• ارسال کننده: زهرا صانعی
 • تاریخ انتشار: 2018 / 03 / 26

موتورهای جستجو را عاشق محتوای خود کنید

محتوای خوب مهم است، اما اگر قصد دارید با آن بازدیدکنندگان زیادی را به دست آورید نیاز به رنکینگ بالا روی صفحات نتایج موتور جستجو یا SERP دارید.

SERP مخفف صفحه ی نتایج موتور جستجو در هنگام جستجوی یک عبارت یا همان صفحه ی نتایج حاصل از جستجو می باشد.

موتورهای جستجو را عاشق محتوای خود کنید

در این مقاله نکاتی برای ایجاد محتوای مناسب موتورهای جستجو بیان شده است.

زمانی که محتوای جدید تولید یا عرضه می کنید کیفیت همیشه مهم است اما این سئو است که قادر است تلاش های شما را برای رسیدن به مخاطب هدف افزایش دهد.

در صورتی که بدانید چطور on-page SEO می تواند در کنار محتوایتان کار کند، تولید محتوای مناسب برای موتورهای جستجو مشکل یا زمان بر نیست.

آنچه که شما در سایت تان می نویسید و برای سئو و بهینه سازی آنها به صورت دستی دسترسی دارید On Page Seo نامیده می شود مانند کلمات کلیدی، متاتگ ها، تگ های h1  تا  h6، تگ های عنوان  Title Tagها.

در این مقاله نکاتی برای تولید محتوا ارائه شده است که هم بازدیدکنندگان و هم موتورهای جستجو از آن لذت خواهند برد.

ایجاد محتوی اورجینال

اگر محتوا به اندازه کافی موثق و قابل اطمینان نباشد پس هیچ نکته و اصلی در ایجاد یک محتوای جدید وجود ندارد که بتوان آن را برجسته کرد. حتی اگر ایده ای از یک منبع متفاوت مطرح کنید، هنوز هم باید نقطه نظر منحصر به فردی ارائه دهید که به موضوع خاص ارزش بدهد.

ابزار Copyscape یک بررسی کننده سرقت ادبی است که کمک می کند محتوای سایتتان را برای اصل بودن تست کنید.

به طور کلی محتوای تکراری یا کپی شده از طریق موتورهای جستجو درک و تقدیر نمی شوند و ارزش زیادی ندارند و به بالارفتن رنکینگ شما در صفحات نتایج حاصل از جستجو کمک نخواهند کرد.

بهینه سازی تیتر یا عنوان

عنوان از جمله اولین مواردی است که کاربران هنگام سرچ با آن برخورد خواهند کرد. این موضوع آنها را مهم می سازد و در زمانی که آشفتگی فکری و سردرگمی در پیدا کردن موضوع و تیتر خاص دارید، مفید است و با تغییرات بیشتر شما را به بهترین گزینه می رساند.

تمرکز بر کلمه کلیدی در عنوان، ایده خوبی است اما سعی کنید شامل کلمات بیش از حد دشوار نباشد. از کلمات قدرتمند استفاده کنید و برای ایجاد یک نتیجه واضح و جذاب از کلمات زائد اجتناب کنید. برای عنوان 60-55 کاراکتر در نظر بگیرید این چیزی است که گوگل روی صفحه نتایج حاصل از جستجو نمایش خواهد داد.

همچنین مطمئن شوید که URL مناسب تیتر باشد تا اینکه ترتیبی از اعدادی باشد که تنها آنرا پیچیده کند.

در وبسایت یاد بگیر دات کام چندین مقاله در مورد عنوان و تیترنویسی موثر و بهینه آورده شده است که در آدرسهای زیر می بینید:

مجموعه ای از کلمات برای نوشتن تیتری جذاب و کلیک خور
راهنمای لازم برای نوشتن یک تیتر یا عنوان جذاب
تیترنویسی جذاب و جذب ترافیک

بهینه سازی تیتر یا عنوان

روی ساختار متمرکز شوید

این تنها محتوا نیست بلکه ساختار محتوا هم هست که به موتورهای جستجو کمک می کند تا روی نتایجی که اولین بار نمایش خواهند داد تصمیم بگیرند. بنابراین یک ساختار واضح با عنوان ها و پاراگراف هایی که خواندن را آسان کنند هم از دید کاربران و همچنین از دید جستجو برتری دارند.

همچنین عنوان ها به موتورهای جستجو کمک می کنند یک خلاصه سریع از محتوایتان به دست آورند، به همین دلیل است که حداقل یکبار تمرکز روی کلمات کلیدی می تواند مفید باشد.

آیا ساختار H1 تا H6 را دنبال می کنید یا بسادگی عنوان های H2 و H3 را در نکات مربوطه در طول متن اضافه می کنید، ساختار ثابت در بخش های محتوایتان بر ارزش آن می افزاید.

در آدرس زیر اطلاعات بیشتری از تگ های عنوان گذاری وردپرس به دست می آورید:

تگ های عنوان گذاری وردپرس: H1، H2 – چگونه و چرا باید از آنها استفاده کرد

بهینه سازی ساختار محتوا در سئو

از کلمات کلیدی استفاده کنید

کلمات کلیدی همانند اولین سیگنال (علامت) برای نشان دادن این هستند که پست یا مقاله شما در مورد چه چیزی صحبت می کند ولی در حال حاضر و در غالب اوقات کمتر استفاده می شوند و هنوز هم برای ارائه یک مرور کلی از موضوعی که روی آن تمرکز کرده اید مفید هستند.

زمانی که برای تصمیم گیری روی موضوعات مورد علاقه کاربرانتان تلاش می کنید، بررسی کلمات کلیدی هدف هنوز هم مفید است.

کلمات کلیدی هنوز هم می توانند بخشی از محتوایتان باشند، مشروط بر اینکه در متن و به میزان درست اضافه شوند. نیازی نیست کیفیت محتوایتان را برای داشتن کلمات کلیدی بیشتر قربانی کنید زیرا انباشتن کلمات کلیدی امکان دارد منجر به نتایج معکوس شوند.

استفاده از کلمات کلیدی

خوانایی (قابلیت خواندن) را هدف بگیرید

خوانایی محتوا به سادگی زبان آن مرتبط است، نداشتن قواعد دستوری یا خطاهای سینتکسی، و ساختار جمله. خوانایی نشان دهنده میزان سهولت خواندن و فهمیدن نوشته هاست اینکه خواننده بتواند نوشته را بصورت روان بخواند و آن را درک کند.

تست های آنلاین خوانایی به شما اجازه می دهند تا از “سن خواندن” آگاهی پیدا کنید اینکه هر کسی بتواند محتوایتان را درک کند و این تستها وابسته به:

 • طول جمله
 • تعداد هجاهای (سیلاب) هر کلمه
 • تناوب (تکرار) فعل های مجهول

اگر چه قواعد خواندن متفاوت هستند، شما همچنان می توانید از منافع با ارزش آن برای نوشته هایتان بهره مند شوید اگر قصد دارید مخاطبان گسترده ای را هدف قرار دهید و نوشته تان مفیدتر واقع شود.

آیا محتوایتان برای مخاطبان هدف مناسب است؟

در برداشتن لینک های داخلی و خارجی

لینک های داخلی می توانند از طریق ایجاد یک ترتیب منطقی از یک پست به پست دیگر کمک کنند در یک زمینه خاص صلاحیتتان را ثابت کنید. ممکن است به دنباله ای از پست ها هدایت شوند که ارزش بیشتری ارائه می کنند، و درک موضوعات اصلی شما را برای موتورهای جستجو آسانتر کنند.

Outbound link لینکهایی هستند که از سایت ما به سایت دیگران داده شده است.

لینک های خارجی یا outbound نشان می دهند که شما به خوبی از موضوعاتی که در مورد آن می نویسید آگاهی دارید تا آنجائی که که آماده استفاده از منابع بیشتر برای پشتیبانی از محتوای خود هستید. لینک دادن به منابع قابل اطمینان مفید تر است زیرا این لینک ها اعتبار بیشتری دارند.

از لینک دهی بیش از اندازه چه داخلی چه خارجی که امکان دارد منجر به نتایج معکوس شود اجتناب کنید.

مطمئن شوید که هر لینک اهداف خاص خود را در محتوای شما دنبال می کند.

بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویرتان فرصت اضافی را برای نشان دادن در نتایج جستجو فراهم می کند، این بار  در جستجوی تصویر.

همانطور که محتوای بصری بیشتر و بیشتر برجسته می شود، نمی تواند از سئو حذف شود. خوشبختانه بهینه سازی تصاویر زمانبر نیست. تمام چیزهایی که باید به یاد داشته باشید چند نکته ساده است:

 • نام فایل را همیشه مرتبط انتخاب کنید
 • مراقب اندازه فایل باشید زیرا آنها روی سرعت صفحه تاثیر می گذارند.
 • فراموش نکنید متن جایگزین (alt text) یا عنوان برای تصاویر اضافه کنید.
 • هنگام نامگذاری تصاویر مانند یک کاربر فکر کنید.
 • روی کیفیت تصویر تمرکز کنید و از یک عامل کلی پرهیز کنید.

بهینه سازی تصاویر در سئو

روی کاربر متمرکز شوید

در هر بخشی از محتوا باید کاربران را در ذهن داشته باشد. این مورد برای سئو نیز به کار برده می شود. شما نمی توانید بدون آگاه بودن از مخاطبتان بخش بعدی محتوایتان را ایجاد کنید یا بررسی کلمات کلیدی هدف را انجام دهید.

کاربران چه انتظاری از شما دارند؟

چطور می توانید تجربیات کاربران را افزایش دهید؟

آیا سایت شما محتوا را به طور عمد خراب می کند؟

تمام سوالات فوق را می توان با توجه به سایت، محتوا و کاربران هدفتان پاسخ داد. گوگل صفحاتی که مرکز توجه کاربران باشند را پاداش می دهد، بنابراین هرگز قدرت کاربران را دست کم نگیرید.

نکات مهم

اگر می خواهید محتوایی مناسب موتورهای جستجو ایجاد کنید، مواردی وجود دارد که باید به یاد داشته باشید:

 • روی قصد و نیت کاربر متمرکز شوید.
 • قابل اعتماد و موثق باشید.
 • بهترین عنوان را برای محتوایتان انتخاب کنید.
 • به ساختار محتوا توجه کنید.
 • از کلمات کلیدی به صورت عاقلانه استفاده کنید.
 • ویرایش و اصلاح محتوا را برای خوانایی هدف بگیرید.
 • از لینک های داخلی و خارجی استفاده کنید تا ارزش بیشتری به محتوا بدهید.
 • تمامی تصاویرتان را بهینه کنید و شانس دوباره ای برای جستوی رتبه بندی به دست آورید.

ترجمه: زهرا صانعی

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید