• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2017 / 02 / 11

آموزش ترفندهای ساده ضرب کردن – ضرب عدد سه رقمی در سه رقمی

در این مقاله سعی داریم ضرب عدد سه رقمی در سه رقمی را به روشی ساده و بدون نیاز به ماشین حساب به گونه ای آموزش دهیم که بسیار ساده تر از روش ضرب معمول به جواب برسید.

آموزش ترفندهای ساده ضرب کردن – ضرب عدد سه رقمی در سه رقمی

زمانی که ضربی را به هر روشی به دست آورده اید و حال می خواهید مطمئن شوید که جوابتان درست بوده یا نه می توانید این روش ها را بکار ببندید. همچنین برای افرادی که شغل آنها حساب و کتاب است مثل حسابدارها و کارمندان بانک این روشها می تواند سرعت و دقت کار آنها را بالا ببرد. همین طور دانش آموزان و شرکت کنندگان در کنکور یا دیگر آزمونها نیز علاقه دارند این روش ها را بیاموزند تا در تست زنی سرعت و دقت آنها بالاتر رود.

در این مقاله با ذکر یک مثال روش ضرب آسان و سریع سه رقمی در سه رقمی را آموزش می دهیم.

ضرب عدد سه رقمی در سه رقمی

در ضرب اعداد سه رقمی برای مثال 537 و 426 بهتر است دو عدد را زیر یکدیگر بنویسید.

                                                                                                                                                                                                                                    537

*

426

_____

ابتدا رقم یکان عدد پایینی را در یکان عدد بالایی ضرب کنید. 6*7=42 که این پاسخ دو رقمی و از 9 بیشتر است پس باید رقم یکان آن یعنی 2 نوشته شود و دهگان یعنی 4 به مرحله بعد برده شود و در آنجا جمع گردد.

رقم یکان عدد پایینی را در رقم دهگان عدد بالایی ضرب کنید. 6*3=18 سپس دهگان عدد پایینی را در یکان عدد بالایی ضرب کنید. 2*7=14 پاسخها را با 4 مانده از مرحله قبل جمع کنید یعنی 18+14+4=36 همانطور که در مرحله قبل گفته شد رقم یکان پاسخ یعنی 6 را بنویسید و 3 دهگان را برای جمع کردن به مرحله بعد منتقل کنید.

رقم یکان عدد پایینی را در رقم صدگان عدد بالایی ضرب کنید. 6*5=30 سپس صدگان عدد پایینی را در یکان عدد بالایی ضرب کنید. 4*7=28 مجددا رقم دهگان عدد پایینی را در دهگان عدد بالایی ضرب کنید 2*3=6 پاسخها را با 3 مانده از مرحله قبل جمع کنید یعنی 30+28+6+3=67 همانطور که گفته شد رقم یکان پاسخ یعنی 7 را بنویسید و 6 دهگان را برای جمع کردن به مرحله بعد منتقل کنید.

رقم صدگان عدد پایینی را در رقم دهگان عدد بالایی ضرب کنید. 4*3=12 سپس دهگان عدد پایینی را در صدگان عدد بالایی ضرب کنید. 2*5=10 پاسخها را با 6 مانده از مرحله قبل جمع کنید یعنی 12+10+6=28 بنابراین رقم یکان پاسخ یعنی 8 را بنویسید و 2 دهگان را برای جمع کردن به مرحله بعد منتقل کنید.

رقم صدگان عدد پایینی را در صدگان عدد بالایی ضرب کنید 4*5=20 و پاسخ را با 2 مانده از مرحله قبل جمع کنید. 20+2=22

در مرحله آخر جوابها را از پایین به بالا بنویسید 228762

بنابراین پاسخ ضرب دو عدد سه رقمی در سه رقمی 537 در 426 می شود 228762

در این مقاله دو عدد سه رقمی در یکدیگر ضرب شد شما می توانید هر چند عدد را با همین قانون با یکدیگر ضرب کنید.

شاید در اولین بار احساس کنید که روش مشکلی است ولی با چند بار تمرین کردن متوجه می شوید که چقدر راحت و سریع به پاسخ می رسید و این روش را با تمرین بیشتر، در ذهن خود بسپارید.

امیدواریم از این روش ساده ضرب کردن، ضرب عدد سه رقمی در سه رقمی لذت برده باشید و در مواقعی که وقت کافی برای ضرب کردن معمول را ندارید به کارتان بیاید.

فهیمه مظفری

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:  1. خخخخخخخ

  2. من نمی‌فهمم!!!!! 😐😢

  3. با سلام
    تمرین و تکرار سبب یادگیری بیشتر، ماندن بهتر در ذهن و افزایش مهارت شما می شود.

  4. چکاریه خو همون عادی ضرب کنیم راحت تره تا بخوایم اینهمه خودمون رو اذیت کنیم😐

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید