• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2017 / 12 / 28

فروش بالا به کمک زبان بدن!

هر کسی می خواهد تاثیر خوبی بر شخص مقابلش بگذارد و دوست دارد نفوذ بیشتری روی افراد داشته باشد. یکی از قوی ترین فنون برای تاثیر گذاری بر دیگران استفاده از زبان بدن است.

طبق تحقیقاتی که دکتر آلبرت محرابیان از دانشگاه لوس آنجلس انجام داده است، 55 درصد از پیام شما در یک مکالمه رو در رو به کمک زبان بدن منتقل می شود. به همین دلیل است که همه ما نیاز داریم از زبان بدن خود به شکلی موثر و هدفمند استفاده کنیم به خصوص اگر پای فروش و فروشنمدگی در میان باشد!

فروش بالا به کمک زبان بدن!

زبان بدن در فرهنگ های مختلف تفاوت هایی دارد ولی از بسیاری جهات یک زبان بین المللی است. لبخند، دست کسی را به گرمی فشردن، در آغوش گرفتن و … در بسیاری از کشورها و فرهنگ ها معنای مشترکی دارند.

در گذشته های دور که انسان ها به دلیل ناامنی بیشتر و دفاع از خود در برابر حیوانات سلاح حمل می کردند، نشان دادن دست خالی به طرف مقابل نشانه دوستی و جلب اعتماد بود، دستی که در آن شمشیر یا نیزه قرار داشت را خالی می کردند و به سمت طرف مقابل نشان می دادند. به مرور این رفتار و زبان بدن به دست دادن تبدیل شد و بسیاری از اشکال مختلف زبان بدن به مرور به همین شکل تکامل یافته اند تا به شکل امروزی مورد استفاده قرار گیرند.

وقتی شما دست به سینه به طرف مقابل گوش می دهید برداشت های متعددی برای طرف مقابل خواهد داشت ممکن است فکر کند شما سردتان است، ممکن است فکر کند موضع تدافعی گرفته اید و یا حتی آرنج شما درد می کند!

هنگامی که به او گوش فرا می دهید بهتر است دست های خود را از آن حالت دست به سینه باز کنید. به این ترتیب به صورت ناخودآگاه به او این پیام را می رسانید که با ذهن باز به حرف هایش گوش می دهید. به این ترتیب از برداشت بد جلوگیری می کنید.

یکی دیگر از اشکال زبان بدن تایید با سر و لبخند زدن است. سر خود را کمی به جلو خم می کنید و کمی سر خود را بالا پایین می کنید و لبخند می زنید. از نظر روانشناسی ما به کسانی که اهمیت بیشتری می دهیم بیشتر توجه می کنیم و طرف مقابل شما متوجه این توجه و اهمیت می شود شما با این روش (سر به جلو و تایید و لبخندی ملایم) این پیام را به او می رسانید و به عنوان یک فروشنده می توانید تاثیر خوبی داشته باشید.

در یک مکالمه فروش 55% از پیام شما از طریق زبان بدن 38% با تُن صدای شما و فقط 7% به کمک کلماتی که بیان می کنید ارسال می شوند.

«مردم همه حرف های شما را فراموش می کنند اما احساسی که در آنها ایجاد کرده اید هیچگاه فراموش نمی کنند.»

اما در زمان صحبت کردن برای اینکه از زبان بدن خود بهترین استفاده را ببرید باید صاف بایستید، چشمان خود را باز کنید، مستقیما به شخص مقابل نگاه کنید، لبخند بزنید و هنگام دست دادن به قدر کافی دست او را به گرمی فشار دهید.

به این ترتیب به آنها نشان می دهید که از بودن در کنار آنها راضی و خوشحال هستید.

زبان بدن آموختنی است در مقابل آینه بایستید و این کارها را تمرین کنید سعی نکنید نقش باز کنید.

سعی کنید چنین کسی باشید یک فروشنده یا انسان کاریزماتیک و هر بار که کسی را ملاقات می کنید این حرکات را تمرین کنید.

یکی دیگر از جنبه های زبان بدن اولین برخورد و تاثیر آن در طرف مقابل است. یکی از چیزهایی که در اولین برخورد در نظر مخاطب تاثیر گذار است و بسیار هم تاثیر گذار است لباس مناسب و سر و وضع مرتب و پاکیزه است. توجه داشته باشید که در اولین برخورد 95% از قضاوت افراد نسبت به شما درباره دیگران لباس و آراستگی ظاهری آنهاست. هر کسی ممکن است بگوید من درباره دیگران با ظاهرشان قضاوت نمی کنم ولی حقیقت غیر از این است ظاهر شما در اولین برخورد بسیار مهم و تاثیر گذار است.

پس برای فروش موفق، ظاهر مناسبی داشته باشید، لبخند بزنید و از آنها سوالات زیادی بپرسید و به پاسخ های آنها با توجه و دقت گوش فرا دهید و در یک کلام بهترین شکل ممکن از زبان بدن خود را نمایش دهید.

لبخند بزنید با سر تایید کنید و موافق باشید به این ترتیب تاثیر فوق العاده ای در طرف مقابل خواهید داشت.

علی یزدی مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید