• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2014 / 07 / 04

مربای آلبالو

مواد لازم:
  • آلبالوی بدون هسته 1 کیلوگرم
  • شکر 1.5 کیلوگرم
  • گلاب یا هل آب کرده یا وانیل کمی
مربای آلبالو
طرز تهیه:

قابلمه ای که برای تهیه مربای آلبالو به کار می برید از جنس لعابی یا نچسب باشد و سعی کنید از قابلمه روحی استفاده نکنید.

دم آلبالوها را جدا کنید و آلبالوها را بشویید.

در آوردن هسته آلبالو یا با دست و یا با دستگاه مخصوص هسته گیری انجام می شود. در هسته گیری با دست، آلبالو را در دست راست بگیرید، سوراخی که به دم آلبالو متصل می شود را به سوی دست چپ بگیرید و از قسمت انتهای آلبالو با دو انگشت شست و سبابه فشار دهید تا هسته از سوراخ خارج شود و هسته در دست چپ شما قرار گیرد.

آلبالو را پس از هسته گیری وزن کنید و در قابلمه لعابی بریزید.  1.5 تا 2 برابر آلبالو به شکر نیاز دارید میزان شکر بستگی به ذائقه شما دارد. شکر را لابلای آلبالو بریزید و به مدت 24 تا 48 ساعت در یخچال قرار دهید.

پس از خارج کردن آلبالو از یخچال روی حرارت قرار دهید تا بجوشد. بسته به ذائقه شما، گلاب یا هل یا وانیل را اضافه کنید. اگر از گلاب استفاده می کنید حدود 2 تا 3 قاشق باشد. زمان پخت بین 10 تا 20 دقیقه متغیر است. آب مربا را از قاشق سرازیر کنید وقتی قطرات آخر با حالت کشدار و کمی تاخیر از قاشق جدا شد مربا آماده است.

مربا اگر رقیق باشد زود فاسد می شود یا شکرک می بندد و اگر سفت بردارید قابل مصرف نیست.

زمانی که مربا سرد شد در شیشه های در فلزی ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

اوایل تابستان مربای خوشمزه آلبالو را تهیه کنید و در طول سال نوش جان کنید.

مربای آلبالو به علت مزه ترش و شیرین آن، از محبوب ترین مرباهاست. این مربا را همراه با کره در وعده صبحانه میل کنید همچنین می توانید برای تزیین روی بستنی قرار دهید و یا با فالوده مخلوط کنید. در بعضی فرهنگ ها غذاهایی مثل شیربرنج را با مربای آلبالو سرو می کنند. حتی برخی از افراد برای هضم راحت تر غذا، بعد از نهار یا شام، یک تا دو قاشق مربای آلبالو می خورند.

حوریه گیفانی

مطالب مرتبط:

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:

صفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید