• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2016 / 05 / 27

صنعت سئو 65 بیلیون دلار ارزش دارد. آیا رشد این صنعت متوقف خواهد شد؟

سرمایه گذاری  برای سئو از روزهای اولیه شروع کار موتورهای جست‌جو، روند رو به رشد داشته است. اما آیا این رشد متوقف خواهد شد؟ نویسنده معروف جیسون دیمرز عوامل موثر بر رشد سئو در آینده نزدیک را بازگو می‌کند.

بهینه سازی موتورهای جست‌جو یا همان سئو از همان روزهای اولیه با مخالفانی همراه بوده است که اصرار داشتند چنین اصول بازاریابی ثابت نبوده و یا از قبل مرده است.

سئو

نه تنها سئو چنین مدت طولانی را زنده باقی مانده، بلکه رشد نیز داشته است: طبق مطالعات اخیراBorrell Associated، شرکت‌ها در سال 2016، 65 بیلیون دلار را صرف سئو خواهند کرد. این آمار بیشتر از 3 برابر چیزی است که در سال 2008 پیش بینی‌ شده بود. در سال 2008، هنوز الگوریتم‌های اساسی مانند پاندا و پنگوئن وارد معادله نشده بودند.

همین طور، این شرکت پیش بینی می‌کند که صنعت سئو رشد خود را تا 72 بیلیون دلار در سال 2018 و 79 بیلیون دلار در سال 2020 ادامه دهد.

اگرچه احتمال اشتباه بودن این محاسبات وجود دارد، اما به خوبی قابل مشاهده است که سئو نسبت به میزان مورد انتظار، رشد بیشتری داشته است. بنابراین می‌توان انتظار داشت که در آینده نیز با رشد قابل توجه روبرو باشد. در واقع، در یک مطالعه بر 357 متخصص بازاریاب، مشخص شد که بیش از 90 درصد آنها قصد دارند بودجه سئو خود را افزایش داده و یا به همان میزان در سال بعد صرف بهینه سازی موتورهای جست‌جو کنند. با فرض بر اینکه چنین پیش‌ بینی‌هایی تقریبا صحیح هستند، آیا عوامل متوقف کننده رشد سئو نیز وجود دارند؟

عوامل رشد همیشگی سئو

بگذارید دلایل  ادامه رشد سئو را بررسی کنیم:

جست‌جوی بیشتر توسط هر کاربر

به احتمال زیاد تعداد جست‌جوی هر کاربر در آینده رشد داشته باشد. در آینده سالمندان بیشتری از فن‌آوری استفاده خواهند کرد. همینطور نسل‌های جدیدتر برای تمامی کارهای خود به فن‌آوری وابسته هستند. به علاوه، فن‌آوری هر روز ساده‌تر و سریع‌تر می‌شود، بنابراین حتی ترافیک جست‌جوی هر کاربر نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

کاربران بیشتر

 احتمالا تعداد کاربران موتورهای جست‌جو افزایش خواهد داشت. همین طور که گفته شد، هر کاربر، دفعات بیشتری نیز جست‌جو خواهد داشت. این مسئله به علت در دسترس شدن و ارزان شدن اینترنت برای گروه‌های مختلف رخ می‌دهد. به زودی، در نتیجه تلاش گوگل، فیس‌بوک، و سایر شرکت‌ها، ما می‌توانیم در هر کجای جهان از اینترنت استفاده کنیم. و فن‌آوریهایی مانند ماشین‌های بدون راننده باعث می‌شود کاربران زمان بیشتری برای جست‌جو در زمان‌هایی داشته باشد که قبلا مشغول انجام فعالیت‌های دیگر بوده اند. این تغییرات باعث می‌شود هر کسی بتواند در هر زمان و در هر مکانی جست‌جو کند.

کاهش قدرت تبلیغات سنتی. مدت زمان زیادی است که روش‌های سنتی تبلیغات اثربخشی خود را از دست داده‌اند و قدرت آنها رو به کاهش است. وقتی چنین تبلیغاتی کاملا کنار گذاشته شوند، برخی کسب و کارهای وابسته به تبلیغات سنتی برای کسب مشتری دیگر هیچ گزینه دیگری به جز کمپین‌های بازاریابی درونی در اینترنت برای کسب مشتری نخواهند داشت.

افزایش پیچیدگی سئو

 ما هر روز در تولید و مدیریت کمپین‌های سئو قدرت بیشتری پیدا می‌کنیم. به عنوان یک نمونه ساده، چیزی که قبلا افراط در استفاده از کلیدواژه و لینک سازی ارزان قیمت محسوب می‌شد، امروز به تولید و انتشار محتوای با کیفیت تبدیل شده است. به علاوه، ما به داده‌های بیشتری نسبت به گذشته دسترسی داریم و این ظرفیت رو به افزایش است.

عوامل محدود کننده رشد سئو

اما بگذارید چندین دلیل احتمالی توقف یا افول سئو را نیز بررسی کنیم:

هزینه‌های بالا و رقابت

 افزایش هزینه‌های سئو بدین معناست که تجارت‌های بیشتری در سئو دخیل شده‌اند. این بدین معناست که رقابت بالا گرفته است. برای مدت زمان کوتاهی، چنین رقابتی خوب خواهد بود، اما در نهایت، هزینه ورود به رقابت بیش از حد زیاد می‌شود و دیگر شرکت‌ها علاقه‌ای به صرف هزینه‌های بالا نخواهند داشت.

افت قابلیت مشاهده و نمودار دانش. با توجه به با رشد سریع فناوری های تحت وب احتمالا در آینده نزدیک کاربران خواهند توانست خیلی سریعتر و راحتتر پاسخ پرسش های خود را بیابند  و به موتور های جستجو کمتر وابسته باشند. این مسئله می‌تواند باعث کاهش سود به ازای سرمایه گذاری در صنعت سئو شود. بدین ترتیب شرکت‌ها علاقه کمتری به تولید محتوای متمایز پیدا خواهند کرد.

روش‌های جست‌جوی متفاوت

 جست‌جو به اشکال متفاوت در حال تحول است. برای مثال، نرم افزارهای کاربردی وسایل دیجیتال شخصی (مانند موبایل ها و تبلت ها) که جست‌جوی دستگاهی و جست‌جوی اینترنتی را با هم ترکیب می‌کنند. این روش‌های جایگزین جست‌جو قابل پیش‌بینی نبوده و حتی رتبه بندی آنها بسیار سخت‌تر است، زیرا آنها فرآیند رتبه بندی کاملا متفاوتی خواهند داشت.

RankBrain و کاهش قابلیت پیش‌بینی رتبه

 یادگیری ماشینی یک مسئله بسیار مهم بوده است و به تازگی اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده است. فن‌آوریهایی مانند RankBrain باعث به روز رسانی همزمان سیستم‌های جست‌جو شده‌اند. این نوع فرآیندها تنها توسط برنامه‌های هوش مصنوعی قابل اعمال هستند. بنابراین بررسی عوامل رتبه بندی و واکنش دادن با توجه به آنها، بسیار سخت خواهد شد.

مشکل تعاریف

بسیار مهم است که تعریف دقیق “سئو” را در آینده مشخص کنیم. امروزه این عبارت به معنای بهینه سازی وب‌سایت با هدف کسب رتبه بیشتر در نتایج جست‌جوی ارگانیک است. اما از این عبارت در محدوده‌های دیگر، از نتایج محلی گرفته تا ورودی نمودار دانش و حتی نتایج مبتنی بر دستیار دیجیتال نیز استفاده می‌شود.

با بوجود آمدن اشکال جدید فن‌آوری جست‌جو، این احتمال وجود دارد که تعریف سئو نیز دچار تغییرات قابل توجه شود. اگر چنین چیزی رخ بدهد، صرف هزینه برای چیزی که امروز “سئو” می‌دانیم، شاید معنای خودراازدست بدهد. امااین احتمال وجوددارد که هزینه کرد صاحبان وب سایت ها برای تعاریف و کاربردهای جدید “سئو” در آینده هنوز رشد خود را داشته باشد.

نتیجه گیری

با توجه به متغیرها و توسعه احتمال فن‌آوری، پیش‌بینی بیشتر از چندین سال بسیار سخت خواهد بود. البته، این احتمال وجود دارد که سئو از نظر محبوبیت، رشد خود را به نوعی در آینده حفظ کند.

با توجه به این آنچه گفته شد، شما می‌توانید با آسایش خاطر در استراتژیهای موجود سرمایه گذاری کنید. همین طور متخصصان سئو نیز آینده خوبی در حیطه شغلی خواهند دارند. برای حفظ امنیت شغلی، آنها باید خود را با فن‌آوریهای جدید تطابق دهند.

نویسنده: سید علی حسینی

از: دیجی سئو

ایمیل: info@digiseo.ir | تلفن تماس (تهران):  88894936

مطالب مرتبط:

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید