راهکارهایی موثر در تقویت اعتماد به نفس نوجوانان

در این مقاله مواردی را متذکر می شود که والدین با انجام دادن و یا عدم انجام آنها، قادر خواهند بود روی تقویت عزت و اعتماد به نفس فرزندشان تاثیر مثبت بگذراند.

طی تحقیق و پرس و جوی یک زوج روزنامه نگار این مساله بررسی شد که: والدین در مورد تقویت اعتماد به نفس کودک و نوجوانشان چه کارهایی میتوانند انجام دهند؟ آنچه در زیر آمده مجموعه ای از پاسخ های والدین است که بی شک برای شما مفید و کاربردی هستند.

راهکارهایی موثر در تقویت اعتماد به نفس نوجوانان

تقویت سه رکن اصلی اعتماد به نفس:

 به خودت ایمان داشته باش: “من میتوانم این کار را انجام دهم ”

به خودت انگیزه بده: ” من میخواهم تمام تلاشم را بکنم ”

خودت را متعهد کن: ” کارم را درست انجام میدهم ”

تشویق بسیار مهم است چرا که عزت نفس پایین و یا ترس از شکست می تواند فرد را به عقب بکشاند. “گاهی تشویق باعث ایجاد حس شجاعت برای انجام هر کاری می شود.”

شکست ها را به عنوان مدرکی دال بر تلاش در نظر بگیرید:

” شما با شکست خوردن بازنده نمی شوید زیرا به علت تلاش هایی که داشته اید بی شک قوی تر خواهید شد. به علاوه، در بیشتر موارد، افراد بر اساس تلاش های صورت گرفته تصمیم گیری میکنند نه بر اساس نتایج حاصله، چرا که نتایج اغلب وابسته به عوامل مختلفی هستند که برخی از آنها خارج از کنترل می باشند. پس در این صورت صرفا شکست را با تلاش بیشتر، شکست دهید ” همیشه صرف نظر از نتیجه کار از تلاش قدردانی کنید.”

تایید و حمایت همه جانبه از اهداف:

مطمئنا اهداف آینده نیازمند تلاشهای امروز ماست که با ایجاد اعتماد به نفس به دست می آید آنچه در آینده قرار است اتفاق بیفتد به تلاش امروز ما متکی است. در دوران کودکی و یا اوایل نوجوانی کوته نظر بودن، امری معمول و طبیعی است. با این وجود، اهدافی که نیازمند دورنگری هستند اعتماد به نفس را تقویت کرده به طوری که میزان سرمایه گذاری امروز فرد، در آینده به همان میزان سود در بر خواهد داشت. ” من تلاش میکنم تا به جایی که میخواهم برسم”

خطاهایتان را برای تقویت اعتماد به نفس خرج کنید:

به نوجوانان کمک کنید تا از خطاها و مسیرهایشان در جهت رسیدن به هدف درس بگیرند. علم به اینکه چطور اشتباهات را مجددا تکرار نکیند کمک می کند که افراد یاد بگیرند چگونه کاری را در آینده درست انجام دهند.

 به افراد کمک میکند تا بیاموزند چگونه آن عمل را در آینده به درستی انجام دهند. آموزش بر پایه خطا، تنها بخشی از این مساله است که چگونه هر فردی مشکلات راه را یاد بگیرد. ” مطمئن باشید که اکنون بهتر از هر زمانی میدانید!”

رضایت مندی از عمل را ارج بنمایید و تمرین کنید:

همانطور که تکرار باعث ایجاد مهارت و شایستگی میشود، اعتماد و اطمینان به نفس را نیز بالا میبرد. تمرین مداوم در واقع یک عادت کاری ضروری است. ” من همیشه تمرین کردن را دوست ندارم، اما تمایل دارم تا وقتی کاری انجام میدهم پیشرفت داشته باشم .”

شناخت پاداش روزهای سخت:

خود را درگیر کنید و از سختیها، اعتماد به نفس را با کاردانی و تدبیر دوباره بدست آورید و انعطاف پذیر باشید. پیشرفت در میان چالش های زندگی موجب ایجاد عزت نفس می شود. ” دقیق که نگاه میکنم، میبینم امروز نسبت به گذشته قدرتمندتر شده ام. ” 

پا فشاری کنید:

بعد از اینکه با نا امیدی و شکست روبرو شدید، اعتماد به نفس خود را حفظ و آن را تقویت کنید. ” من نا امید نمی شوم و دست از تلاش بر نمی دارم تا زمانی که به هدفی که در ابتدا برای خود تعریف کردم دست پیدا کنم.”

تقویت اعتماد به نفس

تخلفات خود را جبران کنید:

انجام خطاها، اشتباهات و عملکرد نادرست بالاخره اتفاق می افتد. عزت نفس بالا به واکنش والدین بستگی دارد” تو هیچی نیستی جز یک اشتباه، هر کاری میکنی اشتباه از آب در می آید ” این گونه سخن ها تنها باعث پایین آمدن عزت نفس فرزند می شود. اصرار و متمرکز شدن روی مشکل تنها مشکل را بدتر می کند. بهتر است که به شکست ها با دید بازتری نگاه کنید و دید مثبت داشته باشید. ” به عنوان یک قانون، به کار و تجارت خود توجه کن و آن را حفظ کن و خودت را به سمت درستی در شغلت هدایت کن. این همانی بود که قبلا در آن موفق نبودی اما ما معتقدیم که بیش از همه موفق خواهی شد و ما از تلاش تو قدردانی می کنیم.”

قدرت حل مساله و مشکل را در فرزندتان تقویت کنید:

پیش از آن که نوجوان را به خاطر مشکلش تنبیه و مواخذه کنید، این شانس را به نوجوان خود بدهید تا ابتدا راه حلی برای این مشکل پیدا کند. حل مساله و مشکل باعث تقویت اعتماد به نفس می شود. ” این مساله چالش های مختلفی داشت اما من سرانجام توانستم خودم آن را برطرف کنم.”

به آنها مسئولیت بدهید:

برای رفاه خانواده به نوجوان خود با کارهای روزمره مسئولیت دهید تا بفهمد به عنوان عضوی از اعضای خانواده است و کمک او ارزشمند است. این کار اعتماد به نفس او را بالا می برد. “والدینم به من اعتماد دارند.”

راهکارهایی موثر در تقویت اعتماد به نفس نوجوانان
به این مطلب رای دهید

صفحه بعد >>



 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

code



تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت




بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

آموزش زبان آلمانی
آموزش زبان فرانسوی
اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
طراحی سایت
طراحی سایت فروشگاهی
مبل تالاری
دستگاه جوجه کشی ارزان
کولر گازی بانه
شیشه سکوریت



صفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید