• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ / ۰۳ / ۱۰

توزیع عادلانه ثروت در جهان

پر کردن شکاف بزرگ

توزیع نامتعادل ثروت در دنیا پدیده ای شناخته شده است، اما در طول سال ها تحقیقات زیادی که در این زمینه انجام شده است دستاورد خاصی نداشته اند. اگر چه در سال 2007 مطالعاتی توسط موسسه تحقیقاتی ویدر وابسته به سازمان ملل انجام گرفته است و در نتیجه آن حقایقی از این توزیع ناعادلانه برملا شد. این تحقیقات مشخص کرد که تقریبا 90 درصد ثروت خانوار ها در دنیا مربوط به آمریکای شمالی، اروپا، ژاپن و استرالیا است.

عدالت در توزیع ثروت در جهان

ثروت خانوار: بخش بزرگی از جمعیت جهان در آخر صف قرار دارند

و چیزی در حدود 70 تا 80 درصد جمعیت جهان از 10 درصد باقیمانده برای زندگی استفاده می کنند. و راه درازی در مسیر رسیدن به توزیع عادلانه ثروت در جهان داریم تا به مرحله ای برسیم که همه خانوار ها در دنیا به درآمد مناسبی دست پیدا کنند.

طبق آمار و نمودار هایی که سازمان جهانی کار ارائه داده است بزرگترین عامل این بی عدالتی ها ساختار دستمزد در کشور های در حال توسعه و اقتصاد های نوظهور است. در نیمی از 2.8 میلیارد کارگری که در دنیا کار می کنند زیر 2 دلار آمریکا دستمزد روزانه دریافت می کنند و این بدان معناست که آنها محکوم به زندگی در فقر و تنگدستی هستند. آنها حتی برای سیر کردن شکم خود و فرزندانشان درآمد کافی ندارند.

کار شایسته یک راه خروج از فقر

برنامه کار شایسته یکی از تلاش هایی است که سازمان جهانی کار برای ایجاد تغییر ارائه کرده است. هدف آن خلق مشاغل بیشتر و با شرایط کاری بهتر در سطح جهان است که به سازمان هایی که دستمزد عادلانه ای پرداخت می کنند پاداش هم می دهند. مدیر کل سازمان جهانی کار جهان سوماویا چندی پیش اعلام کرد که دلیل اصلی فقر بهره وری پایین است نه لزوما نبود شغل و بی کاری.

آقای سوماویا عقیده دارد رشد و توسعه در کشور های در حال توسعه و اقتصاد های نوظهور باید به صورتی متعادل انجام گیرد. آقای سوماویا عقیده دارد اگر بهره وری با توسعه متناسب نباشد هیچگاه نمی توان راه حل پایداری برای خروج کارگران از فقر پیدا کرد.

کارگران سمت برنده ها نیستند

توزیع عادلانه ثروت و ایجاد ارزش افزوده نه تنها در مقیاس بین المللی اهمیت دارد و باید مورد توجه قرار گیرد بلکه در مقیاس ملی و حتی در کشور های صنعتی هم این شکاف طبقاتی در حال بیشتر شدن است.

و بیش از همه زندگی کارگران است که تحت تاثیر این بی عدالتی قرار می گیرد و برای آنها بسیار مشکل است که در این بازی جهانی سازی در سمت برنده ها قرار گیرند. از اواسط سال 1970 حقوق و دستمزد ها به گونه ای تعیین شده است که سهم کمتری به مردم می رسد. و همیشه مسیر به سمتی بوده است که سرمایه اندوخته شرکت ها که ناشی از سود بالاست بیشتر شود.

تلاش در جهت دستیابی به توزیع عادلانه تر ثروت

هم اکنون تعدادی پروژه جهانی در زمینه ایجاد اشتغال شایسته و همچنین توزیع عادلانه ثروت و رونق اقتصادی در حال اجراست. که این پروژه ها شامل برنامه کار شایسته سازمان جهانی کار، استراتژی های ایجاد اشتغال پایدار و طرح های مالیاتی مانند مالیات تابین می شود.

در این رابطه کشور های عضو پیمان تجاری G8 بیانیه ای صادر کردند که در جهت جهانی سازی عادلانه گام بردارند و در جهتی حرکت کنند که توزیع عادلانه تری از ثروت در سرتاسر جهان ایجاد کنند. و نطریه ای به نام حکومت شبکه ای ارائه کردند که بر اساس آن اقتصادی پایدار تر و منطقی تر در جهان حکمفرما کنند. آنها خود را به اصولی مقید کردند که در ارکان مختلف اقتصادی، بازار سرمایه، تجارت و سیاست های توسعه بین حقوق و دستمزد کارگران و بهره وری رابطه برقرار کنند و در صورت افزایش بهره وری حقوق و دستمزد کارگران هم به گونه ای متناسب و معقول افزایش یابد. که این کار در نهایت به توزیع عادلانه تر ثروت در دنیای کار در کشور های صنعتی و البته اقتصاد های نوظهور منجر خواهد شد.

و مالیات تابین و سیستم های مالیاتی مشابه دیگر هم هدفی جز ایجاد یک اقتصاد جهانی عادلانه ندارند. همه آنها در یک اصل پایه توافق دارند و آن وضع مالیات بر تجارت ارز از داخل مرزهای کشور ها گرفته تا کل دنیاست، که در نهایت منجر به بهبود هایی در بازار های سرمایه خواهد شد.

منتقدین جهانی سازی با نام شبکه اتک در گذشته به شدت از این طرح ها حمایت می کردند. هدف این مالیات ها کاهش سود تجارت ارز های مختلف و تبدیل آنها به یکدیگر است که مانع از ایجاد نقدینگی بیش از حد در بازارهای ارز می شود. در حالیکه این سرمایه های مالی می توانند در توزیع عادلانه تر ثروت مورد استفاده قرار گیرند. و این بخشی از مفهوم اتک است، همانطور که می تواند درآمد بین المللی بسیار بالایی ایجاد کند که از آن در برنامه های توسعه ای استفاده شود.

فاصله بین چنین نظریاتی تا به حقیقت پیوستن آن آنقدر زیاد نیست که به نظر می رسد. به عنوان مثال فرانسه و بلژیک هم اکنون تصمیم گرفته اند که سیستم مالیاتی تابین را فعال کنند و دیگر اعضای اتحادیه اروپا هم در تدارک اجرای آن هستند. در آلمان از سال 2002 فعالیت هایی در این زمینه ایجاد شده است تا مالیات هایی مشابه وضع شود. و همچنین در سرتاسر دنیا افراد و گرو های بسیاری در جهت توزیع عادلانه ثروت فعالیت می کنند تا سیاستمداران را وادار کنند جهانی تر فکر کنند و در جهت توزیع عادلانه ثروت تلاش کنند و اگر قرار است به سمت جهانی سازی برویم باید عادلانه به این سمت گام برداریم.

ترجمه: علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط: 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

طراحی سایت
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کانادا
تور کوش آداسیصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید