• ارسال کننده: سمیه مظفری
 • تاریخ انتشار: 2014 / 04 / 25

اندازه شکم مادر و رشد جنین در طی بارداری

اندازه شکم زنان در طی بارداری به عوامل مختلفی بستگی دارد:
 • اندازه جثه جنینی که در شکم است و وزنی که جنین اضافه می کند
 • مهم تر از آن جثه طبیعی مادر
 • شکل و ساختار استخوانی مادر
 • ساختار عضلانی بدن مادر
 • وضعیت قرار گیری جنین.

یک زن با ماهیچه قوی معمولا شکم خیلی بزرگی پیدا نمی کند یا اندازه شکم یک زن با ماهیچه های ضعیف، به ویژه بستگی به این دارد که اولین بارداری اش است یا دومی. همین طور اندازه شکم به وضعیت قرار گیری جنین و وزنی که جنین اضافه می کند، نیز بستگی دارد. البته افزایش وزن مادر حتما دلیل بر وزن گرفتن جنین نیست و تنها یک مادر چاق تر خواهید بود.

تنها تخمین درست اندازه جنین توجه به توصیه پزشک و سونوگرافی است.

در طی قرن 19 میلادی، زنان باردار را تشویق کردند تا وزن خود را بیشتر و بیشتر بالا ببرند اما این مسأله منجر به چاقی بیش از حد مادر و زایمان مشکل تر آنها شد.

همین طور کاهش وزن مادر و محدود کردن تغذیه او سبب کاهش وزن نوزاد در هنگام تولد می شود که این مسأله نیز خطرناک است. بنابراین آخرین مطالعات این موضوع را چنین بیان می کند که افزایش وزن مادر در طی بارداری بین 7 تا 11 کیلوگرم نرمال است.

حاملگی 40 هفته به طول می انجامد که به 3 دوره 3 ماهه تقسیم می شود.

در طی این سه دوره ممکن است از خود بپرسید که اندازه شکمم طبیعی است یا نه. اندازه شکم یکی از مهم ترین فاکتورها در تعیین رشد طبیعی جنین است.

اگر سایز شکم بیش از حد بزرگ باشد ممکن است نشانه زیادی مقدار مایع آمنیوتیک باشد. این نشانه بیشتر در مادرانی که دیابت دارند و یا در بارداری دوقلو، اتفاق می افتد.

اگر سایز شکم خیلی کوچک باشد ممکن است نشانه کمبود مایع آمنیوتیک باشد و یا جنین رشد طبیعی ندارد و یا مادر دچار بیماری های کلیه است.

مراقبت حاملگی

سه ماهه اول

از ابتدای حاملگی یعنی از هفته 1 تا 14 در این دوره قرار می گیرد. اندازه شکم در طی سه ماهه اول تغییر قابل توجهی نمی کند. اندازه جنین نیز در حد چندین سانتی متر است. در هفته سوم جنین از سر یک خودکار نیز کوچک تر است.

اولین روز بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می شود. پس دو هفته اول شامل روزهای قاعدگی زنان تا باردار شدن است که اسپرم، تخمک را بارور می کند. کم کم تخم بارور شده به جنین تغییر شکل می دهد. در این مرحله اولین نشانه های حاملگی مثل حالت تهوع را احساس خواهید کرد. برخی زنان احساس افزایش بزاق دهان پیدا می کنند و برخی دیگر دچار تورم یا خون ریزی از لثه می شوند. اکثر مادران از ادرار مکرر شکایت می کنند.

در هفته پنجم، قاعدگی خانم ها عقب می افتد و معمولا با استفاده از تست هایی مثل baby check در منزل، متوجه بارداری خود می شوند. اما پزشک آزمایش خون را برای شما توصیه می کند.

اعضای مهم بدن بچه در هفته پنجم شروع به رشد می کند که زمان بسیار مهمی است. در هفته 6 و 7 قلب جنین برای اولین بار ضربان پیدا می کند. جنین به شکل C است و 1.5 تا 3 میلی متر اندازه سر تا کفل است.

جنسیت نوزاد در طی هفته 9 تا 10 تعیین می شود و این مسأله شما را بسیار متعجب خواهد کرد که یک جنین در شکم دارید. اندازه جنین در هفته دهم 3 سانتی متر و وزن 4 گرم دارد.

در طی هفته 14 تغییرات دیگری را حس خواهید کرد و آن تیره شدن اطراف نوک پستان مادر است.

در پایان سه ماهه اول اندازه جنین بین 8 تا 9 سانتی متر و 43 گرم وزن دارد.

سه ماهه دوم

حالت تهوع که در سه ماهه اول باعث رنج و ناراحتی شما شده است بایستی در سه ماهه دوم به پایان برسد. این دوره شامل هفته 15 تا 26 حاملگی است. جنین به آرامی شروع به حرکت سر، لب و پاها می کند. همچنین کم کم ادرار مکرر مادر کاهش می یابد.

میلین (ماده‌ سفيد چربي‌ كه‌ غلاف‌ بعضي‌ اعصاب‌ را ميپوشاند) اطراف رشته های عصبی جنین افزایش می یابد و واکنش او را نسبت به عوامل محیطی اش بیشتر می شود.

در ورود به هفته 24 بارداری جنین می خوابد و بیدار می شود، وقتی گوشی پزشکی را روی شکم مادر قرار می دهند، ضربان قلب جنین شنیده می شود.

برخی زنان ترشحات سفید رنگ از مهبل دارند. این مورد طبیعی است. اما اگر خارش دارید و یا مهبل متورم و تغییر رنگ داده است، ممکن است دچار عفونت قارچی شده باشید، خود درمانی نکنید و با پزشک خود مشورت کنید.

در هفته 25 برخی زنان لکه سیاهی را روی استخوان زیر چشم، پیشانی و بینی خود می بینند. به یاد داشته باشید که از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و آب و مایعات بیشتری بنوشید. این لکه ها بعد از زایمان ممکن است از بین رود.

معمولا پیشنهاد می شود که در طی بارداری بر روی طرف چپ خود بخوابند تا در هنگام شب و استراحت، جریان خون در بدن مادر و جنین بهتر به گردش در آید.

در پایان سه ماهه دوم بچه شما به اندازه 35 تا 36 سانتی متر و به وزن 760 گرم رسیده است.

سه ماهه سوم

سه ماهه سوم شامل هفته 27 تا 40 می باشد. هفته 40 زمان تولد نوزاد است.

حرکت جنین در این دوره افزایش می یابد و پستان مادر شروع به ساخت شیر می کند.

وعده های غذایی خود را در طی روز کوچک کنید ولی در دفعات بیشتری غذا میل کنید، احساس سوء هاضمه، نفخ و سوزش معده را خواهید داشت. دفعات حمام رفتن را زیاد کنید اما زمانی که در حمام سپری می کنید را کوتاه کنید. هر روز پیاده روی کنید و گردش خون خود را بهبود ببخشید و استرس را از خود دور کنید.

مهم است که در این دوره به طور منظم، ویتامین های مورد نیاز بدن خورده شود. این عمل از کم خونی مادر نیز جلوگیری می کند.

مغز و ریه جنین همچنان در حال رشد است و جنین 2.5 سانتی متر در هفته رشد می کند.

در این دوره قدرت بینایی، شنوایی و بویایی جنین رشد می کند.

در اواخر حاملگی یعنی 2 هفته آخر، باید نسبت به نشانه های زایمان، بسیار هوشیار باشید.

در پایان هفته 40، جنین 51 سانتی متر طول و حدود 3.5 کیلوگرم وزن دارد.

تنها 2% از زایمان دقیقا در همان روزی رخ می دهد که سونوگرافی تعیین کرده است و 98% دو هفته قبل یا حتی دو هفته بعد از هفته40 زایمان می کنند.

در طی بارداری غذاهای سالم میل کنید و به تصورات اشتباه و خرافات گوش ندهید. برخی معتقدند هر غذایی برای شما و جنین شما خوب است، این تصور اشتباه است و باید بین غذای خوب و خوب بودن غذا تفاوت قائل شوید. با پزشک خود مرتبا ملاقات داشته باشید خصوصا زمانی که به زایمان خود نزدیک تر می شوید.

درد زایمان شامل سه مرحله است. اگر بارداری اول شماست در مرحله اول به طور میانگین 6 ساعت رحم به آرامی منقبض و منبسط می شود، تا دهانه رحم به طور کامل باز شود. مرحله دوم، کودک خود را به زور به جلو می راند و ممکن است بین چند دقیقه تا چند ساعت به طول انجامد تا نوزاد به دنیا بیاید. مرحله آخر جدا کردن بند ناف و فراغت از زایمان است که بین 5 تا 30 دقیقه طول می کشد.

پس از زایمان انتظار می رود 2 تا 6 هفته مادر خون ریزی داشته باشد. ابتدا خون قرمز رنگ و بعد صورتی رنگ و در نهایت ترشح سفید رنگ خارج می شود تا این که به طور کامل خون ریزی قطع می شود.

ترجمه: سمیه مظفری

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 1. سلام در هفته18بارداری هستم اما اندازه شکمم با قبل بارداری تغیبر چندانی نداشته خییلی نگرانم لطفا راهنمایی کنیید

 2. سلام من هفته 10بارداری هستم؛2کیلواضاف کردم آیاطبیعیه؟

 3. سلام بسیار ممنونم از این مطلب مفید و کاربردی خسته نباشید

 4. سلام من الان هفته 35 بارداری هستم و در طول ماه هشتم وزنم ثابت بود شکمم هم خیلی بزرگ نشده نگرانم لطفا راهنمایی کنید.

 5. با سلام خدمت خانم نورمحمدی
  طبق توصیه همیشگی لطفا استرس و نگرانی را از خود دور کنید. از هفته 33 تا 36 بارداری قد جنین حدودا از 43 تا 47 سانتی متر و وزن او بین 1900 تا 2600 گرم تغییر می کند. اما همیشه چاق شدن مادر نشانه ی رشد بیشتر جنین نیست. معمولا توصیه می کنند در ماه هشتم هر دو هفته و در ماه نهم هر هفته به پزشک خود مراجعه کنید تا با سونوگرافی و شنیدن صدای قلب جنین از میزان سلامت و رشد جنین مطمین شوید

 6. سلام من در هفته 18 بارداری هستم شکمم کمی تغییر کرده خیلی از رشد جنینم نگرانم آیا امکان داره که رشدش متوقف بشه لطفا کمکم کنید.

 7. ببخشید یادم رفت بگم که در هفته 16 رفتم آزمایش غربالگری دکتر بهم گفت که کم کاری تیرویید دارم البته خیلی خفیف هست نصف قرص لوتیروکسین تجویز کرد ولی گفت که اگه مصرف نکنم هم مشکلی پیش نمیاد گفت با دکتر غدد هم مشورت کنم من هنوز از این قرص مصرف نکردم لطفا بگین چیکار کنم؟

 8. با سلام لطفا نگران نباشید. به پزشک خود اعتماد کنید و چکاب ماهیانه برای میزان رشد جنین با نظر پزشک انجام دهید. همیشه چاق تر شدن مادر نشانه رشد بیشتر جنین نیست. در کم کاری تیرویید بهتر است در کنار دکتر زنان با پزشک غدد نیز مشورت کنید و اگر قرص به شما تجویز شده حتما مصرف کنید.

 9. سلام.من 33سالمه و 2ماهه باردار بودم ک ب اجبار شوهرم سقط کردم با قرص .اولین بارداریم بود وجنینی ک ازم دفع شد اندازه کف دست بود !!چرا بزرگ بود ؟سونو هفته 6داده بودم ک همه چی نرمال بود .افسردگی گرفتم و خونریزی دارم سقط نکنین هیچوخ

 10. سلام من ۱۹سالمه هفته هجده بارداری هستم خداروشکرتاحالا همه چیز خوب بوده اندازه شکمم هم نرماله من ۱۶هفته رفتم سونو گفت نود درصد پسره حالا منتظرم ۲۰هفتم که شد برم ببینم جنسیت بچم به طور قطعی چیه آخه خیلی ذوق دارم برا خرید سیسمونی، برام دعاکنید بقیه بارداریمم خوب بگذره ایشالا.خدابه همه ی کسایی که نی نی میخواند بده الهی آمین

 11. سلام.من هفته هفتم هستم یعنی از امروز شروع شد نقریبا سه هفته است به دلیل درد شکمم شیاف پروژسترون میزنم.اما الان وقتی میزنم بعدش درد دارم.مشکلی پیش آمده برام؟

 12. سلام الان من باردارم ودر شش ماهگی هستم به دکتر مراجعه کردم وگفته جنیین خیلی کوچک است وباعث نگرانی شده

 13. سلام من هفته دهم بارداری هستم دوقلو دارم یکش نه هفته وده هفته .بنظرتون چی بخورم وزنشون بالا میره

 14. سلام خدمت خانم نیلوفر
  همان طور که در متن هم آمده است افزایش وزن مادر حتما دلیل بر وزن گرفتن جنین نیست. وزن گرفتن جنین علاوه بر تغذیه صحیح بستگی به ژنتیک جنین،ساختار و شکل بدن مادر نیز دارد. بنابراین به طور قطع نمی توان گفت تغذیه مادر مستقیما بر وزن جنین اثر می گذارد پس سعی کنید از تمامی گروه های مواد غذایی به اندازه مصرف کنید تا بدن شما و جنین کمبود مواد ضروری،ویتامین ها و مواد معدنی پیدا نکند.

 15. سلام من باوجود اینکه لاغرم شکمم در ماه اول بارداری بزرگ شده طوری که شکمم از زیر مانتو پیداست که بزرگ شده وشلوارام همه دیگه قابله استفاده نیست .آیا بزرگ شدن شکم در ماه اول بارداری طبیعیه

 16. سلام خدمت خانم الینا تهرانی
  همان طور که در متن اشاره کردیم اندازه شکم در طی سه ماهه اول تغییر قابل توجهی نمی کند چرا که تغییر اندازه جنین نیز در حد چندین سانتی متر است. اگر ماهیچه شکم مادر ضعیف باشد، همین طور در دومین بارداری و نوع وضعیت قرارگیری جنین، شکم بزرگ تری خواهید داشت. اگر سایز شکم بیش از حد بزرگ باشد ممکن است نشانه زیادی مقدار مایع آمنیوتیک باشد.

 17. سلام. من الان اوایل بارداری هستم اما نمیدونم چرا شکمم برزگ شده خیلی نگرانم تو. رو خدا کمکم کنید ممنونم

 18. سلام خدمت خانم بهار
  در سه ماه اول معمولا اندازه شکم تغییر قابل توجهی نمی کند چرا که تغییر جنین در حد چند سانتی متر است. اگر مشکلی وجود نداشته باشد ماهیچه ضعیف یا قوی مادر، ژنتیک جنین، بارداری چندم، ساختار عضلانی و استخوانی مادر در اندازه شکم تاثیر دارد ولی در حالت اندازه شکم خیلی غیر طبیعی ممکن است مایع آمنیوتیک دور جنین بیش از مقدار طبیعی باشد.

 19. سلام
  من درهفته هفتم بارداری هستم شکمم تا حدی بزرگ شده .دکترازروی آزمایش بتا احتمال دوقلویی داده،بزرگ شدن شکمم نرمال هست ،قبلا سقط داشتم که جنین رشد نکرده بود،الانم خیلی نگرانم بخاطرشکم بزرگ و داشتن دردشکم گهگاهی،لطفا راهنماییم کنین

 20. با سلام خدمت رقیه خانم
  بزرگ شدن شکم همراه با درد گهگاهی، خصوصا در اولین بارداری و دوقلویی طبیعی است چون پوست و عضلات برای بزرگ شدن رحم جا باز می کنند که همراه با درد مختصری است اما اگر درد شدید و ادامه دار و طولانی باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

 21. سلام من هفته 8 بارداریم تازه یه هفتست فهمیدم باردارم ما تو دوران نامزدی هستیم به خونوادم هنوز نگفتم به نظرتون چکار کنم نمیخوامم سقط کنم

 22. سلام خدمت سمانه خانم
  بارداری در دوران نامزدی وقتی همسر رسمی و قانونی دارید هیچ اشکال شرعی ندارد و نگران حرف مردم و مشکل عرفی آن نباشید ممکن است مردم مدتی از شما انتقاد کنند ولی پس از بچه دار شدن تمام این حرف و ترس ها از بین می رود متوجه این نکته باشید که اگر سقط کنید احتمال نازایی و مشکلات رحمی در شما افزایش می یابد و این موضوع مساله بسیار سخت درمان می شود

 23. سلام و خسته نباشید خانم دکتر
  ممنون از راهنمایی بی نظیرتون
  یه سوال دیگه، قرص ایزوپرین10 تو بارداری برای چی تجویز میشه،ممنون میشم جوابم رو بدید

 24. قرص ایزوپرین10 تو بارداری برای چی تجویز میشه

  با سلام
  ایزوکسوپرین یا ایزوپرین عامل گشاد کنندگی عروق است اطلاعات بیشتر را در آدرس زیر در سایت یاد بگیر دات کام می توانید مشاهده کنید.
  https://www.yadbegir.com/new/?p=6608

 25. سلام خسته نباشيد من در هفته ١١ باردارى هستم شكمم نسبت به هفته هاى قبل كوچكتر شده خيلى نگرانم لطفا كمكم كنيد و علتشو بگيد

 26. من در هفته ١١ باردارى هستم شکمم نسبت به هفته هاى قبل کوچکتر شده خیلى نگرانم

  با سلام
  شکم بزرگ و چاقی مادر همیشه نشانه رشد مناسب جنین نیست. اندازه شکم به تنهایی نمی تواند نشانه سلامتی جنین شما باشد با نظر پزشک در هفته 11 تا 14 سونو nt را انجام دهید تا ناهنجاری سندرم داون و تریزومی جنین و برخی دیگر از پارامترها بررسی شود و نگرانی شما تا حدودی رفع گردد.

 27. من در هفته ١١ باردارى هستم شکمم نسبت به هفته هاى قبل کوچکتر شده خیلى نگرانم

  با سلام
  معمولا در بارداری اول و این که قبلا جثه ظریف داشتید و یا ورزشکار بودید، شکم شما دیرتر بزرگ می شود. از طرفی عده ای در سه تا چهار ماه اول ویار شدید دارند حتی چند کیلوگرم وزن کم می کنند بنابراین برای اندازه شکم در هفته 11 قضاوت زودهنگامی داشته اید.

 28. من 18هفتمه ولی اصلاشکمم تغییرنکرده خونریزی شدید داشتم اما سقط نشد نگرانم

 29. من 18هفتمه ولی اصلاشکمم تغییرنکرده خونریزی شدید داشتم اما سقط نشد نگرانم

  با سلام
  خونریزی شما ممکن است مربوط به پشت جفت باشد پس همین که جنین سقط نشده خوب است. ولی در مورد سایز شکم، شاید تصور بیشتری از خود دارید ولی اگر در هفته 18 اصلا شکم تغییر سایز نداده لطفا با پزشک خود مشورت کنید.

 30. با سلام .من تاریخ آخرین قاعدگی خودمو ندارم ولی بر اساس سونوگرافی اول الان هفته 35 و براساس بقیه سونوگرافی هام هفته 36 رو تموم کردم کدوم یکی قابل اعتمادتره؟و نمیدونم توسونگرافی هام ان تی هم داشتم یا نه!بخاطر اینکه شکمم مثله هفت ماهه ها هست نگرانم .وزن جنین در سونوی 30 هفتگی1.780 بوده و گفته شد طبیعیه.

 31. من تاریخ آخرین قاعدگی خودمو ندارم ولی بر اساس سونوگرافی اول الان هفته 35 و براساس بقیه سونوگرافی هام هفته 36 رو تموم کردم کدوم یکی قابل اعتمادتره؟و نمیدونم توسونگرافی هام ان تی هم داشتم یا نه!بخاطر اینکه شکمم مثله هفت ماهه ها هست نگرانم .وزن جنین در سونوی 30 هفتگی1.780 بوده و گفته شد طبیعیه.

  با سلام
  معمولا سونوگرافی اول دقیقتر است ولی یک هفته اختلاف بین سونوگرافی ها طبیعی است و عوامل مختلفی مثل زمان انعقاد نطفه، سیکل های عادت ماهیانه در سن جنین تاثیر دارد. وزن جنین در 30 هفتگی طبیعی است برای اطلاعات بیشتر آدرس های زیر را مطالعه کنید
  https://www.yadbegir.com/new/?p=4426
  https://www.yadbegir.com/new/?p=6640

 32. سلام
  من الان در هفته هشتم هستم و از شروع بارداری دردهای گهگاهی شدیدی داشتم، چند بار به دکتر مراجعه کردم گفتن بخاطر چرک در مثانه هست بعد از مصرف انتی بیوتیک حالا دردهای شکمم کمتر شده. اما همیشه نگرانم که بچم سقط نشه. با کمی فعالیت بیشتر حدود 1 الی 2 ساعت خیلی احساس ضعف و درد میکنم. خواهش میکنم راهنماییم کنید چطور میتوان از سقط جلوگیری کرد؟1

 33. من الان در هفته هشتم هستم و از شروع بارداری دردهای گهگاهی شدیدی داشتم، چند بار به دکتر مراجعه کردم گفتن بخاطر چرک در مثانه هست بعد از مصرف انتی بیوتیک حالا دردهای شکمم کمتر شده. اما همیشه نگرانم که بچم سقط نشه. با کمی فعالیت بیشتر حدود 1 الی 2 ساعت خیلی احساس ضعف و درد میکنم. خواهش میکنم راهنماییم کنید چطور میتوان از سقط جلوگیری کرد

  با سلام
  عفونت ادراری عامل بسیاری از زایمان های زودرس است ولی شما که در اوایل بارداری هستید نیاز به استراحت بیشتری دارید و در صورتی که لک بینی یا درد شدید داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا با شیاف یا قرص تجویزی توسط پزشک یا توصیه استراحت بیشتر جلوی سقط گرفته شود

 34. با عرض سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من در هفته دهم بارداری قرار دارم. شوهرم هر شب تقاضای سکس ازم میکنه. در طی دوره بارداری واژنم هنگام دخول و بعدش سوزش شدیدی میکنه و گاهی شکم و اطراف شکمم هم درد میگیره. میخواستم بدون آیا مشکل ساز میتونه باشه؟

 35. من در هفته دهم بارداری قرار دارم. شوهرم هر شب تقاضای سکس ازم میکنه. در طی دوره بارداری واژنم هنگام دخول و بعدش سوزش شدیدی میکنه و گاهی شکم و اطراف شکمم هم درد میگیره. میخواستم بدون آیا مشکل ساز میتونه باشه؟

  با سلام
  هورمون های بارداری،شرایط مساعدتری برای رشد عوامل عفونت زا فراهم می کند و از طرفی نزدیکی کمتر، در کنار مصرف دارو توسط پزشک می تواند به بهبود سریعتر شما کمک کند بنابراین برای درمان سوزش و عفونت حتما به پزشک مراجعه کنید

 36. با سلام، ببخشید من در هفته 40 بارداری هستم و هفته 38 وزنم 64 بود، و هفته ی 39 هم وزن اضافه نکردم به همین خاطر ب پزشک مراجعه کردم، و ایشان سونو نوشتند، سونو انجام دادم گفتند که وضعیت بیوفیزیکال نرمال هستش، دوباره هفته دیروز که 40 هفته شدم گفتن، وزن من یک کیلو کم شده، سه روز تا زایمانم مونده، به نظر شما چکار کنم؟ بروم بیمارستان، یا صبر کنم تا موعد زایمانی که سونوگرافی اول نوشته بود و سه روز دیگه مونده؟ خواهش میکنم کمکم کنید، خیلی استرس و اضطراب دارم.

 37. من در هفته 40 بارداری هستم و هفته 38 وزنم 64 بود، و هفته ی 39 هم وزن اضافه نکردم به همین خاطر ب پزشک مراجعه کردم، در سونو وضعیت بیوفیزیکال نرمال هست، دوباره هفته دیروز که 40 هفته شدم گفتن، وزن من یک کیلو کم شده، سه روز تا زایمانم مونده، به نظر شما چکار کنم؟ بروم بیمارستان، یا صبر کنم تا موعد زایمانی که سونوگرافی اول نوشته بود و سه روز دیگه مونده؟
  با سلام
  به بیمارستان مراجعه کنید تا ماما یا پزشک با شنیدن صدای قلب جنین و معاینه، نگرانی شما را برطرف کنند.

 38. با سلام،من اول هفته هشتم بارداری هستم،بارداری دوممه،شکمم بزرگ شده و درد در دو طرف شکم و زیر شکم دارم، خیلی نگرانم، چون من اندومیوز داشتم،امکان داره این بزرگی و دردها به علت حاملگی پوچ باشه،دکتر سونو رو واسه 17 آذر 67 روزگیم نوشته،

 39. پرسش شما در آدرس زیر پاسخ داده شده است
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=3&qa_1=%D8%AD%D8%A7%D9%85%D9%84%DA%AF%DB%8C-%D9%BE%D9%88%DA%86-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D8%B4%DA%A9%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C
  از این به بعد برای مطرح کردن پرسش های خود به آدرس زیر مراجعه کنید:
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=ask

 40. سلام من هفته ۱۴ بارداری هستم ازمایشهای غربالگیری هم انجام دادم اکی بود فقط نگران اینم چرا شکمم بزرگ نمیشه هر روز منتظرم بزرگ شه از کی تغییرات محسوسه.ممنون

 41. با سلام
  پرسش شما در صفحه زیر پاسخ داده شده است
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=11&qa_1=%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%B4%DA%A9%D9%85

  از این به بعد برای مطرح کردن پرسش های خود به آدرس زیر مراجعه کنید:
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=ask

 42. باسلام
  من حدودا یک ماه پیش به دلیل باز شدن دهانه رحم سرکلاژ کردم الان در هفته 23 هستم،بعداز عمل ترشح داشتم که دکترم گفت عادیه،الان دردی شبیه درد مثانه دارم و بعد از عمل سایز شکمم اصلا تغییر نکرده آیا جای نگرانی داره؟ دو هفته پیش معاینه شدم دکتر گفت همه چیز خوبه

 43. با سلام
  من در هفته 24 بارداری هستم برای معاینه ماهیانه به پزشک مراجعه کردم وی با اندازه گیری شکم و معاینه بالینی گفت سایز رحم بزرگتر از 24 هفته است گاهی ممکن است ناخنجاری های مغزی در غربالگری نشان داده نشود !!!یک سونوی دیگر برو.یا اینکه با توجه به اینکه دو کیلو و نیم اضافه وزن در ماه داشتی احتمال دیابت بارداری هست و حجم آب دور بچه زیاد شده.من به سونوگرافی مراجعه کردم با استرس خیییلی زیاد از این صحبت دکتر که دکتر سونو گراف هیچ موردی ندید و همه چیز خوب بود فقط حداکثر حجم مایع از نظر او 18 بود که برای من نزدیک به آن یعنی 17 بود.دکتر خودم هم که سونو را دید تایید کرد که همه چیز خوب است.آیا لازم است برای انجام سونو دقیقتر به تهران مراجعه کنم؟

 44. با سلام من در هفته‌ی 23 بارداری به سر میبرم و درد در ناحیه ی لگن سمت راست دارم طوری که شبها از درد خواب نمی رم ،علت چیست؟مرا راهنمایی کنید؟

 45. سلام من از8 سالگی به بیماری گواتر مبتلا بوده ام الان22سالمه وحدود8سال هست که درمان شدم وقرص مصرف نمی کنم.دو ماه قبل از اقدام به بار داری به دلیل اینکه پریود هام10-16 روزتاخیرداشت وچاق شده بودم به دکتر زنان وزایمان مراجعه کردم.دکتربرام ازمایش خون مربوط به تغییر میزان هورمون های تیروییدی رانوشت اماایرادی نبودسپس منوسونوگرافی از رحم فرستاد تاببینه تخمدان پلی کیستیک دارم یانه که تخمدان پلی کیستیک هم نداشتم.دکتر گفت فقط میزان هورمون پرولاکتین ات بالاست.بعد2ماه اقدام به بارداری کردم والان سن بارداری ام13هفته هست.احساس خفگی جلوی گردن یا حنجره ام دارم.به دکترم این مسیله راگفتم اما گفت احساس خفگی ات از حاملگی است وازمایشات مربوط به تیرویید برایم ننوشت وفقط غربال گری وسونوگرافی نوشت وهر دوراانجام دادم وگفت بچه سالم هست.آیامن دوباره به بیماری گواتر مبتلا شده ام؟آیابایدبه طور مجددآزمایش تشخیص میزان هورمون های تیروییدی بدهم ؟ایاالان به بچه من صدمه ای رسیده است؟جنین من در11هفته و5 روز1/2میلی متر بودوقلبش منظم میزدودکترم گفته که سالم هست آیا جنینم کم رشد کرده است؟

 46. با سلام
  سوال و پاسخ شما به آدرس زیر منتقل شد لطفا سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ بفرستید
  http://yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=180&qa_1=%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D8%A7%D9%85%D9%84%DA%AF%DB%8C-%D9%88%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%AC%D9%86%DB%8C%D9%86

 47. باسلام. من در هفته سی و سه بارداری هستم. در هفته سی. دو و چهار روز سونوگرافی بیوفیزیکال همه چیز را نرمال و وزن جنین را 1900 نشان داد. آیا این وزن برای این هفته کم نیست؟ و تا موقع تولد امکان دارد چقدر اضافه شود؟

 48. با سلام
  سوال و پاسخ شما به آدرس زیر منتقل شد
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=188&qa_1=%D9%88%D8%B2%D9%86-%DA%A9%D9%85-%D8%AC%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D8%AF%D9%88
  لطفا سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

 49. سلام.من سابقه سقط مکر دارم.والان برا بار چهارم حامله هستم.فززنداول.روزانه یه عدد کلگزان میزنم.من شکم درد زیاد میشم.طوریکه باید سریعا به دستشویی برم.نگرانم

 50. سلاماگر کسی ماه اول یا دوم بارداری باشد و نداند ک حامله اس و قرص اورژانسی مصرف کند باعث سقط جنین میشود خونریزی میکند؟

 51. با سلام
  از این پس سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید
  سوال و پاسخ خود را در آدرس زیر می بینید
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=370&qa_1=%D9%82%D8%B1%D8%B5-%D8%A7%D9%88%D8%B1%DA%98%D8%A7%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C

 52. سلام،من در هفته 34 بارداری هستم ،طی دو هفته اخیر وزنم خیلی تغییر نکرده،حدود 400 گرم، در حالیکه از ابتدای بارداری تاکنون هر ماه 2 کیلوگرم اضافه میکردم و ماه قبل 3 کیلو، مشکل خاصی هم ظاهرا ندارم،حرکت بچه هم خوبه، فقط 10 روز قبل از این کم اضافه کردن وزن، فعالیت زیادی داشتم به خاطر عید و دو روز هم شکمم سفت و دردناک بود که با استراحت خوب شدم، ممکنه برای جنین مشکلی پیش اومده باشه؟ طبیعیه؟

 53. با سلام
  از این پس سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید
  سوال و پاسخ خود را در آدرس زیر می بینید
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=373&qa_1=%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%88%D8%B2%D9%86-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C

 54. سلام.من بيشتر از يك ماه پيش رابطه داشتم و بعد از رابطه دو بار پريد شدم.بار اول سه روز خونريزي و بعدش تا هفت روز لكه.بار دوم دو روز خونريزي و بعد لكه.امكان داره حامله باشم؟لطفا جواب بديد

 55. باسلام حدوددوازده ساله ازدواج کردم ولی تاب حال حاملگی نداشتم هیچ مشکل خاصی هم نداشتم تواین دوازده سال دریغ ازیک روزردشدن ازسیکل ماهانه الان سی ویک روزوپشت سرگذاشتم وبعدازدوهفته ازپشت سرگذاشتن ازمایش خون دادم ولی جواب منفی بودولی اکثرنشانه های بارداری رودارم ممکن هست ازمایش خون اشتباه باشه ممنون میشم راهنمایی کنین

 56. با سلام
  از این پس سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح فرمایید
  پاسخ سوال خود را در آدرس زیر می بینید
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=446&qa_1=%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AE%D9%88%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C

 57. سلام من21سالمه وتوی شب عروسی باردارشدم،شکمم خیلی زوداومده بالاوحالت تهوع شدیددارم/روزهای اول زندگی باحاملگی روبه روشدم،همسرم ازحالت تهوع مکررم فهمیدباردارم وخوشحال شد،شکمم توهمین روزای اول بزرگ شده ودکترگفته90%دوقلوحامله ام،شوهرم گرمه ومن ازازاینکه حاملم میترسم اونم دوقلوچون شنیدم شکم خیلی بزرگ میشه میتونیدراهنماییم کنیدکه چطورزندگیم روحفظ کنم باوجوددوقلوهایی که توشکممه میترسم توهمین روزای اول اززندگی سردشه شوهرم30سالشه

 58. سلام من هفته بیست و شش بارداری هستم رفتم سونو گفت وزن بچه نهصد و پنجاه گرم هست و همه چی خوبه.ولی دکترم گفت شکمت خیلی کوچیک مونده و نمیشه رو وزنی که سونو گفته اعتماد کرد. باید خیلی خیلی بخوری من هرقدرم میخورم شکمم همینه.چون بیشتر هم دفع میکنم

 59. با سلام
  از این پس سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح فرمایید پاسخ سوال خود را در آدرس زیر می بینید
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=438&qa_1=%D9%88%D8%B2%D9%86-%D8%AC%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-26-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C

 60. سلام من دوقلو باردارم هفته16هستم لاغرم وحدود2کیلو وزنم زیاد شده.اما شکمم از یک ماه پیش رشد نکرده.نگرانم لطفا کمکم کنید

 61. سلام دربارداری دوقلویی قبل ازسونوگرافی چطورمیشودجنسیت جنین هارا فهمید

 62. با سلام
  من در هفته چهلم بارداری هستم و کلا بین 6 تا 7 کیلو اضافه کردم،تو آخرین سونو که دادم وزن بچم سه کیلو بود و دکتر گفت همه چی نرماله،آیا مشکلی وجو دنداره؟

 63. باسلام من این هفته بایدبرم سونو انومای اسکن .خیلی نگراتم.چون درهفته هجدهم بارداری دوقلویی هستم.لطفا مرا راهنمایی کنید.میترسم نمیدونم چکارکنم

 64. با سلام
  لطفا مقاله زیر را مطالعه کنید تا با فواید زیاد این اسکن آشنا شوید و نگرانی را از خود دور کنید بدانید که سونو آنومالی و پیشرفت علم در این زمینه ها در جهت بارداری هر چه بهتر و سالم تر مادر و جنین قدم بر می دارد
  https://www.yadbegir.com/new/?p=1135

 65. سلام تشکر

 66. با سلام من هفته ی 30ام بارداریم دیروز که رفتم سنو جنبنم وزنش 2کیلو بود اون قطر سد محیط سر و واسه هفته ی 34نشون میداد و ران و fcرو واسه هفته ی 32 نشون میداد ایرادی نداره چیزای دیگه جنینمم نرماله؟؟

 67. با سلام
  از این به بعد سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح فرمایید
  سوال و پاسخ خود را در آدرس زیر می بینید
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=604&qa_1=%D9%88%D8%B2%D9%86-%D8%AC%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-30-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C

 68. باسلام این هفته رفتم سونو انومالی همه چیز جنین ها الحمدلله خوب بود فقط وزن یکیشون کم بود.دکترسونوگفت جنین هادو هفته باهم اختلاف سن دارن یکی هفته21ویکی هفته19.گفت بایدمتخصص زنان بهت دارو بدهد.این هفته توشهرمون متخصص نداشتیم.نگرانم چه کاری بایدانجام بدهم لطفا راهنمایی کنید باتشکر

 69. با سلام
  از این به بعد سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح فرمایید
  سوال و پاسخ خود را در آدرس زیر می بینید
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=605&qa_1=%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81-%D9%88%D8%B2%D9%86-%D8%AC%D9%86%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%88%D9%82%D9%84%D9%88

 70. باسلام وباتشکر چرا گاهی حرکات جنین ها را حس نمیکنم

 71. سلام
  من 38 سالمه و یکساله که ازدواج کردم و بعد از 2ماه اقدام به بارداری الان هفته 10هستم ولی شکم من به اندازه یه خانم 5ماهه شده
  این مسئله باعث نگرانی من شده و از طرفی نگرانی دیگه ای که دارم این هستش که امکان این هست که با توجه به سنم جنین نقصی داشته باشه که آزمایش ها و غربالگری نشون نشده
  میخواستم خواهش کنم که من رو راهنمایی بفرمائید و از نگرانی نجاتم بدید

 72. با سلام
  از این پس پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید
  سوال و پاسخ شما به آدرس زیر منتقل شد
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=640&qa_1=%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%DB%8C-%D8%B4%DA%A9%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-10-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C

 73. باسلام مندوقلوباردارم دکتربعدازمشاهده سونوگرافی های متعددگفت یکی از جنین ها رشدش نصف جنین دیگه هست واحتمالا پایان هفته28مجبوربه سزارین باشیم اما نظرمتخصصین دیگری هم لازم هست.1لطفا بنده را راهنمایی فرمایید2غیرازمتخصص زنان چه متخصصی میتواندکمک کند3ادرس وتلفن متخصص درشهرضا ازاستان اصفهان لطفا

 74. سلام خانم دکتر
  من36سالمه واولین بارداریم هست و18این ماه 8ماه کامل مشود قند ناشتا من90وقند یک ساعته هم 170است قندم بالاست از اول بارداریم فقط 5 کیلو اضافه کردم رژیم کاهش قند دارم من خیتی نگرانم برای بچم وخودم مشکل پیش نمیاد؟من باید وزن بگیرم ؟توروخدا کمکم کنید …چی کار کنم

 75. باسلام و خسته نباشید
  ۲۱ سالمه هفته سیوچهار بارداریم شکمم نسبت به سن بارداری خیلییی کوچیکه برای چکاپ ماهیانه پیش پزشک میرم میگه سالمهولی من خیلی استرس دارم میترسم نمیدونم چیکار کنم

 76. باسلام وخسته نباشید
  من هفته یازدهم بارداری هستم گاهی سمت چپ زیردلم تیرمیکشه البته زیادنیست حالت تهوع و ویارندارم واشتهامم تقریبازیاده آیااین غیرعادیه؟

 77. سلام . اگه کسی سیکل ماهانش منطم باشه امکان و عقب نیفته امکان بارداری نیست . چون شنیدم بعصیا تا ۴ناهگی هم پریود میشن و از بارداری خبر ندارن .

 78. باسلام وخسته نباشید
  ماه 4حاملگیمه شکمم خیلی بزرگ شده یه بار حاملگی پوچ داشتم زیرشکمم خیلی دردمیکنه لگنمم همین طور هروقت میخام بلند شم باید کمک بگیرم کمکم کنید

 79. سلام…من بنا ب دلایلی می خواسم سقط انجام بدم،حدود ی هفته اس ب علت استفاده از قرص خونریزی شدید و درد داشتم،ک بعد ی هفته درد و خونریزیم کم ومیشه بگم قط شده..بعد ی هفته ده روز چک بیبیم مثبت شد!بنظرتون سقط انجام نشده؟

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید