• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ / ۰۱ / ۱۵

کدام سیستم مدیریت محتوا را برای طراحی وب سایت انتخاب کنم؟

طراحی وب سایت امروزه به مبحثی بسیار گسترده بدل شده است و انتظارات مدیران وب سایت ها هم هر روز بیشتر می شود و در این میان رقابت شدیدی که در دنیای اینترنت و در میان مالکان وب سایت ها برای کسب تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان وجود دارد کار طراحی وب سایت را بسیار پیچیده کرده است. نرم افزار های بسیاری در این زمینه وجود دارند که می توانند در ایجاد صفحات وب به شما کمک کنند اما برای اینکه یک وب سایت دینامیک جامع و کارا داشته باشید باید یک تیم برنامه نویسی قوی داشته باشید که هزینه بسیار زیادی هم دارد.

سیستم های مدیریت محتوا

با این نیاز و تقاضای رو به رشد شرکت های بسیاری سیستم های مدیریت محتوایی ارائه کردند که برای نصب آن نیازی به یک تیم برنامه نویسی نیست و افراد معمولی با دانش کمی در این زمینه می توانستند اقدام به طراحی وب سایت کنند و برخی از این سیستم های مدیریت محتوا هم بسیار موفق و فراگیر بوده اند به گونه ای که شرکت ها و حتی نشریه های معتبر دنیا هم از چنین سیستم هایی به عنوان پایه در طراحی وب سایت خود استفاده می کنند و موفق ترین آنها سیستم های مدیریت محتوای رایگان یا Open Source هستند که از آن جمله می توان به وردپرس، دروپال و جوملا اشاره کرد. به راحتی می توانید آنها را از وب سایت مربوطه دانلود کنید بدون اینکه هزینه ای بپردازید و برنامه نویسان می توانند کدهای آنها را همانگونه که خود می خواهند بنویسند و اصلاح کنند  و در اختیار دیگران قرار دهند و به همین ترتیب افزونه ها و قالب های بسیاری هم توسط کد نویسان ارائه شده است که قابل استفاده بوده و باز هم به صورت رایگان در اختیار همگان قرار می گیرد. آنها برای خود جامعه ای مجازی از برنامه نویسان سراسر دنیا ایجاد کرده اند که نه تنها برنامه ها و کد های را با یکدیگر به اشتراک می گذارند و از حاصل کار یکدیگر بهره می برند بلکه به این ترتیب کتاب ها، ویدیو ها و کنفرانس های آموزشی هم ارائه می دهند و چون این سیستم های مدیریت محتوا بسیار محبوب و متداول هستند به احتمال زیاد منابع زیادی در رابطه با آنها می یابید و می توانید به راحتی پاسخ پرسش های خود را پیدا کنید یا حتی با متخصصین و برنامه نویسان ارتباط برقرار کنید و پاسخ خود را از آنها دریافت کنید. در ادامه به بررسی این سیستم های مدیریت محتوا می پردازیم تا اگر قصد دارید از هر کدام از آنها استفاده کنید با چشم باز اقدام کنید و انتخاب درستی داشته باشید.

وردپرس

وردپرس از گذشته های دور متداولترین سیستم مدیریت محتوا در جهان است. که در ایران هم بسیار استفاده می شود و بسیاری که خود را طراح وب سایت معرفی می کنند در حقیقت این سیستم مدیریت محتوا را نصب می کنند. وردپرس در ابتدا به عنوان یک پلتفرم وبلاگ نویسی ارائه شد و هم اکنون هم برای وب سایت هایی که مقدار زیادی متن و بلاگینگ دارند مورد استفاده قرار می گیرد. البته می توانید از آن برای ساخت دیگر انواع وب سایت هم استفاده کنید و به خوبی هم جواب می دهد! در مقایسه با دیگر سیستم های مدیریت محتوا وردپرس از نظر سادگی در نصب و کار در مقام اول قرار می گیرد. و طراحان وب سایت به همین دلیل آنرا به دیگر سیستم های مدیریت محتوا مانند جوملا و دروپال ترجیح می دهند حتی با تعداد زیاد پلاگین ها به اندازه دیگر سیستم های مدیریت محتوا قابلیت سفارشی سازی و تنظیمات مورد نظر را ندارد. و همچنین به خاطر حفره های امنیتی اش معروف است و در صورت سهل انگاری صاحب وب سایت احتمال هک شدن آن کم نیست. وردپرس عموماً برای وب سایت های ساده مناسب است یا برای افرادی که دانش زیادی در زمینه طراحی وب سایت ندارند و می خواهند خود به تنهایی وب سایتشان را اداره کنند و همچنین وب سایت های کوچک و کم حجم مناسب است.

وردپرس از قالب یا تم هایی استفاده می کند که شامل فایل های CSS و PHP و دیگر انواع فایل است اینها فایل هایی هستند تعیین می کنند وب سایت وردپرسی به چه شکلی به نمایش درآید. کاربران می توانند قالب های رایگان را از وب سایت رسمی وردپرس دریافت کنند یا قالب مورد نظر خود را به طراحان وب سایت سفارش دهند و آنچه را که می خواهند خریداری کنند هر چند بیشتر طراحان قالب های اختصاصی خود را دارند. برای اینکه بتوانید یک قالب اختصاصی برای خود طراحی کنید باید با فایل های CSS و نحوه کار با آنها و همچنین کدنویسی به زبان PHP آشنا باشید و البته مقدار زیادی هم مطالب آموزشی در این زمینه وجود دارد که می توانید از آنها برای طراحی قالب اختصاصی خود بهره ببرید و یکی از این راه حل ها استفاده از theme framework ها است که نیاز شما را برای کد نویسی تا حد بسیار زیادی رفع می کند.

دروپال

هر چند وردپرس درمیان طراحان وب سایت ها طرفداران زیادی دارد اما برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزاری علاقه زیادی به دروپال نشان می دهند. این سیستم مدیریت محتوا بیش از همه قابلیت سفارشی سازی دارد و برای وب سایت های بزرگ با هزاران صفحه بهترین گزینه است. همچنین دروپال در زمینه امنیت اعتبار بالایی دارد و از این جهت می توان آنرا در درجه اول اعتبار قرار داد. یکی از امن ترین وب سایت هایی که با دروپال  ساخته شده است سایت کاخ سفید است.

نمونه پیش فرض قابل دانلود شامل هسته اصلی این سیستم مدیریت محتوای وب سایت است که به شما اجازه می دهد وب سایتی ساده بسازید. در حالیکه دروپال قدرت خود را از 25 هزار افزونه قابل نصب خود می گیرد که توسط برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزاری به صورت رایگان منتشر شده اند. این افزونه ها از هر نظر قابلیت های مورد نیاز برای توسعه نرم افزاری وب سایت و کاربردهای مختلف را پوشش می دهند اما برنامه نویسان می توانند ماژول های مورد نظر خود را بنویسند. همچنین می توانید نسخه های سفارشی دروپال برای مقاصد خاص را بیابید که توسط سازمان ها و موسساتی از قبیل دانشگاه ایجاد شده اند.

بزرگترین ایرادی که به دروپال می گیرند این است که آموختن و کار کردن با آن به عنوان طراح سایت کار ساده ای نیست. این حرف به خصوص برای نسخه های قبل از دروپال 7 صحیح بود که در سال 2011 منتشر شد. امروزه برای اینکه از دروپال استفاده کنید نیازی نیست که برنامه نویس باشید اما هنوز هم بسیاری از طراحان وب سایت وردپرس را ترجیح می دهند چون ساده تر است.

اشکال دیگری که به دروپال وارد می دانند این است که با هر به روزرسانی از یک ورژن به ورژن دیگر باید همه ماژول ها و افزونه ها را دوباره بنویسید. و به عنوان مثال اگر وب سایتی از ورژن 6 بخواهد به ورژن 7 دروپال به روزرسانی شود باید قبل از این کار ماژول های خود را که مناسب برای دروپال ورژن 7 نوشته شده اند داشته باشد که معمولاً به این زودی انجام نخواهد شد و به همین دلیل بسیاری از وب سایت هایی که از دروپال استفاده می کنند تا مدت زیادی نمی توانند از نسخه جدید تر استفاده کنند.

همانند وردپرس، دروپال  هم از قالب برای به نمایش گذاشتن شکل ظاهری خود استفاده می کند و فرایند ساخت این قالب ها مانند ساخت قالب در وردپرس است. می توانید قالب های موجود را دانلود کنید، یا وقت بیشتری بگذارید و قالب اختصاصی خود را بسازید که نیاز به آشنایی با زبان PHP دارد تا بتوانید قالبی را ایجاد یا اصلاح نمایید. همچنین مانند وردپرس مقدار زیادی منابع آموزشی در این زمینه وجود دارد که به شما کمک می کند قالب مورد نظر خود را طراحی کنید.

جوملا

جوملا بین دو سیستم مدیریت محتوای قبلی قرار می گیرد قابلیت سفارشی سازی بیشتری از وردپرس دارد و کار کردن با آن ساده تر از دروپال است. این سیستم مدیریت محتوا هم جامعه نسبتا بزرگی از برنامه نویسان و توسعه دهندگان نرم افزاری دارد که به پیشرفت آن کمک می کنند اما در مقایسه با ورد پرس با 30 هزار و دروپال 25 هزار رقم 7600 تایی برای افزونه های آن ممکن است وب سایت شما را برای کار های خاص لنگ کند و مجبور شوید برای رفع نیاز های خود در این سیستم مدیریت محتوا دست به دامن برنامه نویسان شوید و هزینه هایی به شما تحمیل شود.

جوملا از تمپلیت ها استفاده می کنند که شبیه به همان قالب در وردپرس و دروپال هستند و می توانید آنها را به صورت رایگان از وب سایت مربوطه دانلود کنید یا برای خود طراحی کنید. یکی از وب سایت هایی که از جوملا استفاده می کند وب سایت دانشگاه ایالتی اکلاهما است.

در پایان تصمیم نهایی با شماست که کدام یک را بسته به نیاز خود انتخاب کنید و بسیار مهم است که وقتی می خواهید وب سایتی راه اندازی کنید اجازه ندهید طراح وب سایت نظر خودش را بخاطر راحتی کار به شما تحمیل کند بلکه وب سایت شما بر اساس چشم انداز رشد و توسعه آینده طراحی شود.

علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط: 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

  1. سلام آیا در انروید میشود از ودپرس استفاده کرد؟

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

طراحی سایت
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کانادا
تور کوش آداسیصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید