• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2017 / 02 / 08

۷ نکته‌ عجیب از لیگ چین با حضور ستاره‌های فوتبال

پنجره نقل و انتقالاتی ۲۰۱۶ یک بار دیگر توسط سوپر لیگ چین تسخیر شد و چینی‌ها با خرید ستاره‌های بزرگ حسابی شگفتی آفریدند. باشگاه شاندونگ لوننگ با خرید گراتسیانو پله، مهاجم ایتالیایی یکی از ستاره‌های تیم ملی ایتالیا که در یورو ۲۰۱۶ هم درخشش خوبی داشت را به خدمت گرفت و دیگر باشگاه‌ها هم در تلاش‌اند تا بازیکنان بنام و مطرحی را به کشورشان بیاورند.

در این گزارش به هفت نکته جالب در مورد سوپرلیگ چین که تا به حال نمی‌دانستید اشاره شده است:

 آیا چین بازی فوتبال را ابداع کرده است؟

در حالی که بسیاری اعتقاد دارند فوتبال در انگلستان و در قرن نوزدهم ابداع شده اما شواهدی وجود دارد که بازی‌ای شبیه به فوتبال بیش از ۲هزار سال پیش در چین وجود داشته است.

مورخان همچنین یافته‌اند که به این بازی  Tsu Chu می‌گفتند؛ بازی‌ای که در آن یک توپ چرمی را باید به تور می‌رساندند.

۷ نکته‌ عجیب از لیگ چین با حضور ستاره‌های فوتبال

 مربیان بنام

سوپرلیگ چین تنها بازیکنان مطرح و بزرگی ندارد. برخی از تیم‌ها با بهترین و بزرگترین مربیان دنیا قرارداد بسته‌اند. در چند سال اخیر، گوانژو اورگراند، یکی از بزرگترین باشگاه‌های چین مارسلو لیپی و فیلیپه اسکولاری را به تیمش آورده است.

از دیگر مربیان مشهور این لیگ می‌تواند به سون یوران اریکسون، گریگوریو مانزانو و آلبرتو زاکرونی اشاره کرد.

 بازیکنان مشهور

سوپر لیگ چین مملو از ستاره‌های سابق جهانی است؛ ستاره‌هایی که روزهای پایانی حرفه‌شان را پشت سر می‌گذارند.

با این حال برخی از آن‌ها همچنان در دنیا بهترین هستند و با قراردادهای سنگینی به چین آمده‌اند. زمستان گذشته، باشگاه‌های چینی از لیگ برتر انگلستان هم بیشتر هزینه کردند.

برخی از ستاره‌های مطرح حاضر در سوپرلیگ چین عبارتند از: فرناندینیو، پائولینیو، جکسون مارتینز، جروینیو، رامیرز، گراتسیانو پله، آلکس تیشیرا، پاپیس سیسه، فردی گوارین، دمبا با و هالک.

 سوپر لیگ علیه لیگ برتر آمریکا(MLS)

شباهت‌های زیادی میان سوپر لیگ چین و لیگ برتر آمریکا وجود دارد. هر دوی آن‌ها لیگ‌هایی هستند که به سرعت در حال رشد هستند و طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. هر دویشان ستاره‌های بزرگ اروپا را به خدمت گرفته‌اند؛ ستاره‌هایی که روزهای پایانی حرفه‌شان است. تیم کیهیل، اسطوره استرالیا در هر دوی این لیگ‌ها بازی کرده؛ او پیش از آن‌که به هاگژو گرین‌تاون بورد در شانگهای شنوها و قبل از آن در نیویورک رد بالز بازی می‌کرد.

میانگین دستمزد در لیگ چین ۳۳۵/۹ میلیون یورو است و در لیگ آمریکا ۳۰۵/۷ میلیون یورو. نکته جالب این است که در حالی تعداد بازیکنان حاضر در هر دو لیگ برابر است که سوپرلیگ چین ۴ تیم بیشتر دارد. این نشان می‌دهد باشگاه‌های آمریکایی به کیفیت بیش از کمیت بازیکنان اهمیت می‌دهند.

باشگاه‌های آمریکا میانگین سنی بالاتری هم نسبت به تیم‌های چینی دارند؛ میانگین سنی تیم‌های آمریکایی ۲۷ و چینی ۲۶/۱ است.

 مملو از بازیکنان محلی

علی‌رغم این که چین، ابرقدرت دنیای فوتبال نیست اما بیش از ۸۰ درصد بازیکنان حاضر در لیگش چینی هستند. این رقم بالاتر از هر لیگ برتری در دنیاست. با این حال از سال ۲۰۰۷ هیچ بازیکن چینی‌ای آقای گل و یا بهترین بازیکن لیگ نشده است.

همه ما کم و بیش در مورد خرید‌های بزرگ باشگاه‌های چینی در چند سال اخیر شنیده‌ایم اما نکته مهمش اینجاست که همچنان اکثریت بازیکنان تیم‌ها با چینی‌هاست. پس بهتر است باشگاه‌های چین به جای آن که به دنبال خرید ستاره‌های بزرگ سال‌های نه‌چندان دور فوتبال باشند، بازیکنان متوسط اما با کیفیت بیشتری را به لیگ‌شان بیاورند.

 تیم‌های بزرگ

معمولا تعداد بازیکنان هر تیمی مشخص است اما تیم‌های چینی بی‌اندازه پرتعداد هستند.

در حال حاضر ۴۸۸ بازیکن در ۱۶ تیم حاضر در لیگ حضور دارند که به طور میانگین هر تیم ۳۰ بازیکن دارد. این تعداد بالای بازیکن به سرمربی این فرصت را می‌دهد تا وقتی بازیکنانش مصدوم شد به راحتی ترکیب را عوض و یا تغییر دهد و جایگزین مناسبی جای او در زمین بگذارد.

 فصل کوتاه

سوپر لیگ چین از اوایل مارس آغاز و در انتهای نوامبر پایان می‌یابد.

۱۶ تیم در لیگ حضور دارند و هر کدامشان در هر فصل در مجموع ۳۰ بار بازی می‌کنند. همچنین تنها سه هفته تعطیلی در طول فصل دارند و همین باعث شده تا یکی از فشرده‌ترین لیگ‌های دنیا، حتی فشرده‌تر از لیگ‌های مشهور اروپایی داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایلنا

 

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:

صفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید