه مشتري شما هستند شناسايي كرده ايد. و بايد بدانيد تأثير هر تبليغ شما بر روي آن گروه ها چگونه بوده است؟ آيا آن ها پيغامي را كه از طريق تبليغ رسانده ايد فهميده اند؟ آيا اصلاً متوجه آن شده اند؟ حتي مي توانيد پرسشنامه هايي تهيه كنيد و به صورت اتفاقي بين اين افراد پخش كنيد و بخواهيد به آن ها پاسخ دهند روش هاي مختلفي براي اين كار وجود درد كه مي تواند به شما كمك كند از نتايج تبليغ خود باخبر شويد به اين ترتيب عاقلانه و با زيركي تبليغ  كنيد. اگر در اينترنت تبليغ مي كنيد بايد بگويم با كمي خطا به راحتي مي توانيد نتايج تبليغات اينترنتي خود را بررسي كنيد.

9- از مشتريان بپرسيد.

به سادگي مي توانيد از مشتريان جديد خود بپرسيد چگونه شما را پيدا كرده اند يا در مورد شما شنيده اند و به همين سادگي بسياري از اين مشتريان پاسخ درستي به شما نخواهند داد (يا پرسشنامه را پر نخواهند كرد.) ولي همان عده اي كه به اين پرسش ها پاسخ مي دهند مي توانند اطلاعات ارزشمندي در اختيار شما قرار دهند.

گرد آوري و ترجمه: علي يزدي مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید