• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: 2017 / 04 / 23

پساری واژینال، مزایا، نحوه قرار دادن و خطرات

پساری واژینال یک دستگاه قابل جابه جایی است که داخل واژن قرار داده می شود. این دستگاه برای نگهداری ارگان های فضای لگنی که دچار پرولاپس (افتادگی) شده اند طراحی شده است. پساری ها انواع مختلفی مانند حلقه ای، قابل باد کردن، دوناتی و گلهورن (Gellhorn) دارند.

پساری واژینال

پزشک، پساری را در مکان مناسبی قرار خواهد داد تا از ارگانهای داخلی لگن بدون هیچ درد و ناراحتی نگهداری کند. پساری ها در سایزهای مختلفی وجود دارند و بایستی با احتیاط قرار داده شوند.

پساری ها می توانند برای درمان دیگر بیماری های زنان مانند افتادگی رحم با موفقیت استفاده شوند.

چه انتظاری پس از درمان وجود دارد

پساری باید توسط پزشک و در مطبش قرار داده شود. ممکن است پساری های متنوعی را آزمایش کنید تا ببینید کدامیک مناسب است. پزشک به شما آموزش می دهد که در یک برنامه زمانی مشخص چگونه آن را خارج کنید، شستشو دهید و دوباره جایگذاری کنید.

چرا باید پساری استفاده شود

پساری به عنوان یک روش غیر جراحی برای درمان افتادگی ارگان های لگن استفاده می شود. همچنین زمانی که نشانه های خفیف افتادگی اعضای لگن ظاهر شود یا زمانی که مراحل زایمانی هنوز کامل نشده باشد نیز پساری استفاده می شود. پساری را می توان در زنانی که بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی یا ریوی دارند و نیازمند جراحی های خطرناک هستند نیز به کار برد.

پساری ها گاهی برای دیدن اثرات جراحی افتادگی ارگان های لگنی روی علائم ادراری استفاده می شود. این روش “تست پساری” نامیده می شود. اگر مشکل بی اختیاری ادرار داشتید یا جراحی جداگانه برای ثابت نگهداشتن پساری و رفع مشکل بی اختیاری ادرار انجام می شود و یا به طور همزمان با جراحی پرولاپس انجام شود.

گاهی اوقات پساری ها برای درمان افتادگی رحم در زنان جوان، در طول بارداری استفاده می شود. در این مورد پساری، رحم را قبل از بزرگ شدن و گیر کردن در کانال واژینال، در مکان صحیح قرار می دهد.

آیا پساری در درمان افتادگی موثر است؟

پساری افتادگی ارگان های لگن را درمان نمی کند اما به کند شدن روند افتادگی کمک می کند. واژن را تقویت می کند و مقاومت بافت و ماهیچه های لگن را افزایش می دهد. در بسیاری از زنانی که پساری استفاده می کنند علائم بهبود دیده می شود و در برخی از زنان نشانه ها کاملا از بین می رود.

خطرات

عوارضی که ممکن است با قرار دادن پساری به وجود آید شامل:

  • زخم های باز در دیواره واژن
  • خونریزی
  • از بین رفتن دیواره واژن. در شرایط سخت، می توانند یک باز کننده (فیستول) بین واژن و مقعد قرار دهند.
  • متورم شدن مقعد به سمت دیواره واژن (تشکیل رکتوسل)

اگر پساری به طور صحیح، بدون وارد کردن فشار زیاد روی دیواره واژن قرار داده شود، عوارض آن می تواند به حداقل برسد. پساری بایستی توسط پزشک به طور مرتب بررسی شود تا زمانی که هم بیمار و هم پزشک از از شرایط قرار گرفتن آن رضایت داشته باشند.

در زنان یائسه، گاهی اوقات استروژن(کرم، رینگ یا قرص)  همراه با پساری برای کمک به سوزش یا درد به کار برده می شود.از دستورات پزشک برای شسشتوی پساری پیروی کنید. شستشوی مرتب، عوارض پساری را کاهش می دهد. شستشوی مرتب آن بر اساس نوع افتادگی ارگان های لگن و برند مخصوص پساری انجام می شود.

بررسی ها

پساری ها اغلب ابزار موثری برای مدیریت افتادگی ارگان های لگن بدون جراحی هستند. برای زنان جوانی که قصد بارداری دارند و به هر دلیلی قصد انجام جراحی را نداشته باشند، می تواند بهترین انتخاب باشد.

پساری ها گاهی بعد از هیسترکتومی (جراحی برداشتن رحم) استفاده می شود. زنانی که افتادگی شدید رحمی دارند، بعد از انجام هیسترکتومی ممکن است پساری را به سختی در مکانش نگهدارند.

بستگی به میزان راحتی و نوع پساری، گاهی در طول فعالیت جنسی کنار گذاشته می شود. اما نمی توانید از روش های ضد بارداری زمانی که پساری داخل رحم قرار داده اید استفاده کنید. اگر زمان یائسه شدنتان نشده است در مورد روش های ضد بارداری با پزشک مشورت کنید.

نحوه قرار دادن پساری

بیشترین نوع رایج پساری ها گلهورن و دوناتی هستند. پزشک سعی می کند پساری که مناسب بیمار باشد را پیدا کند، پساری نباید باعث درد شود. ممکن است پساری های مختلفی را آزمایش کنید تا موردی که مناسب شما باشد را پیدا کنید.

نحوه قرار دادن پساری

پزشک نحوه خارج کردن، شسشو و جایگذاری مجدد آن را به شما آموزش خواهد داد که باید این کار طبق برنامه زمانی مشخص انجام شود. اگر برای خارج کردن و جایگذاری آن مشکل دارید می توانید اینکار را در مطب پزشک انجام دهید.

ترجمه: زهرا صانعی

 

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:



نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنید







صفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید