• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ / ۰۷ / ۲۴

جوش یا آکنه در نوجوانان

بسیاری از ما تجربه ناخوشایند جوش صورت یا بدن را داشته ایم. جوش های سر سیاه، سر سفید، قرمز و متورم و جوش های چرکی که در نوجوانان شایع است. از هر 10 نوجوان، 8 تن آن ها این جوش ها را تجربه کرده اند. جوش زودگذر و جزئی از علایم بلوغ است که در بین نوجوانان دیده می شود.

جوش در نوجوانان

جوش می تواند در صورت، گردن، شانه ها، نیمه بالایی پشت و سینه دیده شود. شایع ترین جوش ها شامل جوش های غیر ملتهب (سر سیاه یا سر سفید) یا جوش های کمی ملتهب است. جوش کیسه ای یا گره دار سخت تر از بین می رود. این جوش ها می تواند بدشکل و دردناک باشد. جای جوش انواع های گره دار یا کیسه ای می تواند برای همیشه باقی بماند.

جوشی که پایدار است، خصوصا بر روی نوجوان آسیب روحی روانی بر جای می گذارد چون صورت ظاهری نوجوان را تحت تاثیر قرار می دهد. از مشکلات روحی که ممکن است جوش صورت برای نوجوان پیش آورد، گوشه گیری از اجتماع، داشتن احساس کم ارزشی و اعتماد به نفس پایین، خجالت، افسردگی، داشتن تصویر ذهنی بدی از خود، خشم و ناامیدی است.

جوش های سخت و پایدار، احتمالا در بزرگسالی ناپدید شوند. جوش علامتی است که نشان می دهد شخص وارد دوران نوجوانی شده است و بایستی به طور ویژه به جسم و روح نوجوان، توجه شود.

چگونه جوش ایجاد می شود

جوش زمانی اتفاق می افتد که مواد چربی که از غدد چربی ترشح می شود یا باکتری و سلول های مرده پوست، سوراخ های فولیکول های موی پوست را مسدود می کنند.

مواد چربی که از غدد چربی تولید می شوند به منظور روان سازی پوست و مو انجام وظیفه می کنند. معمولا مواد چربی از فولیکول ها حرکت می کنند و به سطح پوست ترشح می شوند.

در حین بلوغ (حدود 11 تا 14 سالگی) و در نوجوانان، سطح هورمون های اندروژن (هورمون های جنسی که باعث ایجاد صفات ثانویه جنسی در مرد (مثل ریش و صدا) می شوند)، افزایش می یابد که سبب رشد غدد چربی و افزایش تولید چربی در بدن می شود. زمانی که چربی اضافی تولید می شود، فولیکول می تواند دو شاخه شود. همچنین در طی بلوغ، سلول های پوست فولیکول، با سرعت بیشتری پوست اندازی می کند و یک توده چسبناک را شکل می دهد. باکتری ها و سلول های مرده پوست در سوراخ های مسدود شده فولیکول با چربی های انباشته شده ترکیب می شوند.

نوع خاصی از باکتری که در جوش وجود دارد، پروپریونی باکتریوم است که به نام جوش های پروپریونی باکتریوم معروف است. همه افراد این باکتری را در پوستشان دارند، حتی افرادی که جوش ندارند. این باکتری با چربی هایی که بر سطح پوست ترشح می شوند، حمل می شود.

زمانی که غدد چربی دار با چربی پر و مسدود می شوند، جوش های پروپریونی باکتریوم به سرعت تکثیر می شوند و چربی ها و اسیدهای چرب از کار افتاده که سبب واکنش ایمنی بدن می شوند را تجزیه می کنند. تورم، قرمزی و دردناکی جوش نتیجه همین عمل است.

نوع دیگری از باکتری که عاملی در ایجاد جوش است به نام کورینه باکتریوم می باشد. این باکتری چربی های پوست را به مواد شیمایی تورم زا تجزیه می کند و سبب ایجاد جوش می شود.

علت به وجود آمدن جوش

بیشتر متخصصان پوست معتقدند که علت اصلی جوش نامعلوم است، شاید علت این پاسخ، این باشد که علت ایجاد جوش از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. ما می دانیم که جوش چگونه رشد می کند، اما علل زیادی وجود دارد که باعث رشد جوش می شود. در نوجوانان، علت مهم، تغییر هورمون هایی است که بر روی غدد چربی اثر می گذارند. اما چه چیزی باعث می شود که جوش در برخی نوجوانان بسیار شدید و سخت و در برخی دیگر زودگذر و ضعیف است و برخی پوست صاف و بدون جوشی دارند؟ مثل بسیاری از بیماری ها، علل اصلی جوش بسیار زیاد و در هر شخصی متفاوت است.

عامل وراثت در ایجاد جوش پذیرفته شده است. اگر شما در نوجوانی دارای جوش باشید، فرزند شما نیز مستعد جوش است. تغذیه، تعادل هورمونی یا اختلال سیستم عصبی می تواند شخص را مستعد جوش کند.

جوش هایی که چند روز قبل از هر قاعدگی در زنان ایجاد می شوند، به علت بالا بودن هورمون های پروژسترون است. حساسیت به کپک قارچی، غذاها، مواد شیمیایی، وسایل آرایش و دیگر مواد می تواند سبب ایجاد جوش شود.

داروهایی که سبب ایجاد جوش می شوند شامل دایلانتین (برای درمان بیماری صرع تجویز می شود)، لیتیوم، آیسونیازید (برای درمان بیماری سل تجویز می شود)، ید، استروئیدها و برخی داروهای ضد بارداری است. در موارد حاد و شدید، رشد بیش از اندازه مخمر کاندیدا، روده سمی، اختلال در کار کبد و تیروئید، اختلال در غدد جنسی یا غدد فوق کلیوی سبب ایجاد جوش می شوند.

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنیدتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
چاقی صورت
تور کوش آداسی
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کانادا
ردیاب خودروصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید