• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: 2016 / 11 / 27

دوزهای مناسب کلسیم و ویتامین D برای بیماران مختلف

در این مقاله سعی شده است به دوزهای مورد نیاز کلسیم و ویتامین D افراد با توجه به سن و نیاز بدنی آنها پرداخته شود. البته قابل ذکر است که هیچ دارویی، از جمله کلسیم و ویتامین D را نباید بدون تجویز پزشک مصرف کنید چرا که بالا بودن دوز هر یک از آنها نیز مشکلات و عوارض جانبی به همراه دارد.

کلسیم

کلسیم در تمام طول زندگی برای سلامت استخوان مهم است. اگرچه رژیم غذایی بهترین روش برای بدست آوردن کلسیم است درصورتیکه که کلسیم مورد نیاز از طریق رژیم غذایی تامین نشود مکمل های کلسیم می تواند جایگزین مناسبی باشد. قبل از فکر کردن به مکمل های کلسیم باید مطمئن شوید که چه مقدار کلسیم نیاز دارید و کدام نوع از مکمل ها را باید انتخاب کنید.

مزایای کلسیم

بدن برای ساختن و نگهداری استخوان هایی قوی به کلسیم نیاز دارد. قلب، ماهیچه ها و عصب ها نیز برای کارکرد مناسب، نیازمند کلسیم هستند. برخی مطالعات نشان داده که کلسیم همراه ویتامین D ممکن است مزایایی فراتر از سلامت استخوان داشته باشد، شاید حفاظت در برابر سرطان، دیابت و فشار خون بالا.

اگر به اندازه کافی کلسیم استفاده نکنید با مشکلاتی که به ضعیف بودن استخوان ها مربوط است روبه رو می شوید.

  • بچه ها نباید دوز بزرگسالان را مصرف کنند.
  • افراد بالغی که تراکم استخوان کمی داشته باشند، فاکتور خطری برای پوکی استخوان است.
نیاز به کلسیم

مقدار کلسیم مورد نیاز به سن و جنسیت افراد بستگی دارد. ملاحظه کنید که حد بالای کلسیم در جدول زیر، نشان دهنده مرز ایمن است و این عدد نشان دهنده مقداری که باید مصرف کنید نیست. اگر مصرف از حد بالا بیشتر شود ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری های مربوط به افزایش بیش از حد کلسیم قرار بگیرید.

کلسیم: مقدار مجاز کلسیم توصیه شده برای بزرگسالان

حد بالا روزانه مصرف روزانه مردان
میلی گرم 2500 میلی گرم 1000 سال 50-19
میلی گرم 2500 میلی گرم 1000 سال 70-51
میلی گرم 2500 میلی گرم 1200 71 سال و بالاتر

 

حد بالا روزانه مصرف روزانه زنان
میلی گرم 2500 میلی گرم 1000 سال 50-19
میلی گرم 2500 میلی گرم 1200 51 سال و بالاتر
این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: -

صفحه بعد >>نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید