• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2017 / 04 / 19

معرفی کتابهایی در زمینه طب سنتی

کتاب گیاهان دارویی (نگرشی مبتنی بر شواهد و مستندات علمی)

ترجمه و گردآوری: محمدرضا دلنوازی، آرزو روستائی، حامد پارسا، و زیر نظر دکتر غلامرضا امین

موضوع: شیردهی مادران, گیاهان دارویی, پزشکی مبتنی بر شواهد, گیاه‌درمانی, بارداری

تعداد صفحه: 424

تاریخ نشر: 92/7/17

هستۀ اصلی این کتاب، ترجمۀ کتاب Herbal Medicines in Pregnancy & Lactation بوده که کیفیت مستندات و اطلاعات مربوط به ایمنی مصرف داروهای گیاهی در دوران بارداری و شیردهی در این کتاب مورد درجه بندی و اعتبارسنجی قرار گرفته است. علاوه بر این، مطالبی از قبیل ریخت­ شناسی گیاهان، پراکنش، موارد مصرف تأیید شده، نحوه و مقدار مصرف و فرآورده های بازار دارویی به ترجمۀ کتاب مذکور افزوده شده است.

کتاب کشفیات طب سنتی آمریکا

نویسنده: دکتر کلینتون جرویس

مترجم :هاشم هورفر

تعداد صفحه :256

نشر: 1383/11/18

ناشر : فروزش ‏(تبریز)

 کتاب کشفیات طب سنتی آمریکا

معرفی کتاب:

کشف درمان بیماریهای مفصلی و پوکی استخوان بسیاری از بیماریهای مشکل و صعب‌العلاج. نگارنده در این كتاب كوشیده است تا اطلاعاتی را درباره‌ی بیماری “آرتریت” فراهم آورد، همچنین اصول درمان آن را بررسی نموده و پس از آن راه پیشگیری از این بیماری و تامین تندرستی را تشریح كند.

 کتاب طب سنتی اسلامی

مولف: مهدی برزو

مقدمه: پرفسور حسین خیر اندیش

ویراستار: جاسم مهرابی

نشر: 1395

تعداد صفحه: 438

 کتاب طب سنتی اسلامی
معرفی کوتاه:

این کتاب در رابطه با طب سنتی اسلامی به ضمیمه رساله ذهبیه امام رضا (ع) است. در هفت گفتار با عنوان‌‌های «آشنایی با ارکان و امزجه»، «آشنایی با تدابیر سلامتی در طب سنتی اسلامی»، «تدابیر عمومی»، «رژیم‌‌های درمانی»، «غذا‌های سالم و مقوی»، «درمان‌های ساده برای بیماری‌ها» و «رساله ذهبیه» تدوین شده است. در درمان‌های ساده برای انواع بیماری‌های مغز و اعصاب، پوست و مو، گوش و حلق و بینی، دهان و دندان، استخوان و مفاصل و … ارائه شده است.

کتاب محیط اعظم – 2 جلدی

نویسنده : حکیم محمد اعظم خان

گردآوری، مترجم: رشید تفقد

انتشارات : انتشارات المعی

تعداد صفحه: 1680

نشر: 1394

کتاب محیط اعظم - 2 جلدی
معرفی کتاب:

محیط اعظم ،گنجینه ای استثنایی و فاخر در علم مفردات داروئی است .این مجموعه درمعرض بهره گیری اهل تحقیق و پژوهشگران و دانشجویان طب سنتی و داروسازی سنتی و بطور کلی جامعه پزشکی قرار می گیرد.

کتاب الحاوي

 مؤلف: محمد بن ذکرياي رازي

 گردآوری و ترجمه: دکتر سید محمود طباطبایی

ناشر: دانشگاه علوم پزشکی مشهد

چاپ: 1388

تعداد صفحه: 656

 کتاب الحاوي در اروپا 6 بار تجديد چاپ شده است، اين کتاب از منابع مهم پزشکي جهان بوده و اکنون هم هست.

 برترین کتاب طب سنتی، کتاب الحاوي
معرفی کتاب:

الحاوی، بزرگترین و جامع ترین کتاب پزشکی دوره اسلامی به شمار می رود و بخش عظیم آن، نقل قول هایی از پزشکان یونانی، سریانی، هندی و چند پزشک ناشناس است، رازی در این کتاب به هنگام شرح بیماری و چگونگی درمان آن، نخست، تقریباً گفته های همه پزشکان یونانی و افرادی که آراء آنان منبع و پایه پزشکی اسلامی بوده را ذکر کرده و سپس دیدگاه ها و نتایج تجربیات خود را بر آن افزوده است.

اروپائیان به این کتاب بیشتر از مورخین شرق اهمیت می‏دهند؛ به دلیل آنکه محتویات آن مجموعه مشاهدات و اتفاقاتى است که رازى به رأى‏العین دیده و این بزرگ‏ترین و مهم‏ترین وجهى است که «حاوى» را بر سایر کتب طبى اسلامى مزیت و برترى می دهد و رازى در این کتاب جمیع عقاید اطباء یونان و ایران و عرب و روم را تا زمان خود با عملیات و نظریات خویش جمع‏ آورى کرده و منبعى عالى براى پى بردن به مقام وى میباشد و به این دلیل در تاریخ طب، رتبه ارجمندى را داراست.

تهیه و تنظیم: میترا نامجو

 

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: - - 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید
بستن تبلیغات

تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید