• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2014 / 10 / 16

جوش یا آکنه در نوجوانان

بسیاری از ما تجربه ناخوشایند جوش صورت یا بدن را داشته ایم. جوش های سر سیاه، سر سفید، قرمز و متورم و جوش های چرکی که در نوجوانان شایع است. از هر 10 نوجوان، 8 تن آن ها این جوش ها را تجربه کرده اند. جوش زودگذر و جزئی از علایم بلوغ است که در بین نوجوانان دیده می شود.

جوش در نوجوانان

جوش می تواند در صورت، گردن، شانه ها، نیمه بالایی پشت و سینه دیده شود. شایع ترین جوش ها شامل جوش های غیر ملتهب (سر سیاه یا سر سفید) یا جوش های کمی ملتهب است. جوش کیسه ای یا گره دار سخت تر از بین می رود. این جوش ها می تواند بدشکل و دردناک باشد. جای جوش انواع های گره دار یا کیسه ای می تواند برای همیشه باقی بماند.

جوشی که پایدار است، خصوصا بر روی نوجوان آسیب روحی روانی بر جای می گذارد چون صورت ظاهری نوجوان را تحت تاثیر قرار می دهد. از مشکلات روحی که ممکن است جوش صورت برای نوجوان پیش آورد، گوشه گیری از اجتماع، داشتن احساس کم ارزشی و اعتماد به نفس پایین، خجالت، افسردگی، داشتن تصویر ذهنی بدی از خود، خشم و ناامیدی است.

جوش های سخت و پایدار، احتمالا در بزرگسالی ناپدید شوند. جوش علامتی است که نشان می دهد شخص وارد دوران نوجوانی شده است و بایستی به طور ویژه به جسم و روح نوجوان، توجه شود.

چگونه جوش ایجاد می شود

جوش زمانی اتفاق می افتد که مواد چربی که از غدد چربی ترشح می شود یا باکتری و سلول های مرده پوست، سوراخ های فولیکول های موی پوست را مسدود می کنند.

مواد چربی که از غدد چربی تولید می شوند به منظور روان سازی پوست و مو انجام وظیفه می کنند. معمولا مواد چربی از فولیکول ها حرکت می کنند و به سطح پوست ترشح می شوند.

در حین بلوغ (حدود 11 تا 14 سالگی) و در نوجوانان، سطح هورمون های اندروژن (هورمون های جنسی که باعث ایجاد صفات ثانویه جنسی در مرد (مثل ریش و صدا) می شوند)، افزایش می یابد که سبب رشد غدد چربی و افزایش تولید چربی در بدن می شود. زمانی که چربی اضافی تولید می شود، فولیکول می تواند دو شاخه شود. همچنین در طی بلوغ، سلول های پوست فولیکول، با سرعت بیشتری پوست اندازی می کند و یک توده چسبناک را شکل می دهد. باکتری ها و سلول های مرده پوست در سوراخ های مسدود شده فولیکول با چربی های انباشته شده ترکیب می شوند.

نوع خاصی از باکتری که در جوش وجود دارد، پروپریونی باکتریوم است که به نام جوش های پروپریونی باکتریوم معروف است. همه افراد این باکتری را در پوستشان دارند، حتی افرادی که جوش ندارند. این باکتری با چربی هایی که بر سطح پوست ترشح می شوند، حمل می شود.

زمانی که غدد چربی دار با چربی پر و مسدود می شوند، جوش های پروپریونی باکتریوم به سرعت تکثیر می شوند و چربی ها و اسیدهای چرب از کار افتاده که سبب واکنش ایمنی بدن می شوند را تجزیه می کنند. تورم، قرمزی و دردناکی جوش نتیجه همین عمل است.

نوع دیگری از باکتری که عاملی در ایجاد جوش است به نام کورینه باکتریوم می باشد. این باکتری چربی های پوست را به مواد شیمایی تورم زا تجزیه می کند و سبب ایجاد جوش می شود.

علت به وجود آمدن جوش

بیشتر متخصصان پوست معتقدند که علت اصلی جوش نامعلوم است، شاید علت این پاسخ، این باشد که علت ایجاد جوش از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. ما می دانیم که جوش چگونه رشد می کند، اما علل زیادی وجود دارد که باعث رشد جوش می شود. در نوجوانان، علت مهم، تغییر هورمون هایی است که بر روی غدد چربی اثر می گذارند. اما چه چیزی باعث می شود که جوش در برخی نوجوانان بسیار شدید و سخت و در برخی دیگر زودگذر و ضعیف است و برخی پوست صاف و بدون جوشی دارند؟ مثل بسیاری از بیماری ها، علل اصلی جوش بسیار زیاد و در هر شخصی متفاوت است.

عامل وراثت در ایجاد جوش پذیرفته شده است. اگر شما در نوجوانی دارای جوش باشید، فرزند شما نیز مستعد جوش است. تغذیه، تعادل هورمونی یا اختلال سیستم عصبی می تواند شخص را مستعد جوش کند.

جوش هایی که چند روز قبل از هر قاعدگی در زنان ایجاد می شوند، به علت بالا بودن هورمون های پروژسترون است. حساسیت به کپک قارچی، غذاها، مواد شیمیایی، وسایل آرایش و دیگر مواد می تواند سبب ایجاد جوش شود.

داروهایی که سبب ایجاد جوش می شوند شامل دایلانتین (برای درمان بیماری صرع تجویز می شود)، لیتیوم، آیسونیازید (برای درمان بیماری سل تجویز می شود)، ید، استروئیدها و برخی داروهای ضد بارداری است. در موارد حاد و شدید، رشد بیش از اندازه مخمر کاندیدا، روده سمی، اختلال در کار کبد و تیروئید، اختلال در غدد جنسی یا غدد فوق کلیوی سبب ایجاد جوش می شوند.

 

درمان معمول جوش

درمان معمول جوش در جهت کاهش تولیدات چربی، کاهش باکتری هایی که مسوول عفونت جوش هستند و برداشتن چند لایه از سلول های مرده پوست است تا مانع بسته شدن سوراخ های پوست شود. این درمان ها سبب کاهش یا حتی حذف جوش می شوند. اما در بسیاری از موارد، بعد از درمان ناقص و موقت، جوش مجددا بر می گردد.

درمان، عوارض جانبی نیز دارد که برخی از آن ها می تواند جدی باشد.

بنزوییل پراکساید

بنزوییل پراکساید جوش های پروپریونی باکتریوم را کاهش می دهد و سبب پوست اندازی می شود. از این ماده، طولانی مدت استفاده می شود تا جوش را به حالت غیر فعال نگه دارند. در برخی از کرم، پماد یا ژل ها وجود دارد و برای انواع جوش های زودگذرو ناپایدار مناسب است.

بنزوییل پراکساید یک رنگ بر است بنابراین توانایی رنگ بری لباس را دارد. بنزوییل پراکساید رادیکال های آزاد تولید می کند که از نظر تئوری سبب افزایش خطر سرطان پوست می شود. اثرات جانبی آن سوزش، خشکی، خارش، قرمزی و پوست اندازی است.

آنتی بیوتیک های موضعی

آنتی بیوتیک های موضعی تنها با نسخه پزشک در دسترس شما قرار می گیرد و به صورت کرم، ژل، پماد یا پد روی پوست قرار می گیرد. آنتی بیوتیک های موضعی به پوست نفوذ می کنند و با اثر مستقیم بر روی باکتری التهاب ایجاد شده را از بین می برد. در استفاده از این آنتی بیوتیک ها خطر افزایش مقاومت جوش های پروپریونی باکتریوم وجود دارد.

آنتی بیوتیک های خوراکی

آنتی بیوتیک های خوراکی از راه دهان وارد شده و در کل بدن و غدد چربی گردش می یابند. معمول ترین این آنتی بیوتیک ها اریترومایسین، مینوسایکلین و تتراسایکلین است. آنتی بیوتیک ها جوش های پروپریونی باکتریوم را می کشند اما نمی تواند آن را ریشه کن کند. این آنتی بیوتیک ها معمولا به صورت ترکیبی با دیگر داروها استفاده می شود که باعث باز ماندن منفذ فولیکول ها می شوند. این داروها ممکن است برای چند هفته یا چند ماه تجویز شود تا بهبود حاصل شود. بهبود معمولا موقتی و تا زمانی است که آنتی بیوتیک مصرف می شود.

آنتی بیوتیک ها همچنین باکتری های مفید روده ای که برای سلامتی مهم است را نیز از بین می برند. آنتی بیوتیک های طولانی مدتی که برای درمان جوش تجویز می شود، عملکرد سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد و بدن را مستعد عفونت می کند.

اثر مضر مصرف این داروها، رشد بیش از اندازه قارچ، عفونت قارچی واژینال، مشکلات معده، آلرژی، مستعد افزایش مضرات آفتاب، زرد شدن دندان ها، کاهش جذب ویتامین و مواد معدنی، افزایش خطر سرطان ها و افزایش مقاومت باکتری ها است.

خوردن طولانی مدت آنتی بیوتیک ها، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند.

برخی از این داروها مناسب دوران بارداری نیستند و اثر قرص های ضدبارداری را کاهش می دهند.

مشتقات ویتامین A (رتینویدها)

مشتقات ویتامین A یا اسید موضعی ویتامین A، به طور طبیعی به رشد، پوست اندازی و باز نگه داشتن سوراخ های پوست کمک می کند. یک محیط ناخوشایندی را برای جوش های پروپریونی باکتریوم ایجاد می کند. کرم یا ژل های حاوی رتینوید اسید که با تنها با تجویز پزشک در دسترس شما قرار می گیرد. اثرات جانبی شامل قرمز شدن پوست، پوست اندازی و حساسیت در مقابل اشعه آفتاب است. در دوران بارداری منع مصرف دارد.

اکیوتین (رتینوید خوراکی)

اکیوتین یا رتینوید خوراکی ترشحات و اندازه  غدد چربی را کاهش می دهد، پوست اندازی را بهبود می بخشد و جوش های پروپریونی باکتریوم را کاهش می دهد. همچنین جوش های کیسه ای یا گره دار را می توان از بین برد. وقتی جوش های شدید با روش های دیگر مثل آنتی بیوتیک از بین نرفت، از رتینوید خوراکی استفاده می شود.

مصرف اکیوتین در طی بارداری خطر نقص های مادرزادی را به شدت بالا می برد. FDA در مورد مصرف اکیوتین هشدار داده است که خطر افسردگی، جنون و افکار و اعمال خودکشی را بالا می برد. اثرات جانبی معمول اکیوتین، خشک شدن پوست، لب ها، مو و چشم ها، سردرد، خون دماغ و تغییر چربی های خونی است.

قرص های جلوگیری از بارداری

این هورمون ها به خنثی کردن اثر هورمون مردانگی اندروژن در جوش کمک می کند. این روش برای درمان نوع خاصی از جوش ها در زنان 15 سال به بالا استفاده می شود. در گزارشات بالینی این روش در 80% از موارد نتیجه مثبتی داده است. اثرات جانبی شدید شامل گره های لخته شده خون، حملات قلبی، افزایش خطر ایجاد سرطان سینه به ویژه در افراد جوان است. این خطرات بستگی به دوره زمانی مصرف دارو دارد.

 

درمان های کلی جوش

این مساله مهم است که یک سری درمان های کلی جوش که مناسب برای تمامی افراد باشد نیز ارائه شود. برای درمان جوش قبل از هر درمانی، بایستی علل داخلی و خارجی به وجود آورنده جوش مشخص شود.

جوش در نوجوانان

علت روانشناسی جوش/ استرس

جنبه روانی / عاطفی جوش نیاز به توجه ویژه ای دارد. همان طور که در قبل اشاره شد، جوش های شدید آسیب روانی زیادی به یک نوجوان می زند. جوش می تواند احساس شدید خجالت و نگرانی را برای شخص ایجاد کند. بچه های دیگر ممکن است جوش صورت نوجوان را مسخره کنند. نوجوان از رفتارهای دیگران در مورد جوش صورتش احساس گناه و گوشه گیری می کند. این احساسات در شخصیت نوجوان اثرات بسیار بدی می گذارد.

بنابراین والدین نسبت به این رفتارها بایستی بسیار حساس باشند. نوجوانان با مشکلات پوستی، نیاز دارند که مدام از والدین و اطرافیان خود بشنوند که زیبا، فوق العاده و خاص هستند.

به علاوه با بچه ها با مثبت اندیشی صحبت کنید، آن ها را تشویق کنید که زمانی را در مقابل آینه بگذرانند و صورت خود را بدون جوش تصور کنند و با قاطعیت بگویند که چقدر زیبا هستند. من معتقدم که این تقویت روحیه، مهم ترین کاری است که می توانید برای نوجوان خود انجام دهید حتی اگر جوش، طولانی مدت در صورت او باقی بماند و یا او مستعد جوش زدن باشد.

بنابراین حمایت عاطفی والدین، پشتیبان درمان روانی است که در مسیر درمان می تواند بسیار مفید باشد.

تد گروسبارت، استاد روان شناسی دانشگاه هاروارد، در مورد ارتباط مسایل روحی – جسمی با بیماری های پوستی کار کرد. او نشان داد که پوست به سیستم عصبی متصل است. نتیجه احساسی جوش می تواند باعث ایجاد یک مشکل روحی بزرگ شود و این مشکل روحی بدتر می شود زمانی که جوش به علت یک مشکل فیزیولوژیکی بدن نیز باشد.

گروسبات بیان می کند که غیر از نوجوانان مبتلا به جوش که به من مراجعه کرده اند، بیماران 20 تا 40 ساله با مشکلات جوش بسیار بیشتر مراجعه می کنند. مشکلات هر یک از این بیماران مربوط به دوران نوجوانی، شخصیت حرفه ای یا جنسیتی، جدا شدن از والدین و خشم آن هاست. بنابراین برای درمان جوش این بیماران بایستی به مشکلات نوجوانی آن ها پرداخت.

تمامی متخصصان معتقدند که استرس و خستگی سبب بدتر شدن جوش می شود. استرس و کم یا بد خوابی سبب می شود سطح بالایی از هورمون ها و آدرنالین ترشح شود که تولید محصولات چربی را افزایش می دهند و منجر به بسته شدن حفره های پوستی می شوند. در بسیاری از موارد، بیمار بیان می کند که زمانی جوش بدتر شد که مدت طولانی از خواب کافی محروم بودم و کم خوابی داشته ام. سلول های پوستی در طی خواب، تغذیه می کنند، بنابراین بسیار مهم است که نوجوانان اول شب به رختخواب روند و خواب عمیق و به اندازه ای داشته باشند. ورزش منظم نیز بسیار مهم است چون گردش خون را افزایش می دهد و اکسیژن بیشتری به پوست می آورد. از فواید روحی و عاطفی ورزش این است که به نوجوانان در تحمل جوش و سپری کردن دوران آن کمک می کند.

غیر از خواب و ورزش فراوان که برای نوجوانان مهم است لازم است تا روش های تمدد اعصاب را بیاموزند. برای تمدد اعصاب، ورزش هوازی، یوگا، عبادت، تفکر و گوش دادن به موسیقی آرام نیاز است. البته تمام این کارها باید هر روز انجام شود تا موثر باشد نه این که فقط در زمان استرس به سراغ ورزش و تمدد اعصاب روید.

عامل هورمونی جوش

هورمون ها توسط غدد درون ریز تولید می شوند. فعالیت هورمونی سالم بستگی به عملکرد خوب کبد و سیستم غدد مترشحه داخلی دارد. کبد نقش مهمی در تعادل هورمونی و سم زدایی خون بر عهده دارد. از وظایف پوست این است که سموم را از بدن بزداید. اگر کبد به شایستگی عمل نکند، نه تنها سبب مسموم شدن بدن و به خطر افتادن سلامتی می شود بلکه باعث جوش نیز می شود. با این توصیف تغذیه و تقویت غدد درون ریز و کبد بسیار مهم است.

گرفتن عصاره از میوه توتی نخل بادبزنی به تعادل هورمونی پسرها و خود میوه توتی به تنظیم هورمونی زنان کمک می کند. جلبک دریایی از نظر مواد معدنی بالا است و به نظر می رسد یکی از بهترین مواد مغذی برای غدد درون ریز باشد. گیاهانی که سبب پاک سازی کبد می شوند شامل ریشه باباآدم، ریشه قاصدک، برگ گزنه و ریشه انگور مخصوص شمال غرب آمریکا است. با متخصص گیاهان دارویی مشورت کنید و در مورد چگونگی استفاده از این گیاهان پرس و جو کنید.

گیاهان به تدریج بر بدن تاثیر می گذارند بنابراین حداقل 3 تا 4 هفته از این گیاهان مصرف کنید تا تاثیر درمانی آن را مشاهده کنید.

تغذیه و جوش

بیشتر پزشکان می گویند مدرک مستدل علمی که تاثیر تغذیه بر جوش را نشان دهد، وجود ندارد. با این وجود، دلایل زیادی دیده می شود که برخی غذاها باعث ایجاد جوش در بسیاری از افراد می شوند. آلرژی یا حساسیت های غذایی ممکن است باعث ایجاد جوش شود. یک خوراکی ممکن است در یک شخص باعث جوش شود ولی این تاثیر را برای شخص دیگر نداشته باشد.

هدف این است که غذا یا خوراکی هایی را بیابیم که اگر هر نوجوان مصرف کند احتمالا باعث ایجاد جوش می شد.جوش های زودگذر و معمولی که با مصرف نوع خاصی خوراکی یا نوشیدنی ظاهر می شود در چنین مواردی حتی با زدن چند جوش، از خوردن چنین غذاهایی بایستی اجتناب کرد.

یک راه خوب برای این که غذاهای باعث ایجاد جوش را شناسایی کنید این است که غذاهایی که به آن ها به عنوان عاملی در ایجاد جوش شک دارید به مدت یک ماه مصرف نکنید.

ممکن است بین غذایی که خورده می شود و ایجاد جوش چند روز زمان ببرد.

در روند هر بیماری، یک رژیم غذایی خوب همیشه خیلی مهم است تا به بهبودی سریع تر دست یابید. برخی نوجوانان خوراکی های زیادی که برای سلامتی زیان آور است مصرف می کنند و جوش در بدنشان شدید و بدتر می شود مانند: محصولات قندی یا شیرین، غذاهایی که حاوی اسید چرب بالایی اند مثل مارگارین، روغن ترد کننده شیرینی، و دیگر روغن های نباتی هیدروژنه، غذاهای سرخ کرده، برخی محصولات لبنیاتی و گوشت هایی که محتوی هورمون هایی هستند و فست فودهای شور مثل چیپس و پیتزا.

مطالعات نشان داده شده که افرادی که از چربی های حیوانی کمتر و روغن زیتون بیشتر استفاده می کنند، خطر کمتری در ابتلا به جوش دارند. غذاهایی که بایستی به وعده غذایی اضافه شود، میوه و سبزیجات تازه، به ویژه آن هایی که حاوی ویتامین A هستند، و سبزیجات برگ سبز و میوه و سبزیحات زرد – نارنجی رنگ (مانند زردآلو، هویج، گوجه فرنگی و کدو است). روغن کبد ماهی کاد از لحاظ داشتن مقدار زیاد ویتامین A دارای اهمیت است و بهتر این که بعد از خوردن این روغن مقدار زیادی آب در طی روز بنوشید تا سموم بدن دفع شود.

توصیه هایی ساده برای جوش نوجوانان

صورتی که مستعد و مهیای جوش زدن است را به آرامی دو بار در روز بشویید. با آب گرم صورت را به طور کامل بشویید و با یک حوله نرم تمیز، خشک کنید. لیف حمام یا پارچه خشن را روی صورت نکشید، صابون هایی با PH بالا یا صابون های زبر را مصرف نکنید. مالش و اصطکاک بیشتر، جوش را بدتر می کند.

صابون ملایم تهیه شده با عصاره گل همیشه بهار مناسب است. زمانی که پوست، خشک و آزرده است از شستشوی بیش از حد صورت خودداری کنید. برای سلامتی پوست، حفظ PH مناسب مهم است.

برخی از مواد آرایشی محتوی مواد شیمیایی، بوی خوش یا عناصر رنگی هستند. این مواد شیمیایی مشکلات پوستی را بدتر می کند. از مواد آرایشی که پایه آبی و نه چربی دارند استفاده کنید و قبل از خواب آن ها را به طور کامل بشویید. از مرطوب کننده های بدون بوی معطر استفاده کنید. زمانی که پوست خشک است، مرطوب کننده، چربی بیشتری را تولید می کند و این چربی ها منافذ پوستی را پر می کنند.

ترجمه: سمیه مظفری

مطالب مرتبط:

 

 

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: - - 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.
بستن تبلیغات

تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید