• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: 2016 / 12 / 28

مکان های دیدنی در کشور سریلانکا

بسیاری از بهترین مکان های دیدنی سریلانکا، در منطقه ای موسوم به مثلث فرهنگی واقع شده اند. اما در کنار ارتفاعات و پارک های ملی، سواحل و شهرهای مستعمره ای (سریلانکا از مستعمرات بریتانیا بود. استعمار انگلیس از قرن ۱۹ و بعد از احاطه این کشور به هند شروع شده و تا زمان استقلال (روز ۴ فوریهٔ ۱۹۴۸) ادامه داشت)، چیزهای زیادتری هم برای کشف وجود دارد. این جا بهترین انتخاب های ما را در بازید از جزیره اشک (دلیل این نام گذاری این است که شکل قرارگیری سریلانکا در نقشه و تصاویر به صورت یک قطره اشک در وسط اقیانوس هند می باشد) ملاحظه می کنید:

سیگیرییا

قلعه سیگیرییا در یک فلات سنگی مشرف به جنگلی سبز و دشتی وسیع واقع شده است. بقایایی اسرارآمیز از دژ شاه کازیاپا (King Kasyapa)، به جا مانده از قرن پنجم میلادی دیده می شود. این ویرانه ها، منحصر به فردترین بناهای باستانی در سریلانکا هستند. مطمئن باشد آن قدر شجاع هستید که بتوانید با عبور از راه پله مارپیچ و زهوار در رفته این قلعه مرتفع، نقاشی های شگفت انگیز و قدیمی هزار و پانصد ساله را روی دیواره های نود متری آن مشاهده کنید. این منطقه، به لحاظ باستان شناسی در جنوب آسیا بی همتاست و مکانی زیارتی در سریلانکا محسوب می شود و به عنوان میراثی جهانی ثبت رسیده است.

سیگیرییا

پولونارووا

جلال و جبروت قرون وسطایی سریلانکا به بهترین وجه در پولونارووا قابل رویت است. یک شهر باستانی و جمع و جور با مجسمه  های سنگی قرن دوازدهمی و معبد سنگی گال ویهارا (GalVihara) که از سه شمایل عظیم از بودا تشکیل شده است. یکی از مجسمه ها خم شده و سیزده متر طول دارد. دیگری ایستاده و سومی نشسته است. مجسمه ها همچون خوشه ای در امتداد جاده خاکی قرار گرفته و به عنوان یکی از مقدس ترین بناهای تاریخی سریلانکا، مورد احترام هستند. ضمنا، مخروبه های قصر سلطنتی، نقش برجسته ها و کتیبه های زیادی هم برای تماشا وجود دارند.

پولونارووا

کندی

شهر تپه ای کندی، آخرین سنگر و برج و باروی پادشاهان سینهالا (Sinhala Kings) و به عنوان مکان جذابی که حاکی از دوران باشکوه گذشته است، در اطراف یک دریاچه مصنوعی زیبا در منطقه ای مملو از مناظر دیدنی، جای گرفته است. این منطقه هم چنین، مکان برگزاری بزرگترین نمایش سالانه در ماه آگست جشنواره اسالا پراهِرا (Esala Perahera Festival) است. هم چنین، جشنواره کندی معروف هم در اینجا برگزار می شود و هزاران نفر از سراسر کشور در آن حضور می یابند و فیل ها در طول برگزاری مراسم اسالا پراهِرا، درحیاط معبد رژه می روند. ستاره جذاب کندی، معبد بسیار زیبا و مزین دالادا مالی گاوا (Dalada Maligawa) یا همان معبد دندان است که در آن، از دندان مقدس در صندوقچه محافظی به خوبی نگهداری می شود.

کندی

نوارا الییا

نواحی خنک و تپه ای سریلانکا، نوشداروی دلپذیری برای گرمای ساحل و دشت های کم ارتفاعاست. این منطقه در میان مزارع سرسبز چای و در ارتفاع هزار و نهصد و نود متری از سطح دریا واقع شده است. نوارا الییا، یکی از مرتفع ترین و جذاب ترین شهرها در منطقه تپه ای کشور سریلانکاست. این شهر توسط انگلیسی هایی که در آنجا چای تولید می کردند، ساخته شد و در دوران مستعمره بودن این کشور، بسیار مورد علاقه آنها بود. نوارا الیا، مفتخر است که بهترین زمین گلف سریلانکا را دارد و موطن باغ های گیاهشناسی مسحورکننده هاکگالا (HakgalaBotanical Gardens) نیز هست.

نوارا الییا

کُلُمبو

کلمبو به عنوان پایتخت کشور سریلانکا، یک شهر مدرن است پر از هتل های خوب، رستوران ها، کافه های آل فرسکو (نام یک برند تجاری)، مراکز خرید و هر نوع امکانات حمل و نقلی که فکرش را بکنید. دقیقا در شمالی ترین نقطه از جاده منتهی به گاله، یک قلعه قرار دارد که زمانی دژی مستعمره ای بود اما حالا مقر بسیاری از اقامتگاه های دولتی و ادارات است.

کلمبو

دقیقا به سمت جنوب، گاله فِیس گرین (Galle Face Green) تفریح گاه سبز کلمبو واقع شده که یک گردشگاه ساحلی و مکانی است که در آن، بازی های کریکت به صورت غیر حرفه ای میان مردم شهر برگزار می شود. درست در سمت شرقی قلعه پِتّا (Pettah)، یک بازار سنتی است که شما می توانید از محصولات خرده ریز رنگارنگش لذت بیرید.

پارک ملی یالا

پارک ملی یالا، آرمیده در جنوب شرقی جزیره، یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در حوزه حیات وحش سریلانکا است. با الهام از کتاب جنگل کیپلینگ (نویسنده انگلیسی) و با کمال شگفتی این گستره پهناوری از دشت، مملو از حیوانات عجیب و غریبی است که حالا بسیاری شان دیگر به دیدن انسانها عادت کرده اند و مشکلی در نزدیک شدن و صمیمت با مسافران حیات وحش، ندارند.

پارک ملی یالا

فیل ها، میمون ها، خرس های تنبل، گرازهای وحشی و سایر حیواناتی که آزادنه در پارک پرسه می زنند با حرکاتشان موجب شادی و نشاط عکاسان و دوستداران حیوانات می شوند. اما شاهکار واقعی پارک ملی یالا، پلنگ است. این پلنگ خاص، بومی منطقه سریلانکا است و جلوه حماسی و باشکوهی دارد. بهترین زمان رفتن به این پارک، بین فوریه و جولای وقتی است که سطح آب در پایین حد ممکن قرار دارد و این بدین معنی است که تراکم حیوانات در اطراف حوضچه های آب، بیشتر است.

پارک ملی یالا

قله Adam

قله Adam یا سری پادا (Sri Pada) در گویش محلی که با شگفتی از میان جنگلی باشکوه در منطقه جنوب غربی سریلانکا، سر برافراشته یکی از مقدس ترین اماکن مذهبی این کشور است. برای قرن های متمادی، اینجا مکانی زیارتی برای مردمانی با مذاهب مختلف شامل مسیحیت، بودیسم و اسلام بوده است. راه پیمایان معمولا، سفرشان را نیمه های شب وقتی آغاز می کنند که مسیر های بالای قله توسط رشته لامپ هایی چراغانی شده است. مطمئنا تاثیر جادویی این نورپردازی به گونه ای است که کوهنوردان و بینندگان را ترغیب می کند که به ارتفاعات بالاتر صعود کنند، زیبایی مسیر چشم هر بیننده ای را خیره می کند. هدف از این شروع فوق العاده، اطمینان خاطر از این است که همزمان با طلوع خورشید، شما هم به اوج قله می رسید. برای مشاهده مناظر زیباتری از طلوع خوشید از میان افق و نورانی شدن سرزمین در چشم اندازی غرق در نور و تابش اشعه گرم و طلایی آفتاب.

قله Adam

گالی

گالی با شلپ شلپ و برخورد آب های اقیانوس هند بر دیواره مرزهایش، یک شهر افسونگر تاریخی واقع در سواحل غربی سریلانکا است. سرشار از ساختمان های مسحور کننده مستعمراتی و آکنده از عطر ادویه های عجیب و غریب، گالی ترکیبی از فرهنگ ها و موازنه ای بین مدرنیته و دوران باستان است. گالی به نوبه خود، فرهنگ منحصر به فردی را ارائه می دهد که مفتون کننده و جذاب است. معروف ترین بخش شهر، فورت است که از سه طرف با دریا احاطه شده و شامل مجموعه ای کاملا پر زرق و برق از انواع بوتیک ها، کافه ها و ادارات است. این مکان، ابتدا توسط هلندی ها در دهه 1600 میلادی ساخته شد.

گالی

جاذبه اصلی فورت (Fort)، همین است که به راحتی می توان در آن پرسه زد و از زمان و موقعیت استفاده کرد و از آرامش بدون ترافیکش لذت برد! جایی که در آن مخفی گاه هایی برای افراد خاص وجود دارد! افرادی که همراه با مردمان هم مرامشان که اغلب به مسایلی از قبیل ادبیات، هنر و موسیقی علاقه‌مندند، زندگی می‌کنند یا افرادی که هرجور بخواهند لباس می پوشند یا حتی زندگی کولی وار و خانه بدوش و مسافران عجیب و جالب وجود دارند و خیابان های خلوتش، به لطف پول های خارجی و منافع حاصل از توریست ها، به آرامی رونق می گیرند.

ترجمه: فیروزه بابائی

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید