• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
 • تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ / ۰۹ / ۲۱

چند مرحله برای اینکه ایده یا اختراع خود را بفروشید

ممکن است ذهن خلاقی برای اختراع و نوآوری داشته باشید اما تجربه ای در زمینه تجارت و کسب و کار نداشته باشید. شاید هم در هر دو زمینه قابلیت های بالایی داشته باشید، اما بیشتر وقت خود را صرف تکمیل طرح و ایده خود کرده باشید تا این که به همه جوانب این موضوع توجه کرده باشید. خوشبختانه برای کسانی که بودجه کافی ندارند گزینه ای وجود دارد که می تواند نیاز آنها را به طور کامل برطرف کند: ثبت و گرفتن گواهینامه ها و تاییدیه ها برای اختراع یا طرح. گرفتن گواهنامه و تاییدیه رسمی برای یک طرح یا اختراع در حقیقت فرایندی است که پس از آن شرکت ها حاضرند برای طرح شما پول پرداخت نمایند و آنرا تکمیل نموده و کسب و کاری راه اندازه نمایند و احتمالاً محصولی جدید تولید نمایند.

 اختراع

همانند شروع یک کسب و کار جدید برای ثبت اختراع و گرفتن تاییدیه های رسمی هم راه و روشی وجود دارد. برای این منظور یک راه درست وجود دارد که من آنرا به چند مرحله اصلی تقسیم کرده ام.

مرحله اول: جمع آوری اطلاعات

بله اکنون عصر اطلاعات است و اگر شما خود را با دانش و اطلاعات روز مسلح نمایید بهتر می توانید عمل کنید. بدون تردید ثبت اختراع یا ایده هم از این قاعده مستثنا نیست. قبل از اینکه حتی به شرکت هایی که می توانند خریدار طرح شما باشند فکر کنید اطمینان حاصل کنید که در این زمینه ها همه چیز شفاف و روشن است.

 • بازار خود را بشناسید. این بدان معناست که تا آنجا که ممکن است نظرات دیگران را درباره ایده خود جمع آوری کنید. اختراع و ایده خود را در جمع به آزمایش بگذارید این می تواند شامل دوستان و فامیل هم باشد و یکی از روش های خوب است. همچنین در زمینه محصولات مشابه و رقبای خود اطلاعات بیشتری جمع آوری کنید. بدانید آنها چگونه عمل می کنند چه چیزی باعث می شود آنها محصول خود را به خوبی بفروشند؟ تولید کننده آنها کیست؟ و پرسش هایی از این قبیل از خود بپرسید.
 • به دنبال کارهای قانونی و کاغذ بازی ها باشید. تا جاییکه می توانید به دنبال گرفتن حق امتیاز انحصاری برای اختراع خود باشید و ببینید آیا آنچه که در فکر شماست برای تولید نیاز به گرفتن حق امتیاز و مجوز  دارد یا خیر؟ همچنین باید از روند اداری مربوطه اطلاعاتی بدست آورید تا بتوانید مراحل قانونی لازم را به خوبی طی کنید.
 • به تولید بیندیشید. هر چه می توانید در زمینه مراحل تولید و فرایند مربوطه اطلاعات و دانش بیشتری کسب کنید این کار کمک بسیار بزرگی خواهد بود به خصوص اگر محصول شما بخاطر مواد اولیه، نحوه ساخت غیر معمولش منحصر به فرد باشد یا بتوانید مشکلات و هزینه های خط تولید را کاهش دهید.
مرحله دوم: برای یک سمینار حرفه ای آماده شوید

پس از اینکه همه اطلاعات مربوطه را جمع آوری کردید لازم است که آنها را برای داوران و متخصصین توضیح دهید و باید از همه ابزارهای لازم استفاده کنید علاوه بر اینکه یک نمونه سه بعدی می تواند بسیار مفید باشد و حضار را تحت تاثیر قرار دهد. باید به کمک نرم افزار هایی مانند پاورپوینت بتوانید سمینار خود را برای حضار به بهترین شکل ممکن نمایش دهید. و هم چنین برگه هایی آماده کنید و در اختیار حاضرین قرار دهید که خلاصه ای از کارها و اهداف، هم چنین قابلیت های طرح شما در آن گنجانده شده باشد.

فراموش نکنید که شما در حال فروش فکر خود از طریق همین برگه کاغذ هستید پس باید مطمئن شوید در برگه ها و سیمنار خود به این موارد به صورتی واضح اشاره کرده اید.

 • مشکل: چالش یا نیازی که ایده شما آنرا برآورده می کند.
 • قابلیت ها و مزایای محصول شما
 • بازار محصول شما
 • وضعیت قانونی اختراع شما ( از قبیل حق امتیاز، کپی رایت و نام تجاری)
مرحله سوم: هدف خود را دقیقا مشخص نمایید

شما اطلاعات لازم را جمع آوری و آماده کرده اید. حال باید چه کنید؟ در مرحله بعد باید لیستی از اطلاعات تماس مناسب ترین کسانیکه احتمالاً به ایده یا اختراع شما نیاز دارند آماده کنید. آنهایی که به ایده یا طرح شما به دیده یک فرصت نگاه می کنند. به عنوان اولین مرحله به شما توصیه می کنم لیستی از 50 شرکت یا شخص همراه با اطلاعات تماس آنها آماده کنید. و همانطور که می دانید هر چه گزینه های بیشتری داشته باشید شانس بیشتری خواهید داشت. این یک بازی اعداد است و بیشتر شرکت ها به دلیلی یا دلایلی به شما پاسخ منفی میدهند. و هر چه در تهیه این لیست دقت بیشتری داشته باشید شانس بیشتری هم خواهید داشت.

اما چگونه می توانید چنین لیستی تهیه کنید چگونه افرادی را بیابید که همان چیزی را بخواهند که شما در ذهن دارید؟ به مشتریان آنها فکر کنید، این کار به سادگی یک بیرون رفتن برای خرید است. به فروشگاه ها سر بزنید و جایی که انتظار دارید اختراع یا کالای شما به فروش برسد و شروع به جمع آوری اسامی کارخانه های سازنده کالاهای مشابه کنید. و شاید هم در تحقیقاتی که قبلاً درباره بازار انجام داده اید با بسیاری از این کارخانه های سازنده آشنا شده بودید.

همچنین یکی دیگر از راه های شناسایی این کارخانه ها کمک گرفتن از اتحادیه ها و تاجرانی است که در زمینه اختراع شما داد و ستد می کنند. یا اگر وب سایتی دارند می توانید از وب سایت آنها استفاده کنید و مارک ها و اطلاعات کارخانه های سازنده را یادداشت نمایید تا بتوانید اطلاعات تماس آنها را بیابید. همچنین در نمایشگاههای تجاری که در زمینه اختراع شما برگزار می شود می توانید اطلاعات بسیار مفید بیابید و با بسیاری از آنها تماس برقرار کنید.

بانک های اطلاعاتی آنلاین هم می توانند اطلاعات زیادی در زمینه صنایع مورد نظر به راحتی در دسترس شما قرار دهند.

مرحله چهارم: اهداف را درجه بندی کنید.

بعد از اینکه لیست 50 تایی یا بیشتر خود را آماده کردید باید آنها را الویت بندی کنید و این کار را بر اساس متناسب بودن و بهترین گزینه ها تا نا متناسب ترین گزینه ها مرتب نمایید. در این میان باید به یک سری عوامل توجه کنید:

 • مقیاس. شرکت های بزرگ را می توانید به راحتی بیابید چون سیستم توزیع بزرگ و قدرتمندی دارند. اما ممکن است شرکت های و کارخانه های کوچکتر بیشتر به اختراع یا طرح شما نیاز داشته باشند و معمولاً مشتری بهتری برای شما هستند. شرکت های کوچک معمولاً کالاها و محصولات جدید در دست ساخت کمتری دارند و دپارتمانی مجزا برای این گونه کارها ندارند و بروکراسی کمتری برای قبول طرح شما خواهند داشت که احتمال معامله با شما را بالا می برد.
 • موقعیت جغرافیایی. هر چند نباید خود را به کارخانه ها و شرکت های سازنده محلی محدود کنید اما باید توجه داشته باشید که این می تواند برای شما یک برتری باشد. اگر با کارخانه ای در نزدیکی محل سکونت خود قرار داد ببنیدید برای جلسات مختلف می توانید به راحتی به محل مورد نظر بروید و به صورت رو در رو با آنها صحبت کنید تا اینکه به صورت تلفنی یا از طریق ایمیل برای هر موضوع کوچکی بارها و بارها تماس بگیرید،  که بسیار با ارزش است.
 • خط تولید مشابه. هر چه ایده یا اختراع شما با خط تولید موجود مطابقت بیشتری داشته باشد آنها نظر بهتری در مورد کار شما خواهند داشت به خصوص اگر این ایده یا اختراع سبب برتری آنها در برابر رقبا شود.
 • تصمیم گیر را بیابید. هر چه با کسی که تماس می گیرید قدرت تصمیم گیری بیشتری داشته باشد ارتباط موثرتری خواهید داشت و احتمال اینکه به نتیجه مطلوبی دست یابید بیشتر است. و اگر نتوانستید با کسی که دارای توان تصمیم گیری است تماس بگیرید یا تماس با او بسیار مشکل بود می توانید به سراغ شرکت بعدی بروید.
 • سیاست و مشی شرکت. برخی شرکت ها بیشتر به دنبال نوآوری هستند و از اختراعات پشتیبانی می کنند و ارائه پیشنهاد به آنها می تواند راحت تر خواهد بود.
 • سابقه شرکت. ببینید این شرکت در گذشته با مخترعین چگونه برخورد می کرده است و حتی اگر می توانید این سوابق را بررسی کنید و ببنید آنها چگونه توانسته اند با این شرکت ها به توافق برسند.
مرحله پنجم: ایده خود را بفروشید

شما اکنون با اطلاعات و دانش، مطالب و فایل های لازم برای ارائه سمینار و یک لیست ارزشمند از کسانیکه احتمالاً مشتری ایده یا اختراع تان است مجهز شده اید. آیا مطمئن هستید که این معامله خوبی خواهد بود؟ به خاطر داشته باشید که قاعده مشخصی برای مذاکره و رسیدن به توافق وجود ندارد. بهترین توافق آن است که هم شما و هم کارخانه دار یا تولید کننده به آنچه که می خواهید برسید. بنابراین هر شرایط و قیمتی قابل مذاکره است و این قیمت می تواند بیش از آنچه که فکر می کنید تغییر کند.

البته می توانید این نکات را به خاطر بسپارید تا هنگام مذاکره استفاده کنید. قبل از هر چیزی واقع بین باشید و انتظارات واقعی و معقول داشته باشید. به عبارت دیگر برای ایده خود انتظارات میلیون دلاری نداشته باشید چون این کار طرف مقابل شما را به شک می اندازد که آیا او بعد از فروش اختراعش اهمیتی به کارایی آن نمی دهد و می خواهد کناره گیری کند. حالت ایده آل برای مخترعین این است که مبلغ قابل توجهی به صورت پیش پرداخت دریافت می کنند و تا آنجا که ممکن است رقمی برای حق امتیاز هر کالا به صورت درصدی دریافت می کنند. در سمت دیگر تولید کننده که به فکر سود دهی بیشتر است و نمی خواهد ضرر کند سعی می کند رقم کمتری پرداخت کند چه به عنوان پیش پرداخت و چه به عنوان حق امتیاز و حقوق ماهیانه یا سالیانه. خوب این حرف ها به چه معناست و چگونه می توان بهترین معامله را به عنوان یک مخترع انجام داد؟

 • پیش پرداخت: این پولی است که مخترع برای حق امتیاز قبل از اینکه محصول به مرحله تولید برسد یا حتی خط تولید جدید طراحی شود و در هنگام امضای قرارداد پرداخت می شود. این پول معمولاً به صورت نقد و بلافاصله پرداخت می شود و کاملاً معمول است و این مبلغ در حدی است که هزینه ها (شامل هزینه های نوع آوری، آزمایشات و تحقیقات، هزینه های اداری و…) را جبران می کند و مبلغی هم به عنوان دستمزد یک فرد نخبه در طول مدتی که کار کرده است به آن اضافه می شود. یک راه دیگر برای این تعیین یک عدد قابل قبول این است که درصدی از فروش پیش بینی شده سال اول را به عنوان پیش پرداخت تعیین می کنند.
 • حق امتیاز: این نوع پرداخت ها را بر اساس درصدی از فروش هر محصول دریافت می کنید بنابراین اگر 2 درصد حق امتیاز شما باشد به این معناست که دو درصد از قیمت فروش کل هر محصول باید به شما پرداخت شود این رقم می تواند بین 2 تا 5 درصد باشد. برای اختراعات با ارزش تر و نوع آوری های خاص که ریسک تولید کننده و سود آوری او بالاست این درصد می تواند 5 درصد یا حتی بیشتر باشد. از نظر من حق امتیاز مهمترین قسمت معامله شما به عنوان یک مخترع است به این ترتیب اگر اختراع شما به خوبی کار کند تولید کننده فروش خوبی خواهد داشت و شما هم می توانید درآمد مناسبی داشته باشید و این یک معامله برد-برد است.
 • حداقل سالانه: به این صورت که مخترع به صورت سالیانه حداقل مقداری را به عنوان حق امتیاز محصول دریافت می کند حال اگر تولید کننده کم کاری کرد و نتوانست بازاریابی خوبی انجام دهد مخترع متضرر نمی شود. به عقیده من حداقل سالانه برای سال اول بسیار مهم است. و هنگام عقد قرارداد حتما به این بند توجه ویژه ای داشته باشید.
 • حق تولید انحصاری: بسیاری از تولید کنندگان می خواهند که حق انحصاری استفاده از ابتکار شما را حداقل برای یک دوره زمانی خاص داشته باشند که معمول است. این هم می تواند یکی از موضوعات مورد بحث شما باشد اما باید توجه داشته باشید که در صورت قبول این آیتم بازار شما محدود شده است و باید در زمینه قیمت خوب فکر کرده باشید.

به خاطر داشته باشید که این چهار جز بالا کاملا به هم مرتبط هستند و هر چه درباره یکی بیشتر بحث کنید احتمالاً مجبور خواهید شد در زمینه دیگر کوتاه بیایید. و این به شرایط و وضعیت خود شما بستگی دارد و باید ببینید اهداف بلند مدت و کوتاه مدت شما را کدام یک از این آیتم ها برآورده می کنند و بحث خود را بیشتر روی آنها متمرکز نمایید. همچنین کتاب های زیادی در زمینه فن مذاکره وجود دارند با مطالعه این کتاب ها می توانید نتیجه بهتری بگیرید.

ترجمه: علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط: 

به اشتراک بگذارید :      فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

 1. باسلام و خسته نباشید
  من وقتی طرح یا ایده ام را برای تولید کننده یا سرمایه گذار بیان میکنم آنها میگویند نیازی نداریم ولی بعدا شروع به فروش یا تولید یا عمل به آن ایده میکنند.برای بثبت رساندن ایده یا ابتکار یا اخترا در کشورما نمیتواند ضمانتی برای جلوگیری از سرقت طرح باشد و اگر بخواهید به مراجع قانونی تکیه کنید باید کفش آهنی داشته باشید برای رفت آمد زیاد و مدت طولانیدر دادگاه ها و پاسگاه ها چون پرونده از نوع حقوقی است و این را نشان میدهد بزودی پول دست شما را نمیگیرد.لطف راه حلی به من توصیه کنید.
  ممنون.سلیمانی

 2. با سلام جناب سلیمانی عزیز واقعا شنیدن این حرف ها مایه تاسف است و البته حرف تازه ای هم نیست اگر پشتوانه ای قوی برای متخصصین و مبتکرین نباشد ساختن ایرانی قدرتمند غیر ممکن خواهد بود
  به هر حال توصیه من این است که شما اطلاعات کافی در اختیار تولید کنندگان قرار ندهید یا اطلاعات کلیدی در اختیار آنها قرار ندهید و این اطلاعات را فقط با ضمانت نامه محضری و مشاوره با یک وکیل کار کشته انجام دهید. با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز و همه مبتکرین و مخترعین این مملکت

 3. باسلام راستش من جزو انجمن مخترعین ایران هستم چند سال پیش برای همایت و انجام دادن ایدهایم به هرجا که فکرشو بکنید رفتم ونتیجه ای نگرفتم وتو روزنامها دنبال سرمایه گذا گشتم به جایی نرسیدم و بخاطر همین مسئله یک کارگاه تولید دستگاه ورزشی احداث کردم تولیدات دستگاهای من قابل رقابت با مشابه خارجی بود ولی بخاطر مسائلی و نبود سرمایه ورشکست شدم وزندگیمو توی این راه گذاشتم حالا موندم چندین ایده مهم دارم نمیدونم چی کارکنم الان اکثر مردم دوست دارند سرمایهاشونو در بخش خریدو فروش غیراز تولید و اختراع بگذارند به نظر شما چه باید کرد؟

 4. با عرض سلام. یک دکتر روانشناس هستم.یک بازی هوشی ابداع کرده ام (باکلمه وجمله بر روی کارت یکصد کارت کوچک) برای سنین 7 سال به بالا که هوش فرد را 2 تا 4 برابر بیشتر می کند(توانایی حل مساله فرد را قوی می کند).ایا می شود انرا بعنوان یک اختراع ثبت کرد یا خیر.لطفا به ایمیل پاسخ دهید.مرسی

 5. سلام من 5 سال قبل روی یک پروژه شیمی کار کردم خیلی خوب جواب داد اما مراکز دولتی توجه نکردن ردش کردن تا اینکه صندوق حمایت از پژوهشگران طرح تایید کرد و نصف هزینه ثبت بین المللی اختراع به من داد حالا که اختراع فایل شده متوجه شدم که حدود 4.5 سال قبل 3 نفر امریکای این اختراع به نام خودشون ثبت کردن و من هیچ راهی برای ادامه کار ندارم.

  بطور کلی کشور ما در زمینه ی تولیدات خیلی ضعیف عمل کرد که علت اصلی پرورش کارمندات چاق بی مصرف که در هر صورت هر اختراعی چه تولید بشه چه رد بشه انها حقوق ماهیانه خودشون می گیرن ضمن اینکه اختراعات در زمینه های خاص باید زیر دست این افراد بره مثلا صنایع دفاعی

 6. سلام و خسته نباشید من اختراعی برای موتور های جت درون سوز دارم ولی نه تجهیزات برای ساخت و این که میترسم به کسی بگویم ( بدزدن ازم ) چیکار کنم ؟

 7. با سلام
  به نظر من برای حفظ ایده و اختراع خود جدا از مساله ی ثبت اختراع شما میتوانید با ساخت یک فیلم چند دقیقه ای یا چند ثانیه ای و پخش آن در شبکه های اجتماعی هم تبلیغ کنید و هم بازاریابی
  البته برای ساخت فیلم میتوانید از انجمن سینمای جوان منطقه ی خود کمک بگیرید

 8. سلام و خسته نباشید به شما مدیر گرامی
  من یک نوجوان ۱۹ ساله هستم و هیچ تجربه و آشنایی با اختراع ندارم و تا حالا اختراعی ثبت نکردم ولی الان یک ایده به ذهن من رسیده برای پارکینگ های نوین که میتونه به مشکل ترافیک خیلی خیلی کمک کنه ولی نمیدونم از کجا شروع کنم لطفا راهنمایی کنید باتشکر

 9. با سلام
  مثل همه دوستان که مشکلاتشون رو و ایده هاشون رو گفتن من هم از اینکه ایده و فکرم دزدیده بشه و بعد از مدتی ببینم که میلیاردها تومن از ایده به دست آوردن میترسم و نیازمند یک راهکار هستم تا بتونم ایده ام رو عملی کنم .
  لطفا راهنمایی کنید

 10. با سلام.بنده یک ایده بسیار عالی برای یک بازی رایانه ای دارم.یک بازی که احتمالا اگه عملی بشه بیشترین طرفدار رو در دنیای مجازی داره.اما خودم از برنامه نویسی چیزی سر در نمیاورم.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 11. سلام یک ابرادار اختراع کردم یک دستگاه خود به خودم به مردم اب میدهد چگونه بفرشم

 12. سلام بنده اختراع کاهش مصرف سوخت خودروهای بگزینی تا هشتاددرصد را دارم برای تجاری سازی ان چه توصیه ای دارید؟با سپاس فرهاد نظری

 13. با سلام. اختراعی که دارم که گواهی ثبت بین المللی هم برای آن گرفته ام. با شرایط حاکم در کشور و ناز و عشوه های سرمایه گذار داخلی ترجیح میدهم آن را به شرکتهای خارجی بفروشم . از چه طریقی برای این کار باید اقدام کنم.

 14. با سلام و خسته نباشید
  من با کمک دوستان توانستیم خودرو سواری طراحی کنیم که بدون نیاز به هیچ انرژی قادر به حرکت است حتی هوا میدانم که این طرح من توی کشور پیشرفته ای مثل ایران ارزش چندانی نداره ولی گفتنش زیاد اشکالی هم نداره متا سفانه فقر مالی باعث توقف این ایده من شده
  حال اگر سرمایه گذاری اسپانسری کسی میخواد میتونم این امتیازو بفروشم یه ماکت تکمیلی هم میسازم که خیال سرمایه گذار راحت باشه

 15. با عرض سلام و خسته نباشید
  یک دستگاه ساختم که هیچ نمونه داخلی و خارجی نداره و حتی مکانیزم به کار رفته در دستگاه را هم خودم طراحی کردم
  ایمان دارم که دستگاهم خواهان زیادی میتونه داشته باشه
  ولی نمیتونم به کسی یا جایی اعتماد کنم چون پارسال یکی از طرح هایی که داشتم خیلی قشنگ به سرقت رفت
  اگه ممکن هست راهنمایی بفرمایید

 16. سلام.یه سیستم مخصوص خودرو ساختم.تحول بزرگی در صنعت خودرو سازی به وجود میاره.اونقدر ارزش داره که خودرو سازای خارجی رقابت کنن سر خرید طرح اگه کسی بتونه برام بفروشدش سی 30 درصد قرار داد رو میدم بهش.خودم میگم حداقل پونصد میلیون ت ارزش داره .
  novin_chortkeh@yahoo.com

 17. لطفا اگرممکنه شخصی یا جایی رو جهت تولید ایدها به من معرفی کنید توان مالی این جانب زیاد نیست

 18. سلام من یک ایده دارم ولی پول ندارم چون من 16 سالمه من میخوام بدونم چطوری میتونم به بنز پیشنهادمو بگم

 19. سلام من محمد غفاری سهیل هستم
  من طرحی برای از بین بردن تحریمات دارم میتونم تحریمات رو مهار کنم میتونم همه قیمت هارو پایین بیارم چون خودمم بچه پایین شهرم همه جهت رو در نظر گرفتن این طرح خیلی برای کشور مفیده میتونه حتی کشورو تو کل جهان اول کنه از لحاظ هوشمند بودن از هر جهت
  خیلی مزایای دیگه برایش هست من فعلا اینقدر اکتفا میکنم محمد غفاری سهیل

 20. با سلام
  من مهدی هستم از همدان
  مقداری پول و سالنی حدود ٢٠٠متری دارم
  دنبال ایده ،طرح یا اختراعی هستم که برام توجیح اقتصادی داشته باشه
  ممنون میشم کمکم کنید

 21. باسلام. من ایده ای برای ساخت موتور بدون پیستون و میل لنگ دارم که البته روش کار ان با موتور وانکل شرکت مزدا متفاوت است . که در صنعت خودرو. و ژنراتور برای تولید برق کاربرد فراوانی دارد . لطفا مرا راهنمایی کنید

 22. سلام بنده دو اختراع در زمینه ی لوازم خانگی دارم که بسیار کار آمد هست و در کارخانه ای هردوی آن را دومیلیار قیمت گذاری کردن ولی به دلیل نحوه ی پرداخت پول به توافق نرسیدیم الان اگه کسی هست که این اختراعات را بخواهد و تولید کنم میتواند صادر کند و بنده تمام حق اختراع را نیز به کارخانه میدهم تا بصورت کاملا انحصاری تولید کند

 23. سلام من یه ایده خمیر دندون گیاهی ترکیبی دارم که میتونید با صنعتی کردنش ثبت اختراع کنید
  یه ایده در زمینه اپلیکیشن دارم که با ساختنش پرفروش میشه ویژه محققین و مطالعه گرها و دانشجویانذو کسانی که میخوان بورسیه شن

 24. درخواست کمک و همیاری برای پیاده سازی و یا فروش آیدیای بازی و اپلیکیشن در حوزه مد وفشن

 25. با سلام
  ایده و طرح محصول پرکاربرد و درعین حال ساده و قابل اجرا با قیمت کم برای کارخانه تولید لوازم ارایشی و بهداشتی دارم که حتی مشابه خارجی هم نداره.بیشترین کاربرد این محصول در آرایشگاهها و جاهایی مشابه اونه و اطمینان۱۰۰% از استقبال این محصول رو دارم.لطفا راهنمایی بفرمایید🙇‍♀️

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
تور کیش
تور سنگاپورصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید