• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ / ۱۲ / ۰۴

فیلتر های عکاسی

مدت هاست که عکاسان حرفه ای از فیلتر های عکاسی استفاده می کنند. آن ها برای ایجاد جلوه های ویژه و یا افزودن کنتراست بعضی از رنگ ها، این فیلتر ها را به کار می برند. از فیلتر ها برای تنظیم کردن white balance هم استفاده می شود. وایت بالانس یا تعادل رنگ سفید اصطلاحی در روند اصلاح رنگ ها در عکاسی است؛ در این روند تن رنگ سفید که ممکن است تمایل به برخی رنگ‌ های دیگر داشته‌ باشد تبدیل به سفیدِ کامل می‌شود و سایر رنگ‌ها نیز به تناظر آن، اصلاح می‌شوند. برتری بزرگ دوربین های دیجیتال این است که شما می توانید white balance را بدون استفاده از فیلتر تنظیم کنید.

فیلترهای عکاسی و انواع آنها

برای مثال فرض کنید یک فیلم برای دمای رنگ متناسب با نور یک روز آفتابی ساخته شده است. وقتی در داخل اتاق با این فیلم ها عکس می گیرید، رنگ تصویر تمایل به زردی دارد. که این اثر نور لامپ است و برای جبران آن باید از یک فیلتر مناسب استفاده کنید تا نور مناسب داشته باشید.

تعریف فیلتر در عکاسی

بنابراین فیلترها در عکاسی، صفحاتی از جنس شیشه، پلاستیک یا ژلاتین با قابی که می‌توانند از فلز، مقوا یا پلاستیک فشرده و یا بدون قاب باشند که در مقابل لنز یا منبع نور قرار داده می‌شوند تا باعث تغییراتی در کیفیت یا کمیت نور می‌شوند. انتهای لنز دوربین‌ های تک‌ لنزی بازتابی و دوربین‌ های شبیه تک‌ لنزی بازتابی، رزوه است و می‌شود فیلتر را به آن پیچ نمود. حتی پس از انتقال عکس به کامپیوتر شخصی خود می توانید با استفاده از نرم افزار های مختلف ویرایش تصویر، جلوه های مختلفی به عکس خود بیفزایید. در گذشته این کار با فیلتر های عکاسی انجام می گرفت. با استفاده از کمی خلاقیت و نرم افزار های موجود می توانید جلوه هایی که می خواهید را خلق کنید.

انواع فیلترهای عکاسی

همان طور که گفته شد، فیلترهای عکاسی تغییراتی در کیفیت یا کمیت نور ایجاد می کنند. برخی فیلترهای اصلاح کیفیت (دمای رنگ) شامل فیلتر فرابنفش، فیلتر پلاریزه و فیلتر اسکای لایت و فیلترهای اصلاح کمّیت (میزان نور) شامل فیلترهای کاهنده نور هستند. از فیلترهای رنگی در عکاسی سیاه و سفید برای اثرگذاری و تغییر رنگ درجه‌های مختلف و هم چنین تغییر در کنتراست آن‌ ها استفاده می‌ شود.

تنها فیلتری که یک دوربین دیجیتال لازم دارد فیلتر پلاریزه است. فیلتر پلاریزه (Polarizing filter) از نوعی شیشه با توانایی پلاریزه کردن نور تشکیل شده است. فیلتر پلاریزه انعکاس های نور را که در جهات مختلف از روی سطوح و محیط پراکنده می شوند جذب نموده و تنها به نورهایی که در جهتی خاص منعکس می شوند اجازه عبور می دهد.

نقش اصلی فیلتر پلاریزه، افزایش اشباع و غلظت رنگ عکس است. به علاوه از این فیلتر می توان برای عکاسی با قدرت رنگی بالا از آسمان آبی، کف رودخانه، استخر، آبشار، دریا، رودخانه و حذف انعکاس آب، از فضای داخل ماشین و ویترین مغازه ها و حذف انعکاس های ناخواسته از سطوح شفاف و شیشه ای، همین طور کاهش نور ورودی به سنسور و بالا رفتن کیفیت نور استفاده کرد.

انواع فیلتر های پلاریزه

فیلتر های پلاریزه دو نوع هستند:

  • فیلتر پلاریزه خطی بر روی دوربین هایی که سیستم فوکوس خودکار دارند باعث خطای سیستم اوتوفوکوس این دوربین ها می شود و لذا جدیدا از فیلتر پلاریزه حلقوی استفاده می شود که چنین خطایی را ایجاد نمی کند.
  • فیلتر پلاریزه حلقوی (دایره ای)
    هر دو نوع فیلتر اثر یکسان دارند ولی فیلتر های حلقوی گران تر هستند. برای دوربین های دیجیتال می توان از هر دو نوع آن استفاده کرد.

فیلتر پلاریزه رنگ آسمان را آبی ژرف نشان می دهد، انعکاس نور از شیشه و آب را به حداقل می رساند و درخشندگی زیاد اجسام غیر فلزی را کاهش می دهد و می تواند برای صحنه های عکاسی با درخشندگی زیاد برای کاهش نور ورودی به داخل لنز موثر باشد.

علی یزدی مقدم 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

طراحی سایتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید